Přehled tisku
Proč se velký zločin v Česku netrestá? Hospodářské noviny za tím vidí neschopnost i záměr a nabízejí příští vládě deset případů, jejichž vyšetření by podle nich pročistilo vztahy mezi politikou a byznysem. Mají mnoho společného: zasahují do vysoké politiky, už dlouho se táhnou a jde v nich o velké peníze. A také málokdo věří, že se je podaří rozluštit, píše deník.
Opírá se přitom o neoficiální rozhovory se státními zástupci, policisty, bývalými vyšetřovateli, politiky i zástupci nevládních organizací. Noviny z debat vyčetly jako letitou chorobu policejního a justičního aparátu to, že všechny dosavadní garnitury se snažily kontrolovat - a velmi často i brzdit - vyšetřování citlivých případů. Hospodářské noviny citují slova nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké o zbytečných průtazích, plynoucích ze zkostnatělého a bezmála padesát let starého trestního práva. Jenže ne všechny policejní kiksy jdou podle deníku na vrub děravým zákonům. Tlaky z nejvyšších míst nezmizely, jen o nich nejsou ve spisech záznamy, píší Hospodářské noviny a přinášejí slova nejmenovaného experta na ekonomickou kriminalitu, podle něhož "stačí přece zavalit detektiva dalšími spisy, nebo otálet s vydáním potřebných povolení". Jako příklady deník uvádí kauzy vyšetřování nákladů na pražskou Opencard nebo předraženého mistrovství světa v Liberci. Podle novin jsou také na seznamu kromě divoké privatizace z 90. let i novější případy, například zázračné zbohatnutí exministra dopravy Aleše Řebíčka v době, kdy jeho bývalá firma dostávala od státu obří zakázky.
Na jiném místě deník píše, že státní zástupci ještě během června čekají důležitou zásilku ze Švýcarska. Budou v ní materiály, které mohou pomoci objasnit jednu z největších politicko-byznysových kauz - údajný miliardový tunel při privatizaci Mostecké uhelné společnosti. Právě na švýcarských kontech už roky leží zmrazené miliardy, které podle tamních detektivů s českým případem souvisejí. Podle Hospodářských novin to sice možná bude jen drobný posun ve vyšetřování, ale přichází v symbolicky zajímavé době: v Česku vzniká nová vláda, která tvrdí, že chce zemi očistit od korupce a dát policii volnost šetřit i politicky citlivé případy.Čtyři učitelé z deseti si myslí, že tři roky probíhající školská reforma zhoršila úroveň zdejších základních škol a že se navíc prohlubují rozdíly mezi nimi. Jejich nespokojenost ukázal výzkum, který nechal udělat odborový svaz učitelů mezi více než polovinou kantorů, píše Mladá fronta Dnes. Podle ní se snižující kvalitou škol hodlá zabývat i nově vznikající vláda. Všechny tři strany rodící se koalice plánují změnit úroveň základního školství. Že se zhoršuje, si podle deníku myslí i mnozí rodiče. A že se úroveň výuky na základních školách začíná hodně lišit, připouští také mluvčí ministerstva školství, podle jehož slov to potvrzují různá šetření. Úřad sice nechce dávat klesající úroveň škol do souvislosti s reformou, díky níž se už šest ročníků děti učí po novu, kdy školy mají mimo jiné volnější ruku při tvorbě osnov. Jiné vysvětlení však ministerstvo nenabízí, poznamenává Mladá fronta Dnes, i když jinde cituje slova mluvčího, že na výsledcích reforem se podepisuje nedostatek peněz ve školách.
Někteří učitelé podle deníku nevidí hlavní problém v reformě výuky, ale v přístupu úřadů. "Vypadalo to dobře, slíbili nám větší pravomoci, ale pak přijde školská inspekce a místo aby ocenila naši kreativitu, nesplníme její požadavky proto, že nám někde v plánu chybí datum," citují noviny slova učitelky kladenské základní školy.
Stovky stížností adresují vězni Českému helsinskému výboru, jehož pracovníci monitorují stav tuzemského vězeňství, píší Lidové noviny. A všechny stížnosti podle nich mají stejný předmět, kterým je mizerná lékařská péče v žalářích. Jen za letošek přišlo přes dvě stě dopisů se stížnostmi na dozorce a zdravotníky za mřížemi. Lékaři tam prý zanedbávají prohlídky, bagatelizují zdravotní potíže trestanců a dokonce jim prý odpírají léky. Výbor kontaktovala klientka, která před nástupem do vězení prodělala mrtvici, lékařka ji však nařkla, že simuluje. Další vězenkyni, která měla kvůli nemoci poruchu řeči, cukrovku a částečně ochrnuté končetiny, zase šéfka odmítla převoz do věznice s odůvodněním, že v krátkém sledu tam již poslala šest osob, píší Lidové noviny. Nemocné ženě přitom nepomohlo ani doporučení psychiatra.
Ještě drastičtějším případem je smrt ženy, která po operaci žlučníku trpěla bolestmi a krvácela z konečníku, přesto ji prý zdravotní sestra odbyla. Věznice sice úmrtí na ošetřovně potvrzuje, odmítá ale pochybení a péči poskytovanou odsouzeným označuje za příkladnou a nadstandardní. Lidovým novinám ale neposkytnutí léků nemocným potvrzuje i právník nebo cizinec, který v Česku neoprávněně ve vazbě strávil 40 dní.
Nedostatek lékařů, omezené možnosti vycházek a málo denního světla v celách přitom už dříve kritizoval i úřad ombudsmana, připomíná deník. Podle něj ale lidé z praxe očekávají další zhoršení situace v českých věznicích, a to nejen v oblasti zdravotní péče. Důvodem je personální krize a přeplněné věznice. A pokud jde o stížnosti, přestože je adresáti berou s rezervou, podle Lidových novin například úřad ombudsmana naráží na komunikační bariéru ze strany Vězeňské služby, která nechala bez odpovědi i podněty helsinského výboru a o konkrétních stížnostech se nechtělo bavit ani s redaktory Lidových novin, uzavírá deník.
Mladí lidé do 26 let si už v Česku půjčují méně. Důvodem je zpřísnění podmínek pro schválení půjčky a samozřejmě fakt, že se jim hůře hledá stabilní práce. Jsou proto v zadlužování mnohem opatrnější než dříve, píše deník Právo. „Zatímco v roce 2006 jsme ve věkové skupině 18–26 let evidovali čtrnáct procent z celkového počtu hotovostních půjček, loni to už bylo jen pět procent,“říká deníku šéf jedné z oslovených splátkových firem, která o něco menší, ale rovněž pokles zaznamenala ve stejném období u stejné věkové kategorie také v případě nákupů na splátky. Podle další úvěrové společnosti mají Češi letos hlavně největší zájem o konsolidace dluhů – tedy z více půjček se udělat jednu velkou, která se natáhne do delšího splátkového období. Přes celkově vyšší sumu, kterou je nutné uhradit, se tak měsíční splátky mohou snížit až o polovinu, informuje Právo.
Až deset a půl tisíce Čechů se pyšní honosným označením soudní znalec. Někteří ovšem u soudu nikdy nebyli a svůj „titul“ zneužívají jen pro podnikání. Část znalců musí soudci k práci doslova nutit a posudky občas chodí pozdě nebo jsou nepoužitelné, píší Lidové noviny. Ministerstvo spravedlnosti podle nich proto chystá nový zákon o znalcích a tlumočnících, který má zlepšit kvalitu posudků a radikálně snížit počet zástupců obou profesí. Znalci a tlumočníci mají skládat odborné zkoušky, ministerstvo je chce tvrdě kontrolovat a v případě opožděných nebo nekvalitních posudků je mnohem snáze odvolat, konstatují Lidové noviny.