Přehled tisku
Z poplatků u lékaře se zanedlouho stane výnosný byznys. Alespoň pro firmy, které se specializují na vymáhání dluhů. Píší to Lidové noviny. Reforma veřejných financí nařizuje od ledna pacientům, aby zaplatili při každé návštěvě lékaře třicet korun. Tento poplatek musí podle zákona lékař po pacientech navíc vymáhat - jinak sám zaplatí pokutu až padesát tisíc korun.
Mladá fronta Dnes píše, že sociální demokraté jsou nepoučitelní a hledají vhodného prezidentského kandidáta, jako by měli obsadit funkci předsedy dozorčí rady družstva antoušků a ponocných, a ne nejprestižnější funkci ve státě. Podle listu buď skutečně není nikdo, koho by mohla levice podpořená zelenými a jistě částí lidovců postavit proti Klausovi, nebo američtí poradci poradili šéfovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi, že je potřeba vytasit žolíka co nejpozději, aby se neokoukal. Deník s poukazem na neúspěch ČSSD při prezidentských volbách v roce 2003 klade otázku, zda bude Paroubkův "rytíř" také spíš šašek. "Nebo si Paroubek sedne na toho koně sám?" uzavírá komentátor.
Právo píše, že prezidentský Antiklaus je stále v nedohlednu. "Předseda Strany zelených Martin Bursík sice vypustil mediální bublinu, že už našel svého kandidáta, jeho jméno však odmítl sdělit, avšak bude-li jím skutečně profesor ekonomie Jan Švejcar, bude to zřejmě jen další marné plácnutí do vody. Švejcarovi se totiž kandidovat nechce."Právo připomíná, že se také mluví o bývalém federálním ministru zahraničí Jiřím Dienstbierovi a padla rovněž spekulace, že by to mohl být předseda Akademie věd ČR Václav Pačes. Předseda ČSSD Jiří Paroubek podle deníku odmítá o tomto tématu hovořit, i když přiznal, že o kandidátovi na Hrad jedná s šéfem zelených Bursíkem. Sociální demokracie od začátku tvrdí, že sama nechce s žádným jménem přijít, ale uvítala by, kdyby lidovci, zelení či nezávislí senátoři vyřkli jméno nestranického kandidáta, s nímž by mohla souhlasit, uvádí Právo.
Prezidentský kandidát, kterého našel šéf zelených Martin Bursík, přichází podle úvodníku Lidových novin pozdě - a to je handicap téměř nepřekonatelný. Likvidace suverénního postavení současného prezidenta Václava Klause bez intenzivní a ze všech politických stran soustředěné "palby" není ani představitelná, namítá deník. Bursík prý našel silnou osobnost, která by mohla získat potřebné hlasy zákonodárců z ostatních stran. Pro svého kandidáta chce vyjednat podporu u lidovců, ČSSD i nestraníků. Jméno osobnosti, která by se měla postavit Klausovi, ale Bursík nechce prozradit. Podle Lidových novin se Bursíkův kandidát bude muset smířit s tím, že poslouží jako trenažér možné levostředové koalice.
Podle komentátora Práva se někdejší "vůdce" lékařů David Rath za rok a dva měsíce členství v sociální demokracii vypracoval tak, že se o něm začalo mluvit jako o budoucím šéfovi strany. Naznačil to i současný předseda ČSSD Jiří Paroubek. Ratha dokonce - byť s výhradami - pochválil před několika dny i neformální vůdce levicové části ČSSD, místopředseda Zdeněk Škromach. Komentátor Práva uvádí, že Rath se stal jedním z několika řečníků ČSSD ve Sněmovně, kteří si vždy vynutí pozornost. Upozorňuje však, že v sociální demokracii roste další potenciální lídr, jehož šance na perspektivní obsazení nejvyšší příčky jsou větší než Rothovy. "Má tvář jako z obrázků Josefa Lady, sympatické příjmení, ale zároveň právnické vzdělání a průpravu ve funkcích starosty obce s dvanácti stovkami obyvatel a krajského zastupitele. Nyní vede poslanecký klub ČSSD a patří k těm, jejichž vystoupení ve Sněmovně mají hlavu a patu. Michal Hašek je o deset let mladší než 41letý David Rath, ale na cestě profesionálního politika ušel více kroků," soudí komentátor Práva. Je tu podle něj ještě jeden rozdíl. "Rath je typ Miloše Zemana - ostře rozděluje lidi na příznivce a až nenávistné odpůrce. Hašek se v tom více podobá Stanislavu Grossovi - zbytečně nejitří spory a snaží se být diplomatem. Gross ale nedokázal tak dobře mluvit a být, je-li to pro stranu zapotřebí, tak nepříjemný vůči protivníkům. I to však Hašek zvládá bez Rothových jizlivostí a Zemanových urážek."
Zatímco ještě před měsícem bylo jasné, že úvěry v Česku budou rychle zdražovat, dnes naproti tomu vládne větší střízlivost. Není jisté, zda Česká národní banka do konce roku vůbec zvýší úrokové sazby. V Hospodářských novinách to napsal hlavní ekonom České spořitelny Viktor Kotlán. Pro růst sazeb a tím i zdražování úvěrů však podle něj i nadále existují dobré důvody. Ekonomika roste, nižší sazba daně z přidané hodnoty vzroste o čtyři procentní body, k tomu se přidá třeba ještě zdražování cigaret a inflace může vzrůst až na pět procent, což je podstatně výš než tříprocentní cíl centrální banky. ´Takže sazby nahoru? Ano. Ale ne tak zhurta,´ poznamenává autor. Bankovní rada ČNB bude mít podle Kotlána ve čtvrtek na měnovém zasedání při jednání o sazbách těžké rozhodování. ´Osobně to vidím ve čtvrtek (při rozhodování bankovní rady o sazbách) 50:50, ale do konce roku jedno zvýšení sazeb očekávám. Příští rok pak půjdou sazby podle mého o další půlprocento vzhůru,´ předpovídá Kotlán. ´Hypotéky tedy podraží. Ale méně, než se čekalo ještě před měsícem. Světová hypo-krize tak paradoxně Čechům nahrává,´ uzavírá Kotlán svůj článek v Hospodářských novinách.
Takřka každý pátý učitel na Jesenicku nemá ke své práci dostatečné vzdělání. Vyplývá to z předběžných statistik olomouckého krajského úřadu. Nejmenší problém s nekvalifikovanými kantory má Olomoucko. Informuje o tom středomoravská Mladá fronta Dnes. Důkazem, že do odlehlých obcí na severu Olomouckého kraje se učitelům nechce, je Javorník na Jesenicku. ´Jsme na konci světa, takže je hodně obtížné dostat sem učitele. Nikomu se nechce dojíždět nebo stěhovat,´ uvedl ředitel javornické základní školy Zdeněk Hořava. Na škole proto bude od září vyučovat šest neaprobovaných pracovníků. Zájemců o práci učitele je přitom na Olomoucku víc než míst. ´Za první pololetí letošního roku bylo hlášeno 75 volných učitelských míst a registrovali jsme 203 zájemců o pedagogickou práci. Nyní máme hlášeno maximálně 20 volných míst,´ uvedl analytik olomouckého úřadu práce Jaroslav Mikšaník.
Definitivní zákaz kouření zavádějí České dráhy. Od 9. prosince ruší poslední kuřácká kupé, která jsou v současnosti už jenom v některých rychlících. Informují o tom Lidové noviny. Zákaz bude platit podle deníku dokonce i v mezinárodních rychlících vypravovaných z Maďarska nebo z Polska, přestože v těchto zemích podobné omezení neplatí. Na území Česka se prostě kouřit nebude a porušení zákazu se bude trestat pokutou.
Dvě významné české nemocnice, pražský IKEM a Thomayerova nemocnice, možná brzy splynou v jedinou. Pro pacienty by to byla dobrá zpráva. Výsledkem mohou být totiž kratší čekací doby na operace a obecně více peněz na léčení, píšou Hospodářské noviny. Větší nemocnice snáze uspoří a volné peníze mohou investovat. Léky a zdravotnický materiál mohou také nakupovat ve velkém, a tím i levněji. Proměnou a potřebnou modernizací by tak mohly projít především zanedbané budovy a oprýskané fasády Thomayerovy nemocnice, píše list. To, že se o spojení vážně mluví, potvrzují podle listu někteří politici, kteří o budoucnosti obou nemocnic budou rozhodovat. Ministerstvo zdravotnictví ale zatím žádný oficiální pokyn ke sloučení nemocnic nedalo, dodává deník.