Zprávy

Václav Klaus v projevu k 17. listopadu varoval před zapomínáním

Prezident Václav Klaus v projevu k výročí 17. listopadu varoval před zapomínáním a tleskáním gestům a slovům, nikoli činům a zásadovému konzistentnímu chování a jednání. Češi si podle něj nechali poškodit a zneuctít své tradiční hodnotové a myšlenkové vzorce. Prezident to uvedl na sobotním shromáždění u Hlávkovy koleje v Praze na památku studentských obětí nacistické perzekuce v roce 1939. "Takzvaná politická korektnost a spokojování se s verbálními, snadno vyslovovatelnými omluvami, vede ke vzniku společnosti gest, nikoli společnosti autentických postojů," řekl prezident. Podle něj je třeba trvat tvrdohlavě na tom, aby události 17. listopadu před 73 roky a let následujících byly měřeny správným metrem. K tomu je nutné nezapomínat na souvislosti a odlišovat excesy a činy jednotlivců od konání státu, od oficiální státní politiky a od ideologie, která tyto činy vyvolává a ospravedlňuje. Květiny k pamětní desce na Hlávkově koleji položili spolu s akademiky a pamětníky také předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, premiér Petr Nečas a pražský primátor Bohuslav Svoboda (všichni ODS). Přišli také prezidentští kandidáti Jan Fischer a Jana Bobošíková. Na pietní akt navázalo zahájení výstavy z majetku Čapkovy společnosti v německém Hagenu, která je sestavena z protinacistického a protiválečného díla Josefa Čapka. Expozice má název Dějiny z nedaleka.

Petr Nečas k 17. listopadu: Věřím, že neztrácíme historickou paměť

Předseda vlády Petr Nečas (ODS) věří tomu, že lidé neztratili a nebudou ztrácet historickou paměť. Podle něj se stále potvrzuje, že svoboda a demokracie není samozřejmostí. Premiér to řekl po pietním shromáždění k výročí 17. listopadu u Hlávkovy koleje v Praze. "Jsem především přesvědčen o tom a chci tomu věřit, že neztrácíme historickou paměť," řekl k událostem spojeným s protinacistickým a protikomunistickým odporem. Připustil, že jistým mementem je úspěch KSČM v letošních volbách a to, že země bude mít po 23 letech od pádu komunismu prvního hejtmana. Protivládní demonstrace odborů a občanských iniciativ, která se konala v Praze, je podle něj právem lidí ve svobodné společnosti. "Jsem svobodní lidé ve svobodné zemi, máme právo svobodně vyjadřovat svůj názor, to k demokracii patří," dodal.

Lidé si od rána připomínali listopad 89 u památníku na Národní

Lidé včetně politiků si od rána připomínali výročí listopadových událostí roku 1989 u památníku na Národní třídě v Praze. Na místo, které připomíná zásah socialistické policie proti demonstrujícím studentům, nosili svíčky, květiny i věnce. Z politiků přišli mezi prvními předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, senátor Jiří Dienstbier (ČSSD), místopředseda Senátu Přemysl Sobotka a ministr obrany a bývalý disident Alexandr Vondra (oba ODS). Podle Přemysla Sobotky už lidé zapomínají. "A bohužel si že života vybírají jen ty negativní stránky, život je přeci krásný, žijeme v demokracii a ve svobodě," řekl Přemysl Sobotka. Podle Alexandra Vondry měla studentská demonstrace, která zahájila pád socialismu v tehdejším Československu, ohromný smysl. "Studenti riskovali práci, riskovali zdraví a chtěli svobodu a demokracii," řekl. Šéf horní parlamentní komory Milan Štěch (ČSSD) uvedl, že rok 1989 byl velkou nadějí, která podle něho byla zatím naplněna jen částečně. U památníku v podloubí jednoho z domů na Národní třídě hlídkují státní i městští policisté. U domu stojí i muž, jenž na transparentu označuje posledních 23 let za "totalitu demokratických zlodějů". U Národního divadla zase postavili stánek kritici kabinetu. Lidé tam mohou podepsat protivládní petici. Iniciativa Stop vládě chystá na odpoledne demonstraci na Václavském náměstí.

Na Václava Klause na Národní třídě čekali kritici i příznivci

Na prezidenta Václava Klause u památníku 17. listopadu 1989 na Národní třídě v Praze čekali jak jeho příznivci, tak odpůrci. Nesouhlasné výkřiky byly přehlušeny voláním "Ať žije Klaus!". Prezident společně s premiérem Petrem Nečasem (ODS) a předsedkyní Sněmovny Miroslavou Němcovou (ODS) položili květiny k pamětní desce v podloubí za početného doprovodu policistů v uniformách i v civilu. Na Václava Klause jeden z jeho odpůrců pokřikoval, že je největším zlodějem a že rozkradl a rozprodal Českou republiku. "Jednou budete stát před spravedlivým soudem za to, že jste nechali ekonomicky zruinovat tuto zemi," prohlásil na prezidentovu adresu mladý muž, jenž držel českou vlajku. Na jeho slova reagovali prezidentovi příznivci vesměs ze sdružení Akce D.O.S.T. výkřiky "Ať žije Klaus!" Kritici reagovali nesouhlasnými výkřiky. Kritiky nebyl ušetřen ani bývalý předseda ČSSD, expremiér a prezidentský kandidát Miloš Zeman, který na Národní třídu přišel před Václavem Klausem. Také Miloši Zemanovi jeho odpůrci řekli, že mu přejí, aby se dostal před soud.

V centru Prahy tisíce lidí demonstrovaly proti Nečasově vládě

V centru Prahy tisíce lidí na demonstraci, kterou svolaly odbory a občanských iniciativy, protestovaly proti vládě. Řečníci žádali odchod kabinetu Petra Nečase (ODS) a předčasné volby. Policie odhadla počet účastníků na zhruba 10.000, řekl ČTK mluvčí Jan Daněk. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil ale nejdříve prohlásil, že "je nás tady 20.000" a později řekl, že dorazilo až 25.000 lidí. Shromáždění platformy Stop vládě skončilo po hodině symbolickým zvoněním klíčů a státní hymnou. Z náměstí se pak lidé vydali na Národní třídu, kde jim u Národního divadla cestu přehradili účastníci protivládního happeningu s kartony zobrazujícími členy vlády v přilbách a se štíty bývalé komunistické SNB, která před 23 lety zasahovala na stejném místě proti studentům. "Jsme svobodní lidé ve svobodné zemi, máme právo svobodně vyjadřovat svůj názor, to k demokracii patří," komentoval protivládní demonstraci premiér. Ministr a místopředseda ODS Martin Kuba pak v České televizi řekl, že stojí o racionální diskusi s odbory, ale odboroví předáci podle něj eskalují situaci a vyhánějí lidi do ulic. Kromě akce odborů a iniciativ sdružených v platformě Stop vládě se na Václavském náměstí souběžně konalo shromáždění hnutí Skutečná demokracie (SKDE), jejímž členem je kontroverzní pražský taxikář Zdeněk Ponert. Řečníci obou táborů se celou dobu vzájemně "překřikovali". Mluvčí z pódia demonstrace odborů a iniciativ se hned v úvodu shromáždění pustili do tvrdé kritiky kabinetu, podle Zavadila si tato vláda nezaslouží, "aby nám, lidu, vládla" a ministři jsou zkorumpovaní. Čas na generální stávku však podle něj nenastal, protože lidé se stále bojí. Zavadil však doufá v to, že "národ se trochu víc probudí".

V Ostravě proti vládě demonstrovalo 1000 lidí

Téměř 1000 lidí podle odhadu ČTK demonstrovalo v Ostravě na centrálním Masarykově náměstí proti vládě a jejím reformám. Demonstraci nazvanou Demokracie vypadá jinak zahájila československá státní hymna. Slovenskou část pořadatelé pustili jako připomínku rozdělení společného státu. Podle jednoho z pořadatelů Karla Fiedlera na náměstí dorazilo až 1500 lidí. "Čekali jsme trochu více. Je to pro nás malé zklamání," řekl na počátku demonstrace. Dodal, že na nějakou dobu to bude protest pravděpodobně poslední. "Musíme se poradit. Není ale možné lidi pořád tahat na náměstí. Musíme na politiky tlačit i jinak," řekl.

Stovky lidí protestovaly na českobudějovickém náměstí proti KSČM

Nespokojenost s účastí KSČM ve vedení Jihočeského kraje přišlo při zhruba hodinu a čtvrt trvajícím shromáždění na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. vyjádřit několik stovek lidí. Vyvrcholily tím týdenní studentské protesty, které začaly ve chvíli, kdy se radní pro školství stala komunistka Vítězslava Baborová. Nyní studenti uvažují o tom, že na čtvrtek 22. listopadu připraví hodinovou stávku. "Vstoupíme do ní, pokud pan hejtman Zimola bude trvat na svém a školství a kulturu v kraji povedou dál komunisté," řekl vůdce studentů třeboňského gymnázia Dominik Hořejší. Nejbližší zasedání krajského zastupitelstva, které by případně mohlo Baborovou odvolat, se uskuteční 18. prosince. Protestující studenti se s hejtmanem Jiřím Zimolou (ČSSD) ve středu sešli. Žádali jej, aby na nejbližším krajském zastupitelstvu vyvolal hlasování o odvolání Baborové. Jiří Zimola tento krok odmítl.

Zachování nemocnice v Roudnici přišli podpořit tisíce lidí

Několik tisíc lidí demonstrovalo za zachování akutní lůžkové péče v nemocnici v Roudnici nad Labem, na níž zdravotní pojišťovny s nemocnicí nechtějí uzavřít smlouvu. Podporu nemocnici vyjádřili politici i umělci, pozvaní zástupci Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) ani ministerstva zdravotnictví nedorazili. Novináři odhadli účast na asi 3000 lidí, jeden z pořadatelů demonstrace, primář roudnické chirurgie Ondřej Krajník, hovořil až o dvojnásobku. Kromě obyvatel třináctitisícové Roudnice dorazili před budovu nemocnice i obyvatelé a starostové z obcí z celého Podřipska. Přinesli si transparenty s hesly jako "Seberte nám i hřbitov" a "Zavřít zloděje, ne nemocnice". Právě omezení dostupnosti zdravotní péče pro region na pozemí Ústeckého a Středočeského kraje a kritika zdravotních pojišťoven i současné vlády zaznívala z pódia nejčastěji.

Desítky anarchistů u věznice na Pankráci hlukem podpořili Romana Smetanu

Několik desítek anarchistů přišlo v sobotu večer před věznici v Praze na Pankráci na hlučnou demonstraci, kterou chtěli podpořit bývalého řidiče olomoucké MHD Romana Smetanu, přezdívaného "tykadlový řidič". Odpalovali petardy, pískali na píšťalky, tloukli poklicemi od hrnců a nechávali rozeznít sirénu. Policisté na jejich demonstraci dohlíželi, ale nemuseli zasáhnout. Z oken věznice přihlíželo dění před budovou několik vězňů z cel ve vyšších patrech. Roman Smetana si ve vězení odpykává zbytek trestu za pomalování předvolebních plakátů politiků. Trest si má odsedět proto, že odmítl vykonat veřejně prospěšné práce, které mu společně s náhradou škody za poničení plakátů před volbami v roce 2010 soudkyně uložila. Kromě nápisů politikům přikresloval tykadla. Navíc ho policisté v těchto dnech už podruhé obvinili za to, že se vyhýbal vězení. Podle informací jeho příznivců na internetu si trest nyní odpykává ve věznici Rapotice.

Na shromáždění pravice v centru Brna přišlo asi 150 lidí

Centrem Brna prošel průvod asi 150 příznivců krajní pravice. Skandovali hesla proti vládě i kapitalismu, volali po "skutečné demokracii". Policie podle mluvčí Petry Vedrové nezaznamenala žádné protiprávní jednání. Policisté akci monitorovali zpovzdálí, těžkooděnci do ulic nevyšli. Odpoledne se uskutečnil také protest proti vládě na Malinovského náměstí, kam přišlo až 500 lidí. Na shromáždění krajní pravice předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomáš Vandas v projevu kritizoval politický vývoj v ČR po roce 1989, řečnil také proti imigrantům v EU. Účastníci shromáždění pak vyrazili na pochod městem. Skandovali například heslo Čechy Čechům. Shromáždění ukončily další projevy na Nových Sadech. Pořadatelé z Dělnické mládeže akci svolali jako Den národní jednoty. Pozvánky se objevily také na webu Odpor.info a stránkách Dělnické strany sociální spravedlnosti, jež navazuje na extremistickou Dělnickou stranu, rozpuštěnou Nejvyšším správním soudem. Začátek shromáždění se odehrál právě před budovou soudu.

Albánský regulátor zahájil proces odebrání licence firmě ČEZ

Albánský energetický regulátor zahájil proces odebrání licence tamní divizi české energetické firmy ČEZ. Firma kvůli téměř miliardovému dluhu v pátek začala s odpojováním albánských vodáren od sítě. Pokud albánská strana dluh neuhradí, nevylučuje ČEZ mezinárodní arbitráž vůči albánským úřadům. ČTK to řekla mluvčí společnosti Barbora Půlpánová. ČEZ se k odpojení vodáren rozhodl po řadě neúspěšných jednání s albánskou stranou. Odpojení elektřiny vyřadilo z provozu čerpací stanice a omezilo dodávky pitné vody domácnostem i firmám. Pohledávky firmy se zde vyšplhaly na 38 milionů eur (asi 971 milionů Kč). Albánská policie v řadě okresů donutila zaměstnance ČEZ obnovit dodávky elektřiny. Někteří pracovníci české společnosti byli policií zadrženi.

V Jaderné elektrárně Dukovana začala odstávka čtvrtého bloku

Výkon čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Dukovany klesl na nulu. Začala tak plánovaná odstávka, která má trvat 32 dní. Čtvrtý blok přestal vyrábět elektřinu, řekl ČTK mluvčí Dukovan Petr Spilka. Během plánované odstávky vymění energetici v reaktoru pětinu jaderného paliva za nové a provedou revize zařízení. "Termín 32 dní se samozřejmě může podle vývoje změnit. Délka odstávky se nedá úplně přesně na den naplánovat, záleží na řadě okolností," řekl Petr Spilka. Dukovanská elektrárna má čtyři výrobní bloky. Kvůli výměně části jaderného paliva a revizím se každý blok zastavuje jednou za rok, práce obvykle trvají přibližně měsíc. Dva bloky elektrárny byly odpojeny od sítě v první polovině tohoto roku, jeden z nich ale stál přes dva měsíce. Energetici v tomto bloku číslo dvě totiž prováděli výměnu zařízení, která umožnila zvýšení jeho výkonu. Třetí letošní dukovanská odstávka byla od konce září do konce října.

Kvalita ovzduší v Moravskoslezském kraji se mírně zlepšila

Kvalita ovzduší v Moravskoslezském kraji se oproti pátku mírně zlepšila. Na třech místech už naměřené čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu nepřekračují povolené limity. Situace zůstává nejhorší ve Věřňovicích na Karvinsku. Naměřené hodnoty tam stále překračují limity víc než trojnásobně. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Pro oblast Ostravska, Karvinska a částečně i Frýdecko-Místecka dál platí smogová situace, kterou meteorologové vyhlásili ve čtvrtek.

Výstava v Litvínově nabízí inspiraci pro ozdoby vánočních stromků

Předvánoční výstava v Litvínově na Mostecku nabízí inspiraci pro zdobení vánočních stromků. Letos jich v Galerii Radniční sklípek představí 21, podobnou výstavu připravilo město letos už po jedenácté. První ročník byl přitom podle Dagmar Wohankové z galerie spíše taková z nouze ctnost. "V roce 2001 jsme tu měli výstavu dřevořezeb z partnerského města Olbernau, ale přivezli jsme toho málo. Dali jsme to dolů na sál a půda zůstala prázdná," uvedla pracovnice galerie, kterou před 11 lety napadlo prázdný výstavní prostor v podkroví naplnit ozdobenými vánočními stromky. Německou dřevořezbu najdou návštěvníci v sále galerie i letos, počet vystavených stromků na půdě se ale téměř ztrojnásobil. "První rok jich bylo osm, letos 21. Už je to úplný les," dodala. Stromky jsou ozdobené perníčky, ozdobami ze dřeva, papíru, látek, proutí či polystyrenu. "Pravidelně vystavuje ozdoby z kousků látek spolek patchworku a dva paličkářské spolky. Jsou tu také ozdoby z lipových klacíků, hvězdičky z obalů od čaje či tučňáci z polystyrenových koulí," vyjmenovala Dagmar Wohanková.

Ze sportu:

České tenisty dělí jeden bod od triumfu v Davisově poháru. K zisku slavné "salátové mísy" po dlouhých 32 letech přiblížili domácí výběr ve čtyřhře Tomáš Berdych s Radkem Štěpánkem výhrou nad Marcelem Granollersem a Markem Lópezem 3:6, 7:5, 7:5 a 6:3. Češi vedou ve finále v pražské O2 areně před nedělními dvouhrami nad Španělskem 2:1 na zápasy.

Běžec na lyžích Lukáš Bauer začal sezonu druhým místem na klasické desítce v závodu kategorie FIS ve finském Muoniu. Nejlepší český reprezentant absolvoval první start od únorového závodu v Novém Městě na Moravě, po kterém kvůli bolavé patě ukončil sezonu Světového poháru. Desítku vyhrál zrychlením v závěru Kazach Alexej Poltoranin, za kterým Lukáš Bauer zaostal o necelých pět sekund. Třetí skončil Němec Jens Filbrich. Dalším Čechům se tolik nedařilo; Jiří Magál byl čtyřicátý, Aleš Razým 51. Ondřej Horyna 59. Pětku žen ovládla Polka Justyna Kowalczyková, jediná Češka na startu Eva Vrabcová-Nývltová dojela s více než minutovou ztrátou dvaadvacátá.

Začátek nové sezony se vážně komplikuje běžci na lyžích Martinu Jakšovi. Z vydařené přípravy na ledovcích si přivezl únavovou zlomeninu dvanáctého žebra a nestihne úvod Světového poháru. Objevit se v něm má až po Vánocích. Martin Jakš vynechá začátek Světového poháru příští víkend ve švédském Gällivare i další závody ve finském Kuusamu.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková vybojovala na Světovém poháru v Heerenveenu páté místo v závodě na 1500 metrů. Na střední trati zaostala specialistka na vytrvalostní disciplíny o 69 setin sekundy za medailovým umístěním. Závod vyhrála kanadská mistryně světa Christine Nesbittová, jež byla časem 1:56,35 o sekundu a 76 setin rychlejší než česká hvězda. Karolína Erbanová při druhém startu na pětistovce zopakovala páteční desáté místo. Oproti prvnímu závodu zrychlila, ale jen o setinu na 38,69 sekundy. Druhé prvenství na nejkratší trati si připsala korejská olympijská vítězka I Sang-Hwa (37,92).

Českému krasobruslaři Tomáši Vernerovi se nepovedl ani druhý start v letošním seriálu Grand Prix. Evropský šampion z roku 2008 skončil v Paříži poslední z osmi účastníků, kteří dokončili soutěž. Vyhrál Japonec Takahito Mura před Američanem Jeremym Abbottem a domácím Florentem Amodiem. Tomáš Verner pokazil volnou jízdu podobně jako páteční krátký program. V Paříži se potýkal především s axelem, v krátkém programu i při obou pokusech ve volné jízdě mu "ulétl" a z trojitého zbyl jen jednoduchý.

Cyklokrosař Martin Bína vyhrál pátý závod Českého poháru za sebou. V Holých Vrchách na Mladoboleslavsku zvítězil s náskokem půl minuty před Vojtěchem Niplem. Před závěrečnými dvěma závody vede bývalý juniorský mistr světa seriál Toi Toi Cup suverénně o 130 bodů před Jakubem Skálou. Na průběžné druhé místo v poháru se Jakub Skála posunul díky sobotní třetí příčce, kterou vybojoval ve spurtu s Jiřím Polnickým. Závod žen při neúčasti celkově vedoucí Martiny Mikuláškové opanovala s velkým náskokem Pavla Havlíková a přiblížila se vedoucí pozici v seriálu na rozdíl 20 bodů.

Nedělní počasí v Česku:

Zataženo nízkou oblačností s ojedinělým mrholením. Teploty 4 až 8 stupňů Celsia.