Festival Mene tekel opět nabídne svědectví o zločinech totalitních režimů
Toto pondělí byl v Praze zahájen už třetí ročník mezinárodního festivalu proti totalitě Mene tekel. Festival bude po celý týden připomínat zločiny komunistického režimu. Na návštěvníky čekají desítky výstav, filmových představení, setkání s politickými vězni i další akce. O bližší informace požádala Milena Štráfeldová organizátora festivalu Jana Řeřichu:
Vy se v každém ročníku věnujete hodně i dětem. V Městské knihovně jsou připraveny celé bloky pořadů pro děti. O co jde?
"My se samozřejmě snažíme, aby se k těm informacím dostaly i děti. Vznikla velice hezká akce z iniciativy ministerstva obrany, aby děti natočily s pamětníky asi patnácti- až dvacetiminutové medailonky. My jsme si řekli, že to pomůžeme uvést do života, takže tam zveme štáb, ten film a pak zveme další školy, aby si žáci mohli popovídat se svými vrstevníky, kteří něco podobného dělají. Myslíme si, že je to může nalákat, aby taky začali aktivně přemýšlet o novodobé historii."
V této souvislosti se musím zeptat i na váš názor, jak se ve školách učí o komunismu? Ozvala se komunistická strana, která považuje výuku historie za neobjektivní...
"Současná výuka historie, novodobé historie zvlášť, téměř neexistuje. Proto my děláme jako součást festivalu mezinárodní konferenci o problematice výuky novodobé historie, a to nejen u nás, ale vlastně v celé Evropě. Je to ve spojení i s naším předsednictvím Evropské unie. Zúčastní se asi pětatřicet zahraničních studentů téměř ze všech států Evropy, kteří studují pedagogiku."
Jaká byla návštěvnost těch předchozích ročníků festivalu a kolik očekáváte letos?
"My jsme rádi, že festival se čím dál víc jakoby otvírá. První a druhý ročník jsme začínali skromně. Ale třeba už v tom prvním ročníku se lidi nevešli do sálu, když jsme uváděli nesestříhaný dokument o procesu s Miladou Horákovou. Ta návštěvnost je stále vyšší."