Před volbou prezident není jasný favorit, rozhodnou kuloáry

Kdo na Pražském hradě nahradí Václava Havla? O tom by mohli už ve středu rozhodnout poslanci a senátoři na společné schůzi ve Španělském sále Hradu. Vůbec není jisté, že se jim to podaří, protože den před volbou chybí jasný favorit. Po úterním představení prezidentských kandidátů se však rýsují možné dohody. Pokud bude Havlův nástupce zvolen, stane se tak pouze na základě kuloárových vyjednávání a kompromisů.

O prezidentské křeslo se ucházení čtyři kandidáti. Exministr spravedlnosti Jaroslav Bureš, jehož nominovala vládní ČSSD. Kandidátem opoziční ODS je její bývalý šéf Václav Klaus. KSČM navrhla někdejšího vojenského prokurátora Miroslava Kříženeckého. Lidovci a část unionistů nominovali předsedu Senátu Petra Pitharta.

Podle sázkových kanceláří má největší šanci na zvolení právě šéf Senátu. Z vyjádření politiků vyplývá, že k jeho dosazení do prezidentské funkce by mohli paradoxně napomoci komunisté, kteří by před hlasováním mohli opustit jednací sál a tím pádem snížit počet hlasů potřebných k Pithartovu zvolení. Pithart se jim za to odvděčí - už v úterý řekl, že v případě svého zvolení bude s KSČM jednat jako s parlamentní stranou.

Předseda Senátu by ale ani tak nevystačil s hlasy lidovců a unionistů. Musel by na svou stranu získat také některé sociální nebo občanské demokraty. Šéf poslanců ČSSD Milan Urban naznačil, že pokud do druhého kola nepostoupí Bureš, budou jednat o podpoře právě pro Pitharta, který by v takovém případě soupeřil s Klausem. Ani tak ale není výsledek hlasování jistý. Volba totiž bude s největší pravděpodobností tajná a politické strany nebudou moci kontrolovat to, jak jejich poslanci a senátoři hlasují.

Čtveřice kandidátů se v úterý snažila získat podporu na klubech politických stran. Klaus například při návštěvě u ČSSD sliboval, že pokud se stane prezidentem, nehodlá bojovat s vládou vetováním zákonů. Na sociálnědemokratický klub přišli rovněž Kříženecký a Pithart, který tam mimo jiné rozptyloval fámu, podle níž se měl sejít jako někdejší premiér české vlády s šéfem sudetoněmeckého landsmanšaftu Franzem Neubauerem.

Poslední den před prezidentskými volbami sílí nervozita, jež se podepisuje i na kandidátech. Například Klaus si postěžoval, že nemá tak klidné spaní jako dříve. Kvůli volbě hlavy státu se v úterý večer ještě sejdou v Hrzánském paláci předsedové stran. Zatímco politici se na volbu teprve chystají, na Pražském hradě je vše připraveno. Zda se ale opravdu podaří zvolit Havlova nástupce už ve středu, to se teprve uvidí.