Bureš i Pithart: Prezident by měl své kroky více konzultovat

Prezidentský kandidát ČSSD Jaroslav Bureš i jeho protikandidát Petr Pithart z KDU-ČSL si myslí, že kompetence hlavy státu jsou přiměřené a není třeba je měnit. V nedělním diskusním pořadu české soukromé televize Prima uvedli, že pokud by byli zvoleni do nejvyšší funkce ve státě, chtěli by své kroky více konzultovat s ostatními ústavními činiteli. Zdůraznili, že prezident musí také respektovat rozložení sil ve sněmovně, bez ohledu na to, zda se mu líbí. Předseda Senátu Pithart i náměstek vicepremiéra pro legislativu Bureš se shodli v tom, že pravomoce odpovídají postavení hlavy státu v ústavním systému země i tomu, že ho volí parlament. Nemyslí si, že je nutné omezit výlučné právo prezidenta udělovat milosti nebo rozhodovat o obsazení významných pozic ve státě s takzvanou kontrasignací. To by znamenalo, že určité kroky by vyžadovaly podpis ještě jiného ústavního činitele, většinou premiéra či pověřeného ministra. Kontrasignace se dá nahradit určitým stylem práce prezidenta, soudí Bureš. "Nabízím ujištění, že žádnou milost bych neudělil bez konzultace s ministrem spravedlnosti a že jmenování guvernéra České národní banky bych konzultoval s vládou," prohlásil bývalý ministr spravedlnosti. "Bez kontrasignace, ale s konzultacemi - tak dlouho, až se najde shoda," shrnul svůj postoj Pithart.

Jiný přístup než Havel by Pithart i Bureš volili i při posuzování zákonů přijatých parlamentem, které může prezident vetovat. "Vadilo mi, že jsem netušil, zda prezident Havel zákon podepíše či nikoliv," poznamenal Bureš. Pithart míní, že prezident nesmí vrátit zákon jen proto, že se mu zdá příliš levicový či pravicový, ale jen kvůli porušení Ústavy či závažným právním chybám. Prezident nesmí dát najevo své politické preference a musí respektovat poměr sil, který ve volbách určili voliči, zdůraznil.

Pithart i Bureš, kteří se spolu s čestným předsedou ODS Václavem Klausem a kandidátem KSČM Miroslavem Kříženeckým utkají již za deset dní o přízeň poslanců a senátorů, by na rozdíl od Havla také respektovali postavení komunistické strany. KSČM je nyní třetí nejsilnější stranou ve sněmovně. Prezident proto nemůže podle Pitharta KSČM ignorovat. Je to úřad, ne místo pro osobní sympatie či antipatie, dodal šéf Senátu. "Prezident není osobou, která by si mohla vybírat," poznamenal Bureš.