Rok od útoku na Filozofické fakultě: Vzpomínky, opatření, pietní akce
Přesně rok uplynul od jedné z nejtragičtějších událostí na našem území za posledních mnoho let. 21. 12. 2023 obrátil jeden ze studentů Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze zbraň proti svým spolužákům a kantorům. Na místě zůstali ranění i mrtví. Jak se situace po roce změnila? Jaké opatření zavedla škola a jaký pocit v sobě nosí současní studenti?
Před rokem jsme všichni zažívali hororové chvíle. Zatímco studenti na fakultě bojovali o život, celý národ se zadrženým dechem sledoval události z domovů. Nebýt Tomáše Hercíka a jemu podobných mohla událost skončit ještě tragičtěji. Tomáš na události vzpomíná slovy: „Měl jsem prostě jen hodinu, když jsme se dozvěděli o tom, že na fakultě se střílí. Okamžitě jsem vyběhl ven s cílem varovat co možná nejvíc lidí. Střílelo se ve čtvrtém patře a já byl ve druhém. Postupně jsem proběhl co nejvíc místností a posílal lidi ven. Nakonec jsem narazil na policisty a vysvětlil jim co se děje.“
21. 12. 2023 si ještě dlouho budeme připomínat jako den, kdy osamocený útočník zaútočil na kampus Filozofické fakulty Univerzity Karlovy na Palachově náměstí. Jeho činy si vyžádaly 14 životů a 25 zraněných. Samotný útočník nakonec obrátil zbraň proti sobě a vzal si život. Se stejným útočníkem jsou spojené také loňské vraždy v Klánovickém lese a vražda jeho vlastního otce v obci Hostouň.
V rychlém sledu po událostech následovala velká vlna solidarity a pietních událostí. Na den 23. prosince byl vyhlášen státní smutek a v pražské katedrále sv. Víta proběhla velká bohoslužba zemřelým. Mnoho měst zrušilo svůj adventní program a raději se věnovalo pietě. Před Karolinem také vzniklo velké pamětní místo, kam tisíce lidí přišlo zapálit svíčku a uctít památku zabitých.
Jak se nálada změnila po roce?
Od události se změnilo mnohé a to nejen na samotné fakultě. Následoval nový zbraňový zákon, který by měl pomoci omezit počet ozbrojených osob nebo alespoň informovat o jejich existenci a stavu. Větší pozornosti se také dostalo samotnému zabezpečení vysokých škol, včetně FFUK.
„Filozofická fakulta i celá Univerzita Karlova přijali řadu bezpečnostních opatření hned vzápětí. Můžu zmínit třeba zavedení krizového informačního a svolávacího systému, který umí v krátkém čase informovat uvnitř množství lidí o případném nebezpečí. Naši připravenost na fakultě chystáme ještě zvýšit rekonstrukcí vrátnice, ze které by měl být lepší výhled na vstup do budovy a také by měla být bezpečnější pro samotné pracovníky vrátnice,“ odpověděl na náš dotaz zástupce FFUK Ondřej Dufek.
Speciální opatření zařídila policie i na celé období kolem jednoletého výročí střelby. Celou budovu i její okolí bude hlídat několik desítek ozbrojenců. Posílená je také ostraha vrátnice a rektorát je v těsné komunikaci s Policií ČR pro případ nebezpečí.
Jinak už je v budově fakultě všechno při starém, jak jen může po těchto událostech být. Se začátkem akademického roku bylo otevřeno i často zmiňované čtvrté patro, které bylo útoky značně zdemolováno a kde došlo k většině úmrtí. Nálada na fakultě se ale samozřejmě místy stále nese v duchu tragického prosincového odpoledne.
„U studentů se přístup k událostem liší. Někdo na to potřebuje prostě nemyslet a snažit se zapomenout, někdo to má naopak a potřebuje, aby to nebylo zapomenuto,“ říká Dufek. Dodává, že FFUK si musí činy připomínat, ale že nesmí zůstat jen fakultou 21. 12. 2023 a musí se začít opět zaměřovat na svůj výzkum a vzdělávání. Jeden ze studentů, který události prožil, uvádí: „Pořád to není příjemné. Má to takovou podivnou atmosféru, vždycky když jdu do budovy. Snažíme se na to moc nemyslet, ale podle mě na to budu myslet do té doby, než z té školy odejdu.“
Tomáš Hercík, který v den události zachraňoval přímo na půdě fakulty životy, přiznává, že se vzpomínkami na střelbu bojoval, ale snažil se s nimi vypořádat. „Už 21. ledna, tedy měsíc po střelbě jsem si šel do školy pro věci a od nového semestru jsem na to začínal přestávat myslet. Samozřejmě, že Vánoce a Nový rok byl tenkrát trochu jiné než obvykle,“ vzpomíná po necelém roce.
Univerzita přiznává, že od loňských událostí přibylo studentů, kteří mají potíže s docházkou nebo plněním učiva. Jsou to však pouze jednotlivé případy, kterým rektorát vychází vstříc a upravuje jejich studijní plány. Některým ze zasažených studentů bylo dovoleno studovat online nebo si zařídit individuální vzdělávání.
Co bude dál?
Jelikož se jedná o roční výročí událostí, připravila si fakulta připomínkovou akci a dalších podobných se chystá po republice hned několik. Fakulta ale k výročí přistupuje vědomě s tichostí, jelikož nechce událost ještě více medializovat.
„21. prosince se bude konec víc akcí. Zmínit můžu Beneficient Concert, který pořádá naši doktorandka hudební vědy Martina Vídenová. Ten proběhne ve tři hodiny odpoledne v akademické farnosti v Kostele Nejsvětějšího Salvátora. Tam zazní její autorská skladba a skladby jejího kolegy. A poté v pět hodin odpoledne se bude konat pietní akt na náměstí Jana Palacha před hlavní budovou Filozofické fakulty. Bude to jen tiché setkání bez projevů. Poctíme zemřelé minutou ticha a potom bude možné položit květiny a zapálit svíčky,“ uvádí Ondřej Dufek.
Konat se budou také církevní obřady, mimo jiné v katedrále svatého Víta na Pražském hradě nebo v evangelickém kostele na Vinohradech. Ačkoliv je nutné si tragické události loňského prosince připomínat, musíme hlavně doufat, že k ničemu podobnému už v blízké budoucnosti vůbec nedojde.