Zprávy
Poslanecká sněmovna schválila návrh reformy veřejných financí
Sněmovna v úterý hlasy 101 z 200 přítomných poslanců schválila vládní návrh reformy veřejných financí. Reformní balík zákonů výrazně mění daňový systém, zavádí poplatky ve zdravotnictví a škrtá v některých sociálních dávkách. Změny zákonů mají platit většinou od příštího roku. Vládním stranám je pomohli prosadit bývalí sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka; naopak lidovec Ludvík Hovorka hlasoval proti reformě.
Kabinet označuje svůj návrh za první etapu reformy, která má zastavit zadlužování státu. Nynější situace veřejných peněz je podle ministrů neudržitelná, a reformy jsou proto nutné. Opoziční ČSSD a KSČM naopak tvrdí, že chystané změny většinu lidí poškodí a ozdravení veřejných financí nezajistí. Levice chce kvůli návrhu reformy podat ústavní stížnost. ČSSD zároveň dala najevo, že koaliční reformu po svém případném návratu do vládních křesel zruší. Vládní reformu ostře kritizují také odbory.
Příští rok by podle schváleného návrhu reformy měla pro fyzické osoby platit jednotná sazba daně z příjmu ve výši 15 procent ze superhrubé mzdy (23,1 procenta reálného zdanění). Nyní existují čtyři daňová pásma ve výši 12, 19, 25 a 32 procent. Snížit by se podle návrhu měly také firemní daně - z nynějších 24 procent na 21 procent v příštím roce, na 20 procent v roce 2009 a na 19 procent v roce 2010. Novinkou je také zavedení ekologické daně a zvýšení spotřební daně u tabáku ze současných 27 na 28 procent.
Topolánek: Udělali jsme krok ke zlepšení života českých lidí
Vládní koalici se schválením zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů podařilo udělat první krok ke zlepšení života českých obyvatel. Premiér Mirek Topolánek to řekl novinářům po přijetí reformního balíku ve sněmovně. Opozici obvinil z nesportovního chování a nepřiznání porážky. ČSSD podle Topolánka tím, že nehlasovala o úpravách reformy, rezignovala na svoji opoziční roli. Poslanci ČSSD o úpravách nehlasovali podle svého předsedy Michala Haška kvůli tomu, že vládní reformu pokládají za neopravitelnou. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) popřel námitky ČSSD, že reforma poškodí důchodce, kterým nebude zvýšení cen kompenzováno snížením daní. Nesouhlasí ani s námitkami organizací zdravotně postižených, podle kterých snížení státního příspěvku na zaměstnávání handicapovaných povede k jejich propouštění. Systém podle ministra byl zneužíván, což přiznávali i zaměstnavatelé.
Koruna na reformu nereagovala a mírně oslabila na 27,67 Kč/EUR
Česká měna v úterý bez výrazného trendu oslabila na 27,67 Kč za euro, kde stála po 17:00. Vůči dolaru koruna klesla mírněji na závěrečných 20,51 Kč/USD. Hlasování sněmovny o reformě veřejných financí obchodování na domácím devizovém trhu neovlivnilo.
Analytici: Reforma zlepší ekonomické prostředí
Reforma veřejných financí, kterou schválila sněmovna, významně zlepšuje ekonomické prostředí v Česku. Shodli se na tom analytici a zástupci podniků oslovení ČTK. Nejvíce chválí pokles daní a zjednodušení administrativy pro podnikání; na druhou stranu však považují reformu za málo razantní. Změny podle nich příliš neřeší zadlužení země.
Schválení reformního batohu je nejdůležitějším zásahem do ekonomického prostředí za uplynulých deset let, řekl ČTK analytik HVB Bank Pavel Sobíšek. Daňový pilíř reforem přitom vychází podle Sobíška spíše z politických preferencí současné vládní koalice než z potřeb stabilizace veřejných financí. "Žádná reforma veřejných financí, ale dílčí úpravy v oblasti daňových pravidel," popsal reformu Miroslav Ševčík z Liberálního institutu. Nejméně podle něj vydělají střední vrstvy, absolutně nejvíce vysokopříjmové skupiny, relativně hodně vydělají i nízkopříjmové skupiny. Pokud budou opatření zavedena do praxe, mohla by působit pozitivně na prodloužení období relativně slušného tempa růstu ekonomiky měřeno růstem HDP, odhadl.
Rakouští analytici jsou v hodnocení reformy opatrní
Spíše opatrně hodnotí rakouští analytici českou reformu veřejných financí, kterou schválili čeští poslanci. Podle analytika Vídeňského ústavu pro mezinárodní hospodářská srovnávání Petera Havlika je zákon, který přijala sněmovna, sice prezentován jako velmi ambiciózní krok, ve skutečnosti však Havlik považuje označení "reforma" spíše za zavádějící. Expert bankovního domu Raiffeisen Peter Brezinschek zase varoval před možnými komplikacemi na cestě ČR k přijetí eura. "Řekl bych, že jde spíše jen o určitou úpravu systému daní a poplatků. Skutečná reforma, která by směřovala k zabezpečení vyrovnanosti rozpočtu, by musela být hlubší a zahrnovat i penzijní a zdravotní systém,"řekl Havlik ČTK. "Kromě toho si myslím, že podobná změna vyžaduje větší politickou podporu, než je většina jednoho nebo dvou hlasů poslanců, protože při změně poměru sil hrozí, že bude zase zrušena," dodal.
Expert Raiffeisen banky Peter Brezinschek pro ČTK vyjádřil obavy z vlivu schválených změn na deficit rozpočtu a české směřování ke společné evropské měně. Za pozitivní označil snížení daňové zátěže právnických osob, které by mělo přispět k další dynamice českého hospodářství. "Snížení daní z příjmů jednotlivců neznamená ve skutečnosti pokles na ohlášených 13,5 procenta, ale vzhledem ke způsobu výpočtu by to podle našich propočtů bylo při dosavadním způsobu v průměru 19 procent ve srovnání s dosavadním průměrem 23 procent. Ale i to je finanční úleva a zlepšení situace většiny lidí, ovšem zřejmě s výjimkou důchodců,"řekl. "Úbytek příjmů státního rozpočtu však nebude dostatečně kompenzován a jeho deficit reforma nesníží. K tomu budou nutné další škrty na straně výdajů. V roce 2009 se pak rozpočtová situace zřejmě ještě dále zhorší. Rovněž zvýšení dolní hranice DPH bude znamenat zvýšení míry inflace někam ke čtyřem procentům a to spolu s deficitem rozpočtu může vážně zkomplikovat cestu České republiky k euru,"řekl Brezinschek.
Topolánek se vyslovil proti stanovení data pro přijetí eura
Česká republika by letos neměla stanovovat cílový termín pro přijetí eura, protože vláda není schopna zajistit, že bude splněn. Vzkázal to agentuře Reuters premiér Mirek Topolánek. Topolánek se tak postavil proti ministru financí Miroslavu Kalouskovi, který navrhuje, aby vláda jako závazné datum zavedení eura určila rok 2012. Česká národní banka naopak doporučuje žádný termín nestanovovat. Na otázku, zda si osobně myslí, že by měl být letos stanoven termín pro euro, Topolánek prostřednictvím své mluvčí odpověděl: "Ne. Žádná odpovědná vláda nedává datum, které nemůže ovlivnit." Stanovení takového termínu označil premiér za "čistou formalitu".
Josef Tošovský je údajně kandidátem na post šéfa MMF
Podle zatím nepotvrzených informací je kandidátem na post výkonného ředitele Mezinárodního měnového fondu bývalý guvernér České národní banky a expremiér ČR Josef Tošovský. Nominovat ho údajně bude Ruská federace. Uvedla to na svém webu Regionální Televizní Agentura.
Koalice zablokovala jednání o Čunkovi a radaru
Koalice v úterý znemožnila konání sněmovní schůze, kde měli poslanci a zástupci vlády na žádost KSČM a ČSSD hovořit mimo jiné o postupu státních zástupců v kauze lidoveckého vicepremiéra Jiřího Čunka. Opozice chtěla jednat i o tom, jaký je právní statut amerických vojenských odborníků, kteří v tuzemsku pobývali v souvislosti s případným umístěním protiraketového radaru. Schůze ale skončila jen chvíli poté, co začala. Dolní komora totiž neschválila navržený program. Proti se postavili nejen vládní poslanci, ale i bývalí sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka.
Politici si připomněli výročích srpnových událostí roku 1968
Politici i pamětníci si v úterý před budovou Českého rozhlasu v Praze připomněli oběti okupace Československa v létě roku 1968. Vojska států Varšavské smlouvy překročila československé hranice před 39 lety v noci z 20. na 21. srpna. Po pietním aktu s kladením věnců promluvili ke shromážděným například premiér Mirek Topolánek, předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) nebo předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Topolánek ocenil statečnost lidí, kteří se postavili proti okupačním vojskům. "Nevím, jestli jich bylo málo nebo mnoho. Jsem rád, že přes svůj tragický osud byli vůbec," uvedl premiér. Topolánek varoval před zapomněním na srpnové události. "Jsme tu ale také proto, abychom se z historie Pražského jara a 21. srpna 1968 poučili, abychom se už nikdy neocitli v pozici bezbranných obětí," dodal.
"Byl to právě tehdejší Československý rozhlas, který nás pravdivě informoval o tom, co se oné srpnové noci skutečně stalo," konstatoval. Ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík také varoval před zapomínám na okupaci. "Všichni, kdo nesouhlasili se vstupem vojsk a následně pak s citelnou ztrátou svobody, měli problémy, které různými způsoby pozměnily jejich život," zdůraznil.
Invaze násilně přerušila reformní proces označovaný jako Pražské jaro 1968. Před budovou Československého rozhlasu na Vinohradské třídě se tehdy odehrály nejtvrdší střety mezi okupačními vojáky a obyvateli hlavního města. Od zahájení okupace do začátku října 1968 zabili cizí vojáci podle údajů Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu 72 lidí, těžce zranili 276 a lehce 422 osob.
Rusko: český souhlas s radarem je chybou
Podle náčelníka generálního štábu ruské armády Jurije Balujevského bylo české rozhodnutí jednat se Spojenými státy o umístění amerického radaru protiraketového systému v ČR chybné. Balujevskij to uvedl při úterním jednání s českými zástupci v Moskvě. Českou delegaci vedenou prvním náměstkem ministryně obrany Martinem Bartákem a prvním náměstkem ministra zahraničí Tomášem Pojarem pozvala ruská strana k jednání právě na 21. srpna. Současné rozhovory navazují na ty, které v Moskvě vedla česká delegace v dubnu. Tehdy byl v ruské metropoli na návštěvě český prezident Václav Klaus. Už tehdy ruská strana dala jasně najevo, že se jí nelíbí rozmístění prvků protiraketového deštníku v České republiky a Polsku. Ostře se tehdy vyjádřil i ruský prezident Vladimir Putin. Také Balujevskij v minulosti kvůli plánu na vznik amerického protiraketového deštníku nešetřil silnými slovy. Uváděl například, že pokud americký radar na českém území skutečně vznikne, Rusko na něj namíří své balistické střely.
Barták v Moskvě: ČR o radaru definitivně nerozhodla
Česká republika zatím nepřijala definitivní rozhodnutí o umístění amerického protiraketového radaru na svém území a takové rozhodnutí nepřijme do té doby, než ukončí všechny rozhovory s touto otázkou spojené. Při jednání s náčelníkem generálního štábu ruské armády Jurijem Balujevským to v Moskvě zdůraznil první náměstek české ministryně obrany Martin Barták. Náměstek českého ministra zahraničí Tomáš Pojar českým novinářům řekl, že vyjednávání s USA bude velmi tvrdé a bude ještě nějakou dobu trvat; Česko podle něj nemá stanovenou nějakou definitivní lhůtu. "My chceme skutečně vyjednat takové smlouvy, které budou nejlepší a budou nám vyhovovat. Pokud se k takovým smlouvám nedostaneme, tak je rozhodně do parlamentu předkládat nebudeme," podotkl Pojar.
Dvě třetiny starostů odmítají jednat s Klvaňou o americkém radaru
Dvě třetiny starostů odmítají ve středu ve Spáleném Poříčí diskutovat s vládním koordinátorem Tomášem Klvaňou o problematice amerického protiraketového radaru v Brdech. Tvrdí, že Klvaňa pro ně není partnerem a sami svolali setkání 60 starostů na pátek do Rožmitálu pod Třemšínem. Vyplývá to z dotazů ČTK na radnicích.
Iniciátoři setkání v Rožmitálu chtějí v pátek zveřejnit důvody, proč nesouhlasí s názory Klvani a představí vlastní posudek zdravotních rizik radaru. Zároveň nevylučují, že založí svaz obcí proti radaru. Starostové, kteří chtějí ve středu s Klvaňou jednat, chápou páteční setkání spíše jako aktivitu středočeských obcí, jichž se radar tolik netýká.
Od středy nebudou trestáni řidiči, kteří ublíží pouze sami sobě
S úderem úterní půlnoci začne platit takzvaná technická novela zákona o silničním provozu, která zpřesňuje a ruší některé problematické body současného zákona a upravuje tresty za některé přestupky. Novela například ruší pokutu až 50.000 korun a až dvouletý zákaz řízení pro řidiče či cyklistu, který při nehodě zraní jen sám sebe. Tvůrci novely se zaměřili i na boj proti řidičům, jejichž poznávací značka je zakrytá nebo nečitelná. Tento čin budou nově policisté hodnotit jako přestupek. "Motorkáři si s oblibou zadní značku ohýbají nebo ji zakrývají dámskými kalhotkami. Nyní bude tento čin přísně trestán odebráním řidičského oprávnění a pokutou až 10.000 korun," uvedl dříve tiskový mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.
Zrekonstruovaný Štefánikův most od úterý řidičům
Na zrekonstruovaný Štefánikův most se po půlroce vrátily automobily, ve středu ráno na něj vjedou i tramvaje. V úterý odpoledne most slavnostně otevřel primátor Pavel Bém. Oprava mostu byla nezbytná, jeho stav ještě zhoršily povodně z roku 2002. "Štefánikův most byl první z klíčových investic města, kterými chceme postupně zajistit rekonstrukce dalších mostů,"řekl Bém. V pondělí se začal opravovat Karlův most, příští rok je na řadě Libeňský a poté Hlávkův most. Na místě dnešního Štefánikova mostu byl původně řetězový most císaře Františka Josefa I. z roku 1868.
Vysoké školy chtějí společně hledat studenty-plagiátory
Nejméně 13 českých veřejných vysokých škol plánuje společně odhalovat studenty, kteří svou diplomovou nebo bakalářskou práci nelegálně opíší. Vyhledávání nepoctivých studentů umožní počítačový systém, který vložené práce ze všech škol bude porovnávat. Ochranu proti plagiátorství již déle než rok používá už brněnská Masarykova univerzita. Nyní ji nabízí k využití také dalším školám. Do systému se chce zapojit například Univerzita Palackého v Olomouci nebo Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. Brněnská univerzita díky programu odhalila několik plagiátorů. Jeden byl za opisování vyloučen, další případy jsou nyní před disciplinárními komisemi. V budoucnu by měl program odhalit i nepoctivce, kteří neopisují od spolužáků, ale od studentů jiných českých vysokých škol. Vysoké školy chtějí s projektem proti plagiátorství žádat o dotaci na ministerstvu školství. Na první rok zavádění a provozování sytému potřebují asi osm milionů korun.
Práce na prodloužení Baťova kanálu začnou na jaře 2008
Prodloužení splavnosti Baťova kanálu ze Sudoměřic až do Hodonína přijde asi na 100 milionů korun. Práce začnou příští rok na jaře a první turisté by se na lodích směřujících z Otrokovic na Zlínsku měli svézt až do Hodonína již koncem roku 2009. ČTK to řekla Pavlína Straková z Ředitelství vodních cest České republiky. Pro prodloužení unikátní vodní cesty je nutné vystavět novou plavební komoru v Rohatci a upravit asi 800 metrů koryta kanálu. Komora bude stát v místě, kde se nejjižnější část kanálu spojuje s řekou Moravou. Odtud je to pak již jen kousek do Hodonína. Ministerstvo životního prostředí již dalo projektu zelenou. Zájem turistů o Baťův kanál stále vzrůstá. Prodloužení vodní trasy do Hodonína dále pomůže v rozvoji turistiky v regionu. "Obnova kanálu je pro nás naprosto klíčová. Doufáme, že k nám lodě přivezou turisty,"řekl ČTK hodonínský starosta Lubor Šimeček.
Baťův kanál vznikl za první republiky jako zavlažovací systém pro zemědělce a dále jako 50 kilometrů dlouhá trasa, po které se převáželo uhlí z Rohatce u Hodonína do Otrokovic na Zlínsku. Kanál je pojmenován po známém zlínském podnikateli Janu Antonínovi Baťovi, který byl jedním z autorů celého projektu.
Vláda projedná návrh na působení vojáků v provincii Lógar
Vláda ve středu projedná návrh ministryně obrany Vlasty Parkanové a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga na vyslání českého provinčního rekonstrukčního tým do afghánské provincie Lógar. Podle mluvčího ministerstva obrany Andreje Čírtka by se na obnově země mohli podílet kromě vojáků také civilní experti, které vyšlou například ministerstva zahraničí, průmyslu a obchodu nebo dopravy. Vojáci již v současnosti působí spolu s Němci a Dány v rekonstrukčním týmu v provincii Badachšán na severu země. Deník Právo v úterý uvedl, že Lógar je považován za baštu přívrženců Tálibánu. Podle Práva jsou v provincii aktivní buňky Tálibánu a v některých oblastech obyvatelstvo podporuje povstalecké síly, z čehož vyplývá nepřátelský postoj k cizím jednotkám. Čírtek však řekl, že Lógar je na poměry Afghánistánu "relativně bezpečné území s velkým rozvojovým potenciálem".
Kromě Badachšánu Češi v současnosti v Afghánistánu působí rovněž v polní nemocnici na mezinárodním letišti v Kábulu. Na jihu Afghánistánu operují členové speciálních sil vojenské policie.
Divadelník Kratochvíl žaluje ČR u arbitrážního soudu
Petr Kratochvíl z pražského Divadla Ta Fantastika žaluje Česko u arbitrážního soudu kvůli financování pražských divadelních scén. Rozhodl se obrátit i na Evropskou komisi a Evropský soudní dvůr. Kratochvíl, který má americké občanství, žaluje český stát, že neochránil jeho investice. Už v březnu kritizoval Kratochvíl stav veřejné podpory, především kritéria hodnocení systému rozdělování financí z městské pokladny. Spolu s Janem Hrušínským z Divadla na Jezerce, zpěvákem a skladatelem Jankem Ledeckým z Divadla Kalich a Divadlem Radka Brzobohatého patřil k největším kritikům systému, kterým hlavní město přiděluje kulturní granty. "Obklopuje nás Bratrstvo kočičí pracky. Braňme se tomu, že co je soukromé, je podezřelé a nepoctivé," uvedl tehdy Hrušínský. Letos o granty žádalo 550 subjektů, na všechny se nedostalo.
Nejvyšší grant od města obdržel na jaře Činoherní klub, jako jediný na čtyři roky. "Považuji to za spravedlivé,"řekl novinářům jeho ředitel Vladimír Procházka. Divadlo bývalo městskou organizací, bylo přeměněno na obecně prospěšnou společnost. Už tehdy bylo dáno, že takové scény budou mít čtyřleté granty, uvedl a upozornil, že podle pravidel Evropské unie mohou s jistými výjimkami dostávat veřejné peníze jen neziskové organizace. Některá divadla jsou ale obchodní společnosti.
Poutník Binder došel z H. Hradu do Vatikánu, cestu popsal v knize
Zážitky z putování z Horního Hradu na Karlovarsku do Vatikánu sepsal cestovatel a milovník historie Petr Binder známý pod přezdívkou Hroch. Pěší pouť, již započal 30. dubna a urazil při ní 1544 kilometrů, absolvoval za 53 dní. Knihu Putování Hrocha aneb cesta z Horního hradu, jež přibližuje i setkání s papežem, bude pokřtěna v sobotu v Horním Hradě. ČTK to oznámil Binder. Cestu absolvoval ve středověkém oděvu. V rámci možností se přitom spoléhal jen na prostředky, které v té době měli poutníci k dispozici. Sebou nesl sochu svatého Václava, jíž nechal požehnat. Nyní bude umístěna v kapli nad Horním Hradem. "Prošel jsem hranice šesti států a zjistil, jaké je to ve výšce 2504 metrů nad mořem i u moře. Příroda mi dala pocítit od deseti stupňů pod nulou do plus 43 stupňů ve stínu. Nechyběl ani déšť, kroupy, sucho, mlha, dusno, třímetrové závěje sněhu," uvedl Binder. Papežovi předal Binder ve Vatikánu opožděný dárek k 80. narozeninám, a to stříbrnou pamětní medaili číslo 001 s motivy hornohradského hradu a zámku Hauenštejna.
Samec nosorožce černého vyjel z dvorské zoo do zahrady v Curychu
Samec nosorožce černého Jimm z dvorské zoologické zahrady vyrazil v úterý ráno na cestu do zoo ve švýcarském Curychu. Osmadvacetiletý samec by se měl na novém místě stát hlavou chovného stáda trojice samic, řekla ČTK Jana Myslivečková. Jimm se přemisťuje v rámci evropského programu na záchranu nosorožců.
Vídeňská příprava fotbalistů má ukázat útočnou sílu soupeřů
Především vylepšit ofenzivu chtějí ve středečním přípravném zápase ve Vídni trenéři Rakouska i českého výběru. Pro svěřence Karla Brücknera je to poslední příprava před kvalifikačním závěrem, pro domácí další z řady zápasů, které mají přinést spolupořadatelské zemi nadcházejícího Eura lepší vyhlídky, než na jaké byli fanoušci zvyklí v posledních letech. Oba soupeři ale budou postrádat své kapitány - Ivanschitze i Rosického totiž trápí zraněné koleno. Jinak jsou ale oba týmy v dosti odlišné situaci. Zatímco domácí kouč Josef Hickersberger může se sestavou volně míchat, aby si ověřil schopnosti všech hráčů, hosté by si potřebovali vylepšit náladu po nevydařeném závěru kvalifikačního jara.
Brückner dorazil v úterý do Vídně určitě spokojenější než třeba na červnový duel do Cardiffu. Útočná dvojice Baroš s Kollerem chytila dech a vídeňský duel to má potvrdit. I proto hodlá kouč tým poskládat útočně, přestože hraje venku. "Budeme tentokrát více preferovat útočnou fázi, která nám v posledních zápasech více méně pokulhávala," prohlásil Brückner ještě před odletem z Prahy. Brückner ale musí brát při sestavení základní jedenáctky jiné ohledy. Třeba na to, že někteří hráči dosud neodehráli ani jeden ligový zápas.
Čech potřetí vyhrál Zlatý míč, Lavička obhájil mezi trenéry
Brankář Petr Čech potřetí za sebou triumfoval v novinářské anketě Zlatý míč o nejlepšího českého fotbalistu. Opora londýnské Chelsea porazila v jedenáctém ročníku nejtěsnějším rozdílem v historii o pouhé tři body záložníka Arsenalu Tomáše Rosického, suverénního vítěze podzimní části. Třetí skončil Marek Jankulovski z AC Milán, který v květnu jako třetí Čech vyhrál Ligu mistrů. Mezi trenéry stejně jako loni zvítězil Vítězslav Lavička, Objevem roku se stal brankář Zdeněk Zlámal. Výsledky ankety byly vyhlášeny v ponělí večer v pražském Top hotelu.
Čech netajil, že jej třetí prvenství po sobě zaskočilo. "Přece jenom bylo moje manko na Tomáše (Rosického) veliké a on měl dobrou sezonu v Arsenalu i v reprezentaci," uvedl Čech po vyhlášení, na kterém mu cenu předal hokejový brankář Dominik Hašek. "Věřil jsem, že bych se třeba Tomášovi mohl na jaře trochu přiblížit. Ale opravdu jsem nečekal, že bych ho předehnal. I proto si toho vítězství moc cením, i proto, čím jsem si v minulém roce prošel," poukázal Čech na loňskou sezonu, v níž nejprve absolvoval operaci ramen a na podzim jej pak na dlouho vyřadila fraktura lebky. Pětadvacetiletého gólmana prý těžké chvíle posílily. "Člověk změní žebříček hodnot. Uvědomí si, že by třeba už fotbal hrát nemusel. Naštěstí všechno dobře dopadlo," dodal Čech.
Čech si připsal už třetí vítězství v anketě, pomyslnému historickému žebříčku vévodí Pavel Nedvěd s pěti triumfy.
V anketě o nejlepšího trenéra opět zvítězil Lavička, jenž v květnu skončil v Liberci, s kterým obsadil v lize čtvrté místo, a od nové sezony vede reprezentační jednadvacítku. Lavička vyhrál před Michalem Bílkem, který přivedl k "double" pražskou Spartu, a Dušanem Uhrinem mladším. Ten s Mladou Boleslaví podruhé za sebou postoupil do evropských pohárů, když Středočeši obsadili třetí místo v lize. Od nové sezony Uhrin koučuje rumunskou Politechniku Temešvár. Lavičku druhý úspěch v anketě překvapil. "Nečekal jsem, že zvítězím ani před rokem, když jsme s Libercem vyhráli ligu. Tím méně bych to předpokládal letos. Sice jsme do posledního kola bojovali o titul, ale určitě nemohu hovořit o úspěšné sezoně," uvedl Lavička. Pondělního galavečera se nemohl zúčastnit, protože se s týmem do 21 let připravuje na úterní přátelský zápas ve Skotsku.
Objevem roku je Zlámal, který na sebe v minulé sezoně upozornil dobrými výkony v brance Zlína, kde byl na hostování ze Sparty. Zachytal si i na mistrovství Evropy hráčů do jednadvaceti let v Nizozemsku, kde ale "lvíčata" nepostoupila ze skupiny. V létě se Zlámal neúspěšně pral o místo jedničky ve Spartě a nakonec přestoupil do Liberce.
Neumannová stále hledá manažéry
Kateřina Neumannová, nová prezidentka organizačního výboru mistrovství světa v klasickém lyžování 2009 v Liberci, stále nenašla manažery do svého štábu. Na úterý pozvala do Liberce několik lidí, kteří se měli funkcí ujmout, většina z nich ale schůzku odmítla. Hlavní část klíčových funkcí zůstává téměř čtyři týdny po změně ve vedení organizačního výboru neobsazená. Neumannová původně tvrdila, že nebude problém klíčové manažery nahradit. Protože se jí to ale nepodařilo, oslovila už koncem minulého týdne někdejší manažery, aby se do přípravy šampionátu znovu zapojili. Ti jí však odpověděli, že nemají o další spolupráci zájem. Potom se na ně obrátil generální sekretář svazu lyžařů Norbert Pelc, a aby svému dopisu dodal váhu, připojil prosbu prezidenta Mezinárodní lyžařské federace Gian Franka Kaspera s výzvou, aby všichni udělali pro zdar mistrovství maximum. Šestice někdejších manažerů úterní setkání s Neumannovou ignorovala. Neumannová bude muset zřejmě sehnat odborníky v zahraničí, což bude drahé. Navíc to s sebou přinese jazykové a organizační problémy, vyplývající z toho, že nebudou znát prostředí, vztahy a místní podmínky.
Právníci mají do tří dnů určit další postup v kauze Vsetín
Způsob obrany proti rozhodnutí Asociace profesionálních klubů, která vyřadila hokejisty Vsetína z extraligy, leží v rukou klubových právníků. Vedení nejúspěšnějšího klubu samostatné české extraligy zatím neurčilo další postup poté, co se svým odvoláním neuspělo u arbitrážní komise Českého svazu ledního hokeje. Ve Vsetíně platí od pondělního odpoledne setrvalý stav. Klub zatím na verdikt arbitráže, která potvrdila dřívější rozhodnutí APK, nezareagoval. Z náznaků po pondělním jednání akcionářů se však dá vyčíst, že kauza může skončit až u civilního soudu. "Definitivně se rozhodneme po právní analýze. Počítáme, že by měla být hotova do dvou, tří dnů,"řekl ČTK předseda představenstva Oldřich Štefl. Pokud by právníci klubu doporučili předat spor právní instituci, mohlo by to mít i zásadní vliv na začátek extraligy. Podle Štefla je v podobných případech součástí žaloby i žádost o předběžné opatření, kterým by soudy mohly znemožnit rozehrání nejvyšší soutěže do prošetření kauzy. Přestože do začátku ligových soutěží zbývají poslední týdny, Vsetín neví, zda seniorský hokej na soutěžní úrovni ve městě zůstane.
Berdych bude na US Open devítkou, Štěpánek mezi nasazenými není
Trojice českých zástupců figuruje mezi nasazenými tenisty pro nadcházející US Open. Při posledním grandslamu roku bude nejvýše nasazeným Čechem turnajová devítka Tomáš Berdych, mezi ženami jsou nasazené třináctka Nicole Vaidišová a dvacítka Lucie Šafářová. Organizátoři turnaje vycházeli při nasazování ze světového žebříčku, takže se mezi dvaatřicet nejlepších nevešel aktuálně 34. hráč světa Radek Štěpánek, který hrál na amerických betonech v excelentní formě. Středeční losování tak může českému tenistovi přisoudit kohokoliv z favoritů včetně světové a nasazené jedničky Rogera Federera ze Švýcarska, jenž bude v New Yorku usilovat o čtvrtý triumf za sebou.
Počasí:
Ve středu očekávají meteorologové oblačno, místy přeháňky nebo bouřky, přechodně i polojasno. Teploty 23 až 27 stupňů Celsia.