Zprávy
Fischer s Van Rompuyem se shodli na nutné dlouhodobé pomoci Haiti
Evropská unie musí pokračovat v pomoci karibskému Haiti i poté, co se o zemětřesením zničený stát přestanou zajímat média. Shodli se na tom český premiér Jan Fischer s prezidentem EU Hermanem Van Rompuyem. Ten v Praze zdůraznil, že klíčovou pro organizaci dlouhodobé pomoci Haiti bude mezinárodní konference. Evropská unie přislíbila na bezprostřední humanitární pomoc a následnou rekonstrukci zemětřesením zničeného Haiti 429 milionů eur (přes 11 miliard korun). Tento týden EU také rozhodla vyslat na ostrov policejní síly, celkem 250 osob. Čeští policisté se mise účastnit nebudou.
Fischer a Van Rompuy: EU musí lépe vyjednávat o klimatu
Evropská unie musí lépe vyjednávat s ostatními částmi světa, aby dosáhla světové dohody o omezení emisí skleníkových plynů. Je třeba překonat neúspěch, kterým byla prosincová ekologická konference v Kodani, uvedli český premiér Jan Fischer a evropský prezident Herman Van Rompuy. "Výsledek konference byl spíše zklamáním pro unii, která do přípravy tohoto setkání mnoho investovala," řekl Van Rompuy. K evropskému prezidentovi se připojil i Fischer. Po "kodaňské hořkosti" je podle něj třeba hledat cestu, aby se unie stala v otázce nové klimatické dohody aktivním hráčem v celosvětovém prostoru. K příčinám neúspěchu kromě jiného patřilo to, že velcí znečišťovatelé jako Čína odmítali přijmout potřebné závazky.
Fischer: EU si ve strategii do roku 2020 musí dát měřitelné cíle
Evropská unie si ve své připravované hospodářské strategii do roku 2020 musí stanovit jen několik konkrétních cílů, které budou měřitelné. Strategie zároveň musí být srozumitelná pro obyčejné lidi, a ne jen pro ekonomické analytiky. Prohlásil to premiér Jan Fischer na tiskové konferenci s prezidentem EU Hermanem Van Rompuyem. Van Rompuy řekl, že EU se při přípravě dokumentu musí oprostit od současné hospodářské krize a soustředit se na diskusi o dlouhodobých prioritách. "Evropa má jedinečný sociální model. Pokud si ale chceme zachovat svůj evropský způsob života, potřebujeme větší hospodářský růst a více pracovních míst v unii," prohlásil. Zdůraznil, že EU musí udržet krok s ostatními velkými světovými ekonomikami.
Klaus přijal prezidenta EU, mají prý zcela jiný názor na EU
Prezident Václav Klaus na Pražském hradě přijal prezidenta Evropské unie Hermana Van Rompuye. Považuje ho za vysokého funkcionáře EU, se kterým se v pohledu na dnešní Evropskou unii těžko shodne. Klaus ani Van Rompuy před novináři schůzku nekomentovali. "Já přijmu tohoto vysokého představitele Evropské unie, jako jsem celá léta přijímal další vysoké funkcionáře. Že mám zcela jiný názor na to, jak by měla Evropská unie vypadat, než on, to je věc druhá," řekl Klaus před schůzkou, která podle něj nic nezmění na jeho kritických názorech na vývoj v EU.
STEM: S členstvím ČR v EU jsou spokojeny skoro dvě třetiny lidí
S členstvím Česka v Evropské unii jsou spokojeny téměř dvě třetiny lidí. Sounáležitost s Evropou pociťuje 73 procent Čechů, skoro tři pětiny lidí si ale myslí, že ČR nehraje v EU aktivní roli a při rozhodování na evropské úrovni není schopna uplatnit svá stanoviska. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM. Průzkum zaznamenal, že spokojenost Čechů s členstvím ve společenství evropských států nebyla od roku 2004 vždy stejná. K hranici 50 procent klesla zejména v dobách sporů o přijetí původní euroústavy i následující reformní lisabonské smlouvy. Naopak před rokem, na začátku českého předsednictví EU, stoupla spokojenost Čechů až k 70 procentům. V době, kdy Česko předsedalo zemím Evropské unie, se také zvýšil počet lidí, kteří tvrdili, že země dokáže aktivně zasahovat do rozhodování na evropské úrovni. V lednu minulého roku si to myslela bezmála polovina obyvatel. Rok po začátku předsednictví se počet kladných odpovědí snížil na 42 procent, tedy prakticky na stejnou úroveň jako před rokem 2009, uvedl STEM.
CVVM: Lidé více důvěřují Fischerově vládě než prezidentu Klausovi
Občané důvěřují více vládě Jana Fischera než prezidentu Václavu Klausovi: vládě vyjádřilo důvěru 71 procent lidí, hlavě státu 68 procent. Vyplývá to z výsledků lednového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). S politickou situací je podle průzkumu spokojena necelá desetina lidí, nespokojenost vyjádřily téměř dvě třetiny. Od předchozího průzkumu, který se uskutečnil v listopadu, nenastaly v hodnocení lidí žádné výrazné změny. Vláda předčila prezidenta v hodnocení důvěryhodnosti poprvé loni v listopadu. Zatímco důvěra lidí v tyto dvě instituce přesáhla dvě třetiny, sněmovně a Senátu věří pětina dotázaných. Lidé spíše než parlamentu dlouhodobě důvěřují svým obecním zastupitelstvům, která získala 59 procent kladných hodnocení. Krajským zastupitelstvům věří asi dvě pětiny dotázaných.
Předseda Senátu potvrdil úmysl kandidovat na prezidenta
Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) se chce za tři roky ucházet o funkci hlavy státu. Sobotka, který chce na podzim obhájit senátorský mandát, to uvedl podle serveru iDnes.cz. V roce 2013 skončí druhé prezidentské období Václavu Klausovi, který tak nebude moci kandidovat. "Půjdu do toho, když dostanu silný mandát od své strany. Neměl bych vůbec obavy ani z přímé volby hlavy státu," řekl předseda Senátu.
Sněmovna dala šanci uznání protikomunistického odboje zákonem
Sněmovna dala šanci zákonu o uznání protikomunistického odboje. V prvním čtení senátní předlohu podpořila i ČSSD. KSČM se tak nepovedlo zákon zamítnout. Aktivní účastníci třetího odboje by měli získat především morální ocenění formou postavení válečných veteránů, nikoli nárok na finanční odškodnění. Levice ale neumožnila zkrátit projednávání zákona tak, aby mohl být schválen už na příští schůzi dolní komory. "Návrh zákona o protikomunistickém odboji chce být především morálním oceněním statečných mužů a žen, kteří s nasazením vlastních životů, osobní svobody i majetku bránili hodnoty svobody a demokracie. Nezakládá titul pro odškodnění ani pro nějaké významné materiální výhody," obhajoval normu místopředseda Senátu Jiří Liška (ODS). Účastníci odboje by podle míry svého zapojení do boje s komunismem měli mít nárok na osvědčení účastníka protikomunistického odboje nebo odporu. Osvědčení má vydávat Ústav pro studium totalitních režimů. Právě vůči tomu měli kritici zákona výhrady. Vadilo jim také, že by ocenění nemohli získat bývalí komunisté vyjma těch, kteří byli ve straně od 1. ledna 1968 do 1. května 1969, tedy v období Pražského jara.
Do třetího čtení postoupil lidovecký návrh na zvýšení mateřské
Další z návrhů na zvýšení mateřské na úroveň loňského roku postoupil do třetího čtení. Jde o předlohu lidovců. Pokud návrh projde i závěrečným čtením, vyplácela by se mateřská opět v výši 70 procent vyměřovacího základu. Obdobné novely, které mají dávky v mateřství zvýšit, předložili i sociální demokraté a komunisté. Snížení mateřské bylo schváleno v září ve vládním úsporném balíčku, a to z původních 70 procent vyměřovacího základu na 60 procent. O zvýšení mateřské usiluji lidovci, komunisté a sociální demokraté. Jejich poslanci mají dohromady 105 hlasů. To postačí ke schválení normy i v případě, že ji vetuje Senát či prezident. Václav Klaus už dříve uvedl, že nepodepíše žádný návrh, který by vedl ke zvýšení schodku rozpočtu.
Sněmovna podpořila návrh KDU-ČSL na omezení hazardu
Sněmovna v prvním čtení podpořila lidovecký návrh novely loterijního zákona, který kromě jiného zakazuje internetové a mobilní sázky. Ve sněmovně jsou ještě další tři návrhy na omezení hazardu, jeden sociálnědemokratický a komunistický, druhý senátorský a třetí předložilo hlavní město Praha. Na novém zákonu pracuje i vláda. Lidovecká novela mimo jiné zakazuje bankám a firmám, které převádějí peníze, aby umožňovaly převody peněz v tuzemsku i do zahraničí na úhradu sázek. Za porušení zákazu jim bude hrozit až půlmilionová pokuta. Loterijní firmy by také měly odvádět nejméně pětinu svého výtěžku Státnímu fondu kultury. Novela obsahuje zpřesněnou definici moderních hracích automatů, takzvaných videoterminálů. Obcím dává pravomoc určit, kde mohou být instalovány hrací přístroje nebo videoloterijní terminály. Také zakazuje reklamu na loterie a podobné hry.
Poslanci podpořili oddělení zdravotních pojišťoven a zařízení
Zdravotní pojišťovny možná nebudou moci být svázány se zdravotnickými zařízeními. Zapovědět to chce skupina poslanců novelou zákonů o Všeobecné zdravotní pojišťovně a zaměstnaneckých pojišťovnách, kterou podpořila v prvním čtení sněmovna. Předloha se zabývá i střetem zájmů. Dohody mezi pojišťovnami a zdravotnickými zařízeními by také byly posuzovány z hlediska ochrany hospodářské soutěže. Novela zpracovaná skupinou poslanců KDU-ČSL a Jaroslavem Krákorou z ČSSD přežila hlasování o zamítnutí, které navrhl Jozef Kochan (ODS). Návrh je podle něho mimo jiné v rozporu s právem Evropské unie. Nesouhlasila s ním ani vláda.
Průmysl poprvé od září 2008 rostl, loni v prosinci o 2,1 procenta
Tuzemská průmyslová produkce se loni v prosinci podle průběžných údajů ČSÚ poprvé od předloňského září meziročně zvýšila, a to o 2,1 procenta. Ještě loni v listopadu průmyslová produkce podle revidovaných údajů meziročně klesla o 0,1 procenta po říjnovém poklesu o 7,2 procenta. Oznámil to Český statistický úřad (ČSÚ). Zároveň však upozornil, že loňský prosinec měl oproti stejnému měsíci předchozího roku o jeden pracovní den více. "Odhadujeme proto, že po očištění od těchto vlivů průmyslová produkce meziročně klesla o 0,4 procenta," uvedl ČSÚ.
Podíl cizinců na české populaci roste, přesáhl čtyři procenta
Počet cizinců v ČR i jejich podíl na celkové populaci stále narůstá, za uplynulých 12 let se přibližně zdvojnásobil. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V roce 1997 činil podíl cizinců v Česku 2,04 procenta populace. Loni na konci září žilo v Česku celkem 437.251 cizinců, bylo to 4,2 procenta celkové populace; celkem v zemi žilo 10,501.197 lidí. Ve srovnání s ostatními státy EU je přesto v Česku podíl cizinců podprůměrný; průměrně v zemích unie žije bezmála šest procent cizinců. Bezmála třetinu cizinců žijících v roce 2008 v Česku tvořili Ukrajinci; žilo jich zde celkem 132.000. Druhou příčku žebříčku obsadili s 17,3 procenta Slováci, v ČR jich žilo 76.000. Následovali občané Vietnamu, Ruska a Polska.
Armáda zastavila povinné očkování vojáků, rozhodovat má hygienik
Armáda v pátek po jednání Bezpečnostní rady státu zastavila povinné očkování vojáků proti prasečí chřipce. Informoval o tom generální štáb s tím, že v případě nutnosti by mělo vakcínu získat 7990 vojáků místo původně zvažovaného dvojnásobného počtu. Bezpečnostní rada, na jejímž jednání byl přítomen i prezident Václav Klaus, doporučila vládě, aby o tom, kdy začne být očkování pro vybrané skupiny obyvatel povinné, rozhodoval hlavní hygienik Michael Vít.
Odborníci ale rozhodnutí Bezpečnostní rady státu kritizují. Druhá vlna pandemie je vždy silnější, zasáhne víc lidí, průběh onemocnění je těžší a je i více mrtvých. Očkovat až po nástupu druhé vlny není tedy podle nich "korektní".
Bezpečnostní rada státu si rovněž vyslechla informace hygienika Víta. Na původně přijaté strategii nákupu a použití vakcín proti prasečí chřipce není podle premiéra potřeba nic měnit. "Není třeba postupovat jinak ani, pokud se týká cílových skupin nutných pro chod státu, které mají být proočkovány," poznamenal premiér. Beze změn je i rozhodnutí očkovat ty nemocné, kterým by prasečí chřipka mohla nebezpečně zkomplikovat zdravotní stav.
V ČR zvolna přibývá akutních respiračních infekcí včetně chřipky
Akutních respiračních infekcí včetně chřipky přibylo v Česku za uplynulý týden šest procent, na 100.000 obyvatel je hlášeno 1016 případů. Minulý týden bylo na stejný počet obyvatel 958 nemocných a vzestup byl oproti předchozímu týdnu rovněž šestiprocentní. ČTK to řekl epidemiolog Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu. Hranicí epidemie je 2000 případů na 100.000 obyvatel.
Liberec dal HfH na pomoc pro Haiti 250.000, Jablonec 100.000 korun
Záchranáři ze společnosti Hand for Help (HfH) dostali od libereckého magistrátu 250.000 korun na pomoc pro Haiti, kde při ničivém zemětřesení zahynulo až 200.000 lidí. Radnice v sousedním Jablonci nad Nisou věnovala HfH dalších 100.000 korun. O příspěvku na vybudování malé polní nemocnice v hlavním městě Port-au-Prince a na práci dvanáctičlenného záchranářského týmu jedná HfH rovněž s pražským magistrátem, řekl ČTK její ředitel Jaromír Dolanský. Praha již rozdělila skoro 12 milionů pro Haiti mezi humanitární organizace Člověk v tísni, ADRA a Charita Česká republika. Dalších zhruba 20 milionů získají od hlavního města další humanitární organizace. Pražský magistrát uvažuje také o liberecké HfH. HfH spolupracuje s Výborem dobré vůle - Nadací Olgy Havlové a s celosvětovou humanitární organizací Sri Chinmoy Centres International se sídlem v New Yorku.
Biskup Baxant stále čelí otázkám kvůli nástupci kardinála Vlka
Litoměřický biskup Jan Baxant, který spolu s biskupy Dominikem Dukou a Janem Graubnerem bývá zmiňován za množného nástupce kardinála Miloslava Vlka ve funkci pražského arcibiskupa, přiznává, že kvůli tomu každý den čelí mnoha otázkám. ČTK řekl, že je obtížné hlavně jeho přátelům vysvětlit, jak se věci mají a že jde o velmi složitou situaci. Baxant tvrdí, že vůbec netuší, jestli existuje nějaký seznam kandidátů, ze kterého by mohl papež Benedikt XVI. nástupce kardinála Vlka vybrat. Pokud prý na nějakém takovém seznamu je, tak ho to těší. Domnívá se ale, že pražským arcibiskupem nebude. Katolický kněz a profesor Karlovy univerzity Tomáš Halík tento týden ČTK řekl, že mnozí z těch, kteří by připadali pro úřad arcibiskupa v úvahu, o to zřejmě nestojí.
Husův rodný dům se promění v kulturní a badatelské centrum
Rodný domek mistra Jana Husa v Husinci na Prachaticku by se mohl proměnit v kulturní a badatelské centrum. Kulturní památka desítky let chátrala a také expozice uvnitř představují 35 let staré vnímání husitského hnutí. Město nyní společně s odborníky připravilo projekt za 151 milionů korun, na který žádá dotaci z Integrovaného operačního programu ministerstva kultury. "Projekt spočívá v tom, že by se neměl obnovit jen vlastní Husův dům, který sestává ze dvou domků, ale že by se mělo vybudovat vzdělávací, kulturní a badatelské centrum mistra Jana Husa, které by jeho osobnost více ukázalo veřejnosti," řekl specialista Národního památkového ústavu Pavel Bureš. "Projekt je důležitý z několika důvodů. Jednak vzhledem k tomu blížícímu se 600. výročí mučednické smrti mistra Jana Husa, i vzhledem k ekumenické situaci, která u nás v Česku je, může přispět ke sblížení jednotlivých církví," řekl garant projektu kardinál Miloslav Vlk. Husův odkaz je podle něj důležitý nejen jako reformátora církve, ale také jako hlasatele pravdy, která se dnes hlavně v politice vytrácí. "Je potřebné, aby byla obnovena i expozice a bylo interpretováno myšlení, dílo Jana Husa v nových kontextech," uvedl patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta. Slavnostní otevření Centra Mistra Jana Husa je plánováno na červenec 2013.
Vloni podle policie ubylo deliktů a vzrostla jejich objasněnost
Vloni se v České republice podle policie stalo zhruba 333 tisíc trestných činů, což je o téměř 11 tisíc méně než předloni. Objasněnost trestných činů velmi mírně vzrostla na 38,3 procenta. Vyplývá to ze statistiky, kterou zveřejnilo policejní prezidium na svých webových stránkách.
Za loňský rok podle policie klesl například počet vražd. Předloni jich statistiky evidovaly 202, vloni pak 181. Policisté za loňský rok zaznamenali také pokles úvěrových podvodů či zpronevěr. Vloni také bylo ukradeno méně motorových vozidel, loupilo se ale zcela stejně jako předloni - policisté řešili 4515 loupeží. Naopak počet mravnostních trestných činů se zvýšil o 50 na 1730.
Policisté také v loňském roce zaznamenali nárůst extremismu. Evidují totiž více trestných činů jako jsou podněcování k národnostní a rasové nenávisti či podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka; vzrostl také počet případů výtržnictví na sportovních a veřejných akcích. Statistiky také prozrazují, že vloni výrazně vzrostl počet seniorů, kteří byli okradeni, a to o 1103 na 7616.
Nejméně objasněným typem trestné činnosti i nadále zůstávají majetkové trestné činy, mezi které patří například krádeže - policisté jich vloni objasnili 18 procent. Naopak úspěšní tradičně byli při řešení mravnostních a násilných trestných činů.
Británie obžalovala zástupce BAE za údajné úplatky kolem gripenů
Britský protikorupční úřad SFO obžaloval bývalého agenta britského zbrojařského koncernu BAE, rakouského obchodníka Alfonse Mensdorffa-Pouillyho, kvůli korupci kolem dodávek stíhaček Jas-39 Gripen do České republiky, Maďarska a Rakouska. SFO oznámil, že Mensdorff-Pouilly je obžalován ze spiknutí za účelem korupce. Podle britského úřadu se šestapadesátiletý Rakušan "mezi 1. lednem 2002 a 31. prosincem 2008 s dalšími osobami spojil za účelem korupčních plateb neznámým představitelům a dalším agentům vlád některých středoevropských a východoevropských zemí, včetně České republiky, Maďarska a Rakouska". Účelem této korupce bylo zajistit od těchto vlád kontrakty za dodávky letadel Jas-39 Gripen od BAE Systems, nebo tyto částky byly odměnou za získání těchto kontraktů, uvádí prohlášení SFO.
Irský soud souhlasí s vydáním Půty a Šuleje kvůli dalším případům
Soud v Dublinu svolil k vydání členů takzvaného Berdychova gangu Tomáše Půty a Maroše Šuleje k případnému trestnímu stíhání do Česka v dalších několika případech. ČTK to řekl Půtův obhájce Jaroslav Ortman s odkazem na sdělení irského advokáta obou mužů. Irský soud rozhodl o vydání již v roce 2008, to se ale týkalo pouze několika skutků gangu. Půta se Šulejem jsou ale podezřelí z účasti i na dalších zločinech, Česko tak muselo požádat o vydání i v těchto případech. Jde například o takzvanou loupež století, při níž se ztratilo 153 milionů korun. Irský advokát obou mužů Kieran Kelly Ortmanovi sdělil, že soud v Dublinu rozhodl před týdnem. Svého irského kolegy se prý dotazoval, zda je možné se proti verdiktu odvolat. "On mi řekl, že to zkusí, ale že to vidí jako složité a že si myslí, že tento (vydávací) proces bude takto ukončen," uvedl Ortman.
Centrum vizuální historie zpřístupní 52.000 svědectví lidí, kteří přežili holokaust
Přístup k téměř 52.000 svědectví lidí, kteří přežili holokaust, nabízí od pátku Centrum vizuální historie Malach v centru Prahy. Unikátní databáze obsahuje výpovědi historických svědků z 52 zemí ve 32 jazycích. Praha je jedním ze tří evropských měst, ve kterých je možné se k databázi uložené ve Spojených státech připojit. Novinářům a hostům centrum představil Martin Šmok, spolupracovník Nadace šoa Jižní kalifornské univerzity.
V databázi lze nalézt kolem 700 rozhovorů pořízených v České republice, o něco více nahrávek pak pochází ze Slovenska. Interview se natáčela v letech 1995 až 1997. Tvůrci rozhovorů oslovovali pamětníky přes média, židovské obce nebo organizace bývalých vězňů. Ne všichni byli ochotni o svém příběhu hovořit. Podle Šmoka například nebylo jednoduché získat výpovědi Romů, s rozhovorem na kameru prý souhlasila jen jedna rodina. V archivu jsou zastoupeny především zkušenosti lidí, kteří byli nacistickými zákony označeni za Židy. "Jsou tam ale i interview s lidmi, kteří byli postiženi z politických důvodů, s bojovníky, kteří upadli do zajetí, s německými homosexuály i se svědky poválečných procesů s válečnými zločinci," dodal Šmok. Zhruba 5000 rozhovorů se týká rodáků z tehdejšího Československa. Přibližně 13.000 svědectví má s Československem nějakou souvislost.
Digitální archiv o velikosti osmi petabytů obsahuje zhruba 105.000 hodin videomateriálu. Každý z rozhovorů zachycuje vzpomínky na události před druhou světovou válkou, v její době i po ní. Obsahuje také záběry fotografií a různých dokumentů poskytnutých účastníky projektu. Centrum se nachází v knihovně Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze na Malostranském náměstí.
Nominaci čínského disidenta podpořili Havel i zákonodárci
Nominaci vězněného čínského disidenta Lioua Sia-paa na letošní Nobelovu cenu za mír už podpořilo čtyřicet zákonodárců nebo bývalý prezident Václav Havel. Připojilo se i dalších několik desítek signatářů Charty 77, kteří pro zakladatele obdobné čínské iniciativy za zlepšení lidských práv Charta 08 shánějí podporu. Liou byl loni v prosinci čínským komunistickým režimem odsouzen k 11 letům vězení za podvracení státu. Liouovu nominaci její podporovatelé zdůvodnili již dříve tím, že Charta 08 se za krátkou dobu své existence zasloužila o prosazování dialogu v čínské společnosti. "Značnou měrou tak přispěla k ochraně svobody a lidských práv a k upevnění míru ve své zemi," uvedli ve výzvě k podpoře nominace.
Výstava kyjovského fotografa Tichého v New Yorku potrvá do května
V newyorském Mezinárodním centru fotografie (International Center of Photography - ICP) se od pátku koná výstava snímků fotografa Miroslava Tichého z Kyjova. Tvorbu svérázného umělce, který tvořil v ústraní a do širšího povědomí se dostal až v posledních letech, si návštěvníci prestižní galerie a muzea až do 9. května mohou prohlédnout zhruba na 100 snímcích, jejichž téměř výlučným tématem jsou kyjovské ženy. Tichého fotografie v New Yorku již předloni představila výstavní síň Tanya Bonakdar Gallery. Nynější výstava je ale mnohem rozsáhlejší. "Jedná se o širokou prezentaci díla Tichého, celý přehled jeho fotografie, nezahrnuje sice jeho kresby a malbu, ale ukazuje pro Spojené státy fascinující dílo," řekl ČTK fotografův popularizátor Roman Buxbaum. Ve fotografii Tichý používá často vlastnoručně sestrojené aparáty, jejichž ukázky jsou nyní k vidění i v New Yorku, a záměrně ignoruje klasická pravidla. Výstavu v newyorském muzeu fotografie, které sídlí na Šesté avenue na Manhattanu nedaleko Times Square, připravil jeho hlavní kurátor Brian Wallis. V muzeu se také promítá Buxbaumův dokumentární film Tarzan v důchodě: Miroslav Tichý. Tichého práce již kromě New Yorku byly k vidění v Londýně, Berlíně a Curychu. Loni se také představily na výstavě v pařížském Pompidouově středisku moderního umění.
Hájek obsadil v kvalifikaci letů v Oberstdorfu čtvrté místo
Český skokan na lyžích Antonín Hájek obsadil v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru v letech v Oberstdorfu čtvrté místo. Postoupili také Borek Sedlák, Jan Matura, neuspěl pouze Ondřej Vaculík. Hájek si čtvrté místo zajistil pokusem dlouhým 212,5 m. Sedlák obsadil jedenácté místo (197 m) a Matura byl sedmnáctý (188). Vaculík skončil na 33. příčce (174) a postup mu unikl o devět desetin bodu.
Bank s Krýzlem bodovali v obřím slalomu v Kranjské Goře
V obřím slalomu Světového poháru v Kranjské Goře bodovali dva čeští lyžaři. Ondřej Bank obsadil 24. pozici a dvě místa za ním skončil Kryštof Krýzl, který v této disciplíně bodoval podruhé v kariéře. Závod vyhrál Američan Ted Ligety.
Záhrobská šestnáctá v superkombinaci
Superkombinaci ve Svatém Mořici vyhrála Švédka Anja Pärsonová a v závodu Světového poháru triumfovala po více než roce. Česká lyžařka Šárka Záhrobská obsadila šestnácté místo díky šestému nejrychlejšímu času ve slalomu.
Záhrobský byl druhý v super-G Evropského poháru v Les Orres
Český lyžař Petr Záhrobský obsadil druhé místo v superobřím slalomu Evropského poháru ve francouzském Les Orres a podruhé v sezoně dosáhl na stupně vítězů. Starší bratr slalomové mistryně světa Šárky Záhrobské vede ve své parádní disciplíně i průběžné pořadí seriálu.
Sobotní počasí v České republice
Oblačno, místy sněhové přeháňky, hlavně na horách, v nížinách déšť se sněhem. Teploty -3 až +1 stupeň Celsia, na horách bude kolem 5 pod nulou.