Překvapení se nekonalo, Zeman chce obhájit úřad prezidenta

Miloš Zeman, foto: ČTK

Prezident Miloš Zeman chce být hlavou státu dalších pět let. Ve čtvrtek večer na Pražském hradě svým podporovatelům řekl, že bude znovu kandidovat. Podle svých slov nechce být poražen těmi, kdo se bojí říct vlastní názor a zahaluje se do politické korektnosti. Zeman k tomu přisadil bonmot, že takoví lidé mají charizma lahve od okurek. Druhý den pak Miloš Zeman své rozhodnutí zopakoval na tiskové konferenci.

Miloš Zeman,  foto: ČTK
Pro nominaci do voleb chce získat podpisy 50ti tisíc občanů. Zároveň řekl, že nepovede prezidentskou kampaň k obhájení svého mandátu, ani nebude vyhlašovat svůj volební program:

"Zavazuji se, že nebudu útočit na žádného ze svých protikandidátů. A pokud on bude útočit na mně, nebudu na tyto útoky odpovídat."

Podle premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD je Zemanova kandidatura významným obohacením nabídky. Předpokládal, že se hlava státu rozhodne znovu se ucházet o funkci.

"Určitě by řada lidí byla zklamána, pokud by se pan prezident Zeman rozhodl jiným způsobem."

Vicepremiér Babiš považuje Zemana za favorita voleb

Foto: Filip Jandourek,  archiv ČRo
Také vicepremiér Andrej Babiš z hnutí ANO očekával, že se prezident takto rozhodne. Podle jeho slov úřad Zemana baví a užívá si ho. Považuje ho za favorita voleb, protože prezident každý rok objíždí i několikrát po sobě regiony a dokáže dostat lidi na náměstí. O Zemanovi jako favoritovi mluví i předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO v České televizi upozornil, že plány by Zemanovi mohlo překazit zdraví.

Také politolog Rudolf Kučera řekl, že Zemanovu kandidaturu očekával.

"On měl dlouhou politickou kariéru. Byl předseda vlády, předsedou parlamentu. Kdysi se ucházel o úřad prezidenta a neuspěl. Chápal to jako ponížení, protože se proti němu postavili tehdy i mnozí sociální demokraté. Tak to chce ještě jednou zkusit."

Pravice chce jiného prezidenta

Miroslav Kalousek,  foto: Filip Jandourek,  archiv ČRo
Pravicová TOP 09 by chtěla jiného prezidenta, říká její šéf Miroslav Kalousek:

"Pro mě i pro stranu je důležité, aby to neobhájil. My si přejeme prezidenta, který je demokrat, který má úctu k Ústavě a ústavním tradicím, a který nezpochybňuje naše spojence."

TOP 09 podle Kalouska nepostaví vlastního kandidáta. Podpoří některého z dalších zájemců o prezidentské křeslo. Podobně se k Zemanovi staví i ODS.

Kdo vyzve Zemana na souboj?

Michal Horáček,  foto: Filip Jandourek,  archiv ČRo
Třeba textař a bývalý spolumajitel sázkové kanceláře Michal Horáček už kandidaturu oznámil a začal s kampaní. Na prezidentovo oznámení o kandidatuře reagoval na sociálních sítích, že přišel čas vystavit Zemanovi účet za urážky a lži, kterými podle něj poškozoval občany. Dalším uchazečem o prezidentské křeslo je lékař a občanský aktivista Marek Hilšer, i ten jezdí po republice a diskutuje s lidmi. Svou kandidaturu oficiálně oznámil i podnikatel Igor Sládek.

Další jména už nejsou oficiální. Své rozhodnutí nechávali až na dobu, kdy bude jasné, jestli se o prezidentské křeslo bude znovuucházet i Miloš Zeman. Europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil řekl, že se rozhodne na přelomu května a června. V reakci na Zemanovo oznámení o kandidatuře na svůj twitter napsal, že nikdo není neporazitelný. V příštích měsících se chce rozhodnout i bývalý diplomat Petr Kolář. Mluví se také o předsedovi Akademie věd Jiřím Drahošovi.

Rudolf Kučera,  foto: Katerina Ajzpurvit
A jak odhaduje volbu politolog Rudolf Kučera?

"To se dá těžko odhadnout. Záleží na tom, kdo bude protikandidátem. Za toho protikandidáta se musí postavit nějaká politická parlamentní strana. Když ji za sebou mít nebude, tak nemá šance. Proto se prezident Zeman snaží, aby ho podpořila nějaká velká politická strana. Když se dívám na potenciální kandidáty, tak to rozhodně pro Zemana nejsou soupeři."

A jaké přicházejí ohlasy ze zahraničí?

Agentury Zemana většinou označují za sporného politika. AP o něm píše jako o hlavě státu, která rozděluje národ kvůli své proruské politice nebo podpoře blízkých vztahů s Čínou. Podle francouzské AFP je Zeman veteránem levice a je to proruský politik. Německá DPA zase připomíná Zemanovy protiimigrační názory. Reuters píše, že je český prezident populární a v současnosti to vypadá, že mu v cestě na Pražský hrad nebude nic stát. Slovenský Deník N ho zařazuje mezi favority voleb. Píše, že má Zeman podporu voličů na vesnicích a v malých městech.