Pithart řekl komunistům, že je jako prezident bude respektovat
Pokud se předseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL) stane nástupcem prezidenta Václava Havla, bude na rozdíl od něj s komunisty jednat jako s jednou z parlamentních stran. Pithart v úterý tento svůj postoj zopakoval i členům poslaneckého klubu KSČM, který navštívil pouhý den před volbou nové hlavy státu.
"Jestliže tento klub je partnerem ve sněmovně pro ostatní politické strany, nemůže jej prezident ignorovat," řekl novinářům Pithart. Havel se jako někdejší odpůrce komunistického režimu důsledně vyhýbal oficiálním jednáním s politiky KSČM.
Komunisté mají vlastního kandidáta na Hrad, advokáta Miroslava Kříženeckého, který je ale považován za outsidera středečního hlasování. "Je velmi nepravděpodobné, že by kdokoliv z klubu KSČM dal Pithartovi podporu. Ale samozřejmě Pithart patří mezi kandidáty s vysokou šancí," řekl ČTK po setkání s lidoveckým kandidátem místopředseda komunistické strany Miloslav Ransdorf.
Nechtěl přitom předjímat, jak se zákonodárci KSČM zachovají v případném druhém kole, do něhož postoupí kandidát s nejvíce hlasy ve sněmovně a vítěz ze Senátu. Členové horní komory přitom zřejmě nejvíc hlasů dají právě svému předsedovi. "O žádném hlasování jsme se nebavili, žádné obchody jsme nedělali. Já je nedělám s nikým," uvedl po schůzce Pithart.
Obě strany se shodly v tom, že asi třičtvrtěhodinová diskuse místy připomínala spíše historickou a filozofickou rozpravu než politické vyjednávání. "Mluvili jsme o Bolzanovi, Rádlovi, o pojetí národa, mluvili jsme o 30. letech a 50. letech, já jsem hodně mluvil o 70. a 80. letech, o normalizaci. Mluvili jsme o všem možném," shrnul Pithart debatu s tím, že se dotkl i problematiky sudetských Němců. Předseda Senátu zopakoval, že byl v této věci vždycky odpůrcem principu kolektivní viny.
"Bylo dobře, že jsem přišel i do tohoto klubu," řekl Pithart poté, co se v úterý jako prezidentský kandidát představil skoro všem poslancům a senátorům. Stejně jako on v úterý podnikli cestu za hlasy zákonodárců i další adepti na nejvyšší funkci ve státě. Ke komunistům zavítal ještě Kříženecký, poté co byl u ČSSD.