Zprávy
Premiér Nečas: Eurozóna se kvůli krizi nerozpadne
Předseda vlády a ODS Petr Nečas věří, že se eurozóna kvůli současné dluhové krizi nerozpadne. "Jsem přesvědčený, že k tomuto krizovému scénáři nedojde a na úrovni eurozóny mu bude zabráněno," řekl Nečas novinářům na programové konferenci ODS v Ústí nad Labem. Podle premiéra ale v politice platí, že "je lépe být překvapený pesimista, než zklamaný optimista", proto je třeba počítat s nějakými negativními jevy. Dluhová krize až donedávna zasahovala jen menší okrajové země jako Řecko, Irsko a Portugalsko, v poslední době se ale pozornost zaměřila i na Itálii či Francii. Ministr financí Miroslav Kalousek v této souvislosti nedávno v tisku uvedl, že pokud padne euro, čeká Česko boj o přežití. Krach eurozóny si Kalousek nepřeje, ale není podle něj "vůbec nereálný" a měl by osudný dopad na ČR a musela by padnout všechna ideologická tabu - ať už daňová, nebo týkající se sociálního státu. Podle Nečase by ale i určité strašení mohlo situaci ještě zhoršit. "Měli bychom být s poplašnými zprávami velmi opatrní a nestrašit s nějakou apokalypsou," prohlásil premiér.
Nemocnice na Slovensku se chystají na návrat doktorů, odbory kritizují ČR
Slovenské nemocnice se po dohodě vlády a odborů o ukončení protestu zdravotníků chystají na návrat asi 1200 lékařů. Řada nemocnic už doktorům připravila nové pracovní smlouvy, dokumenty ale nejprve hodlají prozkoumat odbory. Šéf lékařského odborového sdružení Marian Kollár nevyloučil, že nástup doktorů do práce by se kvůli údajně komplikované administrativě mohl odložit až na druhou polovinu příštího týdne. Zároveň znovu ostře kritizoval vyslání téměř tří desítek českých vojenských lékařů, kteří od soboty slovenským nemocnicím pomáhají zajistit alespoň akutní péči o pacienty. Ačkoliv premiérka Iveta Radičová a šéf lékařských odborů podepsali memorandum o navýšení platů a splnění dalších požadavků lékařů už v noci na sobotu, doktoři se k pacientům ještě nevrátili. Odbory chtějí nejprve prozkoumat nové pracovní smlouvy, aby žádný lékař například nenastoupil do práce s platem nižším, než měl před podáním výpovědi. Zatímco Kollár ještě v sobotu odhadl, že doktoři s novými smlouvami nastoupí do nemocnic v pondělí nebo úterý, připustil posunutí termínu o několik dnů. Ministr zdravotnictví Ivan Uhliarik ale tvrdí, že všechny technické záležitosti potřebné pro návrat doktorů jsou vyřešeny. Pomoc českých vojenských lékařů ve slovenských nemocnicích Kollár v televizi Markíza přirovnal k příchodu okupačních vojsk v srpnu 1968. "Po roce 1968 tu máme zase stav, že na Slovensko přišla cizí vojska, to není normální," prohlásil Kollár. Dodal, že rozhodnutí vlády o vyhlášení nouzového stavu, díky kterému nejvíce ohrožené nemocnice mohly povolat lékaře do služby, zřejmě skončí u ústavního soudu. Nouzový stav podle něho nebyl vyhlášen v souladu s ústavou.
ČSA létaly o víkendu dle letového řádu, pomohli jim jiní dopravci
Všechny pravidelné linky Českých aerolinií (ČSA) byly v sobotu i v neděli vypravovány podle letového řádu, řekla mluvčí ČSA Hana Hejsková. K jeho dodržení firmě pomohly jiné letecké společnosti. Piloti ČSA v pátek ukončili první fázi protestu, při níž odmítli létat. České sdružení dopravních pilotů (CZALPA) ale vyhlásilo stávkovou pohotovost a připravuje případnou stávku. "Aby zajistily plynulý provoz svých linek, spolupracují České aerolinie již od pátku s jinými dopravci, od kterých si pronajímají letouny i s posádkou," uvedla Hejsková. "Tato spolupráce na některých spojích pokračovala i o víkendu tak, aby letecký provoz s jistotou nic nenarušilo, a to i za cenu zvýšených nákladů," dodala. Mluvčího sdružení pilotů Filipa Gaspara skutečnost, že ČSA o víkendu využívaly pronajatých letadel jiných společností, překvapila. Naprostá většina pilotů, kteří ve čtvrtek a v pátek protestovali, podle něj totiž do práce nastoupila a byla připravena létat. "Bylo po nás překvapením, že ČSA využívá jiných společností, což je určitě neekonomické," podotkl.
Lidové noviny: Klaus podporuje Lessyho, výměnu v čele policie si nepřeje
Prezident Václav Klaus podporuje podle Lidových novin (LN) policejního prezidenta Petra Lessyho a výměnu v čele policejního sboru si nepřeje. Důvodem je hlavně to, že by mohla stejně jako loni vyústit ve vládní krizi. Deník uvedl, že Klaus se sešel s Lessym minulý týden v pátek, tedy ještě předtím než Lessyho vyzval k rezignaci ministr vnitra Jan Kubice. Kubice Lessyho kritizuje hlavně kvůli tomu, že policejní prezident podle něj dostatečně nepodporuje přímý výkon služby u policie. Konkrétně mu vytýká, že chce ponechat silná personální a jiná pracoviště, která nemají nic společného s přímým výkonem služby, dokonce k tomu zřídil dalšího náměstka pro strategie. "Destabilizovat jakýmkoli způsobem naši křehkou politickou situaci nepokládám za příliš šťastné. Jestli je problém v tom, že se policejní prezident bije za své policisty, pak mu do jisté míry rozumím," řekl LN Klaus. Současně tvrdí, že masový odchod policistů do civilu nepokládá za příznivou zprávu pro českou veřejnost. Podle Lessyho se prezident na schůzce s ním zajímal o situaci v bezpečnostním sboru. "S vyhlídkami jsem ho seznámil. Dohodli jsme se, že více to nebudeme komentovat," doplnil k tomu Lessy.
Lessy v ČT: Husák mi kvůli schůzce s politiky nabídl demisi
Náměstek policejního prezidenta Vladislav Husák nabídl svému šéfovi Petru Lessymu kvůli schůzce s politiky a lobbisty svoji rezignaci. Lessy to řekl v pořadu Otázky Václava Moravce s tím, že o budoucnosti svého náměstka rozhodne až na počátku příštího roku. O stanovisko k setkání jeho podřízeného se členy pražské ODS požádal Lessyho ministr vnitra Jan Kubice, který požaduje rezignaci policejního prezidenta. Husák se podle informací deníku Blesk sešel v Obecním domě například s kontroverzními podnikateli Tomášem Hrdličkou a Romanem Janouškem. Kromě nich tam byli i Pavel Bém, Boris Šťastný, Milan Richter či Rudolf Blažek, kteří patří k jedné ze dvou frakcí pražské ODS. Náměstek pro vnější službu tvrdil, že šel kolem Obecního domu a pouze se zastavil pozdravit své známé.
Z napadení policistů ve Varnsdorfu obviněni čtyři cizinci
Z napadení sedmi policistů ve Varnsdorfu byli v neděli v podvečer obviněni čtyři cizinci. Za výtržnictví, ublížení na zdraví a násilí proti úřední osobě jim hrozí až desetileté tresty, řekla ČTK děčínská policejní mluvčí Petra Trypesová. Policie zároveň navrhuje pro obviněné vazbu, aby nemohli ovlivňovat svědky či mařit vyšetřování. Pátý z podezřelých bude pro nedostatek důkazů propuštěn. Vyšetřování bude ale pokračovat, po dalších útočnících policie pátrá. Skupina cizinců napadla údajně v noci na sobotu sedm policistů v civilu. Důvodem útoku bylo zřejmě vyřizování účtů, jednoho z útočníků prý policisté v minulosti pokutovali. "K napadení došlo kolem 02:30 v jednom varnsdorfském baru, policisté tam byli ve svém volném čase," řekla už dříve mluvčí. Větší skupina cizinců podle ní policisty poznala a brutálně na ně zaútočila. Kolik útočníků bylo, policie podle Trypesové stále zjišťuje. Podle informací serveru iDnes.cz policisty napadlo osm až deset občanů ze zemí bývalé Jugoslávie. Novinky.cz uvedly, že incident odstartoval cizinec, který patří do takzvané jugoslávské mafie, která prý ve městě působí. Podle televize Nova jedním ze zadržených je Albánec Tahir Alija, jehož ještě nedospělého syna před půl rokem při silniční kontrole zastavil jeden z napadených policistů. Mladík údajně neměl řidičský průkaz.
Vláda nechá uhelné limity v platnosti, o cenách je ochotná jednat
Tato vláda prolamovat limity těžby hnědého uhlí nebude, slíbil před novináři premiér Petr Nečas (ODS). Ctí prý koaliční dohodu, do níž nedotknutelnost limitů prosadily VV. Vláda přitom bude zanedlouho rozhodovat, zda se přikloní k energetické koncepci, která s uhlím za limity počítá. Zároveň je Nečas ochotný jednat i o nápadu poslance Milana Šťovíčka (VV), který chce, aby stát neprodával těžařům uhlí tak lacino. To by mohlo státu vynést až 2,5 miliardy korun; tři hnědouhelné firmy loni vydělaly celkem 6,2 miliardy. Limity jsou v Ústeckém kraji velmi citlivé téma; vznikly v roce 1991 na konci největšího uhelného rozmachu a mají za úkol ochránit alespoň část krajiny. Brání mimo jiné zboření Horního Jiřetína a těžbě na samém okraji třicetitisícového Litvínova. Obyvatelé obou dotčených měst si v loňských volbách zvolili do čela politiky, kteří s další těžbou nesouhlasí. Proti stojí i řada ekologických organizací.
Ekonom Jan Švejnar bude řídit odborné ekonomické středisko v New Yorku
Český ekonom Jan Švejnar byl jmenován zakládajícím ředitelem Centra pro globální hospodářskou politiku na Columbijské univerzitě v New Yorku. V tiskové zprávě to oznámilo myšlenkové středisko IDEA při pražském ekonomickém institutu CERGE-EI, kde Švejnar působí. Švejnar do funkce v New Yorku nastoupí od začátku ledna. Centrum pro globální hospodářskou politiku bude sdružovat významné světové osobnosti, které se budou zabývat řešením aktuálních problémů ve světové ekonomice. Na základě svých analýz bude předkládat návrhy vládám i mezinárodním organizacím. Dosud Švejnar působil v USA na Michiganské univerzitě, kde vedl Centrum pro mezinárodní hospodářskou politiku. Mimo to je ředitelem pražského střediska IDEA, které se zaměřuje na analýzu, vyhodnocování a vlastní návrhy veřejných politik.
Průzkum MF: Ekonomika příští rok poroste o 0,8 procenta
Česká ekonomika v příštím roce poroste v průměru o 0,8 procenta, vyplývá z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz 17 tuzemských odborných institucí. V roce 2013 by měla ekonomika růst o 2,1 procenta. Následně by měl ekonomický růst zrychlit na 2,3 procenta v roce 2014. Letos instituce očekávají růst hrubého domácího produktu o 1,9 procenta. Průměrná míra inflace by měla příští rok kvůli zvýšení snížené sazby DPH stoupnout až ke třem procentům. Letos i v letech 2013 a 2014 by se měla pohybovat kolem dvouprocentního inflačního cíle České národní banky. Inflace by tak letos měla činit 1,9 procenta a v roce 2012 pak 2,9 procenta. Následně by měla klesnout na 1,9 procenta v roce 2013 a mírně stoupnout na dvě procenta v roce 2014.
Nezaměstnanost v listopadu vzrostla, míní analytici
Lidí bez práce v listopadu opět přibylo. Důvodem je konec sezonních prací i opatrnost podniků v najímání nových zaměstnanců. Snížil se také počet volných pracovních míst. Další nárůst nezaměstnanosti se dá očekávat i v prosinci. Vyplývá to z ankety ČTK mezi analytiky trhu práce. Oficiální údaje zveřejní ministerstvo práce a sociálních věcí ve čtvrtek 8. prosince. Podle Pavla Mertlíka z Raiffeisenbank v listopadu vzrostla míra nezaměstnanosti z říjnových 7,9 procenta na 8,1 procenta. "Důvody jsou jednak sezonní, zejména ale se již začíná projevovat útlum ekonomiky a příprava firem na nadcházející recesi," uvedl. Průmyslovým podnikům klesají objednávky a začínají snižovat počet zaměstnanců zejména u obslužných činností, dodal.
Ceny potravin příští rok v Česku vzrostou zřejmě o 10 procent
Potraviny v Česku příští rok podraží až o deset procent. Shodují se na tom potravinářské firmy i obchodníci. Důvodem je nejen lednové zvýšení sazby daně z přidané hodnoty, ale také rostoucí náklady obchodníků i výrobců potravin například na dopravu zboží či energie. Ceny potravin se na pultech tuzemských obchodů zvyšují už letos, přičemž Češi jejich spotřebu omezují. "Na začátek příštího roku se koncentruje soubor několika nepříznivých vlivů, takže očekávám do konce prvního pololetí příštího roku meziroční nárůst cen potravin o pět až deset procent," řekl ČTK prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Zdeněk Juračka, podle kterého ceny potravin žene vzhůru slábnoucí koruna, zvýšení dolní sazby DPH z nynějších deseti na 14 procent, rostoucí ceny komodit na zahraničních trzích, zdražování dopravy i energie.
Týden: ČEZ investuje až 30 mld. do obnovitelných zdrojů v cizině
Energetická společnost ČEZ hodlá investovat takřka 30 miliard korun do obnovitelných zdrojů v Polsku a Rumunsku. Peníze na investici chce firma získat pomoci zrychlených úsporných opatření, píše časopis Týden v pondělním vydání. "Půjde především o zdroje, které mají rychlou návratnost a díky státní podpoře mohou generovat hotovost již při zahájení dostavby jaderné elektrárny Temelín," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Počátek dostavby Temelína plánuje ČEZ na rok 2014. Úsporná opatření firmy mají navázat na úsporný program Nová vize, který energetici ohlásili na začátku letošního roku s cílem ušetřit přes 36 miliard korun. Přestože se program zatím nedaří plnit, hodlá ČEZ ušetřit v nejbližší době dalších 30 miliard Kč, uvádí Týden.
CCB: V listopadu vyhlášeno o 65 osobních bankrotů více než v říjnu
V listopadu letošního roku bylo vyhlášeno 1069 osobních bankrotů, což je o 65 více než v říjnu a o 459 více než v listopadu loňského roku. Jejich počet za jeden měsíc byl v tomto roce po srpnu druhý nejvyšší. Vyplývá to z analýzy, kterou ČTK poskytla společnost CCB - Czech Credit Bureau. "Pouze v srpnu bylo vyhlášeno více osobních bankrotů za jeden měsíc než v listopadu. Počet osobních bankrotů i nadále sice roste, ale jejich meziroční dynamika se postupně snižuje. V roce 2009 bylo průměrné tempo růstu 260 procent, o rok později 173 procent a za jedenáct měsíců letošního roku již jen 92 procent," uvedla vedoucí analytického oddělení CCB Věra Kameníčková. Počet podaných návrhů na osobní bankrot byl v listopadu rekordní a dosáhl 1723. Je to o 201 více než říjnu a o 754 více než loni v listopadu.
Dva Němci, s nimiž se převrhla loď na Lipně, nebyli nalezeni
Záchranáři nenašli dva mladé Němce, s nimiž se v sobotu převrhla loď na lipenské přehradě. Na lodi se plavili tři mladíci. Jednomu se podařilo doplavat na ostrov, kterému se říká Tajvan, kde upadl do bezvědomí. Ráno ho tam našli záchranáři. Tento muž už byl propuštěn z péče lékařů, řekla ČTK jihočeská policejní mluvčí Lenka Holická. Pátrání bylo ukončeno kolem 18:00. "Hned za svítání, jak to bude možné, budeme pokračovat," doplnila Holická. Do pátrací akce byly nasazeny desítky policistů. Pomáhali hasiči, potápěči, kynologové, vodní záchranná služba, pracovníci Povodí Vltavy i vrtulník s termovizí. Záchranářské jednotky podle mluvčí krajských hasičů Venduly Matějů prozkoumávaly vodní hladinu a břehy v místě předpokládaného převržení lodě i v dalším pásmu od Černé v Pošumaví až po Horní Planou. Hasiči a jejich potápěčská skupina ukončili zásah kolem 16:00. Záchranáři pak ještě pokračovali v prohledávání břehů.
Pomahač: ČR v transplantační chirurgii nijak nezaostává za světem
Česká republika v oblasti transplantační a plastické chirurgie nijak nezaostává za světem. Novinářům to řekl světově proslulý chirurg Bohdan Pomahač s tím, že jeho unikátní operace se budou moci v budoucnu jistě provádět i v Česku. Pomahač se svým týmem z Bostonu se proslavil především ojedinělými transplantacemi obličejů, přednášel o nich na sympoziu v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). "V České republice se dělá prakticky všechno to, co se dělá ve světě," uvedl Pomahač. "Nevidím důvod, proč by se to nemohlo dělat i v ČR," odpověděl na dotaz, nakolik jsou jeho unikátní operace proveditelné i jinde. Dodal ale, že bude ještě trvat, než se velmi náročné zákroky rozšíří a bude je moci provádět více nemocnic. Pomahačův tým proslul především transplantací obličejů, letos ale také provedl druhou transplantaci obou rukou. "Ty operace nikdy nikdo předtím nedělal," řekl chirurg. K ojedinělým operacím pomohla špičková zařízení a skloubení transplantační a rekonstrukční techniky. Například transplantace obličeje trvá až 20 hodin, za nejnáročnější lékař označil proces odebrání tváře dárce.
V Hradišti nacvičuje tisíc vojáků možné situace v Afghánistánu
Vojenský výcvikový prostor Hradiště se v neděli dočasně změnil na afghánskou provincii Lógar a více než tisíc českých vojáků v něm bude až do čtvrtku nacvičovat zvládání situací, které by je mohly potkat v Afghánistánu. Letošní největší cvičení s názvem Cooperative Effort má prověřit, jak je 9. jednotka provinčního rekonstrukčního týmu (PRT) připravena na své nasazení v Afghánistánu, uvedl v tiskové zprávě velitel cvičení a 4. brigády rychlého nasazení Miroslav Hlaváč. Po boku zhruba 300 příslušníků PRT se cvičení účastní okolo 800 jejich českých kolegů, kteří jim budou představovat jak spojence, tedy koaliční partnery, afghánskou národní armádu a policii, tak i tamní obyvatelstvo a povstalecké skupiny. Ve vojenském újezdě, který vojáci považují za jeden z nejlepších v Česku, je nyní i na 300 kusů techniky včetně obrněných transportérů Pandur. Ty mají čeští vojáci i v Afghánistánu.
Nejdražší vydraženou českou mincí se stal desetidukát z roku 1613
Nejdražší vydraženou českou mincí se stal desetidukát z roku 1613. Minci z období vlády Matyáše II. na aukci společnosti Aurea numismatika v Praze koupil zájemce za 2,691.000 korun. ČTK to řekl spolumajitel pořádající společnosti Roman Veselý. Mimořádně vzácná zlatá česká mince pochází ze sbírky Huga Poláka. Vydražila se za 2,150.000 korun, konečná cena je včetně sedmnáctiprocentní aukční přirážky. "Jednalo se o nejvýznamnější aukci v posledních deseti letech na našem numismatickém trhu, zájem o mince ze sbírky Huga Poláka ještě předčil naše očekávání," uvedl Veselý.
V Týnském chrámu se konala zádušní mše za Jiřího Grušu
Zádušní mši za spisovatele a diplomata Jiřího Grušu v sobotu v Týnském chrámu v Praze sloužil pražský arcibiskup Dominik Duka. Zúčastnili se jí zástupci Grušovy rodiny a jeho přátelé. Mezi hosty byl také šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg (TOP 09). Podle něho byl Gruša vynikajícím českým diplomatem, výborným spisovatelem a básníkem ve dvou jazycích. Gruša nečekaně zemřel 28. října v Německu během operace srdce. Poslední rozloučení se konalo v rodinném kruhu. Duka vyjádřil vděčnost za Grušovu práci "ve prospěch českého národa". Připomněl jeho redaktorskou práci v časopise Tvář a tradici českých emigrantů. "Patřil ke generaci, která stála na rozcestí. Bylo možné se ohnout a spolupracovat s totalitní mocí. To (Gruša) neučinil. Volil druhou cestu těch, kteří nepoklonkují před pánem a po roce 1989 mohl stát se zvednutou hlavou," uvedl Duka. Nenadálý skon Gruši se velmi dotkl například exprezidenta Václava Havla. "Myslím na něj jako na jednoho z několika mně blízkých lidí, jichž jsem si hluboce vážil a kteří v poslední době opustili tento svět," uvedl Havel.
Na Ještědu lidé uctili památku architekta Karla Hubáčka
Jen hrstka lidí si v neděli navzdory sychravému počasí vyšlápla na Ještěd uctít památku autora liberecké dominanty - architekta Karla Hubáčka, který minulý týden zemřel ve věku 87 let. Vzpomínková akce odstartovala v neděli hodinu po poledni společným výstupem na vrchol Ještědu, v dešti a větru na kopec vyrazilo 15 lidí. Další lidé vyjeli ke stejnojmennému hotelu a vysílači, který je nejznámějším Hubáčkovým dílem, automobily či lanovkou. Už přes čtyřicet let je hotel a vysílač Ještěd symbolem města a celého kraje, bez něhož si nikdo z Liberečanů už neumí horu představit. "Chtěli jsme si tímto způsobem připomenout osobnost architekta Hubáčka a rozloučit se s ním," řekla ČTK jedna z organizátorek Tereza Šímová, která spolu s dalšími odvážlivci dorazila na vrchol pěšky v husté mlze, větru a dešti. Lidé využili možnosti si unikátní stavbu prohlédnout s odborným výkladem. Mnozí z nich pak na ochozu zapalovali svíčky.
Ze sportu:
Český reprezentační brankář Jaroslav Drobný pomohl v německé lize Hamburku čistým kontem a přihrávkou na vítězný gól k výhře 2:0 nad Norimberkem. Hostující útočník Tomáš Pekhart se neprosadil a jeho tým klesl v tabulce za svého soupeře.
Český biatlonista Jaroslav Soukup se poprvé v kariéře dostal na stupně vítězů ve Světovém poháru. Ve stíhacím závodu ve švédském Östersundu doběhl třetí, když ve finiši prohrál souboj s Norem Emilem Heglem Svendsenem. Suverénně zvítězil Francouz Martin Fourcade. Michal Šlesingr byl dvanáctý.
Fotbalisté Viktorie Žižkov podlehli v posledním letošním utkání Příbrami 1:2. Ani ve druhém zápase pod novým koučem Romanem Nádvorníkem nedokázali bodovat a po šesté porážce za sebou stráví zimu na posledním místě ligové tabulky. O branky hostů se postarali zkušený Pleško a Koukal z pokutového kopu, v domácím dresu v závěru už pouze snížil Lafrance.
Rychlobruslařka Karolína Erbanová dojela na Světovém poháru v Heerenveenu na kilometru čtvrtá a opět vylepšila své osobní maximum. Od medaile ji dělily pouze čtyři setiny, o které zaostala za třetí Ruskou Jekatěrinou Šichovovou. Na vítěznou Kanaďanku Christine Nesbittovou, která triumfovala na této trati i potřetí v sezoně, ztratila Erbanová 88 setin.
Obtížný los mají čeští basketbalisté pro kvalifikaci o mistrovství Evropy 2013. Ve skupině F si zahrají proti vicemistům světa Turkům a Itálii, které mohou posílit hvězdy z NBA, a dále proti Portugalsku a Bělorusku. Ze šesti skupin postoupí na šampionát ve Slovinsku první dva celky plus čtyři nejlepší týmy na třetích místech. Kvalifikace se bude hrát systémem doma venku od 15. srpna do 11. září příštího roku.
Rychlobruslařka na krátké dráze Kateřina Novotná skončila na Světovém poháru v japonské Nagoji čtvrtá na kilometru a dosáhla nejlepšího výsledku v seriálu po téměř třech letech. Naposledy se umístila těsně pod stupni vítězů v únoru 2009 v Drážďanech na 500 metrů. Ve finále čelila Novotná asijské přesile a nestačila na tři Číňanky.
Mistr světa v cyklokrosu Zdeněk Štybar dojel na Světovém poháru ve španělském Igorre pátý a podruhé za sebou se nedostal na stupně vítězů. Vyhrál vedoucí muž seriálu Belgičan Kevin Pauwels se suverénním náskokem 45 sekund na krajana Svena Nijse. Štybar ztratil na vítěze minutu a 26 sekund. Sedmý skončil Radomír Šimůnek.
Počasí na noc a pondělí:
V noci bude převážně zataženo s deštěm. V pondělí čekejte zpočátku zataženo s deštěm. Nejvyšší teploty 4 až 8 stupňů, odpoledne se bude dál ochlazovat.