Mareš: Bude-li Zeman prezident, odejde Unie svobody z vlády
Pokud by se vicepremiér Petr Mareš stal v lednu předsedou Unie svobody-DEU, prosazoval by odchod své strany z koaliční vlády Vladimíra Špidly (ČSSD) v případě, že by se novým prezidentem stal bývalý premiér a šéf ČSSD Miloš Zeman. Mareš na setkání s novináři uvedl, že dalšími tématy, na nichž závisí další existence unionistů ve vládě, je chystaná daňová, penzijní a vzdělávací reforma.
Zeman se chce zúčastnit až případné druhé volby hlavy státu. Pokud by se expremiér dostal na Hrad, byla by to už jiná sociální demokracie než ta, s níž jsme vstupovali do vlády, míní Mareš.
Na sjezdu hodlá prosazovat setrvání ve vládě s ČSSD a KDU-ČSL za těchto podmínek a věří, že většina jeho stranických kolegů bude mít stejný názor. Mnozí unionisté totiž míní, že účast ve vládě s převahou ČSSD pravicové straně škodí a ubírá jí voliče.
Pro další osud unie i celé vládní koalice bude klíčové, jak dopadne volba prezidenta a také jarní sjezd sociální demokracie. V případě úspěchu Zemana a jeho stoupenců se totiž dá očekávat, že by Špidlova vláda v současném složení nevydržela. Zemanovo křídlo v ČSSD se netají tím, že unionisté jim jsou trnem v oku a dávají přednost menšinové vládě buď samotné ČSSD, nebo s KDU-ČSL. Pokud unionisté z vlády sami neodejdou nebo nebudou "odejiti" během prvního půlroku, pak v ní zřejmě vydrží až do konce funkčního období, míní Mareš.
Špidla nechtěl komentovat Marešovo vyjádření ani úvahy, jak mohou rozpory uvnitř ČSSD ovlivnit stabilitu jeho vlády. "Toto ponechávám bez komentáře... Pan Mareš není sociálním demokratem," řekl premiér novinářům.
V případě svého zvolení do čela unie by Mareš rád viděl ve vedení strany například poslance Františka Pelce nebo senátora Jana Hadravu. Jeho soupeři v boji o předsednické křeslo jsou senátor Robert Kolář a ostravský unionista Radoslav Štědroň, další jména možná padnou až na sjezdu. Mareše čeká v lednu nejen stranický souboj, ale i radostnější událost - narození potomka.
Sjezd US-DEU se uskuteční krátce poté, co se parlament poprvé sejde k volbě prezidenta. Unionisté nestaví do prvního kola vlastního kandidáta a většina z nich podpoří kandidáta KDU-ČSL Petra Pitharta. Ke kandidátovi ČSSD Jaroslavu Burešovi se staví odmítavě, oficiální zamítavé stanovisko ale zatím nepřijali. Nyní čekají, s čím za nimi přijde vyjednavač Stanislav Gross.
Poslanecký klub US-DEU chce počkat na to, zda předsedu horní komory podpoří i senátní Klub otevřené demokracie. Předseda poslanců US-DEU Karel Kühnl řekl, že Pitharta považuje za člověka, který by mohl hlasy unionistů získat.
Také lidovci vytvořili tým, který má vyjednávat o podpoře jejich prezidentského kandidáta. Tvoří jej místopředseda Jan Kasal a šéfové poslaneckého a senátorského klubu Jaromír Talíř a Josef Kaňa. Vzhledem k tomu, že ombudsman Otakar Motejl nechce být Burešovým soupeřem, Pithart nemá důvod něco měnit na své ohlášené kandidatuře. Rozhodnutí ale podle dostupných informací zřejmě oznámí až po sobotní Celostátní konferenci KDU-ČSL, která má jeho nominaci stvrdit.