S českými policisty přiletěly z Iráku nemocné děti

foto: ČTK

Posledních 35 vojenských policistů z osmdesátičlenného prvního českého kontingentu v Iráku přiletělo ve středu ráno zpět do Prahy. Po tříměsíčním působení na jihu této země tak skončila jejich výměna. Kvůli složité bezpečnostní situaci v oblasti, ale také náročnosti práce vystřídala armáda vojáky v misi už po třech měsících, a ne po půl roce, jak bylo dosud běžné. Spolu s policisty přiletěla i skupinka Iráčanů. Podrobnosti zjišťoval Josef Kubeczka.

foto: ČTK
Jak po příletu sdělil dosavadní velitel mise Jiří Neubauer, čeští vojenští policisté dosud vyškolili v policejní akademii ve městě Zubajr více než 1200 iráckých policistů i další irácké policejní instruktory. "Vyučovali jsme v třítýdenních kurzech na akademii. Také jsme sami vystavěli výcvikové středisko na naší základně Šaíba, kde jsme cvičili irácké instruktory, kteří budou sami dál cvičit místní lidi," vysvětlil Neubauer. Podle něj je velmi důležité, aby sami Iráčané převzali odpovědnost za bezpečnost své země.

Mezi cvičenými policisty jsou úplní nováčci, ale i ti, kteří stejnou práci vykonávali za režimu Saddáma Husajna. Za jejich bezúhonnost se však museli zaručit předáci jejich klanu. Z každé policejní stanice v provincii Basra byli také vybráni dva nejlepší policisté, kteří se stali instruktory a povedou další výcvik svých lidí.

Do Prahy přiletělo 31.3. z jižního Iráku 35 českých vojenských policistů,  foto: ČTK
Na palubě vojenského speciálu, který ve středu přistál v Praze, byla i skupinka Iráčanů. Mluvčí ministerstva vnitra Marie Masaříková mi řekla, o koho se jedná.

"Přiletěly čtyři děti - dva chlapci a čtyři děvčata ve věku 6 až 14 let. Všichni čtyři jsou v doprovodu svých rodičů či zákonných zástupců. Ve třech případech jsou to otcové, v jednom případě, podle mých informací, je to strýc. Tyto děti budou na území České republiky operovány se srdečními vadami."

Jak dlouhý jejich pobyt u nás předpokládáte?

"Přesný čas nedokážu v tuto chvíli odhadnout, protože bude záležet na tom, jak se bude vyvíjet jejich zdravotní stav. Nejdříve musí projít určitým karanténním prostředím, musí mít různé výsledky vyšetření, pak proběhnou operace a následně také krátké pooperační léčení. Záleží tedy skutečně na tom, jak se bude vyvíjet jejich zdravotní stav."

Kolik dětí z Iráku se už u nás léčilo?

"V rámci programu humanitární evakuace zdravotně postižených obyvatel Irácké republiky se v České republice léčilo celkem 18 dětí. Ve většině případů se jednalo o operace srdce a u posledních dvou dětí to byly vážné popáleniny. Byla do dvanáctiletá dívka a šestiletý chlapec. Tyto poslední dvě děti se vrátily 23. března 2004 zpět do Iráku."

Příznaky nemoci čtyř iráckých dětí popsal lékař Miloš Bohoněk.

"Únavnost, nevýkonnost, většina těch dětí ani nechodila do školy, protože nemohou. Pokud chodí, tak je tam musí rodiče nosit, protože nemají žádnou fyzickou výkonnost. Ty děti jsou modré, cyanotické z nedostatku kyslíku a celkově to samozřejmě vede k vyčerpání a k selhání srdečního systému. Jsou to všechno vrozené vady srdeční, tudíž onemocnění, se kterým by se ty děti dožily maximálně tak puberty."

V Iráku je vytipováno dalších 26 dětí s podobnými příznaky.