Zprávy

0:00
/
0:00

Tarifní platy státních zaměstnanců klesnou od ledna o 10 procent

Platy zaměstnanců ve státní správě by se měly od příštího roku plošně snížit o deset procent, a to ve všech úrovních tarifů. Počítá s tím návrh ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), který ministr Jaromír Drábek poslal do připomínkového řízení. Odbory s návrhem na úpravu platových tarifů nesouhlasí. Podle nich by nároková mzda klesla podle prvních propočtů až o 43 procent. Existují dvě varianty a oba návrhy znamenají extrémní pokles platů ve státní správě, nikoli o deset procent, řekla novinářům předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací Alena Vondrová. Zaměstnanci by podle ní měli podstatně nižší část platu garantovou ze zákona, nyní je to asi 70 procent. "Pokud by to mělo platit, státní zaměstnanci by se měli masově postavit proti. Je to skutečně na tu ulici," uvedla Vondrová. Dopady odbory ale teprve počítají a celkové stanovisko zveřejní příští týden, uvedla Vondrová a poukázala na to, že ministerstvo návrhy vůbec neprojednalo se sociálními partnery, a tím porušilo zákon.

Kocourek odvolal šéfa sekce fondů EU na MPO Miroslava Elfmarka

Ministr průmysl a obchodu Martin Kocourek odvolal dosavadního ředitele sekce strukturálních fondů ministerstva Miroslava Elfmarka. Na jeho post byl jmenován Petr Očko, který dosud na ministerstvu dopravy zastával funkci vrchního ředitele úseku ekonomiky a fondů EU. Na MPO bude mít Očko na starost čerpání evropských dotací. Důvod odvolání Elfmarka MPO nezveřejnilo, Kocourek si ale od personální změny slibuje lepší čerpání peněz z evropských fondů.

Ministr Besser odvolal ředitele Národního technického muzea

Ministr kultury Jiří Besser s okamžitou platností odvolal ředitele Národního technického muzea (NTM) Horymíra Kubíčka. Důvodem je nesprávné zacházení s veřejnými prostředky. Kubíček údajně fakturoval muzeu honoráře, na které neměl nárok, sdělil ČTK ministrův tajemník Stanislav Brunclík a dodal, že Kubíček pravděpodobně sám sebe obohacoval. Kubíček však s těmito důvody nesouhlasí. Domnívá se, že došlo jen k šumu v komunikaci. "S panem ministrem jsem se nikdy neviděl, neměl jsem příležitost s ním hovořit. Jsem přesvědčen, že jeho spolupracovníci potvrdí, že naše hospodaření je permanentně kontrolováno," dodal Kubíček. Ministr Besser v Českém rozhlase uvedl, že by si přál, aby se jednalo o nedorozumění, ale že šlo o oprávněný zásah do chodu instituce. "Důvody jsou natolik závažné, že musel odejít okamžitě," sdělil Besser.

V současné době v NTM probíhá interní audit, který doprovází zástupci organizace Transparency International. Od pondělí by měl v NTM nastoupit externí audit renomované auditorské společnosti. Její jméno bude známé po pátečním otevření obálek s nabídkami auditorských společností na provedení kontroly majetku a hospodaření ministerstva (MK) a jím zřizovaných příspěvkových organizací. Audit by měl prověřit hospodaření, výběrová řízení a nakládaní s majetkem ministerstva a jím řízených příspěvkových organizací.

Na ombudsmana je opět navrženo šest adeptů

Senát bude kandidáty na veřejného ochránce práv znovu vybírat ze šesti kandidátů, stejně jako pro první neúspěšnou volbu. Opětovně navrženy byly současná a bývalá zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová a Anna Šabatová. Nové kandidáty navrhli senátoři ODS. Jsou jimi předseda Židovské obce v Praze František Bányai, bývalý ústavní soudce Pavel Varvařovský, pražský advokát Jan Matys a jeho známější kolegyně Klára Veselá-Samková.

Rektoři se obávají škrtů, prý už není kde šetřit

Vysokým školám letos klesl rozpočet o miliardu korun, pro rok 2011 se obávají škrtů ve stejné výši. Rektoři po jednání s ministrem školství Josefem Dobešem (VV) uvedli, že už nemají kde šetřit a že další úspory by mohly vážně ohrozit kvalitu výuky. Dobeš zatím neoznámil přesnou částku, o jakou zkrátí výdaje na univerzity. Uvedl jen, že škrty budou výrazné a školy by měly čerpat víc peněz z evropských fondů. "Obáváme se, že to (krácení) bude přesahovat jednu miliardu korun a v takovém případě se některé školy, které nemají vytvořené třeba nějaké rezervní fondy, aby si mohly sáhnout skutečně na dno, tak se mohou dostat do existenčních potíží," řekl rektor pražského ČVUT Václav Havlíček. Školy by prý například musely přijmout výrazně méně studentů nebo dokonce snížit počet pedagogů, což by určitě negativně ovlivnilo kvalitu výuky. Podle rektora brněnské Masarykovy univerzity Petra Fialy totiž už letos vysoké školy přišly o jednu miliardu, z toho asi 300 milionů se přímo dotklo prostředků na provoz škol. Od roku 2007 poklesly výdaje na studenta o 20 procent. "Další krácení nemohou školy unést," varoval.

Lidé si zvykli na regulační poplatky, návštěv u lékaře přibylo

Lidé si na regulační poplatky už natolik zvykli, že je neodradí od návštěvy lékaře a možná ani od možného zneužívání zdravotní péče. Po výrazném poklesu v roce 2008, kdy se začalo platit 30 korun v ordinaci a za položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun na pohotovosti, je prudký nárůst zájmu patrný znovu hlavně u pohotovostí a léků na recept, informují statistici na svém webu. Počty ošetření na pohotovosti pro dospělé (LSPP) klesly v roce 2008 o 41 procent, pro děti a dorost o 25 procent a zubní o téměř 37 procent. Loni již ve srovnání s rokem předchozím stouply počty ošetření na pohotovosti pro dospělé i děti a dorost shodně po deseti procentech a na zubní pohotovosti o 23 procent. Počty předepsaných receptů se pohybovaly v letech 2006 a 2007 kolem 90 milionu kusů za rok. V roce 2008 klesly na necelých 69 milionů, zhruba tři čtvrtiny počtu roku předchozího. Za rok 2009 stouply opět na téměř 73 milionů.

Nečas: V česko-německých vztazích se dívejme kupředu

Český premiér Petr Nečas nechce zpochybňovat takzvané Benešovy dekrety, které odmítají němečtí vysídlenci a na jejichž základě přišli po válce v Československu sudetští Němci o majetek a občanská práva. V česko-německých vztazích je ale podle něj nutné dívat se dopředu. Nečas to podle agentury DPA řekl německým novinářům v Berlíně před jednáním s kancléřkou Angelou Merkelovou. Na tiskové konferenci obou šéfů vlád zopakoval, že stanovisko české vlády k poválečným dekretům vychází z česko-německé deklarace z roku 1997, která pojmenovávala některé sporné body týkající se rozbití Československa, nacistické okupace a poválečného odsunu Němců. "Budoucnost našich vztahů má být zaměřena na vzájemnou spolupráci, na budoucnost a na prohlubování vztahů," zdůraznil český premiér. S tím souhlasila i Merkelová. K úmyslu bavorského zemského premiéra a předsedy vládní strany CSU Horsta Seehofera navštívit na podzim Prahu Nečas podle DPA uvedl: "Pokud mají být tématem jen Benešovy dekrety, pak v takové návštěvě nevidím žádný smysl."

Merkelová k tomu poté na tiskové konferenci poznamenala, že by byla ráda, kdyby se v dohledné době cesta Seehofera do Prahy uskutečnila. "Ale to je samozřejmě v rukou České republiky a bavorských úřadů," dodala. První oficiální návštěvu bavorského premiéra v Praze ohlásil Seehofer v květnu v Augsburgu na srazu sudetských Němců vysídlených po válce z českých zemí. Přitom tehdy také prohlásil: "Chci zahájit dialog, ve kterém budu hovořit také o Benešových dekretech." Dosud oficiální setkání čelných představitelů Česka a Bavorska vždy ztroskotala právě kvůli sporům ohledně dekretů.

Nečas v Berlíně jednal s kancléřkou hlavně o ekonomických tématech. Setkal se také s německým prezidentem Christianem Wulffem.

Vědeckou radu ÚSTR opouští Prečan, vadí mu nové personální změny

Známý historik Vilém Prečan odchází z vědecké rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), vadí mu personální změny, které učinil nový ředitel ústavu Daniel Herman. Ten po svém pondělním nástupu povolal zpět lidi, kteří v ústavu pracovali za éry prvního ředitele ústavu Pavla Žáčka. Vrátil se odvolaný ekonomický náměstek René Schreier a do sekretariátu ředitele Patrik Košický. Naopak dosavadní první náměstek Marek Junek podle rozhodnutí Hermana skončil. Junkovo funkční období uplynulo s odchodem Hermanova předchůdce Zdeňka Hazdry, Junek chtěl ale pracovat jako náměstek dál, protože měl rozpracované projekty. "Místo slibované obrody ústavu hrozí tak diktát fundamentalistické a prospěchářské menšiny podporované jejími politickými a ideovými patrony v pozadí," sdělil Prečan ČTK v prohlášení k rozhodnutí Hermana. Podle Prečana "reinstalace lidí z gardy Pavla Žáčka" i odchod Junka výmluvně naznačují, jakým směrem se bude ÚSTR ubírat. Podle neoficiálních informací zvažuje rezignaci i další člen vědecké rady. Nespokojeni jsou s rychlými změnami údajně i někteří zaměstnanci.

Prečan, zakladatel někdejšího exilového Dokumentačního střediska nezávislé československé literatury a Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd, v dubnu varoval před politizací ÚSTR. Kritizoval Žáčka. Ústav prý za jeho ředitelování a za přispění bratří Patrika a Marka Bendových získal pověst "přívěsku či účelového zařízení ODS".

České dráhy mají v pololetí po loňské ztrátě zisk 21 milionů Kč

České dráhy hospodařily v letošním prvním pololetí se ziskem 21 milionů korun, což je oproti loňsku zlepšení o 78 milionů. Dráhy to připisují především vyšším tržbám a vnitřním úsporám, vyplývá z tiskového oznámení podniku. Hrubý provozní zisk činil za pololetí 935 milionů korun. ČD jsou vlastněny státem, který spolu s kraji provoz vlaků částečně platí. "Příznivě se nám vyvíjejí celkové tržby, které v prvním pololetí dosáhly 14,1 miliardy korun. Velmi pozitivní je růst tržeb ve vnitrostátní přepravě, kde jsme meziročně utržili o 90 milionů víc, a to bez zdražování jízdného. Stejný trend pokračuje i v červenci," uvedl generální ředitel Českých drah Petr Žaluda. Za jízdenky dráhy v pololetí utržily 3,1 miliardy korun, o dvě procenta více než loni. Naopak úhrada takzvané prokazatelné ztráty od objednatelů vlaků, která se počítá do celkových tržeb, klesla meziročně o 212 milionů na šest miliard korun. Rychlíky objednává a platí ministerstvo dopravy, celkem na úhradu prokazatelné ztráty dá drahám letos čtyři miliardy korun. Lokálky objednávají kraje, za celý rok za ně zaplatí osm miliard korun, přičemž necelými třemi miliardami krajům přispěje na základě uzavřeného memoranda stát. Zbytek tržeb plyne Českým drahám například z pronájmů vagonů nebo nemovitostí.

Praha přijala nová pravidla pro zadávání veřejných zakázek

Praha přijala nová pravidla pro zadávání veřejných zakázek. Z výběrových řízení vyřadí firmy s takzvanými akciemi na doručitele. Ředitelé odboru budou moci podepisovat zakázky pouze do šesti milionů korun, o vyšších zadávacích řízeních bude rozhodovat rada. Limit byl dosud 20 milionů korun. Většina zakázek by také měla být vybírána v otevřeném zadávacím řízení.

Praha také připravuje nový etický kodex zastupitele. Oproti současné normě budou muset například členové sboru i jejich manželky či manželé uvádět své příjmy z činnosti v občanských sdruženích a organizacích, které dostávají od města granty a dotace. Porušení normy, jejíž podepsání je ale dobrovolné, má zkoumat kontrolní výbor zastupitelstva. Za závažné nebo opakované překročení pravidel by zastupiteli hrozilo odvolání z funkce radního nebo člena výboru. Vyplývá to z návrhu, který projednala rada hlavního města.

Průzkum hrobu Němců u Dobronína skončil, našlo se jen šest těl

Archeologický průzkum údajného hrobu zavražděných Němců u Dobronína skončil. Vyzvednuty byly ostatky šesti osob, u nichž se teď bude provádět identifikace pomocí DNA. Výkop na louce se už bude zahrnovat, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Podle svědectví by ale mělo být v těchto místech pochováno asi 15 německých obyvatel určených k odsunu, které prý v květnu 1945 ubili tamní Češi. "Jak bude celý případ postupovat dál, stanoví vyšetřovatel během zítřka," uvedla ve čtvrtek Čírtková. Jihlavský novinář Miroslav Mareš, který se případu věnuje dlouhodobě a na jehož podnět začalo policejní vyšetřování, je menším počtem nalezených ostatků překvapen. "Ale nezpochybňuji v žádném případě práci policie a mám k ní naprostou důvěru. Závěr, že našla pouze šest těl, beru jako nezpochybnitelný fakt, že jich tam víc není," řekl ČTK. Podle něj teď bude nejdůležitější zjistit totožnost zemřelých, aby se ukázalo, zda se vůbec jedná o předpokládané německé obyvatele nebo jestli to třeba nejsou jiní mrtví, například ruští zajatci.

Mluvčí sudetských Němců uvítal šetření vraždy u Dobronína

Nejvyšší představitel vysídlených sudetských Němců Bernd Posselt v tiskovém prohlášení přivítal snahu České republiky objasnit zločiny spojené s odsunem Němců na jejím území po druhé světové válce. Impulsem se mu stalo současné vyšetřování údajné vraždy asi 15 německých obyvatel, které prý v květnu 1945 u Dobronína na Jihlavsku ubili a pohřbili tamní Češi. Posselt zároveň vyzval vládu Petra Nečase, aby vyšetřování poválečných zločinů při odsunu Němců podpořila a zasadila se o zrušení takzvaných zákonů o beztrestnosti, které bezprostředně po skončení druhé světové války kvalifikovaly jako oprávněné vraždy a další těžké zločiny na nevinných sudetoněmeckých civilistech v dané době.

Pitr podal stížnost proti zadržování ve Švýcarsku

Kontroverzní podnikatel Tomáš Pitr minulý týden podal stížnost proti vydávací vazbě, ve které je držen ve Švýcarsku. S odvoláním na mluvčího švýcarského ministerstva o tom informoval server Aktuálně.cz. Pitra zadrželi švýcarští policisté 27. července v alpském středisku Svatý Mořic. Devátého srpna Švýcarsko obdrželo českou žádost o vydání podnikatele do Česka. Stejný den Pitr podal stížnost proti zadržování ve vazbě. Švýcarské ministerstvo by teď mělo prověřovat podklady z ČR. Po jejich posouzení a po výslechu zadrženého i po stanovisku jeho advokáta pak rozhodne o případném Pitrově vydání do Česka. Pitr vydání do ČR odmítl. Podle mluvčího švýcarského ministerstva spravedlnosti Folca Galliho může švýcarské rozhodování trvat až rok.

Kriminalisté prověřují 24 pochybných zakázek Povodí Moravy

Kriminalisté prověřují hospodaření státního podniku Povodí Moravy. Nové vedení podniku podalo trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli 24 pochybným zakázkám a projektům z minulosti za celkem asi 41 milionů korun, informovala Česká televize (ČT). Policie prošetřuje mimo jiné podhodnocené pronájmy, nevýhodný prodej nemovitostí nebo nákup nefunkčního softwaru. "Je podezření ze spáchání trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku. Prověřování je na samém začátku," řekl ČT mluvčí Městského státního zastupitelství v Brně Vladimír Kutnohorský. První výsledky vyšetřování by měly být známy na podzim.

Nové Hradní muzeum nabídne i atraktivní pohledy na Krumlov

Stovky cenných exponátů, které ležely ukryty v depozitářích, i atraktivní pohledy na město nabídne návštěvníkům nové Hradní muzeum v areálu českokrumlovského zámku. Vzniká v 29 sálech jeho nejstarší části, kterou dosud návštěvníci zevnitř neviděli. Zatímco exteriéry byly opraveny, uvnitř byly ruiny. Na jejich obnovu přispěly 42 miliony takzvané Norské fondy, řekl ČTK ředitel českobudějovického pracoviště Národního památkového ústavu Petr Pavelec. "Jedním z největších lákadel Hradního muzea bude asi torzo barokního relikviáře s kostrou svatého Reparáta z bývalého kláštera minoritů v Českém Krumlově, jenž je nyní v rukách restaurátorů," upozornil. Návštěvníky podle něj určitě zaujmou i filmy, které se budou promítat v další z místností. Pocházejí z počátku 20. století a natáčeli je členové rodu Schwarzenbergů.

Informační tabule poodhalí historii památných stromů v Praze

Milovníci přírody se mohou i v ulicích a parcích hlavního města vydat na zajímavé putování, během něhož se seznámí s památnými stromy, které je zavedou do historie a dají nahlédnout do časů dávno minulých. Průvodcem jim budou informační tabule s fotografiemi a dosud nepublikovanými údaji, které jsou nově nainstalovány na 18 místech metropole. Mapa všech tabulí je zveřejněna na webových stránkách www.prazskestromy.cz. Z panelů se lidé dozví třeba to, který strom v Praze patří mezi nejmohutnější, který je nejstarší a jaké doby vlastně pamatuje. Výletníci zjistí, že staleté lípy, jasany a duby mají mnohdy blízkou spojitost s významnými osobnostmi, mohou spočinout třeba u stromu, pod nímž sedával při návštěvě Prahy i světoznámý skladatel Ludwig van Beethoven. "V Hostivaři roste Švehlův dub, pod jehož korunou pobýval a vedl dlouhé debaty předseda tří československých vlád Antonín Švehla společně s Tomášem Garriguem Masarykem," přibližuje autor projektu, student České zemědělské univerzity v Praze Aleš Rudl. V hlavním městě je vyhlášeno 191 památných stromů, nejvíc dubů, ale i lip, jasanů, tisů nebo hrušní.

Výstavu Flora Olomouc zahájil křest dvou nových odrůd gladiol

Křtiny dvou nových odrůd gladiol, které vyšlechtili čeští pěstitelé, zahájily letošní letní etapu nejstarší a největší tuzemské výstavy květin Flora Olomouc. Vlajkovou loď expozice, ústřední pavilon Výstaviště Flora, tradičně zaplnily stovky řezaných a hrnkových květin, které letos doplňují módní návrhy studentů prostějovské střední průmyslové školy oděvní. Nová červená odrůda gladioly, kterou vypěstoval Jiří Václavík z Výzkumného ústavu pro krajinu a okrasné zahradnictví v Průhonicích, nese jméno Aldebaran Exotic. Druhá nová odrůda gladioly žluté barvy Petra Mimránka z Mysločovic na Zlínsku, dostala jméno Liduška. Letošní Flora návštěvníkům opět nabízí záplavu květin vrcholícího léta. V hlavním pavilonu A si mohou prohlédnout například zákoutí plná jiřinek, růží, gladiol, lilií a vodních rostlin, to vše doplněné avantgardními módními modely, které studenti prostějovské průmyslovky vytvořili na různé soutěže vypsané v rámci modelové tvorby. Společně s Florou se na výstavišti tradičně konají letní zahradnické trhy. Obou akcí se účastní zhruba 330 vystavovatelů a prodejců z Česka, Slovenska, Polska a Nizozemska. Zájemcům nabízejí květiny, ovocné stromky, krby, pomůcky a mechanizaci pro zahradníky, nábytek, keramiku a další zahrádkářský sortiment.

Zemřela česká klavíristka Viktorie Švihlíková

Ve věku 95 let zemřela ve Vídni česká klavíristka, cembalistka a hudební pedagožka Viktorie Švihlíková. ČTK to oznámila rodina umělkyně. Švihlíková se proslavila mimo jiné interpretacemi děl velikánů barokní hudby jako sólistka komorního souboru Ars rediviva, který založila se svým manželem, flétnistou Milanem Munclingerem. Po emigraci v 70. letech se věnovala pedagogické činnosti. Rodačka z ukrajinské Umaně vyrůstala v rodině učitele hudby. V jejich domě v Charkově často hrávala legenda klavírního umění Vladimir Horowitz. Švihlíková se interpretaci učila mimo jiné u Václava Talicha a profesora Viléma Kurze a skladbu u Vítězslava Nováka. Během šestileté spolupráce s Talichem nastudovala Beethovenovy klavírní koncerty, Bachovy sonáty a Dobře temperovaný klavír. Koncertovala také pod vedením Sira Charlese Mackerasse, Karla Ančerla nebo Václava Neumanna. Na počátku padesátých let spoluzaložila světoznámý komorní soubor Ars rediviva, s nímž spolupracovala až do svého odchodu do zahraničí v sedmdesátých letech. Vyhledávanou pedagožkou se světoběžkyně hovořící devíti jazyky stala ve Švédsku, po odchodu do penze se však rozhodla přesídlit do Vídně, kde téměř do smrti pokračovala v pedagogické činnosti. Švihlíková dostala v roce 2001 z rukou tehdejšího ministra zahraničí Jana Kavana cenu Jana Masaryka Gratias Agit.

Na Mont Blanku zahynul český horolezec

V masivu hory Monc Blanc ve středu ráno zahynul šedesátiletý český horolezec. S odvoláním na záchranáře to oznámil francouzský list Le Figaro. Muž byl v době neštěstí spolu s přáteli ve výši 3500 metrů. Spadl do hloubky 250 metrů. Mluvčí oddílu vysokohorského četnictva v Chamonix řekl, že jeho pád mohl být důsledkem padajícího kamení nebo technické chyby. List Le Dauphiné Libéré napsal, že v době neštěstí bylo v masivu Mont Blanku špatné počasí a šestičlenná skupina právě procházela místem, kde je velké riziko pádu kamení. Kvůli počasí nemohl odstartovat záchranný vrtulník, takže záchranáři a lékař se k muži musili vydat pěšky. Lékař už ale musel konstatovat smrt. Šokovanému zbytku skupiny pomohli záchranáři sestoupit do bezpečí. O neštěstí informoval server iDnes, podle něhož muž uklouzl. Výstup na Mont Blanc si prý dal jako dárek k narozeninám.

Počasí v České republice

V pátek čekáme převážně polojasno až slunečno. Teploty vystoupí na 23 až 27 stupňů Celsia.