Zprávy
Důležitější než rozpočtový pakt je podle Nečase dokončení vnitřního trhu
Podle premiéra Petra Nečase je důležitější než pakt rozpočtové kázně, k němuž se Česko jako jediné s Británií odmítlo připojit, aby Evropská unie dokončila vnitřní trh a zvýšila svou konkurenceschopnost. Řekl to v Bruselu před začátkem summitu Evropské unie. Právě dokončení vnitřního trhu a růst konkurenceschopnosti EU budou témata, která chce Nečas na dvoudenním summitu v Bruselu zdůrazňovat. ČR se také zapojila do iniciativy více než desítky zemí, které v tomto smyslu napsaly evropským partnerům dopis. Nečas například podotkl, že až 80 procent hrubého domácího produktu EU vytvářejí služby, avšak jen 60 procent tohoto sektoru je plně liberalizováno. Právě to by ČR chtěla změnit. Na zmiňovaném paktu se většina EU dohodla v reakci na současnou dluhovou krizi. Smlouva má zvýšit fiskální disciplínu. Státy by na jejím základě měly mimo jiné zavést do svých legislativ pravidlo vyrovnaného či přebytkového strukturálního rozpočtu. Z ekonomického střednědobého a dlouhodobého hlediska je dokončení vnitřního trhu podle českého premiéra klíčové pro evropskou integraci.
Koudelka bude kandidovat na ústavního soudce, dohodl se s Klausem
Někdejší poslanec ČSSD a náměstek ředitele Justiční akademie v Kroměříži Zdeněk Koudelka bude kandidovat na soudce Ústavního soudu. Novinářům to řekl po schůzce s prezidentem Václavem Klausem. Klausův výběr bude muset ještě potvrdit Senát. Klaus horní komoře v prosinci navrhl na nového ústavního soudce předsedu pražského městského soudu Jana Sváčka, Senát ho ale odmítl. Klaus novinářům řekl, že Koudelku považuje za znalce ústavního práva a kvalitního člověka. Pro Ústavní soud by podle něho byl přínosem. Prezident poznamenal, že se senátory předem o nominaci Koudelky nejednal, poukázal ale na to, že by jako někdejší poslanec ČSSD měl svým spolustraníkům v Senátu vyhovovat. Předseda senátorů ČSSD Petr Vícha řekl ČTK, že Koudelkova stranická příslušnost je z jeho pohledu spíš přitěžující okolnost. Zdůraznil, že musí rozhodovat odborné znalosti kandidáta, a nikoli členství ve straně. Postup v Koudelkově případě bude podle Víchy stejný jako u předchozího kandidáta Sváčka. Senátoři si ho pozvou do svých klubů a výborů, a protože ne každý senátor ČSSD ho zná, budou se o jeho kvalitách radit i s odborníky.
Vojenská policie má nového šéfa, stal se jím plukovník Milan Schulc
Vojenská policie má nového šéfa, stal se jím plukovník Milan Schulc, kterého do funkce uvedl ministr obrany Alexandr Vondra. Schulcovým úkolem bude provést reorganizaci vojenské policie v souladu s Bílou knihou obrany, tedy koncepcí české armády. Nový velitel ve funkci nahradil Vladimíra Ložka, který by se měl stát vojenským přidělencem českého velvyslanectví v Moskvě. Předchozího velitele Ložka loni Vondra po březnovém zákroku vojenské policie v České televizi postavil mimo službu. Inspekce ministra obrany později dospěla k závěru, že Ložek nijak nechyboval, a proto se vrátil do funkce. Ministr mu ale vytkl formu a nepřiměřenost zásahu a zdůraznil, že se podobná akce v budoucnu již nesmí opakovat. Vondra nedávno zdůraznil, že personální výměna se zásahem policie v televizi nesouvisí.
TOP 09: Školné podporujeme, Dobeš od něj neustoupil kvůli nám
Koaliční TOP 09 se ohradila proti výrokům ministra školství Josefa Dobeše (VV), že od školného ustoupil kvůli ní. Podle předsedy klubu TOP 09 a Starostů Petra Gazdíka Dobeš lže, protože nezvládl školné připravit. Poplatky prý jeho strana stále podporuje. S nápadem na jiný systém zpoplatnění vysokoškolského studia přišel ministr školství tento týden. Nově by mělo být zpoplatněno jen prodlužování studia a také studium na další škole. Ministr Dobeš nevyloučil ani možnost takzvaného zápisného. Podle premiéra Petra Nečase (ODS) je to reálná varianta, protože odložené školné už vláda stejně zavést nestihne. S odloženým školným se přitom počítá v programovém prohlášení vlády.
Asi 400 studentů v Ústí protestovalo proti reformě VŠ
Asi 400 studentů v Ústí nad Labem protestovalo proti reformě vysokých škol. Zástupci jejich akademického senátu vyzvali ministra školství Josefa Dobeše k demisi. Ústí nad Labem se protestem připojilo k Týdnu neklidu, kdy studenti všech 12 univerzitních měst vyjadřují svůj nesouhlas s navrhovanými změnami ve vysokém školství. Studentům nejde prý jen o zachování bezplatného vzdělání, ale především o akademické svobody. Proděkan ústecké filozofické fakulty pro vědu a výzkum David Tomíček připomněl, že univerzity ve středověku samy sebe definovaly jako svazek učitelů a studentů, bez vnějšího vlivu. Kritiku a pískot studentů si vysloužili jak ministr školství Josef Dobeš, tak prezident Václav Klaus. "Nebudu mluvit o ministru Dobešovi, o kterém si myslím, že už je politická mrtvola," řekl pedagog Martin Šimsa z katedry politologie a filozofie. Reagoval také na Klausův výrok o tom, že studenti, kteří nechtějí platit školné, parazitují na společnosti. "V tom případě označil za parazita sám sebe, protože studoval zadarmo," dodal. Zástupci studentské komory akademické senátu fakulty považují za nejlepší řešení odstoupení ministra Dobeše. Před budovou filozofické fakulty zaznívalo i skandování "Dobeše, do koše". V podobenství také ukázali svou představu o fungování navrhovaných správních rad univerzit na základě osobních vztahů, nikoliv odbornosti.
Senát vyzval Václava Klause k podpisu smlouvy o kolektivních stížnostech
Senát vyzval na popud ČSSD prezidenta Václava Klause k tomu, aby neprodleně podepsal dodatek k Evropské sociální chartě. Dokument, který obě komory parlamentu schválily v roce 2003, má umožnit podávání kolektivních stížností Radě Evropy na porušování sociálních práv. ČSSD hodlá věc předat Ústavnímu soudu, pokud by Klaus výzvě nevyhověl. Senát už ve výzvě poukázal na verdikt ústavních soudců z roku 2009, podle něhož "prezident republiky má povinnost ratifikovat mezinárodní smlouvu bez zbytečného odkladu", pokud obě komory parlamentu s dokumentem vysloví souhlas. Výzvu kritizoval senátor Petr Pakosta (dříve ODS), podle něj je mimo rámec ústavního pořádku. Prezident má podle něj právo, nikoli povinnost sjednat nebo podepsat mezinárodní smlouvu. Místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier oponoval, že na povinnosti prezidenta podepsat schválenou smlouvu se shodla většina ústavních právníků, které oslovila senátní ústavní komise.
Státní rozpočet v únoru skončil ve schodku 16,6 mld. Kč
Stát hospodařil letos ke konci února se schodkem 16,6 miliardy korun. Loni v únoru činil schodek rozpočtu 22,8 miliardy korun. Na celý rok je schválen rozpočet s deficitem 105 miliard korun. Za lepším výsledkem než loni jsou podle ministerstva financí zejména meziročně vyšší daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení. V samotném únoru hospodaření rozpočtu skončilo ve schodku 37,5 miliardy korun. Celkové příjmy rozpočtu ke konci února meziročně stouply o 6,2 procenta na 167,5 miliardy korun. Schválený rozpočet počítá s růstem o 7,1 procenta. Daňové příjmy se zvýšily o 9,2 procenta na 77,3 miliardy korun, schválený rozpočet předpokládá růst o 7,3 procenta.
Prezident Klaus kritizoval Nadaci Konrada Adenauera
Prezident Václav Klaus kritizoval německou Nadaci Konrada Adenauera kvůli tomu, že údajně odmítla podpořit konferenci o fiskální unii a dluhové krizi na pražské Vysoké škole ekonomické (VŠE), pokud by se akce účastnil předseda Strany svobodných občanů Petr Mach. Kdyby se informace potvrdila, zvážil by prý Klaus vrácení ceny, kterou mu nadace v roce 1993 udělila. Vyloučení Macha z konference by podle Klause bylo politickým nátlakem a "brutálním" omezením akademické diskuse. Konference pořádaná Centrem evropských studií při VŠE je plánována na 7. března. Mach několik let řídil Centrum pro ekonomiku a politiku, které Klaus založil, byl také externím poradcem prezidenta. V roce 2009 založil Stranu svobodných občanů, která se snaží voliče oslovit euroskeptickým programem. Loni Mach svůj postoj k unii vyjádřil v knize Jak vystoupit z EU.
KSČM navrhuje víc ochránit práva dlužníků při exekucích
Opoziční komunisté chtějí zpřesnit a upravit postup při exekucích. V novele exekučního řádu například navrhují, aby exekutor mohl zabavit jen věci, které prokazatelně patří dlužníkovi. Nemovitosti by si dlužníci mohli nejprve prodat sami za tržní cenu a z výnosu uhradit závazky. Hodnota zabavených věcí by také měla podle předlohy zhruba odpovídat výši dluhu. Současné znění zákona podle předkladatelů posiluje postavení exekutorů, místo aby zvyšovalo šance na spravedlivé vymožení dluhu. Cílem novely je ochránit ústavní práva dlužníků i dalších lidí, uvedli autoři v čele s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem v důvodové zprávě. Novela také uvádí, že věřitel bude muset s podáním návrhu na exekuci doložit, že dlužníka vyzval k dobrovolné úhradě dluhu. Pokud by dlužník čelil více exekucím, soud by je musel sloučit do jedné a určit exekutora. Z exekuce by byl podle předlohy vyloučen exekutor, který by měl vztah k účastníkům exekučního řízení a vyvstaly by pochyby o jeho nepodjatosti. Při vstupu do nemovitostí by si exekutoři museli podle návrhu zajistit policejní asistenci. Museli by také umožnit dlužníkům uzavřít dohodu o splátkách. Novela by také zmírnila v případě chudších lidí podmínky pro osobní bankrot. Předlohu KSČM nejprve posoudí vláda. Potom o ní rozhodne parlament. Některé body, které obsahuje komunistická novela, navrhla už dříve vláda. Změny pravidel pro vymáhání pohledávek představila v lednu také ČSSD.
Cenu za nejhorší počin v oblasti migrace a integrace má vnitro
Ocenění Osina za nejhorší počin v oblasti migrace a integrace cizinců za loňský rok získalo ministerstvo vnitra. Anticenu mu za stanovení vysokých správních poplatků za povinné biometrické průkazy pro lidi ze zemí mimo EU udělilo Centrum pro integraci cizinců (CIC). Jako nejlepší počin naopak vyhodnotilo Kampaň za stromkaře, kterou uspořádala Iniciativa za práva pracovních migrantů a migrantek. CIC je sdružení, které podporuje začlenění přistěhovalců do české společnosti. Cenou Naděžda a Osina chce přiblížit Čechům a Češkám téma migrace a integrace. Kandidáty na ocenění nominují nejen zástupci neziskových organizací, ale i veřejnost.
V Česku pracuje 157.000 lidí v důchodu, loni jich přibylo 11.000
V Česku přibývá důchodců, kteří pracují. Loni se jejich počet zvedl o 11.000. Do zaměstnání tak chodilo či podnikalo kolem 157.000 lidí, kteří pobírali penzi. Celkem si přivydělávalo téměř sedm procent starobních důchodců. Na konferenci o aktivním stárnutí to řekl Dalibor Holý z Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle expertů se český trh práce bez starších pracovníků neobejde. Podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové by lidé ve vyšším věku měli mít šanci pracovat, pokud chtějí. Na pracovní aktivitě v důchodu se odráží vzdělání. Mezi penzisty se základní školou pracuje jen každý padesátý, mezi vysokoškoláky každý pátý. Zhruba 60.000 starobních důchodců se uplatňuje ve vysoce kvalifikovaných profesích. V některých odvětvích se stávají senioři "doslova nepostradatelnými".
CVVM: Češi hodnotí vládu v řadě aspektů výrazně záporně
S činností vlády premiéra Petra Nečase není spokojeno 79 procent lidí. Ještě většímu počtu občanů, 83 procentům, se nelíbí personální složení kabinetu, přičemž osobu předsedy vlády záporně hodnotí 65 procent Čechů. Podle aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) téměř tři pětiny dotázaných vyjádřily svou nespokojenost také s programem vlády a 77 procent lidí i s její komunikací s veřejností. Podle průzkumu tak mezi občany převládá ve vztahu k současné vládní koalici ODS, TOP 09 a Věcí veřejných ve všech sledovaných aspektech nespokojenost nad spokojeností, a to poměrně výrazně. Nejvyšší míru nespokojenosti přitom lidé projevili u složení vlády. Největší podíl kladných hodnocení dostala vláda za svůj program, a to od 28 procent dotázaných. Stejný počet lidí ocenil samotného premiéra. S komunikací vlády je spokojeno 17 procent lidí, s její prací 16 procent a s lidmi ve vládě 12 procent.
Nejlepší biopotravinou se na veletrhu v Brně stal ovčí sýr Arnika
Nejlepší biopotravinou se na potravinářském veletrhu v Brně stal ovčí sýr Arnika z Horského statku Abertamy na Karlovarsku. U komise uspěly i perníčky, vinný mošt, džem a ječné lívance, které tak získaly titul Česká biopotravina. Porota ocenila také bezlepkové pohankové perníčky z Biopekárny Zemanka, vinný mošt Veltlínské červené rané BIO 2011 od moravského vinaře Pavla Bindera a Barunčin BIO džem ze Statku Tilia. V kategorii biovýrobky pro gastronomii zvítězily ječné lívance společnosti PRO-BIO. Velký zájem byl o účast v kategorii vín vyráběných z ekologických hroznů. Stejně jako loni vyhrál Vinselekt Michlovský se svým Hibernalem, tedy vínem s přívlastkem pozdní sběr 2009. Soutěž Česká biopotravina o nejlepší produkt pořádá Potravinářská komora a Svaz ekologických zemědělců už deset let. Letos se do ní zapojilo 19 výrobců biopotravin.
Student z Plzně sestavil šestinohého chodícího robota
Originálního šestinohého pohyblivého robota, který je ovládatelný až na vzdálenost 150 metrů přes počítač, během roku vymyslel, navrhl, sestavil a naprogramoval devatenáctiletý plzeňský student gymnázia Michael Hrabě. Uspěl v projektu muzea a vědeckého centra Techmánia, které vypisuje granty pro mladé nadané studenty.
Brněnský drak se stěhoval ze Staré radnice kvůli jejím opravám
Brněnský drak, který patří ke známým symbolům moravské metropole, musel být přestěhován z tamní Staré radnice. Jde o několikametrového vypreparovaného krokodýla nilského, o jehož existenci se zmiňují písemné záznamy již v roce 1568, kdy musel být vyčištěn od mušek a larev, které se do něj pustily. Byl přestěhován kvůli dlouho plánovaným opravám statiky radnice. Zpět na původní místo v její vstupní části by se měl vrátit za rok.
Českého lva za přínos kinematografii dostane Josef Somr
Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii převezme v sobotu 3. března ve Velkém sále pražské Lucerny herec Josef Somr. V letech 2005 a 2009 Josef Somr dvakrát zvítězil v anketě Neviditelný herec o nejlepšího rozhlasového herce, v roce 2005 obdržel z rukou prezidenta medaili Za zásluhy. Je dvojnásobným držitelem Ceny Thálie (1997 a 2001). Rodák z moravského Slovácka a absolvent brněnské JAMU zazářil hned ve své první velké filmové roli prostopášného výpravčího Hubičky ve filmu Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky, který na jaře 1968 získal Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film.
Brněnská Expozice nové hudby je letos věnována Johnu Cageovi
Letošní ročník brněnské přehlídky Expozice nové hudby věnují pořadatelé reformátorovi hudby 20. století, umělci a teoretikovi Johnu Cageovi. Hudební svět si připomíná jeho dvojité výročí. Cage se narodil před sto lety a zemřel v roce 1992. Letošní ročník Expozice nové hudby má pořadové číslo 25. Organizace přehlídky se poprvé ujala Filharmonie Brno, řekli dnes novinářům pořadatelé. Dějištěm Expozice nové hudby je tentokrát Besední dům, jinak sídlo Filharmonie Brno a tradiční stánek klasické hudby. Z Cageovy tvorby zazní například slavná skladba pro klavír Cheap Imitation v podání Daana Vandewalle a několik skladeb pro bicí nástroje, které provede maďarský soubor Amadinda Percussion Group.
Návštěvníci Smetanovy Litomyšle uvidí vykopávky na návrší
Návštěvníci operního festivalu Smetanova Litomyšl budou mít možnost vidět archeologické vykopávky. Na zámeckém návrší odborníci provádějí archeologický výzkum před plánovanou obnovou. Kvůli stavebním pracím se mírně změní rozmístění sociálního zařízení a VIP prostory. Regenerace zámeckého návrší je financovaná z integrovaného operačního systému ministerstva kultury a má pevně dané termíny. Stavební práce se nemohou zastavit ani v termínu festivalu. Stavební práce a archeologický průzkum návštěvníkům zprostředkují neobvyklou možnost podívat se na archeologické vykopávky v areálu zámku. Podle organizátorů budou vytvořeny koridory, kudy budou návštěvníci moci procházet a podívat se na odhalené vykopávky. Festival začne 14. června a potrvá do 8. července.
Laureáti Chalupeckého ceny Artamonov a Klyuykov vydali katalog
Předposlední laureáti prestižní Chalupeckého ceny Vasil Artamonov a Alexej Klyuykov neuspořádají za odměnu získanou v soutěži výstavu, ale vydali za ni katalog. Každou z 800 vydaných publikací opatřili jinou ručně malovanou obálkou. Katalog pokřtí 5. března při vernisáži v pražské galerii Svit. Artamonov s Klyuykovem získali Chalupeckého cenu v roce 2010, ale jako první její laureáti se rozhodli odměnu v ní získanou nevyužít na výstavu v partnerské galerii. Pořadatelé spolu s cenou dávají laureátům odměnu 100.000 korun, kterou lze využít na uspořádání výstavy nebo na vydání katalogu. Další ročník soutěže pro mladé výtvarníky vyhlásila Společnost Jindřicha Chalupeckého před dvěma týdny, uzávěrka přihlášek je 31. května. Mezinárodní komise bude vybírat finalisty v červnu. Jejich práce pak budou vystaveny v listopadu v Domě pánů z Kunštátu v Brně - do moravské metropole se cena opět vrací po třech letech, kdy se konala v Praze. Loňský laureát Marek Ther i všichni finalisté se nezúčastnili vyhlašovacího ceremoniálu, protože v té době z několika důvodů byli všichni v Brně. Tam se ve stejný den předávala Cena od Václava Stratila pro umělce starší 35 let a finalisté prý chtěli její existenci svou přítomností podpořit.
Březen bude tradičně patřit podpoře knihoven a čtenářství
Knihovníci vyhlásili na březen tradičně kampaň na podporu čtenářství. Letos má motto Sladký život s knihovnou, sdělil ČTK za pořadatele Roman Giebisch z Národní knihovny. Celý měsíc se budou ve veřejných knihovnách konat akce, které ještě více přiblíží jejich služby stávajícím i potenciálním zákazníkům. Pořádající Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP) chce v knihovnách propagovat tradiční aktivity propagující četbu i zavádění nových služeb jako třeba půjčování čteček elektronických knih nebo roznášky knih handicapovaným čtenářům a seniorům domů. Knihovny budou více než jindy v roce zvát k autorským čtením a besedám spisovatele, ale také se zaměří na významná výročí spojená s letošním rokem. Týkají se například Charlese Dickense, Boženy Němcové či Jiřího Trnky.
Výstava v Ústí ukazuje zaniklé kostely v severních Čechách
Výstava v sídle Národního památkového ústavu (NPÚ) v Ústí nad Labem ukazuje většinou už neexistující kostely v severních Čechách. Komunistický režim jich podle náměstka pro památkovou péči ústeckého NPÚ Petra Hrubého v Ústeckém a Libereckém kraji nechal zlikvidovat 116, což je téměř polovina všech režimem zničených kostelů v celém Česku. Výstava Zničené kostely 1945-1989 měla premiéru vloni v prosinci v pražském Klementinu, kde kvůli velkému zájmu veřejnosti zůstala až do poloviny letošního února. Podnět k vytvoření výstavy podala Společnost pro obnovu památek Úštěcka. Spolupracovalo na ní 17 institucí, včetně vysokých škol a litoměřického biskupství. Kromě výstavních panelů vzniklo také několik krátkých dokumentárních filmů.
Zámek v Rájci vystavuje stovky kvetoucích kamélií
Stovky kvetoucích kamélií mohou obdivovat návštěvníci zámku v Rájci na Blanensku a jeho skleníků. Tamní kolekce těchto rostlin je tvořena téměř 50 druhy kamélií a je největší na Moravě. Nejstarším keřům je přes půl století, k vidění jsou ve sklenících. Komnaty zámku zdobí květinová aranžmá společně s historickou uměleckou litinou. Květinová výstava potrvá do 11. března. Správa objektu předpokládá, že expozice přiláká více než 2000 návštěvníků. Kvetoucí kamélie jsou jedním z největších lákadel rájeckého zámku.
Ze sportu:
Česká smíšená štafeta skončila v úvodním závodu na mistrovství světa v biatlonu v Ruhpoldingu na osmém místě. Zlato obhájilo Norsko, i když až po protestu kvůli jedné nezapočítané trefě a odpočtu 30 sekund z konečného času. Norská legenda Ole Einar Björndalen tak oslavil už 17. zlato z MS. Stříbro získali původní vítězové Slovinci, bronz mají domácí Němci.
Tenistka Petra Kvitová se příští týden po měsíční pauze vrátí na kurty. Světová trojka léčila zranění, brala po nachlazení antibiotika a koncem týdne odletí do Ameriky, kde ji čekají turnaje v Indian Wells a Miami. Kvitová hrála naposledy 1. kolo Fed Cupu v Německu, kde vyhrála obě dvouhry. Následně doléčovala zánět achilovky, kvůli kterému vynechala turnaj v Dauhá, a nakonec neletěla ani do Dubaje, protože nastydla a brala antibiotika.
Fotbalisté Liberce budou v páteční předehrávce 19. kola první ligy hrát v Teplicích o první místo v tabulce. Pokud Slovan zvítězí, minimálně do soboty vystřídá v čele pořadí Spartu. Liberečtí nyní ztrácejí v boji o titul na letenský tým tři body a mají lepší skóre. Severočeské derby má na teplických Stínadlech výkop ve 20:15. V druhém pátečním utkání přivítá nováček Dukla od 18:00 Slovácko.
Čeští atleti stojí na prahu zřejmě nejnáročnější sezony v historii. Kromě halového mistrovství světa příští víkend v Istanbulu a olympijských her v létě v Londýně je čeká i červnové mistrovství Evropy v Helsinkách, na které mohou od pátku plnit nominační kritéria. Kouč reprezentace Tomáš Dvořák počítá zhruba se stejným počtem reprezentantů jako na minulém ME v Barceloně, kam odjelo jednačtyřicet atletů.
A jaké bude v Česku počasí:
V pátek očekáváme oblačno až zataženo, ojediněle slabý déšť. Přechodně i polojasno. Nejvyšší teploty 10 až 14 stupňů, v 1000 m na horách kolem 3 stupňů, na Šumavě kolem 6 stupňů C.