Zprávy
Premiér Nečas míní, že se zmrazením peněz EU pro Maďarsko se má počkat
Premiér Petr Nečas (ODS) doporučuje hlavám států EU počkat se zmrazením dotací EU pro Maďarsko do doby, než budou známa další doporučení pro zemi v postupu při nadměrném schodku a podmínky, za nichž bude zmrazení opět zrušeno. Předseda vlády v prohlášení pro média uvedl, že návrh Evropské komise zmrazit Maďarsku 495 milionů eur (asi 12,4 miliardy korun) z fondů EU je obtížné podpořit, neboť pozastavení dotací je podle něj krajní nástroj. Evropská komise navrhla zmrazit Maďarsku 495 milionů eur (asi 12,4 miliardy korun) z kohezních fondů, z nichž se v rámci snahy podporovat chudší regiony rozdělují v Evropské unii miliardy eur. Důvodem je, že Budapešť dlouhodobě nedělá dost na snížení nadměrného rozpočtového deficitu pod kýženou hranici tří procent HDP. Za strany komise jde o bezprecedentní krok. Podle Nečase mohou takto závažné kroky Evropské komise ohrozit pověst dotčeného členského státu na finančních trzích a Evropská komise by před jejich navržením měla nejprve ve věci provést další odborné a nepolitické šetření. Nečas je podle prohlášení přesvědčen, že maďarská vláda si je plně vědoma svých závazků plynoucích ze členství v EU a provádí všechna opatření, jimiž by přesvědčila komisi o své dobré vůli k "dosažení uspokojivého pokroku v otázce rozpočtové disciplíny".
ČSSD: Prezidentovy milosti by měly vyžadovat spolupodpis
Opoziční ČSSD podá ústavní novelu, podle níž by prezidentské milosti musel podepisovat také premiér nebo ministr spravedlnosti. Vedou ji k tomu údajně sporné milosti, které udělil Václav Klaus. Novinářům to v Lidovém domě řekl místopředseda sociální demokracie Lubomír Zaorálek. Kontrasignaci u milostí prosazovali sociální demokraté už při jednání o novele ústavy o přímé volbě prezidenta, ale neúspěšně. Místopředseda ČSSD požadoval už v úterý po prezidentovi a jeho kanceláři vysvětlení ohledně poskytnutých sporných milostí, a to i z minulosti. Spekulovalo se také o tom, že nejsilnější opoziční strana vyzve Klause k odchodu z funkce. Na grémiu ČSSD ale takový návrh podle stranického předsedy Bohuslava Sobotky nepadl. Udělování milostí provází v poslední době značný rozruch, dvě udání na ně dokonce prověřuje policie. Hrad možnost korupce při udělování prezidentských milostí vylučuje. Prezidentův vicekancléř Petr Hájek vzkázal Zaorálkovi v Lidových novinách, že projevuje neobhajitelnou hloupost, když Klause ke zdůvodnění milostí vyzývá. Prezident podle něho bere zřetel na lidský rozměr případu, který "z principu ani nejde" vysvětlit.
Dobrovského tunely a velký okruh v Brně se otevřou letos v září
Dobrovského tunely a velký městský okruh v Brně se po zdlouhavých komplikacích otevřou letos v září. Při prohlídce stavby to slíbil ministr dopravy Pavel Dobeš. Stavbu tunelů, kterým se říká i Královopolské, provázela řada komplikací, aktivisté se léta soudili o dopad na okolí tunelů, hlučnost a život obyvatel v blízkosti stavby. Loni na podzim se aktivisté domluvili s Ředitelstvím silnic a dálnic a stavba tak pokračuje. Ministr Dobeš se při své návštěvě Brna zajímal i o takzvanou žabovřeskou radiálu. Podle Dobeše ministerstvo stavbu podporuje, už vyčlenilo 68 milionů korun na výkup pozemků. Dalších 42 milionů korun je určeno na přípravu stavby kolem Tomkova náměstí v Brně. Ministerská návštěva se zajímala i o železniční dopravu, například o modernizaci trati z Brna do Přerova mezi lety 2014 a 2020. Podle hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška hejtmanství ministra požádalo, aby prosazoval Brno a Břeclav mezi významné železniční uzly Evropské unie.
Plzeňští vysokoškoláci budou protestovat proti reformním zákonům
Nesouhlas s navrhovaným modelem školného a nově utvářenými radami vysokých škol, jejichž externí členové by podle kritiků předloh mohli omezit akademické svobody, vyjádří dvouhodinový protestní pochod studentů Západočeské univerzity (ZČU). Vyjde příští středu odpoledne ze Sirkové ulice a povede okolo kulturního domu Inwest přes Kopeckého sady, ulici Bedřicha Smetany na náměstí Republiky. "Jde o akci samostatné iniciativy Za svobodné vysoké školy, což je taková síť, která vznikla nyní a funguje už v řadě českých měst," řekl Jiří Kohout, předseda České studentské unie (ČeSU), která sdružuje 37 studentských organizací. Podle něj protestují studenti zejména proti způsobu řízení vysokých škol, tedy proti tomu, že by vznikly rady vysokých škol, kde by byli externí členové, což by prý bylo zasahování do akademických svobod. Školné Kohout jednoznačně podporuje. "Ale vadí mi, že ten zákon byl uspěchaný a připravený naprosto neprofesionálně, aby se to stihlo do konce prosince, aby to splnilo podmínky evropského projektu. Navíc se u tohoto zákona projevila špatná personální politika ministerstva školství. Byli tam lidé, co na tom dělali velmi dlouho, připravili stovky stránek podrobných analýz a nakonec byli odejiti a připravil to někdo úplně jiný, kdo o tom, mám obavy, v některých případech tolik nevěděl," dodal Kohout. Dva reformní zákony o vysokých školách vypracovalo ministerstvo školství. Zatímco zákon o školném legislativní rady vlády ve čtvrtek schválila, zákon o vysokých školách vrátila ministerstvu k přepracování. Projednávání reformy VŠ se tak ve vládě odsune.
Nejvyšší státní zástupce Zeman odsoudil prohlášení šéfa pražských žalobců Rampuly, že do kanceláře jeho náměstka vnikli cizí lidé
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ostře odsoudil prohlášení šéfa pražských žalobců Vlastimila Rampuly o tom, že do kanceláře jeho náměstka Libora Grygárka vnikli cizí lidé. Novinářům řekl, že vrchní státní zástupce "umožnil vyzrazení utajovaných informací". Zeman podle svých slov zváží, zda jde o kárné provinění nebo o případný důvod k odvolání. Rampula na tiskové konferenci řekl, že podává trestní oznámení kvůli tomu, že do Grygárkovy pracovny vnikli v noci 17. února dva cizí lidé. Doprovodil je tam prý jeho předchůdce Stanislav Mečl. Incident označil za narušení bezpečnosti vrchního soudu a státního zastupitelství. Podle Mečla vešli do Grygárkovy kanceláře policisté, kteří zde prováděli zákonné úkony. Podle Zemana se Rampula projevil jako "naprostý neprofesionál". Zveřejnil informace o bezpečnostní akci, aniž by vyčkal na závěry šetření nebo vysvětlení od Mečla. Nejvyšší státní zástupce odmítl Rampulův argument o tom, že nemohlo jít o policejní zásah. Tvrzení, že při bezpečnostní akci musí být vždy přítomen dozorový státní zástupce, je prý nepravdivé. Pražský vrchní státní zástupce podle Zemana mohl zmařit vyšetření případu. Nejvyšší státní zástupce se chce nyní s Rampulou sejít a do dvou týdnů věc vyřešit. Rampula uvedl, že se pokoušel s Mečlem spojit a požádat ho o vysvětlení. To však Mečl odmítl. Šéf pražských žalobců prý žádal o vysvětlení také Zemana, který mu však také neodpověděl. Nejvyšší státní zástupce podle svých slov s Rampulou ve středu hovořil, ten mu však pouze sdělil, že mu zasílá dopis vztahující se k Mečlovi. Zeman zatím neměl možnost se s ním seznámit.
Ministr Pospíšil podá kasační stížnost proti návratu Rampuly do funkce
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) se na schůzce s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem definitivně dohodl, že podá kasační stížnost proti rozhodnutí pražského městského soudu, který vrátil Vlastimila Rampulu do funkce šéfa Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ). O stížnosti bude rozhodovat Nejvyšší správní soud. Pospíšil Rampulu na Zemanův návrh odvolal loni v říjnu. Soud minulý pátek jeho rozhodnutí zrušil. Argumentoval zejména tím, že se neprokázalo, že by vrchní státní zástupce závažně porušil své povinnosti. Podle ministerstva spravedlnosti senát také uvedl, že nejvyšší státní zástupce návrh na Rampulovo odvolání dostatečně neodůvodnil. Pospíšil Rampulovi vytýkal například to, že vážně porušil povinnosti, když ve více případech nereagoval na chybná rozhodnutí podřízených státních zástupců. Dalším důvodem byl jeho zásah do kauzy údajného tunelování Investiční a poštovní banky (IPB), když své podřízené vydal pokyn, aby se na místě neodvolávala proti osvobozujícímu rozsudku.
Předseda Věcí veřejných John přirovnal nynější spor státních zástupců k válce gangů
Předseda Věcí veřejných (VV) Radek John vývoj sporu státních zástupců komentoval slovy, že současná situace okolo státních zastupitelství už není válkou státních zástupců, ale připomíná válku gangů. Šéf poslaneckého klubu opoziční ČSSD Jeroným Tejc podotkl, že v nynější zoufalé situaci sklízí ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) jen plody toho, co sám zasel. John, který byl tento týden kritizován za průběh zasedání jím vedeného bezpečnostního výboru sněmovny, poznamenal, že výbor svolal právě pro podezření na možné využívání nezákonných prostředků v souboji státních zástupců. Premiér Petr Nečas (ODS) už dříve vzkázal ČTK, že situace na státním zastupitelství není dlouhodobě uspokojivá a je jí vážně znepokojen. Poslanec za TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí Stanislav Polčák vývoj okolo státních zástupců označil za nejhorší možnou variantu. Jde podle něj ale jen o důsledek rozhodnutí, které mělo ministerstvo spravedlnosti skutečně dobře zvážit. Návrat Rampuly do funkce a zprávy o možném odchodu ministra Pospíšila nevládní organizace Veřejnost proti korupci označila za "poslední kapku naší snesitelnosti vůči stupňující se aroganci moci" v ČR.
Novou šéfkou Technologické agentury ČR má být Bízková
Vládní rada pro výzkum, vývoj a inovace navrhla vládě, aby se novou předsedkyní šéfkou Technologické agentury ČR stala exministryně životního prostředí Rút Bízková (ODS). Uvedlo to tiskové oddělení úřadu vlády. Bízková byla z nominace ODS v roce 2010 několik měsíců ministryní v úřednické vládě premiéra Jana Fischera. Karel Klusáček, který agenturu vedl přes rok, z funkce odešel loni v říjnu. Technologická agentura ČR byla zřízena státem v roce 2009. Centralizuje státní podporu aplikovaného výzkumu a vývoje, která byla do té doby roztříštěna. Mezi její úkoly patří také podpora spolupráce a komunikace mezi výzkumnými organizacemi a firmami. Druhým novým členem předsednictva agentury se má podle doporučení rady stát Pavel Komárek. Rada pro výzkum, vývoj a inovace také schválila, že bude své projednávané materiály zveřejňovat na svých webových stránkách. K dispozici budou jak materiály projednané a schválené, tak i ty, které jsou určeny k dalšímu jednání rady nebo vlády.
Lidé nadále nejvíce věří obecním zastupitelstvům a prezidentovi
Nejdůvěryhodnějšími institucemi zůstávají pro české občany obecní zastupitelstva a prezident. Nejméně lidé důvěřují Poslanecké sněmovně. Vyplynulo to z únorového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Žádná z ústavních institucí si podle průzkumu oproti minulému měsíci výrazně nepohoršila, ani nepolepšila. Téměř tři čtvrtiny lidí zůstávají nespokojeni s politickou situací. Důvěru v obecní zastupitelstvo vyjádřilo 59 procent občanů. Prezidentovi věří 56 procent lidí, udržuje si tak podobnou podporu jako v minulých měsících. Oproti loňsku ale nyní úřadu prezidenta důvěřuje o devět procent lidí méně. Tradičně nízkou důvěru občanů má sněmovna s 16 procenty. Vládě nyní věří 23 procent dotázaných, o sedm procent méně než loni v únoru. Dlouhodobě lidé projevují největší důvěru krajským a obecním zastupitelstvům. Krajským věří 37 procent lidí a obecním 59 procent. Nově CVVM do průzkumu zařadilo také funkci starosty a hejtmana. Jejich podpora kopíruje důvěru v lokální zastupitelstva. Starostům důvěřuje 58 procent lidí, hejtmanům 39 procent. Průzkum se konal ve dnech 6. až 13. února na vzorku zhruba tisíc lidí.
Institut odkazu šoa se diví, že se prezident Klaus nedistancoval od Bartoše
Evropský institut odkazu šoa, tedy holokaustu, se pozastavuje nad tím, že se prezident Václav Klaus a jiní dosud nedistancovali od "protižidovské posedlosti" internetového publicisty Adama B. Bartoše. Klaus, jeho spolupracovník Petr Hájek či zástupci Mladé pravice a další jsou vyfoceni s tímto mužem, sdělil ČTK institut. Některá fota jsou například na webu Bartoše. Evropský institut odkazu šoa a v něm zastoupené organizace Federace židovských obcí v ČR, Terezínská iniciativa a Židovské muzeum v Praze současně sdělily, že vyjadřují své pobouření nad protižidovskými výroky Bartoše. Ty podle nich šíří prostřednictvím svého blogu. Novináři se již dříve pozastavovali nad tím, jak Bartošovu tvorbu Klaus přijímá. V rozhovoru pro Lidové noviny, který byl zveřejněn v prosinci 2010, totiž prezident označil jeden z Bartošových textů za geniální. Bartoš čelí kvůli svým výrokům i trestnímu oznámení, které podal šéf Straný zelených (SZ). Již dříve si vysloužil pozornost i kvůli tomu, že vytvořil takzvaný seznam takzvaných "pravdoláskařů".
Výtvarník Týc nastoupil do věznice, odpyká si trest za proměnu semaforů
Výtvarník Roman Týc nastoupil na druhý pokus do pankrácké věznice. Čeká ho měsíční trest za výměnu skel na semaforech. Umělec do vězení přišel již v pátek odpoledne, vzápětí jej ale vězeňská služba poslala na polici, protože u sebe neměl občanský průkaz. Do vězení Týce, vlastním jménem Davida Honse, poslal soud proto, že odmítl zaplatit jím nařízenou pokutu. Výměnu skel na pražských semaforech autor bere jako uměleckou akci, pokud by prý pokutu 60.000 zaplatil, uznal by tak, že spáchal trestný čin. Vybral si proto raději vězení. Týc přišel napoprvé do vězení bez občanského průkazu, protože mu jej policie ve středu zabavila. Týc totiž ve středu večer podle policie napadl strážníka. Tvrdí ale, že se jen zastal ženy, která měla se strážníky konflikt. Žena vystoupila v médiích a uvedla, že sama konflikt vyprovokovala a Týc se jí zastal, ale byl strážníky napaden. Policie jeho jednání považuje za násilí proti úřední osobě, za takový trestný čin mu hrozí až čtyři roky vězení.
Expozice přibližuje na Vítkově zázemí mauzolea Klementa Gottwalda
Děsivá atmosféra 50. let dýchne na návštěvníky, kteří od tohoto víkendu přijdou do Národního památníku na Vítkově. Národní muzeum tu zpřístupní expozici Laboratoř moci umístěnou v autentických podzemních prostorách vybudovaných v roce 1953 jako zázemí pro péči o mumifikované tělo komunistického prezidenta Klementa Gottwalda. Stane se součástí stálé výstavy Křižovatky české a československé státnosti. Hlavní část nové expozice je zaměřena na osobu Klementa Gottwalda. Připomíná období po jeho úmrtí v roce 1953, kult osobnosti, komunistickou propagandu a proměnu Památníku osvobození na proletářský Pantheon a mauzoleum. Ústředním momentem je scéna připomínající posmrtnou manipulaci s Gottwaldovým tělem. Fotografie a hesla podtrhují atmosféru 50. let a odkazují na příčiny komunistického převratu a dobu před únorem 1948. Národní muzeum památník na Vítkově rehabilitovalo, vrátilo mu původní účel symbolu demokratické republiky a v roce 2009 v něm vybudovalo expozici Křižovatky české a československé státnosti. V rámci programu s názvem I zlo může mít pozlátko budou během víkendu připraveny speciální prohlídkové trasy. Pouze 25. a 26. února budou vystaveny záznamy z balzamovací knihy. Návštěvníci poznají činnost někdejšího Útvaru pro zabezpečení těla a mauzolea soudruha Klementa Gottwalda, uvidí fotografie přístrojů i původní vybavení mauzolea. Na víkendový program naváže od 27. února do 2. března program pro školy, který doplní projekce filmů s tematikou lidských práv.
Komunisté uctili Gottwaldovu památku a chválili minulý režim
Zatímco Národní muzeum v předvečer výročí komunistického převratu v roce 1948 otvíralo v Praze na Vítkově v prostorách bývalého mauzolea prvního komunistického prezidenta Klementa Gottwalda expozici přibližující jeho osobu a děsivou atmosféru 50. let, nedaleko na Olšanských hřbitovech se asi třicet komunistů přišlo poklonit jeho památce. Poslankyně KSČM Marta Semelová v projevu vychvalovala 40 let komunistického režimu a naopak odsoudila polistopadové období. Komunisté přicházeli k hrobu, kam byly uloženy Gottwaldovy ostatky po zrušení jeho mauzolea na Vítkově a dalších významných komunistů, s květinami. Semelová položila na náhrobní desku kytici od pražské rady KSČM na stuze s nápisem "Nezapomínáme". Na stuze kytice od Svazu mladých komunistů stálo "Nikdy nezapomeneme". Na závěr pietního aktu, který se obešel bez incidentů, účastníci zpívali Internacionálu. Mladí komunisté měli při zpěvu pravice zaťaté v pěsti. Letošní účast na pietním aktu byla oproti létům minulým, kdy přicházelo kolem stovky lidí i více, velmi slabá. Mezi příchozími byli vesměs staří lidé.
Lidice rozezní ojedinělá zvuková expozice o lidských osudech
Atmosféru běžného života v Lidicích těsně před jejich vyhlazením nabídne unikátní audiodrama, které bude k dispozici pro návštěvníky areálu lidického památníku. Interaktivní zvukovou expozici si vyslechnou prostřednictvím upraveného mobilního telefonu při procházce pietním územím. Literární text pro projekt Rozeznění - Lidice 2012 napsala česká spisovatelka a překladatelka žijící v Německu Tereza Semotamová. Projekt bude mít premiéru 9. června v rámci vzpomínkových akcí k 70. výročí lidické tragédie. Ve čtvrtek byl představen pražským novinářům. Hlavním tématem dramatu je obyčejný život člověka v dramatické době. Představuje to, co Lidicemi mohlo znít v posledních dnech před jejich zánikem. Fiktivní dialogy evokují atmosféru těsně po atentátu na Reinharda Heydricha, kdy však obyvatelé Lidic ještě nevědí, že zemřel. V dramatu tak nezaznívají tragické scény. Kladenská obec byla vypálena 10. června 1942 a srovnána se zemí, muži byli zastřeleni a ženy a děti odvezeny do koncentračního tábora, část dětí šla na převýchovu do německých rodin.
Památník Velké Moravy vystaví údajný Metodějův náhrobek
Památník Velké Moravy ve Starém Městě vystaví 1. března domnělý náhrobek věrozvěsta Metoděje ze Stupavy na Slovácku, který ve 30. letech minulého století na Moravě vyvolal mediální zájem a přitáhl do Chřibů tisíce poutníků. Vědecká komise ale později prohlásila kamenné desky za podvrh. Od té doby jsou známy jako Stupavská falza. Podle odborníků jde o největší falzifikátorskou aféru v dějinách československé a české archeologie. Kromě údajných náhrobků Metodějova hrobu bude v Památníku Velké Moravy 1. března otevřena i výstava nazvaná Sedmipočetníci. V souboru fotografií autor Petr Francán zachycuje místa, kde působili po svém vyhnání z Velké Moravy žáci svatých Cyrila a Metoděje - Kliment, Naum, Sáva, Angelár a Gorazd. Jde o území dnešní Makedonie, Bulharska a Albánie. Stupavská falza budou ve Starém Městě k vidění do konce roku, výstava do 2. prosince.
V Mikulově vznikne po opravě synagogy expozice o Židech na Moravě
Příští rok v říjnu se otevře turistům zrekonstruovaná Horní synagoga v Mikulově, která v nadcházejících měsících získá při náročných opravách původní barokní podobu. V této cenné historické památce vznikne nová expozice o slavném rabi Löwovi a židovské vzdělanosti na Moravě. Práce přijdou na 20 milionů korun. Synagoga byla vybudována v 16. století. Patrně v ní působil i jeden z nejznámějších moravských zemských rabínů Jehuda ben Becalel - známý rabi Löw. Do Prahy odešel z tohoto postu po 20 letech a traduje se, že slavná legenda o Golemovi, jehož měl stvořit, má své kořeny právě v moravském Mikulově. Objekt je jedinou židovskou synagogou polského typu v České republice. Obnova mikulovské synagogy je součástí projektu nazvaného 10 hvězd - Revitalizace židovských památek v České republice. Jeho cílem je vytvoření sítě deseti oblastních kulturně vzdělávacích center židovské kultury. Vedle Mikulova budou v Úštěku, Jičíně, Brandýse nad Labem, Plzni, Březnici, Nové Cerekvi, Polné, v Boskovicích a Krnově.
Na Moravě se v řekách hromadí tající led, průtoky půjdou nahoru
O víkendu se budou na Moravě zvedat průtoky řek. Menší a střední mohou zablokovat ledové bariéry. Vodohospodáři z podniku Povodí Moravy jsou proto v pohotovosti. Průtoky místy dosáhnou prvního stupně povodňové aktivity - tedy bdělosti. Situaci ale může zcela nepředvídatelně ovlivňovat led, který vlivem oteplení taje. S ohledem na hrozící potíže vodohospodáři v uplynulých dnech již snížili hladinu některých přehrad. Momentální situace je klidná a bezprostřední nebezpečí nehrozí. Potíže s ledy způsobilo náhlé oteplení.
Ze sportu
Mezinárodní paralympijský výbor (IPC) ve čtvrtek s okamžitou platností zrušil suspendaci Českého paralympijského výboru (ČPV) a start českých reprezentantů na hrách v Londýně by neměl být ohrožen. Přesto, zdá se, spory uvnitř českého paralympijského hnutí nejsou ještě zažehnány. ČPV musí do konce března doložit přijetí revidovaných stanov a IPC bude celou situaci i nadále monitorovat.
Cyklista Roman Kreuziger vstoupí v neděli do své druhé sezony v barvách týmu Astana, jeho prvním startem bude jednorázový závod Kolem Almeríe ve Španělsku. Vrcholem pro něj letos bude opět Giro d'Italia, kde by rád vylepšil loňské páté místo, na které se nedávno posunul po diskvalifikaci Španěla Alberta Contadora za doping. V elitním kazašském týmu má smlouvu do konce této sezony a svými výkony by si rád brzy zajistil nový kontrakt.
Fotbalista Slovácka Václav Ondřejka dostal za hrubý faul na sparťana Ladislava Krejčího v prvním jarním ligovém kole od disciplinární komise Fotbalové asociace ČR trest na šest soutěžních utkání. Disciplinárka zároveň zahájila řízení kvůli výtržnostem fanoušků při duelu Mladá Boleslav - Ostrava a pozvala zástupce obou klubů na příští jednání.
Motocyklový sport v České republice bude místo Autoklubu České republiky (AČR) definitivně řídit Český svaz motocyklového sportu (ČSMS). Mezinárodní motocyklová federace (FIM) oficiálně odsouhlasila říjnové rozhodnutí ministra školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) Josefa Dobeše. ČSMS se ale stane oficiálně členem FIM až v prosinci na valném shromáždění federace, které jako jediné může členství potvrdit. ČSMS bude řídit Grand Prix České republiky silničních motocyklů a MS superbiků v Brně, GP ČR ploché dráhy v Praze a další dva mezinárodní plochodrážní závody.
Sobotní počasí v Česku:
Bude oblačno až polojasno, zpočátku ojediněle, postupně místy přeháňky, ve vyšších polohách sněhové. Nejvyšší teploty 6 až 10 stupňů, v 1000 m na horách kolem 3 stupňů.