Přehled tisku
České deníky přinášejí i ve středu další materiály a rozhovory, týkající se osobnosti Václava Havla a vzpomínek na něj. Hospodářské noviny mluvily s ministrem zahraničních věcí Karlem Schwarzenbergem. "Klaus režíruje Havlův pohřeb, což je absurdní," zní titulek rozhovoru. Podle ministra to patří k mnoha groteskních a absurdních situací. Ministr zdůrazňuje, že Havel měl rád absurditu, která se projevovala i při státních návštěvách. Byl zkrátka režisérem a divadelníkem.
Část obcí odmítá jaderný úplatek, píší Lidové noviny. Některé obce totiž odmítají peníze za to, aby na jejich území bylo jaderné úložiště. Pokud obec souhlasí s pouhým průzkumem na svém území, může dostat až 4 miliony korun. V některých obcích se bojí toho, že samotný průzkum znamená poloviční souhlas s možnou výstavbou úložiště. Vláda podle Lidových novin počítá s tím, že obce souhlasící s průzkumem by z takzvaného jaderného účtu dostávaly 600 tisíc korun ročně a navíc příplatek za čtvereční metr. Některé obce poplatek schvalují, jiné ale žádají, aby vláda konečně změnila atomový zákon a dala obcím právo veta. Stát zatím na jaderné úložiště vytipoval šest lokalit ležící vždy na území několika obcí, připomínají Lidové noviny. Do roku 2018 se rozhodne o dvou nejvhodnějších lokalitách. Ty poté budou dostávat 3 miliony korun ročně až do doby, než bude v jednom z nich úložiště uvedeno do provozu.
Česko letos dovezlo nejméně ropy za posledních sedm let. Oproti loňsku přeprava suroviny klesla zhruba o desetinu na 7,06 milionu tun. Napsal to dnes deník E15 s odkazem na finančního ředitele státem ovládaného provozovatele ropovodů Mero Vlastimila Bouru. Za snížením dovozu je komplikovaná hospodářská situace, postupný přechod na biopaliva a zářijová odstávka rafinerie v Litvínově, uvedl list. Údaje za letošní rok sice ještě nejsou definitivní, ale měly by být už poměrně přesné, protože vycházejí z harmonogramů Mero dohodnutých s tuzemskými rafineriemi, dodala E15. Rekordně se letos na dovozu ropy do Česka podílel ropovod IKL z německého Ingolstadtu, přiteklo jím 43 procent veškeré dovážené suroviny. Ještě v minulém desetiletí se tento podíl často pohyboval jen kolem 30 procent, uvádí ekonomický deník E15.
Vedení Svazu lyžařů ČR chce prodat finanční skupině PPF své zhruba třetinové podíly v lyžařských areálech ve Špindlerově Mlýně, Peci pod Sněžkou a Harrachově. Informují o tom Hospodářské noviny. Skupina PPF by ráda získala i podíly majoritního vlastníka, kterým je Český svaz tělesné výchovy. Ten ale čeká na volbu nového vedení. "Střediska jsou zhuntovaná, pokud z nich chceme nějaké peníze mít, je lépe je prodat, dokud jsou o ně zájemci a dokud mají skiareály hodnotu,"řekl deníku viceprezident Svazu lyžařů Norbert Pelc. Výkonný výbor lyžařského svazu doporučí prodej podílů PPF na členské konferenci 10. ledna. PPF nabízí buď 194 milionů korun za minoritní podíly ve všech třech firmách, nebo 155 milionů za akcie Špindlerova Mlýna a Pece pod Sněžkou. V takovém případě by Harrachov zůstal svazům jako hlavní tréninková základna pro lyžařské sporty. Garantuje navíc lyžařskému svazu finanční podporu na dalších deset let v podobě čtyř milionů korun ročně na přípravu talentů, uvádí list.
Státní zemědělský intervenční fond pozastavil soutěž na marketing značky pro kvalitní české potravinářské výrobky Klasa. Důvodem jsou námitky jednoho z uchazečů, informuje ekonomický deník E15. Fond zakázku na roky 2012 a 2013 s předpokládanou cenou 327 milionů korun vyhlásil v říjnu, námitky se objevily nedlouho potom. Předmětem zakázky je zpracování marketingové strategie a komunikačních aktivit značky Klasa, které mají takto označené výrobky více přiblížit českým spotřebitelům. Potravinářská komora předpokládá, že zpoždění projektu Klase potíže nepřinese. "Problém to není. Raději ať se tendr posune, ale je ať vyhlášen dobře," sdělila deníku mluvčí komory Dana Večeřová.