Zprávy

Vedení ČSSD chce hlasování o nedůvěře vládě a předčasné volby

Sociální demokracie vyzvala koaliční vládu, aby podala demisi. Když to neudělá, nejsilnější opoziční strana pak bude chtít ve sněmovně vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Východisko ze současného stavu vidí sociální demokraté v předčasných volbách. Špičky ČSSD soudí, že nynější situace kolem odcházejícího vicepremiéra Jiřího Čunka jen prohlubuje dlouhodobou vládní krizi. "Proto se politické grémium ČSSD rozhodlo navrhnout předsednictvu ČSSD a ústřednímu výkonnému výboru ČSSD ke schválení návrh na vyslovení nedůvěry vládě a rychlé předčasné volby jako východisko ze stávající hluboké krize v ČR," uvádí se v tiskové zprávě ČSSD.

Čunek by rád setrval v čele KDU-ČSL

Odcházející vicepremiér Jiří Čunek chce setrvat v čele KDU-ČSL, přestože se znovu vyostřily spory uvnitř KDU-ČSL a znějí hlasy požadující jeho odchod z čela strany. V otevřeném dopise, který zaslal členům KDU-ČSL, Čunek zdůraznil, že ho mrzí tlak na jeho odchod z čela strany, ale přesto hodlá dál prosazovat program, s nímž byl loni v prosinci do předsednické funkce zvolen. "Ozývají se hlasy, že bych měl odstoupit také z čela KDU-ČSL. Mrzí mě to, protože jsem se jako předseda vždy snažil naplnit hlavní vizi, s kterou jsem tuto funkci přijal: Znovu sjednotit naši stranu po neúspěšných volbách, a to bez ohledu na příčiny, které tento neúspěch způsobily," uvedl v otevřeném dopise, který zveřejnil na stránkách www.kdu.cz. "Jsem rozhodnut a připraven v naplňování této vize pokračovat i nadále," uvedl Čunek, který z vlády odejde na jejím středečním zasedání. Někteří zákonodárci i krajští politici soudí, že rezignovat by měl i na funkci předsedy KDU-ČSL.

Z funkce místopředsedy vlády a ministra pro místní rozvoj se rozhodl odejít poté, co se znovu otevírá jeho údajná korupční kauza, aby nebyl obviňován z ovlivňování vyšetřování. Navíc čelil výzvám k rezignaci i z vlastní strany kvůli informacím, že v 90. letech pobíral sociální dávky, i když měl v té době na účtech milionové sumy. Čunek slíbil, že svou bezúhonnost doloží doklady, které předloží na úterní celostátní konferenci strany. Svým stranickým kolegům Čunek napsal, že ani v jedné z kauz, kterým musel v uplynulých měsících čelit, neudělal nic špatného.

Školství zatím řídí Bursík

Šéf Strany zelených a vicepremiér Martin Bursík bude dočasně řídit ministerstvo školství. Prozatímním vedením úřadu ho v pátek na návrh premiéra pověřil prezident Václav Klaus.

Bursík v sobotu vystoupí na zasedání širšího vedení strany s návrhem, aby rada nechala výběr nového ministra školství na předsednictvu, poslancích a předsedovi rady. Před 59 členů republikové rady předstoupí také náměstek odstoupivší ministryně Dany Kuchtové Dušan Lužný. Podle dřívějších vyjádření chce vysvětlit své kroky v roli kandidáta na uvolněné místo. Nominaci Lužného navrhla přes Bursíkův nesouhlas před třemi týdny rada. Člen předsednictva zelených Lužný však nezískal důvěru premiéra Mirka Topolánka. Někteří zelení vidí za jeho neúspěchem neochotu Bursíka tohoto kandidáta podporovat. Předsednictvo zelených ve středu jmenovalo tým, který by měl nového kandidáta vybrat, tvoří ho Bursík, Kuchtová, Lužný a poslanec Ondřej Liška. Vedle situace na ministerstvu školství bude rada probírat přípravu vnitrostranického referenda k umístění radaru protiraketové obrany Spojených států v Česku. Předseda strany není hlasování nakloněn, vyžádaly si ho však krajské organizace. Zelení, mezi kterými je řada odpůrců záměru, se mají v sobotu rozhodnout, jak budou hlasovat.

Informace z BIS mohl získat podnikatel Mrázek

Informace, které před třemi lety unikly z Bezpečnostní informační služby, mohl získat kontroverzní, loni zavražděný podnikatel František Mrázek. Uvedl to ve svém vysílání Český rozhlas. Zdroj blízký tajné službě rádiu sdělil, že bezpečnostní složky prověřují verzi, že materiály uniklé z BIS mohly skončit právě u Mrázka. Náměstek útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Hynek Vlas potvrdil, že Mrázek informace z bezpečnostních složek kupoval. Policisté se domnívají, že nejcennější data skončila u Mrázkova spolupracovníka, podnikatele Tomáše Pitra, který se v současnosti schovává před českou justicí v zahraničí. I tajná služba připustila, že se její bývalý příslušník pokoušel informace kontrarozvědky zpeněžit, prodej se ale podle ní nakonec neuskutečnil. Podle rozhlasu jde o elektronický diář s pracovními kontakty, záznamy a informacemi k některým případům tajné služby, který obsahoval citlivé poznatky.

Mrázka, který byl společně s Tomášem Pitrem součástí vlivné podnikatelské skupiny ovládající například společnost Setuza, zavraždil neznámý pachatel v lednu 2006. Jednou z vyšetřovacích verzí tehdy bylo, že Mrázek byl zabit, protože znal kompromitují skutečnosti o některých politicích. Pachatele vraždy policie neodhalila. Spekulacím o cennosti Mrázkova archivu nahrávají také informace Mladé fronty Dnes, podle níž měl Mrázek za dob koaliční vlády sociální demokracie kontakty na úřad vlády, Poslaneckou sněmovnu, ministerstvo vnitra i Národní bezpečnostní úřad. Mrázek se podle páteční MfD například znal s exministrem financí Ivem Svobodou a jeho poradkyní Barborou Snopkovou.

Pravicoví radikálové nesmějí pochodovat přes Hradčany

Pravicoví radikálové nebudou moci v den výročí tzv. Křišťálové noci (10. listopadu) projít přes Hradčany. Platí zákaz pochodu, který vydal pražský magistrát. Městský soud v Praze se odmítl zabývat žalobou svolavatelů pochodu, protože v ní byly formální nedostatky. Sdružení Mladí národní demokraté nahlásilo magistrátu počátkem týdne celkem osm tras. Úřad zakázal všechny zamýšlené pochody. Sdružení podalo žalobu na jedno z rozhodnutí města. Podle soudkyně Evy Pechové ale v žalobě chyběl podpis a nebylo na ní ani razítko. Soud vyzval sdružení, aby nejpozději do pátečního jednání nedostatky odstranilo. Justiční stráži se však výzvu nepodařilo doručit. Na jednání nikdo ze sdružení nepřišel. Podle soudkyně nebylo jasné, kdo může za sdružení jednat, ani to, zda sdružení žalobu podalo. Soudci se jí proto odmítli zabývat. Podle původního plánu chtěli pravicoví extremisté projít přes pražské Židovské město.

Prezidentským kandidátem ČSSD by mohl být ekonom Jan Švejnar

Prezidentským kandidátem ČSSD by mohl být ekonom Jan Švejnar. Musí ale do 8. prosince najít podporu napříč politickým spektrem, řekl to po pátečním jednání předsednictva strany její šéf Jiří Paroubek. Předností Švejnara je podle Paroubka to, že má dobrou šanci získat ve volbě i hlasy několika zákonodárců ODS, čímž by nahradil případné chybějící hlasy jiných politických stran. Šéf ČSSD uvedl, že Švejnar je sice liberál, ale zároveň také člověk se sociálním cítěním. ODS již ale jasně deklarovala, že jejím kandidátem je současný prezident Václav Klaus. Paroubek soudí, že kandidaturu Švejnara podporují Klub otevřené demokracie, SNK, Evropští demokraté a Strana zelených. Stanovisko KSČM bude známo až 7. prosince.

Nezaměstnanost klesla na 5,2 procenta

Míra nezaměstnanosti podle metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO) ve třetím čtvrtletí meziročně klesla o 1,9 procenta na 5,2 procenta. Sestoupila tak na nejnižší úroveň od konce roku 1997. Informoval o tom Český statistický úřad. Podle ministerstva práce a sociálních věcí, které používá odlišnou metodiku výpočtu, byla ve třetím čtvrtletí míra nezaměstnanosti 6,3 procenta. Celkem mělo ve třetím čtvrtletí práci 4,94 milionu lidí, což je proti stejnému období minulého roku o 102.800 osob více. Zaměstnanost tak byla na nejvyšší úrovni za posledních deset let.

Česko se přiblížilo zrušení víz do USA

Americký velvyslanec Richard Graber v pátek oznámil, že počet odmítnutých žádostí o víza klesl asi z 9,5 procenta na zhruba 6,7 procent. Češi se tak vešli pod desetiprocentní hranici, kterou pro zařazení do bezvízového režimu stanovuje nedávno přijatý americký zákon. Češi by do Spojených států mohli cestovat bez víz do jednoho až dvou let. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg oznámení USA uvítal. " Udělali jsme všechny potřebné kroky pro to, aby byla víza pro Čechy do Spojených států zrušena. Nyní bude záležet na americké administrativě, a doufáme, že Česko do bezvízového styku zařadí," uvedl Schwarzenberg.

Paroubková tvrdí, že už daň z daru podnikatele Haranta zaplatila

Bývalá manželka předsedy ČSSD Jiřího Paroubka Zuzana již prý podala daňové přiznání a zaplatila daň z daru, který jejímu občanskému sdružení zaslal vídeňský podnikatel Eduard Harant. Odborníci stále pracují na zprávě o hospodaření jejího sdružení, které pomáhá dětem v dětských domovech, a hodlají ho zveřejnit, řekla Paroubková. "Já si myslím, že to je věc, která je logicky vysvětlitelná. Ten sponzorský dar byl jeden a použila ho okamžitě pro nákup věcí pro dětské domovy, takže si to prostě neuvědomila," omlouval Paroubek svou bývalou manželku. Páteční Lidové noviny uvedly, že podnikatel Harant podle Paroubkové jejímu sdružení daroval 100.000 korun. Podnikatel, kterého Paroubkové obstaral její bývalý manžel, ale podle listu tvrdí, že to bylo 400.000 korun.

Policii opouští ředitelka Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality

Ředitelka Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Renata Strnadová požádala o propuštění ze služebního poměru. Funkci by měla opustit na konci prosince 2007. Informaci zveřejnila policie na svých internetový stránkách. "Podle mne je to logický krok. Paní ředitelka sama cítila, že nesplnila, co se od ní očekávalo. Tedy zkvalitnění práce, ale především zamezení úniku informací," řekl ministr vnitra Ivana Langer (ODS). Jde o další ohlášený odchod šéfa elitního policejního útvaru. Do konce roku podají výpověď také ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jan Kubice a jeho náměstek Hynek Vlas. K poslednímu říjnu podalo výpověď celkem 45 detektivů ÚOOZ, včetně dvou náměstků, devíti vedoucích oddělení a pěti šéfů expozitur.

Ministerstvo financí schválilo poště zvýšení cen, dopis podraží na desetikorunu

Ministerstvo financí schválilo návrh České pošty na zvýšení cen některých služeb v příštím roce. Od ledna tak například poslání obyčejného dopisu zdraží ze 7,50 na deset korun. "Ministerstvo financí rozhodlo, že potvrdí návrh České pošty na zvýšení některých základních cen služeb. Vzali jsme na vědomí argument, že poslední tři roky k úpravě cen nedocházelo a došlo k prokazatelnému růstu nákladů České pošty za toto období," řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Nejvíc podraží poslání doporučeného dopisu, kde se cena zvýší z 19 na 26 korun. Podle generálního ředitele České pošty Karla Kratiny ministerstvo financí schválením návrhu učinilo další krok k liberalizaci tuzemského poštovního trhu. Česká pošta zdražení zdůvodňuje pomalejším růstem cen oproti cenám energií a ostatním nákladům.

Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan byl odvolán

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) vyhověl návrhu nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké a odvolal vrchního státního zástupce v Olomouci Ivo Ištvana. Zprávu sdělila mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Kuncová. Vesecká svůj návrh zdůvodnila tím, že Ištvan nepřijal opatření proti únikům závažných informací z neukončených kauz ani ke zjištění zdroje těchto informací, tak aby k nim již nedocházelo. Olomoucké vrchní státní zastupitelství dozorovalo mimo jiné vyšetřování korupční kauzy místopředsedy vlády a předsedy lidovců Jiřího Čunka. Kromě toho Ištvan podle Vesecké nezvládal ani koordinační roli vůči krajským zastupitelstvím. Jejich spory ventilované v médiích prý snižovaly důvěru ve státní zastupitelství a poškozovaly je, dodala Kuncová. Místo Ištvana ministr do funkce jmenoval Milanu Hejovcovou, která dosud zastávala funkci městského státního zástupce v Brně.

Přebytek zahraničního obchodu stoupl v září na 14,4 mld. korun

Zahraniční obchod skončil v září přebytkem 14,4 miliardy korun, což je meziročně o sedm miliard korun více. Jde o nejvyšší kladný výsledek v září v historii České republiky a zároveň druhý nejvyšší přebytek v letošním roce. V předchozím měsíci schodek činil 0,6 miliardy Kč. Oznámil to Český statistický úřad. Příznivě působilo zlepšení bilance v obchodě se stroji a dopravními prostředky a pokles schodku v obchodě s minerálními palivy. Za leden až září se celkový přebytek obchodní bilance zvýšil meziročně o 34,8 miliardy na 69,5 miliardy korun. Zásluhu na tomto výsledku má opět automobilový průmysl, který diktuje směr vývoje českého zahraničního obchodu, řekla ČTK analytička Raiffeisenbank Helena Horská. Na druhé straně klesl dovoz zemního plynu a ropy. Letošní přebytek obchodní bilance podle ní míří nad 70 miliard korun. "V příštím roce ale počítáme se zhruba polovičním přebytkem," dodala.

Lidé prý vstupují do stran hlavně kvůli získání vlivu a peněz

Lidé vstupují do politických stran hlavně kvůli získání kontaktů, pozic a funkcí a také kvůli finančním výhodám. Myslí si to více než tři čtvrtiny účastníků průzkumu, který počátkem října provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění. Motivace pro členství ve straně by měla být podle devíti z deseti dotázaných jiná, a to snaha změnit situaci k lepšímu a plnit program vybrané strany. O vstup do politické strany nicméně 85 procent dotázaných zájem nemělo, jen 12 procent o tomto kroku v posledních deseti letech uvažovalo. K hlavním motivacím pro vstup do politické strany zařadilo 88 procent dotázaných získání kontaktů, 83 procent pak získání pozic a funkcí, tedy prostoru pro utváření vlastní sféry vlivu. O finanční výhody jde straníkům podle 76 procent respondentů.

Téměř dvě třetiny dotázaných souhlasily i s tím, že vstupem do politické strany chtějí lidé pomoci změnit situaci k lepšímu, téměř třetina o tom naopak pochybuje. Více než polovina dotázaných si myslí, že členové stran chtějí někam patřit a podílet se na programu strany. Čtvrtina respondentů s tím naopak vyjádřila nesouhlas.

Boj s EK kvůli limitům na CO2 začali nováčci unie včetně ČR

Sedm nových zemí Evropské unie, včetně České republiky, se vydalo do právní bitvy s Evropskou komisí kvůli nižšímu množství povolenek na emise oxidu uhličitého, které jejich podnikům výkonný orgán EU pro roky 2008 až 2012 vyčlenil. Všichni stěžovatelé, kteří do unie vstoupili v roce 2004, tvrdí, že to může poškodit jejich průmysl a že podmínky jsou vůči jejich energetickým a průmyslovým podnikům diskriminační. Žalobu k Evropskému soudnímu dvoru (ESD) podaly či tento záměr avizovaly kromě Česka ještě Slovensko, Maďarsko, Polsko, Litva, Lotyšsko a Estonsko, tedy téměř čtvrtina z 27 členských zemí EU. Z nováčků z roku 2004 to neučinily jen Slovinsko, Malta a Kypr. Počet "nespokojenců" se navíc může ještě rozšířit a opět o nováčky, i když nyní z rozšíření z letošního roku. Koncem minulého týdne totiž EK schválila poslední dva alokační plány, tedy množství emisních povolenek, které daným zemím pro roky 2008 až 2012 připadne - rumunský a bulharský. V obou případech provedla rázné škrty. Sofia už proto dala najevo, že se ke zmiňovaným zemím možná přidá, a nevyloučila to ani Bukurešť.

EU se před časem dohodla, že v rámci boje s globálním oteplováním a snahy snížit náklady spjaté s plněním Kjótského protokolu vytvoří vnitřní unijní trh s emisními povolenkami. Na něm průmyslové podniky a zařízení mohou s přidělenými povolenkami obchodovat. Pokud se budou chovat "zeleněji" a vypouštět méně skleníkových plynů, než kolik měly přiděleno, mohou zbylé povolenky prodat těm, kteří naopak vypouští více CO2. Systém začal fungovat v roce 2005, ale brzy zkolaboval. Pro roky 2005 až 2008 bylo totiž jednotlivým zemím přiděleno příliš mnoho povolenek a jejich ceny na trhu se zhroutily.

Miroslav Ouzký, který stojí v čele výboru pro životní prostředí v Evropském parlamentu, řekl, že je rád, že ČR žalobu na EK podala a že doufá, že Praha má šanci na úspěch. "Celý systém není moc spravedlivě založen," řekl. Nové členské země podle něj nyní procházejí obdobím bouřlivého hospodářského rozvoje, takže je prý logické počítat s tím, že se jim nechce moc přistupovat na snižování. Tím prý jsou zvýhodněny ty země, které taková období mají už za sebou.

Děkani filozofických fakult znepokojeni situací humanitních věd

Děkani všech filozofických fakult v Česku vyjádřili znepokojení nad postavením společenských a humanitních věd. Nesouhlasí hlavně s tím, že byly vyňaty ze seznamu oblastí, které mají být podpořeny z evropského operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Tvrdí také, že se každoročně snižují částky na udělování grantů pro humanitní vědy. ČTK o tom informovali zástupci filozofických fakult Univerzity Karlovy v Praze (UK) a Univerzity Pardubice. Děkani zaslali minulý týden dopis premiérovi Mirku Topolánkovi, který předsedá radě vlády pro výzkum a vývoj. Domnívají se, že rada a další orgány znevažují společenské a humanitní vědy. "V dopise jsme vyjádřili podiv a politování nad tím, že v radě pro výzkum a vývoj není jediný zástupce celé dlouhé řady humanitních věd vedených v ústřední klasifikaci oborů," uvádí se v tiskové zprávě zástupců filozofických fakult.

Děkanům se nelíbí také seznam časopisů, který rada vypracovala a do něhož zahrnula publikace, které nepovažuje za odborné. Vedoucí oddělení vědy Filozofické fakulty UK Aleš Novák ČTK řekl, že tento seznam má negativní důsledky hlavně pro malé humanitní obory, které nemají prostor v renomovaných vědeckých časopisech. Vědci, kteří se jimi zabývají, tak podle něj mají omezenou možnost své práce zveřejňovat v časopisech mimo uvedený seznam. Šéfové fakult se domnívají, že přezíravý postoj k humanitním vědám může v budoucnu přinést nejen odborné, ale i etické problémy.

Masarykovu univerzitu opustili první absolventi s titulem LL.M.

Na Masarykově univerzitě v Brně promovali první absolventi postgraduálního studia obchodního práva, kteří v Česku získali mezinárodní titul LL.M. Pro diplom, který donedávna poskytovaly jen zahraniční školy, si přišlo 19 absolventů. Protože právnická fakulta brněnské školy studijní program otevřela ve spolupráci s univerzitou v Nottinghamu, zazněla při promocích i britská státní hymna.

Masarykova univerzita byla první v Česku, která studium obchodního práva zakončené titulem LL.M. nabídla. V roce 2005 se zapsalo 28 studentů, nyní je jich celkem ve všech ročnících více než 100. Zájem je takový, že se nové skupiny otevírají dvakrát za rok, uvedla vedoucí Centra celoživotního vzdělávání na právnické fakultě Naďa Matějková. Obdobné studium nabízí v Česku již také Karlova univerzita v Praze. Studenty programu tvoří především manažeři, kteří si chtějí rozšířit vzdělání o základy práva, a právníci v podnikové a komerční sféře. Jednotlivé kurzy se zaměřují na obchodní či pracovní právo nebo otázky duševního vlastnictví, dále pak na trestní právo v podnikatelské praxi. Kurzy managementu, podnikové strategie a řízení rizik zastřešuje Vysoké učení technické v Brně.

Při výbuchu v areálu přerovské chemičky se zranili dva lidé

Výbuch vodíku v cisterně v areálu přerovské chemičky Precheza v pátek dopoledne popálil dva lidi. Podle policistů výbuch nastal ve chvíli, kdy zaměstnanci čistili vlakovou cisternu, ve které se převážela kyselina sírová. Jeden z mužů skončil s těžkým zraněním na popáleninovém centru v Ostravě, druhého záchranáři převezli do přerovské nemocnice. "Muži do cisterny napustili vodu, kterou poté odčerpávali přes horní víko čerpadlem do speciálně vytvořené kanalizace. Došlo přitom k výbuchu vodíku, který se tam vytvořil. Jeho příčinou mohla být statická elektřina nebo technická porucha na čerpadle, kdy mohla přeskočit jiskra," uvedla policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Paco de Lucía zahraje v Praze

Jeden z nejlepších světových kytaristů Paco de Lucía vystoupí v pátek večer v pražském Kongresovém centru. Král flamenkové kytary představí své poslední album Cositas Buenas. Španělský kytarista bude v Praze počtvrté, naposledy zde s velkým úspěchem hrál před devíti lety. Tentokrát vystoupí se sedmičlennou kapelou složenou ze zpěvaček, kytaristů a perkusistů. Jeho skladby jsou inspirovány jazzem, klasikou, brazilskými rytmy i flamenkem, díky kterému přiblížil španělské lidové umění mezinárodnímu publiku. Paco de Lucía experimentoval i s popem a rockem a spolupracoval s jazzovými kytaristy Johnem McLaughlinem, Larry Corryelem a Alem Di Meolou a pianistou Chickem Coreou. Během své umělecké dráhy natočil 25 alb.

Proslulému televiznímu Rumcajsovi je 40 let

Proslulá postavička z Večerníčku, loupežník Rumcajs, slaví 40. narozeniny. Při této příležitosti se opět vrátí na televizní obrazovky. Od pátečního večera začala druhou řadu kresleného seriálu vysílat Česká televize. První díl odvysílala ještě v černobílé verzi tehdejší Československá televize 5. listopadu 1967. Rumcajs se svou ženou Mankou a později i synkem Cipískem si rázem u českých i slovenských diváků získal nebývalou oblibu. V polovině 90. let dokonce ČT na základě odhadů sledovanosti Rumcajse, jehož podle literární předlohy Václava Čtvrtka nakreslil Václav Pilař, označila za rekordmana. Do roku 1994 ho prý vidělo 13 miliard televizních diváků na obrazovkách pětatřiceti televizních stanic.

Před 40 lety byl seriál ještě černobílý a nevysílal se každý den. Střídal se s jinými animovanými nebo loutkovými pohádkami, protože všechny příhody nebyly ještě hotové. Od té doby přibyly další řady seriálu s celkovým počtem 39 dílů, a navíc 13 s názvem O loupežnickém synku Cipískovi. Vtipné a zemité pohádkové příběhy o Rumcajsovi režíroval Ladislav Čapek a jejich vypravěčem byl Karel Höger, který v té době nesměl být uveden z politických důvodů v titulcích. Po jeho úmrtí namluvil posledních 13 dílů Eduard Cupák.

Nejhezčí ručně šité panenky v Česku dělají vězni z Kuřimi

Nejhezčí ručně šité panenky v České republice vyrábějí vězni z Kuřimi na Brněnsku. Členové tamního vězeňského kurzu šití získali hlavní cenu za nejlepší panenku udělovanou Muzeem panenek a medvídků pod Troskami v Troskovicích v Libereckém kraji. Muži, kteří si odpykávají velmi přísné tresty za závažnou trestnou činnost, s přehledem porazili ostatní soutěžící, kteří se o ocenění ucházeli. "Panenky z Kuřimi opravdu nemají chybu. Jsou po výtvarné stránce hezké, jsou pevné, barevné a každý, kdo o šití něco ví, musí ocenit náročnost jejich zpracování," řekla k výsledkům soutěže jedna z pořadatelek Naďa Šimková. Volný čas si krátí v kuřimském nápravném zařízení šitím 16 odsouzených. Tresty však mají natolik přísné, že ocenění místo nich počátkem prosince převezme v muzeu panenek jejich vychovatelka. Hračky začali vězni vyrábět z odpadového materiálu před dvěma roky. Jejich panenky od té doby potěšily desítky dětí z mateřských škol. Vždy na Den dětí a o Vánocích jsou panenky z Kuřimi rozdávány i dětským onkologickým pacientům v Brně.

Baroš jel na dálnici rychlostí 271 km/h, čeká ho soud

Fotbalovému útočníkovi Milanu Barošovi naměřila francouzská policie ve čtvrtek rychlost 271 kilometrů za hodinu. Jak informují francouzská a švýcarská média, šestadvacetiletému reprezentantovi policie zabavila auto i řidičský průkaz. Na dálnici mezi Ženevou a Lyonem ve francouzském departementu Ain je Barošův čas rekordní. Sami policisté údajům nevěřili a raději si je znovu zkontrolovali. Baroše čeká v příštích měsících soud. Hrozí mu až tři roky zákazu řízení motorových vozidel a vysoká pokuta.

Počasí

Je oblačno až zataženo, ojediněle slabý déšť. Teploty 8 až 12 stupňů Celsia.