V New Yorku vrcholí Rok české hudby. Do Carnegie Hall se vrací Česká filharmonie
Česká filharmonie se pod vedením Semjona Byčkova vrací na pódium Carnegie Hall. A to hned se třemi koncerty. Je to zatím největší rezidence jakou orchestr ve slavné koncertní síni měl. A v této sezoně se to vedle Berlínských a Vídeňských filharmoniků podařilo právě pouze České filharmonii. Divákům představí především hudbu největších českých skladatelů.
Pro Českou filharmonii je rok 2024 úspěšný. Prestižním britským časopisem Gramophone byla vyhlášena Orchestrem roku, v rámci Roku české hudby hrála na mnoha zahraničních pódiích a vyvrcholením je její vystoupení v jedné z nejznámějších světových koncertních síní v New Yorku. Podle ředitele České filharmonie Davida Marečka je pro orchestr vystoupení Carnegie Hall tím, čím je pro atlety olympijské finále nebo pro herce červený koberec v Hollywoodu. Divákům představí díla Dvořáka, Smetany, Mahlera a Janáčka.
„Říkáme tomu Czech Music Week v New Yorku a zazní převážně česká hudba, ale ne výhradně. Mezi třemi koncerty existuje spojení a toto spojení zajišťují koncerty Antonína Dvořáka. První večer tedy zazní violoncellový koncert v podání sólisty Yo-Yo Ma, druhý večer houslový koncert Gil Shahama a třetí večer klavírní koncert Daniila Trifonova. To jsou sólisté, na kterých se shodli Carnegie Hall i my,“ popsal šéf České filharmonie David Mareček
V druhé části každého programu zazní zásadní dílo spojené s Českou filharmonií. První večer to bude Má vlast od Bedřicha Smetany.
„Přesně polovina, první tři tónové básně Vyšehrad, Vltava a Šárka. Druhý večer, 4. prosince, zazní Mahlerova Symfonie č. 5. Samozřejmě Mahler je rakouský skladatel, který se narodil v malém městě, které je dnes součástí České republiky, a Mahlera považujeme za jednoho z našich hlavních skladatelů. A v Mahlerově hudbě se objevují vlivy rakouské, německé, židovské, české a dalších druhů středoevropské hudby,“ doplňuje Mareček.
Třetí večer zazní Glagolská mše Leoše Janáčka a k České filharmonii se přidají čtyři sólisté a Pražský filharmonický sbor, který je také součástí organizace. Sbor vystoupí také na samostatném koncertě 6. prosince s českou sborovou tvorbou.
„A navíc zazpívají 4. prosince přímo na Times Square krátký 20minutový program pro širokou veřejnost. A protože už je před Vánoci, tak to bude program s vánoční atmosférou, s koledami a spirituály," popsal Mareček.
Živě z Carnegie Hall
O koncerty České filharmonie v Carnegie Hall je velký zájem. Podle organizátorů jsou vyprodané, přestože vstupenky stojí většinou přes sto dolarů. Ale i české publikum bude mít šanci zažít jedinečnou atmosféru ve slavné koncertní síni.
„V první řadě s sebou vozíme spoustu našich příznivců z České republiky, kteří chtějí naživo zažít atmosféru New Yorku a koncertu v Carnegie Hall. Ještě důležitější je ale datum 4. prosince. Protože část našeho koncertu budeme poprvé streamovat zahraničnímu publiku a samozřejmě hlavně našemu domácímu českému publiku. Budou to tři básně Smetany Má Vlast, Vyšehrad, Vltava a Šárka,“ upřesnil šéf filharmonie.
Podle mluvčího českých filharmoniků Luďka Březiny zatím orchestr nikdy něco takového nedělal. „Stálo nás to měsíce vyjednávání,“ doplnil.
Český týden v New Yorku doplňuje i řada doprovodných programů. V České národní budově, sídle Českého centra a Generálního konzulátu České republiky, se uskuteční filmový festival, který nabídne americkou premiéru nového životopisného snímku Smetana, dokumenty o Jiřím Bělohlávkovi, Semjonu Byčkovovi a projektu Čhavorenge Idy Kelarové.