Přehled tisku

Alexandr Vondra, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Ministr obrany Alexandr Vondra se ve čtvrtek ve sněmovně snažil přesvědčit zákonodárce o tom, že si uvědomuje vážnost svých problémů. Na vondrovské poměry nemluvil zdaleka tak arogantně, aby se museli zákonodárci TOP 09, instruovaní panem Kalouskem, teatrálně pohoršit. Nicméně jim poskytl příležitost. Výsledkem je stav, kdy Vondra je na tom hůř než před koaličním jednáním.

Alexandr Vondra,  foto: ČTK
Ministr obrany Alexandr Vondra se ve čtvrtek ve sněmovně snažil přesvědčit zákonodárce o tom, že si uvědomuje vážnost svých problémů. Na vondrovské poměry nemluvil zdaleka tak arogantně, aby se museli zákonodárci TOP 09, instruovaní panem Kalouskem, teatrálně pohoršit. Nicméně jim poskytl příležitost. Výsledkem je stav, kdy Vondra je na tom hůř než před koaličním jednáním. Občanští demokraté jsou v otevřeném sporu s TOP i VV ohledně jeho setrvání ve funkci. Stoprocentní stamilionová marže firmy ProMoPro se většině smrtelníků prostě nezdá. A je samozřejmé, že ve světle vládních reforem tvrdě dopadajících na občanstvo se i koaliční strany od takového hospodaření snaží distancovat. Vondra nezískal než time out, do další srážky, píší Lidové noviny. „Tady nejde jenom o mne. Jde o samotnou podstatu transparentní a férové politiky, kterou se tato vláda snaží prosazovat." Háček lze vidět snad jedině v tom, že pan Vondra takhle zdůvodňuje své setrvání ve funkci, nikoli odchod.


Čeští školáci se začínají učit čínsky, píše Mladá fronta Dnes. „Svět se vyvíjí a my se snažíme děti připravit na konkurenci, která je v něm bude čekat,"říká zřizovatel školy Jiří Zeronik. V kroužku čínštiny se děti kromě jazyka učí také o Číně a její kultuře. Čínštinu už nějaký čas učí i na základní škole na náměstí Svobody v Praze 6. „Je to hodně těžký jazyk, takže ne každý, kdo se přihlásil,vydrží,"říká Ivana Ullmannová z této školy a zmiňuje čtyři lehce se lišící zvuky, které jsou základem mluvené čínštiny. Sinolog Martin Kříž výuku jazyka na českých školách rozhodně vítá. „Když děti umí tři jazyky, tak se jim i jiným způsobem rozvíjí mozek. Je to pro ně přínos nejen z hlediska jazykových znalostí, ale i celkových dovedností," míní Kříž. A čínština, úplně jiný typ jazyka, je v tomto ohledu mimořádně užitečná.


Ondřej Závodský a Libor Michálek  (vpravo),  foto: ČTK
Naše vláda nevzkvétá. Obvykle členové nepopulárních kabinetů říkají, že klad jejich činnosti ocení lidé až v předvečer dalších voleb do sněmovny. Může s tím počítat koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných? Spontánní odpověď stěží se obvykle vyvozuje z množství kauz provázejících tuto vládu a nesrovnalostí mezi předvolebními sliby a povolebním konáním. Ještě lze přidat prapodivné osobně politické vztahy, které se vytvořily mezi jejími představiteli. Čtvrteční bouře kolem Alexandra Vondry je zatím nejvážnější, ale zdaleka ne jedinou roztržkou, píše deník Právo. Kdyby vláda měla dobrá čidla, musela by také zavětřit nebezpečí poté, co nově vytvořený Nadační fond proti korupci předal Liboru Michálkovi 500 tisíc korun jako odměnu za občanskou statečnost. A za účinné protikorupční jednání, zatímco původně protikorupční koalice své podezřelé či nařčené buď povyšuje uvnitř strany, jako například Pavla Drobila, a posílá na nekonečné neplacené volno, jako Martina Bartáka, nebo drží zuby nehty, a když teče do bot, demonstrativně je hází přes palubu, jen aby se loď nepotopila- jako Vondru.


Koalice se nedokáže shodnout, kde vzít peníze na zdravotnictví. A není jich málo - zhruba čtyři miliardy budou zapotřebí na vykrytí zvýšené daně z přidané hodnoty, další čtyři na platy lékařů a sester a konečně pár jednotek miliard sežere inflace. První návrh ministra Hegera - zalátat díru růstem poplatků - neprošel. Ekonomicky je sice racionální, politicky a sociálně ale neprůchodný. Další diskutovanou možností je zvýšení odvodů státu za důchodce, děti, nezaměstnané a ostatní. To má možná svou logiku z hlediska stability systému, při ponechání stejných odvodů na zdravotní pojištění jde však jen o přelévání peněz z jednoho resortu do druhého. Takže zdravotnictví by to patrně na chvíli sice zachránilo, s většími úsporami by ovšem muselo počítat jiné ministerstvo. Problém by se proto pouze přesunul jinam, kde by se ale místo boje o poplatky sváděl boj o něco jiného, píší Hospodářské noviny.


Škoda otevře po letech svou továrnu fanouškům, píše Mladá fronta Dnes. Největší český průmyslový podnik nechá zájemce po dlouhé odmlce nahlédnout „za oponu". Škoda Auto chystá v sobotu 16.dubna Den otevřených dveří, na který podle odhadů dorazí přes padesát tisíc lidí. Tolik lidí přišlo do Škodovky v roce 2005, kdy podnik zatím naposledy otevřel své brány veřejnosti. Škoda chce své závody ukázat hlavně v souvislosti s oslavami dvaceti let od spojení s koncernem Volkswagen. Přijet má i prezident Václav Klaus (který paradoxně prodej Škody Volkswagenu ve své době nepodporoval) či šéf Volkswagenu Martin Winterkorn. Na rozdíl od minulých let však lidé neuvidí třeba vývojové centrum automobilky, firma ukáže hlavně moderní provozovny. Úspěch akce záleží i na tom, zda se Škoda do té doby dohodne s odboráři, kteří požadují vyšší růst mezd, než firma nabízí.


Když před deseti lety vznikaly nové kraje, jeden z argumentů zněl, že budou lépe odpovídat celkům, jež přijímají dotace z EU, takzvaným nuts. A výsledek? V Čechách jim odpovídá pouze Středočeský kraj s Prahou. Tady je jedna z příčin vzniku velkých regionů, tedy i jedna z příčin toho, proč pět severočeských regionálních úředníků sedí ve vazbě. Velké regiony jako Severozápad žijí ve vlastním světě, na pohled pěkném. Kdo spatří Svatostánek českého vinařství v Litoměřicích, Chrám Chmele a Piva v Žatci či lavičky v Ústí, připadá si jako na Západě. Kdo tuší, jak se ty akce financují, jako by se ocitl na divokém Východě. Jak mohl Severozápadu ředitelovat Petr Kušnierz, muž, který byl už třikrát policejně vyšetřován a dvakrát souzen? Ta otázka padá, až když se ocitl ve vazbě. Kdyby měl nad sebou nějaký kompetentní dozorčí orgán, měla padnout už dávno - nejpozději při jeho jmenování. Ale protože ředitel úřadu podléhá jen regionální radě odrážející ten nejhorší severočeský mix ČSSD a ODS, bylo ticho po pěšině. Nelíbí se vám snad Chrám Chmele a Piva či ústecké lavičky po 50 tisících za kus? Tak se neptejte a kušujte, píší Lidové noviny.


Miroslav Kalousek a Alexandr Vondra,  foto: ČTK
Kdyby měl pan Vondra kousek cti v těle, rezignuje ještě dnes - prohlásil ve čtvrtek Miroslav Kalousek. A vskutku tím obohatil mozaiku důvodů, proč by měl ministr Vondra odejít: aby nás tím ušetřil pohledu, jak o cti káže někdejší náměstek ministra obrany, za jehož éry vznikl jeden z nejkorupčnějších systémů armádních zakázek, jaký si lze představit. Umíme pochopit, že se ve Vondrovi všechno bouří, když ho k rezignaci tlačí právě Kalousek. Jenže by si měl také přiznat, že to byl pouze on a jeho bohorovný přístup k předražené zakázce s firmou ProMoPro, co dodávalo Kalouskovi munici k chladnokrevnému ostřelování. Týdny nás Vondra ujišťoval, že zakázka šla mimo něj. Teď pod tlakem přiznává, že měl „celkový přehled o celé věci." Co tím připouští? Že s jeho vědomím se zakázka prodražila až do takových výstředností, kdy se zvukařům, dlícím na víkendové pohotovosti, vyplácelo šest set tisíc korun. Vondra už ale nemluvil o tom, že sto padesát milionů korun zmizelo v Rakousku za pomoci metod, které používají mafiáni při praní špinavých peněz. To všechno jsou důsledky Vondrových osudných chyb, které lze těžko vyřídit vynucenou omluvou v parlamentu, píší Hospodářské noviny.


Karel Schwarzenberg
Na dotaz deníku Právo, co si myslí Karel Schwarzenberg o tom, že se středeční koaliční dohoda nakonec zvrhla a TOP 09 vyzvala ministra Vondru k rezignaci, odpověděl: „S odpuštěním řečeno, já jsem ráno odletěl do Bruselu a pořád tu sedím, tudíž jsem neslyšel projev pana ministra Vondry a nerad bych se vyjadřoval k tomu, co jsem ani neslyšel. Pochopil jsem však ze SMS od členů TOP 09, že projev ministra Vondry nesplnil očekávání." Dále uvedl, že má dojem, že situace kolem Alexandra Vondry je neudržitelná, byť ho považuje za jednoho z nejinteligentnějších lidí, kteří v Česku dělají zahraniční a obrannou politiku.