Zprávy
Klaus o radaru: Je třeba alespoň jistého celonárodního konsensu
Prezident Václav Klaus si ve čtvrtek při setkání s americkým kongresman Trentem Franksem na Hradě znovu uvědomil, jak významnou transatlantickou dimenzi má záměr USA vybudovat v ČR radarovou část protiraketové základny. Zároveň ale prý kongresmanovi řekl, "že není možné v té věci rezignovat na vytvoření alespoň jistého celonárodního konsensu." Klaus to řekl při projevu k českým velvyslancům, které přijal na Pražském hradě. "Není možné zůstat u toho, aby taková věc byla rozhodnuta parlamentním hlasováním poměrem 101:99. To bychom si vytvářeli prostor pro různé potenciální problémy do budoucnosti,"řekl prý Klaus Franksovi. Podle Klause není případná výstavba radaru na českém území jen otázkou "hrozby plynoucí odkudsi z východu". "Americkou vojenskou přítomnost mnozí považujeme za důležitý faktor stability v Evropě a chceme tuto stabilitu a tím i tuto přítomnost v Evropě uchovat,"řekl Klaus diplomatům, kteří se do Prahy sjeli na každoroční poradu. Česká republika stojí před závažným rozhodnutím v oblasti zajištění své národní bezpečnosti, připomněl Klaus. "V této diskusi musíme umět argumentovat, ale musíme být i pozornými posluchači a musíme umět vzájemně si naslouchat. Obě tyto strany jsou nezbytné a já v obou těchto stranách vidím deficit," uvedl Klaus. Za zásadní považuje vytvoření dlouhodobě obhajitelné pozice země. "Nejen dnes, ale věřím, že i v budoucnu zůstává národní bezpečnost výhradní odpovědností každého členského státu," uvedl Klaus na adresu těch, kteří chtějí diskutovat spíše v rámci EU než uvnitř České republiky.
Republikán Franks, který je odborníkem na raketové systémy, je v Česku právě kvůli základně. Již ve středu se setkal s premiérem Mirkem Topolánkem. Franks se sešel také se šéfem nejsilnější opoziční strany Jiřím Paroubkem. U předsedy sociálních demokratů ale se svými argumenty pro výstavbu amerického radaru v Česku neuspěl. Paroubek si nyní nedokáže představit důvod, který by ho přesvědčil, aby vyslovil s radarem souhlas.
Vláda si na pomoc při kampani k radaru najme PR agenturu
Vláda si na pomoc při informační kampani o protiraketové obraně najme PR agenturu, která má podpořit komunikaci s veřejností. Vypsala proto výběrové řízení. Účastní se ho pět firem, které vláda oslovila. ČTK to řekl vládní zmocněnec pro radar Tomáš Klvaňa. Vybraná firma podle něj pomůže například s organizací informačního turné po republice, s kontaktováním novinářů a vydáním osvětové brožurky.
Starostové z okolí Brd založili ligu proti radaru
Zástupci obcí ze sousedství vojenského újezdu Brdy založili Ligu starostů nesouhlasících s umístěním americké radarové základny v České republice. Zakládací listinu podepsalo 30 starostů ze Středočeského a Plzeňského kraje. Vyzvali vládu, aby na svém výjezdním zasedání plánovaném na příští týden do Spáleného Poříčí, kde bude o radaru jednat, pozvala i šestičlenný koordinační výbor ligy. "Naším cílem je oslovit starosty nejen brdské oblasti, ale celé ČR. Je jedno, jestli radar bude v Brdech nebo na severní Moravě,"řekl koordinátor ligy, příbramský starosta Josef Řihák (ČSSD). Podle dalšího člena koordinačního výboru a starosty Trokavce Jana Neorala (nezávislý) podpořilo odpůrce radaru písemně už dalších 50 starostů z celé republiky. Podle starostů vláda nerespektuje představitele samosprávy, když s nimi komunikuje prostřednictvím Tomáše Klvani. "Naším hlavním cílem je jednat, ale jednat s kompetentními lidmi, mám na mysli například ministryni obrany a ministra zahraničí nebo nezávislé odborníky, dodal Řihák.
Nečas: Důchody by měly od ledna vzrůst průměrně o 346 korun
Důchody by se měly od začátku příštího roku zvýšit průměrně o necelá čtyři procenta, což představuje 346 korun měsíčně. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) předloží tento návrh vládě, která o pravidelné valorizaci penzí definitivně rozhodne. Lednová valorizace si vyžádá 11,3 miliardy korun, celkově na důchody vydá stát v příštím roce skoro 300 miliard korun, doplnil Nečas. Odbory se ale obávají toho, že chystaný růst nebude seniorům dostatečně kompenzovat zvýšené náklady, které přinese vládní reforma veřejných financí. Nečas s tím ale nesouhlasí, penzistům podle něj zhoršení životní úrovně nehrozí. Vláda v reformě ponechala pouze jednu automatickou valorizaci, a to právě důchodů, u ostatních sociálních dávek ji zrušila. Důchody by měly pravidelně narůstat o zvýšení cen v minulém roce a o jednu třetinu růstu mezd.
KSČM: Lichý počet členů sněmovních výborů znamená převahu opozice
V případě, že koalice prosadí změnu počtu členů sněmovních výborů na lichý, musí počítat s tím, že ve výborech bude převaha opozičních poslanců. Podle předsedy kontrolního výboru Vladimíra Koníčka (KSČM) to vyplývá z jednacího řádu sněmovny, který přesně stanovuje způsob výpočtu zastoupení jednotlivých parlamentních stran ve výborech. O záměru nejsilnější vládní strany získat pro koalici předsednictví ve třech klíčových výborech informovaly o víkendu Lidové noviny s odvoláním na místopředsedkyni klubu ODS Zdeňku Horníkovou. Občanští demokraté by chtěli zástupci koalice obsadit čelo rozpočtového výboru, kde nyní je Bohuslav Sobotka (ČSSD), zdravotního výboru, který vede David Rath (ČSSD), a kontrolní výbor vedený Koníčkem. "Bůh dal, Bůh vzal," komentoval záměr výměny předsedů Koníček. Koalice by podle něj měla nicméně počítat s jednacím řádem sněmovny, podle něj by při počtu poslanců ve výboru 15, měla opozice osm zástupců a koalice sedm. S úvahami na změnu ve vedení sněmovních výborů nesouhlasí sociální demokraté. Převzetí výborů vládní koalicí by podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka bylo v rozporu se základními principy demokracie. Koalice na změnu nemá zatím jednotný názor, pochybnosti k ní vyjádřil předseda lidovců Jiří Čunek.
Podle velvyslance v USA z amerického zákona o vízech zmizí "nesmysly"
Americká strana pracuje na tom, aby ze zákona o změnách pravidel amerického vízového režimu zmizely "nesmysly", které původní podoba obsahovala, řekl České televizi velvyslanec ve Washingtonu Petr Kolář. Právě on v červenci upozornil na problematické body v textu, s nimiž by se země jako Česká republika musely obtížně vypořádat. "Americká strana mě poté informovala, že si je toho také vědoma a že na tom pracuje," uvedl Kolář.
Za jeden z "nesmyslů" považuje povinnost země přijímat z USA bývalé občany republiky k repatriaci. Požadavek na repatriaci by se podle něj týkal například bývalých občanů Česka, kteří by se v USA dopustili trestného činu. Podle nového zákona by je Američané totiž poté chtěli odeslat zpět do země, odkud pocházejí, přestože již nejsou jejími občany.
ČNB opět zvýšila sazby o čtvrt procentního bodu
Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek podruhé během dvou měsíců zvýšila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Hlavní sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak vzrostla na 3,25 procenta. ČTK o tom informovala mluvčí ČNB Pavlína Bolfová. Mírná většina ekonomů očekávala, že centrální banka sazby nezvýší. Česká republika má i přesto stále nejnižší sazby v Evropské unii.
Městští žalobci potvrdili odložení případu Grossova bytu
Městští žalobci po přezkoumání výsledků dalšího prověřování souhlasí s odložením případu někdejšího premiéra a bývalého předsedy ČSSD Stanislava Grosse spjatého s koupí jeho bytu. Policie při opakovaném prověřování neobjevila nic, co by nasvědčovalo spáchání trestného činu. Nejasnosti s financováním bytu a podnikání Grossovy ženy Šárky vedly před dvěma lety k vládní krizi a k rezignaci Grosse na funkci premiéra. Policisté pak ale dospěli k závěru, že Gross se při nákupu bytu na pražském Barrandově nedopustil krácení daní ani jiného trestného činu či přestupku a v prosinci 2005 kauzu poprvé odložili. Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká pak kauzu znovu otevřela. Případ byl ale v únoru za souhlasu obvodního zastupitelství i napodruhé odložen. Městští žalobci pak ale rozhodli o tom, že prověřování koupě Grossova bytu je ještě nutné doplnit. Policie však ani nyní nic podezřelého nenašla a případ zůstal odložen. A městští žalobci s tím tentokrát souhlasí.
Grossův politický pád kvůli kauze bývá zmiňován zejména v souvislosti s případem vicepremiéra, senátora a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka, který čelil obvinění z přijetí úplatku, a na rozdíl od Grosse, který ani obviněn nebyl, zůstal ve všech funkcích. Nedávno žalobce Čunkovo stíhání zastavil.
Brno bude regulovat, jak vysoké mohou být nové stavby
Brno bude územním plánem regulovat nejen to, kde lze co stavět, ale také do jaké výšky mohou domy vyrůst. K dokumentu se nyní budou podávat připomínky a začít by měl platit za několik měsíců, řekl dnes ČTK náměstek primátora Martin Ander. Studie má ochránit siluetu Brna, aby si zachovala svůj charakter. Například v centru města by se neměly stavět budovy, které zastíní současný výhled na katedrálu na Petrově, hrad Špilberk nebo jiné dominanty města. Dalším hlediskem, které zohledňuje, je doprava. Výškové budovy podle Andera koncentrují řadu lidí, což přináší dopravní zátěž. Měly by se tak budovat jen na dopravě dobře dostupných místech, řekl politik.
Studie, jejíž první verze vznikla v ateliéru Burian-Křivinka, stanovuje výškové regulativy pro městskou památkovou rezervaci a její ochranné pásmo. To je vyznačeno zhruba velkým městským okruhem. Zda chystané projekty vyhovují jejím regulativům, budou úředníci posuzovat v územním řízení. Žadatelé o územní rozhodnutí tak budou muset k projektu přiložit například vizualizace, ze kterých bude vidět, jak objekt zapadá do okolí.
Týden: ČEZ hodlá koupit deset procent maďarského MOL
Energetická skupina ČEZ má zájem o koupi desetiprocentního podílu v maďarské ropné společnosti MOL. Informoval o tom server Týden.cz. Samotný ČEZ zatím informace nechce komentovat. Již dříve se objevily informace, že ČEZ a MOL chystají společné strategické kroky ve střední Evropě. Podle Hospodářských novin dokončuje ČEZ jednání o exkluzivní spolupráci s maďarskou společností při společné výstavbě elektráren na Slovensku a v Maďarsku. ČEZ, jehož dvoutřetinovým vlastníkem je stát, je nejziskovější tuzemskou společností. Do výstavby a koupě elektráren ve střední a východní Evropě investuje desítky miliard korun.
Hořické trubičky a lomnické suchary mají ochranné známky EU
Hořické trubičky a lomnické suchary získaly oficiálně ochranné známky Evropské unie. Informovala o tom ve čtvrtek Evropská komise. Oba výrobky získaly takzvané chráněné zeměpisné označení (protected geographical indication; PGI), které spolu s další známkou - tradiční zaručenou specialitou (traditional speciality guaranteed; TSG) - zajišťuje, že se výrobek částečně nebo zcela vyrábí v určité zeměpisné oblasti. Výrobci trubiček z Hořic a blízkého okolí udělení ochranné známky uvítali.
Systém označování výrobků z určitých zeměpisných oblastí, které se pak nesmějí vyrábět nikde jinde, vznikl v roce 1992. První tři registrace ČR získala při vstupu do unie, neboť zápis budějovického piva, budějovického měšťanského varu a českobudějovického piva si Češi jako jediní z nováčků vyjednali už v přístupové smlouvě k EU. Kromě nich získaly ochranné známky žatecký chmel či pohořelický kapr a zápis čeká karlovarský suchar. ČR má dosud nejvíc ochranných známek z nováčků EU. Například Slovensko, či Maďarsko podle webových stránek EK zatím žádné nemají. Několik dalších českých výrobků, například pardubický perník nebo mariánskolázeňské oplatky, na zisk ochranné známky navíc stále aspiruje. Zdaleka nejvíce ochranných známek pro své výrobky mají středomořské země - Itálie, Francie, Španělsko a Portugalsko.
Prima dostala pokutu tři miliony za údajné ohrožení vývoje dětí
Televize Prima dostala pokutu tři miliony korun od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání za reportáž, která podle rady mohla ohrozit fyzický, psychický nebo mravní vývoj dětí a mladistvých. Částka tři miliony korun je jedna z nejvyšších, která kdy v rámci jedné pokuty padla. Reportáž, která se týkala skupiny Jackass Praha, odvysílala Prima ve vydání pořadu Top 10 z 23. ledna. Jackass Praha je skupinka mladíků z pražského sídliště Černý Most, která se baví vymýšlením a prováděním recesních, bláznivých a mnohdy nebezpečných kousků, například sjížděním eskalátorů v metru na bobech. Vše natáčí k pobavení a někdy i k šokování diváků na videa, která zveřejňuje na internetu. Prima v lednu část jejich kousků uvedla ve vysílání.
Kniha dokumentuje cestu židovského majetku do státních sbírek
Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze ve spolupráci s dalšími vědeckým pracovníky revidovalo své depozitáře a identifikovalo předměty pocházející z majetku Židů deportovaných za druhé světové války do koncentračních táborů. Identifikovali několik set předmětů užitého umění a určili i část jejich původních vlastníků. S jejich osudy se budou moci seznámit nejen návštěvníci muzea, neboť některé z předmětů jsou součástí jeho stálých expozic, ale zahrnuje je i obsáhlá publikace Návraty paměti završující celý výzkum. Ve čtvrtek ji autoři představili novinářům. Ředitelka Uměleckoprůmyslového muzea Helena Königsmarková připomněla, že i více než 60 let po válce je v českých státních muzeích mnoho "nejasných akvizic", tedy přírůstků, o nichž se má za to, že mohly do institucí přijít i třeba přes několik zastávek, ale původně z židovských konfiskátů.
Projekt připravilo Centrum pro dokumentaci majetkových převodů kulturních statků obětí druhé světové války při Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR. Vzniklo v roce 2001 a zabývá se objasňováním historických a hospodářských otázek arizace židovského majetku, zejména umění. Jeho náplní je také výzkum archivních pramenů a průzkum depozitářů muzeí a galerií. Loni vláda činnost centra prodloužila do konce roku 2011.
Národní divadlo chce obnovit jednání o Havlově hře
Pražské Národní divadlo chce obnovit jednání s agenturou zastupující Václava Havla o poskytnutí práv k jeho nové hře Odcházení. Na tiskové konferenci v Praze to oznámil ředitel české první scény Ondřej Černý. Jednání skončila především kvůli nesouhlasu divadla s Havlovým požadavkem, aby ve hře hrála jeho žena Dagmar. "Předložíme návrh řešení, které by umožňovalo, aby se první provedení jeho hry mohlo uskutečnit ve Stavovském divadle," uvedl Černý. Podle něj je otázkou dohody s Havlem, jak a kdy budou podrobnosti o tomto záměru zveřejněny. Jednání s agenturou Aura-Pont zastupující Havla divadlo ukončilo. "Je mi to líto. Z naší strany jsme se o to pečlivě a usilovně snažili," komentoval bez bližších podrobností nezdar jednání šéf činohry Michal Dočekal.
Dobře placená procházka bude mít v ND další reprízy
Úspěšná inscenace buffopery Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého Dobře placená procházka, která měla po premiéře letos v dubnu v historické budově Národního divadla v Praze přes dvě desítky repríz, se objeví v repertoáru české první scény i v nastávající sezoně. Podle nového šéfa operního souboru Jiřího Heřmana půjde o 15 představení, přičemž s dalšími počítá v sezoně 2008/2009. "Předpokládám, že se opět objeví ve Valencii, kde se při hostování v polovině května setkala s živým ohlasem,"řekl Heřman ČTK na tiskové konferenci. Víc "operních oken" se mu pro ni v této sezoně nepodařilo uhájit, protože se plánuje na rok dopředu. Divadlo Palau de les Arts Reina Sofía ve Valencii bylo koproducentem této inscenace, jejíž rozpočet uhradilo téměř z poloviny.
Dobře placená procházka měla v historické budově Národního divadla v Praze premiéru letos v dubnu. Oscarový filmař Miloš Forman na ní spolupracoval se syny Petrem jako spolurežisérem a Matějem jako autorem scény. Hudebního nastudování se ujal dirigent Libor Pešek, partituru nově instrumentoval Marek Ivanovič.
Premiéra Bathory se posouvá na leden
Premiéra Jakubiskova historického thrilleru Bathory byla posunuta z konce října na druhou polovinu ledna. Důvodem jsou podle producentky Deany Jakubiskové Horváthové komplikace při zvukové postprodukci. "Zvuk od zahraničního dodavatele nebyl zpracován v potřebné kvalitě, což nás zdrželo a nestihli bychom vyrobit filmové kopie,"řekla producentka ČTK.
Evropský koprodukční velkofilm o Alžbětě Báthoryové, zvané Čachtická paní, odehrávající se před čtyřmi stoletími v Uhrách, je produkčně nejdražším filmovým projektem ve střední Evropě. Na jeho rozpočtu ve výši 11 milionů eur (kolem 300 milionů korun) se podílí Česko, Slovensko, Maďarsko a Británie. Film by měl mít dvě podoby - více než dvouhodinovou pro kina a ještě delší, dvoudílnou, pro televizní vysílání. Titulní roli ztvárnila britská herečka Anna Frielová. Jakubisko točil své patnácté celovečerní dílo v angličtině, ale film se na podzim objeví i v české, slovenské a maďarské verzi. Hrají v něm tisíce komparzistů a 120 hovořících postav, tvůrci potřebovali na 5000 historických kostýmů.
Legendy hovoří o Alžbětě Báthoryové jako o "krvavé hraběnce", největší vražedkyni všech dob, která se koupala v krvi panen, aby si zachovala věčnou mladost, a která sadisticky týrala okolí. Jakubisko jako režisér a autor scénáře však nabízí i další pohledy, kdy ji líčí jako vzdělanou ženu, zranitelnou osamělou vdovu a léčitelku, oběť intrik mužů, kteří toužili po jejím majetku. Podle něj šlo o kontroverzní ženu, která vzala spravedlnost do vlastních rukou.
Pivo pomáhá studentům při zkouškovém období, zjistili to vědci
Studentům zatíženým stresem ve zkouškovém období prospívá pití piva. Zjistili to odborníci z českobudějovické a strakonické nemocnice. Pivo pomáhá tím, že neoslabuje jejich obranyschopnost. Při stresu totiž imunita běžně klesá. U studentů popíjejících malé množství piva nejen že obranyschopnost neklesla, ale dokonce stoupla, řekl novinářům člen výzkumného týmu, českobudějovický lékař Petr Petr.
Dvacítku mladých lidí od 18 do 27 let z celé ČR nechali vědci od půlky května pít po dva měsíce každý den třetinku ležáku, respektive dvě a zkoumali účinky na jejich organismus. Cílem bylo zjistit, jaký vliv má pivo na počet bílých krvinek, kterých běžně při stresu ubývá a člověk je tak náchylnější k nemocem. Lékaři přišli na to, že počet leukocytů stoupl u některých studentů trojnásobně. Prokázaly to testy v nemocničních laboratořích. U žen byly dokonce výsledky lepší. Studenti pili nepastrizovanou dvanáctku s obsahem 5,2 procenta alkoholu. Výsledky nynějšího projektu chtějí jeho autoři prezentovat v listopadu na odborné konferenci v Praze.
Kožlany chtějí vyčistit rybník a vytáhnout sestřelené letadlo
Kožlany na severu Plzeňska si nechávají zpracovat projekt na revitalizaci pětihektarového rekreačního rybníka. Kromě vyčištění, opravy hráze a obnovy spodní výpusti chtějí ze dna vytáhnout zbytky německého letadla sestřeleného nad městem na konci druhé světové války. ČTK to řekl starosta města se zhruba 1300 obyvateli Vladimír Přibyl. Podle informací některých pamětníků by se na dně měly nacházet zbytky vojenského německého letadla, které nad Kožlany sestřelili vojáci na konci druhé světové války. "Jeden z pamětníků, jenž tu má chalupu, vypráví, jak jako dítě pád letadla viděl," uvedl místní občan. Letadlu se prý ulomila obě křídla. Lidé je vytáhli, trup stroje však klesl na dno. Podle Přibyla nebyl rybník od války vypuštěn.
Slavii čeká v Lize mistrů Arsenal, který vyřadil Spartu
Fotbalisté pražské Slavie narazí při své premiéře v Lize mistrů na Arsenal, který v předkole vyřadil Spartu. Dalšími soupeři, které určilo čtvrteční losování v Monte Carlu, budou Steaua Bukurešť a jeden z dvojice FC Sevilla - AEK Atény. Boje v základních skupinách začnou 18. září a skončí 12. prosince. Do jarní vyřazovací části postoupí z každé z osmi skupin dva nejlepší týmy, mužstvo z třetího místa bude hrát Pohár UEFA. Finále se uskuteční 21. května v Moskvě. Slavia byla podle pohárového koeficientu v nejslabším výkonnostním koši, a tak bylo předem jasné, že se její fanoušci dočkají soupeřů zvučných jmen. Brazilec Kaká z AC Milán, nejlepší hráč minulého ročníku Ligy mistrů, ji přidělil do skupiny H, kde už v té době byl i Arsenal. Zařadil ho tam hned v úvodu losování Petr Čech. Tomáši Rosickému se tak splnilo přání, které ve středu vyslovil poté, co pomohl vyřadit Spartu. Teď bude mít šanci porazit i jejího odvěkého rivala. Zatímco Arsenal je pro fanoušky velmi atraktivní, rumunský mistr Steaua patří zřejmě mezi soupeře, které si asi nikdo nepřál. Třetí jméno se slávisté definitivně dozvědí až v pondělí. Odvetný zápas předkola mezi AEK Atény a FC Sevilla byl totiž odložen poté, co zemřel španělský fotbalista Antonio Puerta. Sevilla, která na jaře vyhrála Pohár UEFA, má před odvetou v Aténách dvoubrankový náskok.
Slavia slaví historický postup, Sparta s Arsenalem prohrála
Fotbalisté pražské Slavie se na šestý pokus probojovali do základních skupin Ligy mistrů. V odvetě třetího předkola porazili díky dvěma brankám zkušeného útočníka Stanislava Vlčka Ajax Amsterodam 2:1 a mohou se těšit na souboje v nejprestižnější klubové soutěži. Tam naopak budou chybět hráči jejich úhlavního rivala Sparty. Ti po domácí prohře 0:2 nezvládli s Arsenalem ani odvetu a na stadionu Emirates inkasovali hned třikrát. Arsenal zvítězil 3:0.
O historický postup Slavie se největší měrou postarala dvojice veteránů útočník Stanislav Vlček a brankář Martin Vaniak. Prvně jmenovaný nejprve v 22. minutě využil hlavičky Tavarese a z malého vápna napálil míč do rohu branky. Čtyři minuty před koncem pak dal slávistům postupovou jistotu, když v době největšího tlaku Ajaxu utekl obraně a lobem přes brankáře zařídil výhru. Smazal tak svou nálepku spalovače šancí. Vaniak pak držel naděje Slavie, kterou za stavu 1:1 hned třikrát zachránil od pohromy. Hlavičky Stama a Huntelaara k tyči vyškrábl reflexivním zákrokem a mezi tím vykopl také Suarezovu střelu. To vše během pěti minut. Především díky Vaniakovi a Vlčkovi se tak Pražané mohou těšit na prémii přesahující sto milionů korun, kterou za účast v Lize mistrů dostanou.
Vaniak: Do Ligy mistrů nejdeme na výlet
V pokročilém věku zažívá fotbalový brankář Martin Vaniak zřejmě nejopojnější momenty své bohaté kariéry. Šestatřicetiletého veterána velebí celá slávistická obec, protože jeho bravurní zákroky v soubojích třetího předkola Ligy mistrů sešívaným výrazně pomohly k premiérové účasti v základní skupině nejslavnější klubové soutěže světa. Vaniak se však euforii a přívalu chvály brání a všechno bere s nadhledem. Postupem do Ligy mistrů si prý splnil sen, ale teď myslí hlavně na to, jak se se Slavií udržet na vítězné vlně a co je možné udělat také pro úspěch v hlavní soutěži Ligy mistrů. "To, že jsme se dostali do Ligy mistrů, je hezké, ale cítíme také velkou zodpovědnost - vůči fanouškům, vůči celému českému fotbalu,"řekl po čtvrtečním tréninku novinářům Vaniak. "Do Ligy mistrů se přece nedá jít jen na výlet. Musíme dělat body, hrát dobrý fotbal. Chceme tam Slavii udělat dobré jméno," přál si brankář. Současné postavení bere s rezervou, z bohatých zkušeností ví, že sláva je pomíjivá. Když třeba v květnu v brance Mostu v posledním kole ligy musel strávit pětibrankový debakl na Spartě, uvažoval o odchodu z české ligy. "Chtěl jsem jít ven, než abych si tady dělal dál ostudu," vzpomínal. Po třech měsících je všechno jinak. Z Vaniaka, který v létě původně přišel do Slavie jako dvojka krýt záda Michalu Vorlovi, je obletovaná hvězda. "V tom je fotbal krásný. Jednou vám něco dá, pak vám zase něco sebere. Takže teď jen čekám, kdy zase nastane druhá varianta," usmíval se bývalý brankář Olomouce, Drnovic, Panioniosu Atény a Mostu.
Ze smolaře Vlčka se stal slavistický hrdina
Ještě před pár dny se mu fanoušci smáli za zahozené šance v ligovém utkání proti Brnu, teď ho velebí celý slávistický fotbalový národ a trenér Karel Brückner ho zve do reprezentace. Zkušený útočník Stanislav Vlček ve středu prolomil svoji střeleckou smůlu v nové sezoně a dvěma brankami pomohl sešívaným odstranit Ajax Amsterodam z cesty do základní skupiny Ligy mistrů. Historické chvíle si Vlček náramně vychutnával a jako správný kapitán děkoval celému týmu. Vlček se v dosavadním průběhu podzimní sezony trápil. V každém ze čtyř odehraných ligových zápasů se dostal do několika šancí, ale brankově se prosadil jen dvakrát. Svůj střelecký apetit si schoval až do odvety třetího předkola Ligy mistrů. Středeční večer pro něj byl zřejmě životním představením. "V nejdůležitějším zápase dát dva góly. Asi to byl životní zápas," přemítal Vlček.
Odborníci: Pro Slavii je postup přes Ajax impulzem do nové éry
Impulzem do nové éry, s kterou souvisí výstavba stadionu ve Vršovicích, je pro pražskou Slavii podle odborníků oslovených ČTK její historicky první postup do základní skupiny Ligy mistrů přes Ajax Amsterodam. Sešívaní prý oproti předchozím pěti pokusům o proniknutí do nejprestižnější klubové soutěže světa psychicky vyzráli a především vhodně posílili svůj kádr. Miliony a zkušenosti z Ligy mistrů mohou Slavii podle trenérů pomoci přiblížit se Spartě, která měla v posledních letech v českém fotbale výsadní postavení. Ze slavistů prý tentokrát čišelo sebevědomí, které jim v předchozích letech chybělo. A co sešívaným může postup přinést? Je to dvojsečné. Z krátkodobého hlediska jim to může ublížit v lize, která bude s LM v kolizi. Z dlouhodobého hlediska je to ale krok dopředu a v kombinaci se stadionem, penězi a zkušenostmi z Ligy mistrů bude teď Slavia nesmírně silná. Trenéři nezapomněli ani na potřebné štěstí, bez něhož by Slavia přes Ajax těžko přešla. "Ve vyrovnaných zápasech k tomu ale patří. Štěstí a výborný gólman to často rozhodují. Kdo má rád český fotbal, musí to Slavii přát,"řekl plzeňský kouč Stanislav Levý, podle něhož sešívaní konečně dokázali zúročit své pohledné výkony. "Slavia hraje dlouhodobě atraktivní ofenzivní fotbal, ke kterému teď přidala sebevědomí, a to je základ," podotkl Levý.
Rosický bude vzpomínat nostalgicky na pražský zápas se Spartou
Fotbalový záložník Tomáš Rosický prožil ve středu zřejmě nejrozporuplnější večer své kariéry. V utkání proti Spartě sice dostal svůj tým do vedení, ale gól proti mateřskému klubu ani neoslavoval a po zápase se svěřil, že měl všelijaké pocity. Na dvě utkání s pražským klubem prý nezapomene, více mu ale zůstane v paměti ten pražský, kde se mu dostalo skvělého uvítání. Do Prahy by se prý rád podíval znovu v základní skupině, protože v případném duelu proti Slavii by měl z trefy větší radost. V londýnském utkání byl Rosický nejsledovanější osobou na stadionu. Kamery britské televize ho velmi často detailně zabíraly, sledovaly jeho slovní kontakty se soupeřem a zachytily také jeho radost-neradost po vstřeleném gólu.
Knapková, Synek a ženský dvojskif postoupili do finále MS i na OH
Tři české posádky si na veslařském mistrovství světa v Mnichově zajistily postup do sobotních bojů o medaile a zároveň se kvalifikovaly na olympijské hry v Pekingu. V hlavním finále se představí skifaři Miroslava Knapková s Ondřejem Synkem a ženský dvojskif Jitka Antošová, Gabriela Vařeková. Čtyřka bez kormidelníka se mezi postupující trojici nevešla, a tak ji boj o účast na olympiádě čeká v B-finále.
Čech byl podruhé vyhlášen nejlepším brankářem Ligy mistrů
Český brankář Petr Čech převzal ve čtvrtek v Monte Carlu cenu pro nejlepšího brankáře minulého ročníku fotbalové Ligy mistrů. Na galavečeru spojeném s losováním základních skupin se po roční přestávce vrátil na pomyslný trůn. Loni tuto kategorii vyhrál Němec Jens Lehmann.
Straka se stal novým trenérem fotbalistů Českých Budějovic
Novým trenérem fotbalistů Českých Budějovic se stal František Straka. Devětačtyřicetiletý kouč přebírá Dynamo po Františku Ciprovi, který byl ve středu kvůli neuspokojivým výsledkům od mužstva odvolán. Straku oficiálně představilo klubové vedení na tiskové konferenci, ještě dnes podepíše smlouvu do konce sezony. Straku hned v neděli čeká těžký zápas proti Mladé Boleslavi. "Je málo času, ale je potřeba udělat nějaký ten impulz," uzavřel kouč, který dříve působil v Teplicích, Spartě a Plzni. Naposledy trénoval rakouský Tirol Innsbruck, odkud byl v loňské sezoně odvolán.
Sparťan Horváth kvůli gestu na Žižkově půjde před disciplinárku
Disciplinární komise fotbalového svazu předvolala na své příští zasedání Pavla Horvátha. Záložník pražské Sparty čelí podezření, že při sobotním ligovém utkání na Žižkově adresoval divákům zdviženou pravicí fašistický pozdrav. Sám hráč ve čtvrtečním prohlášení uvedl, že nic takového neměl v úmyslu, a gesto označil za nešťastné. Na příští čtvrtek disciplinárka předvolala také libereckého útočníka Jana Nezmara, který hrubým faulem zranil teplického Zdeňka Koukala. Delegát zápasu Milan Veltruský ve své zprávě konstatoval, že Nezmar měl být vyloučen. Stejný závěr vyslovila i komise rozhodčích a sudímu Jiřímu Jechovi pozastavila delegaci na dva zápasy.
Počasí
V pátek má být oblačno, místy slabý občasný déšť nebo přeháňky, na jihovýchodě může být zpočátku až polojasno. Nejvyšší teploty 16 až 20 stupňů Celsia.