Zprávy

Klaus chce zrušení verdiktu soudu ohledně justičního čekatele

Prezident Václav Klaus zaslal Nejvyššímu správnímu soudu v Brně kasační stížnost proti rozsudku Městského soudu v Praze z poloviny června. Pražský soud hlavě státu uložil, že do šesti měsíců musí jmenovat justičního čekatele Petra Langra soudcem, nebo musí řádně zdůvodnit své rozhodnutí. Prezident chce, aby byl verdikt zrušen, řekl ČTK mluvčí Hradu Petr Hájek.

"Rozsudek Městského soudu v Praze považuji za nesprávný," napsal mimo jiné Klaus v dopise, který má ČTK k dispozici. Proti verdiktu se ohradil již dříve. Spor o jmenování nebo nejmenování Langra do funkce soudce není podle něj o tomto člověku, ale o prezidentských pravomocích. "Jako každá ze složek systému dělby moci má i soudní moc své vymezené pravomoci, mezi něž ale nepatří možnost rozhodovat o příchodu nových soudců do justice," napsal ve stížnosti.

Langra a další tři desítky čekatelů odmítl Klaus před více než dvěma lety jmenovat soudci s odůvodněním, že je jim méně než 30 let. Jeho krok vyvolal řadu kritických reakcí, například ze strany ministerstva spravedlnosti či soudů, které s novými soudci počítaly a obávaly se přetížení. Prezident Soudcovské unie Jaromír Jirsa dokonce označil tehdejší Klausovo rozhodnutí za protiústavní. Osm čekatelů podalo na prezidenta ústavní stížnost, s níž ale neuspěli. Jeden ji sám stáhl. Museli se nejprve obrátit na správní soud. Ve sporu pak někteří z nich pokračovali, jedním z nich byl právě Langer. Čekatelé se obrátili na městský soud, kde také neuspěli. Dalším krokem tedy bylo odvolání k Nejvyššímu správnímu soudu. Loni v dubnu se NSS zastal a Langra a Petry Kořínkové, když uznal, že rozhodnutí prezidenta o jmenování soudců je přezkoumatelné ve správním soudnictví. Tehdy přikázal pražskému městskému soudu, aby případ znovu projednal a vynesl rozhodnutí. Podle názoru Nejvyššího správního soudu je prezident součástí moci výkonné a vystupuje ve dvou rolích: jako ústavní činitel a také jako správní úřad, a to právě při jmenování soudců.

Ministerstvo financí zažalovalo ČSOB o 27 miliard korun

Ministerstvo financí zažalovalo ČSOB u arbitrážního soudu v Paříži o téměř 27 miliard korun. Peníze žádá jako kompenzaci v souvislosti s očištěním Investiční a Poštovní banky, kterou ČSOB převzala v červnu 2000 za symbolickou korunu. Částku ministerstvo vyčíslilo jako rozdíl mezi tím, kolik peněz dosud očištění IPB stálo, a jaká je hodnota banky. "Do těchto dnů stát vyplatil ČSOB 150 miliard korun a jsme přesvědčeni, že co je nad nulu, by mělo být vráceno," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

IPB podle ČSOB zkrachovala, protože rozpůjčovala vklady svých klientů do nenávratných úvěrů. Tyto úvěry pak od zkrachovalé banky odkoupil stát. "ČSOB fungovala jako jakýsi průtokový ohřívač, který toky z ministerstva připisoval klientům," uvedl v pondělí generální ředitel ČSOB Pavel Kavánek. "ČSOB důrazně odmítá, že by snad na úkor státu získala z veřejné podpory pro záchranu vkladů v bývalé IPB jakýkoli neoprávněný prospěch," dodal.

IPB vznikla v roce 1990 jako malá banka s jedinou pobočkou. Během 90. let se ale rychle rozrostla a dostala se mezi čtyři největší finanční ústavy v ČR. ČNB na ni uvalila nucenou správu 19. června 2000 a ČSOB koupila peněžní ústav o tři dny později. Nejznámější spor kolem IPB vedl stát s japonskou Nomurou, která byla spoluvlastníkem banky. Vláda podle Nomury porušila dohody o ochraně investic a arbitráž jí dala loni v březnu za pravdu. Nomura požadovala 40 miliard korun, ČR naopak v jiné arbitráži po Nomuře požadovala 111 miliard korun. Loni v listopadu ČR podepsala s Nomurou smír.

Žalobkyně zastavila stíhání vrcholných manažerů IPB

Žalobkyně zastavila stíhání šesti vrcholných manažerů zkrachovalé Investiční a poštovní banky, kteří se podle policie pokusili zbavit čtyř špatných úvěrů v hodnotě devět miliard korun. ČTK to řekla státní zástupkyně Darja Dunajová. Trestní stíhání zastavila proto, že jednání obviněných není trestným činem. Případ se týká jedné ze tří dosud neukončených trestních kauz souvisejících s IPB. Jde o případ, kdy se podle policie šest manažerů IPB pokoušelo v letech 1998 a 1999 zbavit banku čtyř špatných revolvingových úvěrů. Jde o typ půjčky, kterou firma splatí a vzápětí si ji zase vezme. Obvinění podle policie půjčili spřízněným firmám devět miliard korun na jejich odkup, ale peníze se bance nikdy nevrátily.

Policie za rizikové operace obvinila v červnu 2004 bývalého generálního ředitele IPB Jana Klacka, jeho dva náměstky Libora Procházku a Aladára Blaase a manažery Alfréda Šebka, Jiřího Fabiána a Petra Beneše. Stíhala i šest podnikatelů, kteří vedli firmy, jež odkoupily špatné úvěry. Na nákup si podle policie půjčily u IPB.

Policie a soudy se nyní v souvislosti s krachem IPB zabývají ještě dvěma případy. Pražský městský soud řeší kauzu, v níž je obžalováno sedm vysokých představitelů IPB kvůli nezákonně vydaným dluhopisům za šest miliard korun. Rozhodnutí by mohlo padnout v říjnu. Dalším známějším případem je kauza "České pivo", kde policie vyšetřuje podvod s akciemi Plzeňského Prazdroje. Policie stále čeká na právní pomoc mimo jiné z Velké Británie, Kanady či Kajmanských ostrovů.

Koaliční spory o zdravotní část reformy financí trvají

V koalici přetrvávají rozpory v názoru na zdravotní část reformy financí. Lidovci žádají, aby byly od poplatků u lékaře osvobozeny děti mladší 15 let. Šéf zdravotní skupiny ODS Boris Šťastný ale ČTK řekl, že on je ochoten podpořit nanejvýš výjimku pro děti do šesti let. I pro tu by prý hlasoval, jen "když zavře obě oči" ve snaze zachovat vládu. Myslí si totiž, že v systému zdravotnických poplatků by mělo být výjimek co nejméně a případné sociální dopady úhrad by měl řešit sociální systém. Šťastný uvedl, že kompromis budou hledat předsedové stran.

Předsedové ODS, KDU-ČSL a Strany zelených budou muset najít kompromis nejen ve zdravotní, ale zejména v daňové části reformy. Ani shoda ve věci poplatků ve zdravotnictví ale nebude jednoduchá. Kromě požadavku KDU-ČSL jako strany, která žádá osvobození dětí do 15 let od plateb u lékaře, jsou ve hře i výhrady lidoveckého poslance Ludvíka Hovorky. Nad rámec stanoviska svého klubu zpochybňuje i poplatky za recept a poplatky u lékaře obecně. "To je pro mě taková zásadní věc, že si myslím, že to nemohu podpořit v této podobě, pokud neprojde pozměňovací návrh, který chci navrhnout," řekl minulý týden ČTK. Šťastný míní, že lidovci by si měli uvědomit poměry sil ve sněmovně i v koalici. Občanští demokraté už podle něj ustoupili v řadě jiných věcí "mimořádným způsobem".

Sněmovna se kvůli reformě sejde zřejmě 14. srpna, kdy by měli poslanci předkládat pozměňovací návrhy. Spekuluje se o tom, že závěrečné hlasování by se mohlo odehrát 21. srpna.

Bruselu stále vadí podoba kontraktů na vodohospodářské provozovatele

Evropská komise s českou stranou hledají způsob, jak zajistit, aby peníze z Evropské unie určené pro vodohospodářské projekty v České republice skutečně putovaly na výstavbu čističek či kanalizací. Komisi totiž vadí podoba kontraktů na jejich výstavbu, které jsou nevyvážené. V rozhovoru s ČTK to řekla náměstkyně generálního ředitele Evropské komise pro regionální rozvoj Katarína Mathernová. Evropská komise má především výhrady k délce smluv mezi provozovateli vodárenských soustav a jednotlivými městy, která jsou mnohdy žadateli o peníze z fondů EU.

Na vodohospodářské projekty jsou pro léta 2007 až 2013 vyčleněny asi dvě miliardy eur (asi 56 miliard korun). Brusel se obává mimo jiné toho, že kvůli značné délce některých smluv by evropskými penězi v podstatě dotoval majetky soukromých firem, nikoli měst. Na vylepšování vodohospodářské infrastruktury přitom nezbývá příliš času. Česko se zavázalo do roku 2010 splnit normy EU na čištění odpadních vod, což si podle propočtů vyžádá investice za desítky miliard korun, z nichž většina by měla přijít z evropských fondů. Pokud by ale větší část těchto nákladů musely nést české rozpočty, vedlo by to podle odborníků k citelnému růstu cen vodného a stočného.

Sklizeň obilí je za třetinou, výnos se postupně lepší

Letošní žně vstouply do druhé třetiny. Sklizeno je podle údajů ministerstva zemědělství 39 procent z celkových 1,46 milionu hektarů. Průměrný výnos se přitom postupně zvyšuje a podle dosavadních výsledků činí 4,6 tuny z hektaru. Proti loňsku je to nárůst o 11 procent. Do finále jde sklizeň řepky, kde je produkce z hektaru mírně vyšší než loni.

ČEZ odkoupil přes tři procenta vlastních akcií

Energetická společnost ČEZ odkoupila více než tři procenta vlastních akcií. Na nákup vlastních cenných papírů, který začal 30. dubna, ČEZ vynaložil přibližně 19,5 miliardy korun. Firma již před zahájením zpětného odkupu držela vlastní akcie, takže nyní má zhruba 3,3 procenta na základním kapitálu. Důvodem odkupu je podle společnosti současná neefektivní struktura kapitálu a nízký poměr dluhu k vlastnímu jmění. Zatímco pro ČEZ tento poměr vychází na 0,9, průměr sektoru je 2,5. Společnost kupuje vlastní akcie v době, kdy vláda na kapitálovém trhu prodává prostřednictvím České spořitelny sedmiprocentní balík akcií. Ministerstvo financí detaily obchodu tají; není zatím ani zřejmé, zda už se s prodejem začalo. Dosud stát držel 67,6 procent akcií.

ČEZ je nejziskovější tuzemskou společností. Skupině ČEZ v 1. čtvrtletí podle konsolidovaných neauditovaných výsledků vzrostl čistý zisk meziročně o 25,1 procenta na 12,977 miliardy korun. Čistý zisk skupiny ČEZ po odečtení menšinových podílů, tedy zisk náležející akcionářům ČEZ, činil 12,681 miliardy korun.

Czech Coal a E.ON postaví uhelnou elektrárnu o výkonu 1200 MW

Energetická skupina Czech Coal oficiálně potvrdila, že hodlá společně s německým koncernem E.ON postavit v Česku hnědouhelnou elektrárnu o výkonu 1200 megawattů. ČTK to sdělil mluvčí Czech Coal Radek Stavěl. Pro srovnání, oba bloky jaderné elektrárny Temelín pracují s instalovaným výkonem celkem 2000 MW. Hodnota investice by podle dřívějšího vyjádření šéfa německé firmy E.ON Wulfa Bernotata měla dosáhnout dvou miliard eur (zhruba 56,5 miliardy korun). E.ON zajistí ve společném podniku technologie, Mostecká uhelná, která patří do skupiny Czech Coal, uhlí.

Bazala: České dráhy v pololetí vykázaly zisk 30 milionů korun

České dráhy dosáhly podle předběžných údajů v letošním prvním pololetí zisku 30 milionů korun. České televizi to řekl generální ředitel společnosti Josef Bazala. Dráhy předběžně zvýšily i tržby v osobní a nákladní dopravě. "Pokračuje ten trend, který byl nastolen v prvním čtvrtletí, a my předpokládáme, že České dráhy poprvé v letošním roce budou v zisku," řekl televizi Bazala. Ziskové hospodaření společnosti podle Bazaly umožňuje zrychlit investice do obnovy tratí, nádraží a vozového parku. Zvyšuje se také důvěryhodnost firmy. "Jsme schopni přesvědčit vládu, že některé programy, které nám pomáhají urychlit tempo investic, jako je třeba program Eurofima, přinášejí svoje ovoce," řekl televizi Bazala.

O poloze nádraží v Brně budou zastupitelé jednat nejspíš v září

Na svém prvním zasedání po prázdninách by brněnští zastupitelé měli řešit, zda vlakové nádraží opravit v jeho nynější poloze v centru, nebo je i se železničním uzlem odsunout na jih. Politici nyní čekají na odbornou analýzu, která obě varianty porovná. Za dokument Brno zaplatí 3,5 milionu korun. Jeho zpracování zadala nová koalice vedená ČSSD, v níž jsou zastoupeni také odpůrci přesunu nádraží ze Strany zelených. Minulé vedení Brna v čele s ODS projekt prosazovalo. Občanští demokraté jsou nyní v opozici.

Studie porovná obě varianty ze čtyř hledisek: železničního provozu, pohledu lidí, kteří budou vlakem jezdit a přejí si co nejkomfortnější cestování, z hlediska urbanistického rozvoje města a nákladů stavby. Veselý řekl, že podle názoru jeho mateřské KDU-ČSL by v konečném hodnocení mělo mít nejvyšší váhu hledisko železničního provozu a veřejné dopravy, oběma doporučili lidovci dát čtyřicetiprocentní význam.

Brno plánuje kontroly likvidace odpadních vod na březích přehrady

Brněnský magistrát začne od 25. července kontrolovat majitele chatek na březích brněnské přehrady, zda dodržují zákony o likvidaci odpadních vod. Na zhoršující se kvalitě vody v přehradě, ve které museli hygienici minulý týden zakázat koupání, se podle magistrátu podílí také splaškové vody z rekreačních chatek. "Každý majitel nemovitosti bude muset řádně zdokladovat, že odpadní vody likviduje v souladu se zákonem. Nelze už dále nečinně přihlížet tomu, jak kvůli nezodpovědnosti některých majitelů chat je znemožňováno koupání v přehradě všem Brňanům," podotkl náměstek pro rozvoj města Brna Martin Ander. Brněnská přehrada trpí nejvíce přítomností toxických sinic. Právě pro ně jsou odpadní vody přímo živnou půdou.

O golfovém hřišti v Klánovicích se rozhodne asi v září

O kontroverzním záměru výstavby golfového hřiště v části Klánovického lesa na okraji Prahy se rozhodne patrně v září. Pražští zastupitelé by měli posoudit návrh na změnu územního plánu, kterým by se parcely staly lesoparkem půdou a stavba hřiště by nebyla možná. Nyní jsou vedeny jako rekreační a sportovní plochy. Odpůrci hřiště chystají na září shromáždění přímo před magistrátem, sdělila ČTK městská zastupitelka Eva Tylová (Strana zelených). Golfové hřiště chce v Klánovickém lese stavět soukromá firma, která se odvolává na prvorepublikové tradice. Hřiště tam bylo od konce 30. let minulého století, po nástupu socialismu bylo zalesněno. "Opomíjí se fakt, že na místě někdejšího hřiště je nyní hodnotný, 60 let starý les," podotkla Tylová. Místní radnice nejprve záměr investora podporovala, nyní zastává opačný názor. "Klánovičtí občané dali jasný signál ke golfu v našem lese v loňských komunálních volbách. Strany, které se postavily proti kácení, získaly sedm z devíti míst v zastupitelstvu," sdělil starosta Ladislav Hrabal (nezávislý). Radnice bude přání obyvatel respektovat, dodal.

Před dvaceti lety se v M. Boleslavi vyrobila první Škoda Favorit

Před 20 lety vyrobila mladoboleslavská automobilka Škoda první model Favorit. Do roku 1994, kdy byla jejich výroba zastavena, jich Škoda včetně provedení kombi s označením Forman prodala přes milion, úspěšnější byly již jen felicie, fabie a octavie. "Favorit se stal úspěšným konceptem, díky kterému o automobilku projevili zájem zahraniční partneři," sdělil mluvčí Škodovky Jaroslav Černý. Favorit prý výrazně ovlivnil rozhodnutí Volkswagenu vstoupit v roce 1991 do společnosti Škoda Auto.

Model s pracovním označením Škoda 781 byl 1. července 1987 vyroben v rámci předsériové výroby. Stal se prvním vozem nižší kategorie střední třídy s náhonem předních kol a splývavou zádí, s motorem uloženým vpředu napříč. Původního modelu Favorit se nakonec zkompletovalo 783.163 kusů, přestože Škodovka původně počítala s produkcí asi 336.000 aut a ukončením výroby v roce 1990. Později vznikly ještě modely Forman (223.059 kusů) a Pick-up (70.900 kusů).

Při uvedení do prodeje v roce 1988 Favorit stál 84.600 korun, což byl osmadvacetinásobek tehdejšího průměrného platu v Československu. Například pořízení základní verze nové fabie vyjde nyní asi na 13 průměrných měsíčních platů.

Kožený se bude snažit při odvolání změnit verdikt o vydání do USA

Finančník Viktor Kožený, který byl jednou z nejznámějších postav československé kuponové privatizace, díky níž také pohádkově zbohatl, po deseti měsících opět předstoupí před soud. Na Bahamách začalo v pondělí další kolo procesu o jeho vydání do Spojených států. V první instanci soudkyně loni na podzim s vydáním souhlasila, Kožený se ale odvolal. Po více než roce a půl ve vazbě byl koncem letošního dubna propuštěn podmínečně na svobodu. Tou dobou mělo začít odvolací řízení, ale protože americká strana nepředložila požadované dokumenty, soudce vrchního soudu jednání odročil na 23. července.

USA usilují o vydání Koženého, který se narodil v Praze, žil v Německu a ve Spojených státech a nyní vystupuje jako irský občan, kvůli obviněním z korupce při privatizaci ropného průmyslu ve druhé polovině 90. let v Ázerbájdžánu. Kožený se hájí tím, že americký zákon proti podplácení státních činitelů v zahraničí, o nějž se žaloba opírá, se na něho jako na cizince nevztahoval. Obvinění popírá a tvrdí, že je nevinen.

Obžalován je spolu s Američany Frederikem Bourkem a Davidem Pinkertonem. V jejich případě ale federální soudkyně v New Yorku před několika dny rozhodla, že je možné je nadále stíhat jen ve třech bodech, ostatní z původně sedmadvacetibodové obžaloby uznala za promlčené. Kožený tento verdikt uvítal, neboť, jak řekl ČTK, promlčení se týká i jeho.

Soudní přelíčení je plánováno na celý týden, konečný verdikt se ale v této fázi nečeká. I poté, až vrchní soud rozhodne, je pravděpodobné, že se případ dostane před bahamský odvolací soud a poté do Londýna před královninu Tajnou radu, která působí jako nejvyšší soudní instance i pro Bahamy. Vydávací proces tak zřejmě potrvá ještě řadu měsíců a možná i několik let.

Kožený se ostře ohradil proti nynější cestě bývalého českého policejního vyšetřovatele Václava Lásky do USA, kde má prý na pozvání právníků údajně podvedených investorů pomoci Koženého usvědčit. Finančník cestu chápe jako snahu bývalého detektiva podplatit.

Vězněný azylant má být v úterý souzen v Ázerbájdžánu

Ázerbájdžánského azylanta Rovšana Nazarova, který požívá ochrany ČR a je již čtyři měsíce zadržován ve své zemi, čeká v úterý soud. ČTK o tom informoval jeho bratr Elšan Nazarov. Azylantovi podle něj nepovolili jeho věznitelé obhájce ani setkání s příbuznými. "Vzhledem k hrubému porušení jeho základních práv ještě během vyšetřovaní, jako je absence obhájce a falzifikace výpovědí svědků ze strany prokurátora, nemůžeme očekávat ani spravedlivý soudní proces," uvedl Elšan Nazarov. Jeho bratr odcestoval domů přesto, že ho před tím české úřady důrazně varovaly. Azylantovi se pokoušela pomoci také česká diplomacie. Jaké konkrétní kroky česká strana pro Nazarovovo propuštění podnikla, mluvčí Černínského paláce kvůli taktice neupřesnila. "Jak se zdá, pomoc přišla buď pozdě, nebo nemá žádoucí efekt," uvedl bratr azylanta.

V minulosti působil Sadaj Nazarov jako poradce bývalého ázerbájdžánského premiéra Sureta Gusejnova. V roce 1994 kvůli pronásledování režimem prezidenta Gejdara Alijeva vlast opustil. O tři roky později získal profesor Nazarov v ČR azyl.

Mladí lidé z celého světa přijíždějí debatovat do Třeště

Svoboda projevu a otázky spojené s vlastnictvím a využíváním zdrojů pitné vody jsou diskusními tématy mezinárodního fóra debatující mládeže (IDEA Youth Forum), které dnes příjezdem soutěžních týmů začalo v Třešti na Jihlavsku. Cílem debatování je rozvíjet dovednosti kritického myšlení, argumentace a rétoriky a prohlubovat znalosti účastníků. "V konečném důsledku debatování vede k podpoře tolerance a kritické úctě k názorům druhých," řekl ČTK René Brinda z Asociace debatních klubů.

Hlavním tématem mistrovství světa bude vlastnictví a využívání zdrojů pitné vody. "V duelu dvou týmů jeden obhajuje platnost dané kontroverzní teze, druhý hledá chyby v argumentaci. Každý z řečníků má k dispozici šest minut," upřesnil Brinda. Při debatě se mezi dvěma družstvy losuje, kdo bude téma prosazovat, a kdo mu bude oponovat. Podle reakcí a kvality argumentů o vítězi rozhodují akreditovaní rozhodčí. Finále dvou nejlepších družstev se uskuteční v pátek 27. července v Betlémské kapli v Praze. Debata se povede v angličtině.

Hudební veřejnost se rozloučila se skladatelem Lukášem

Hudba Zdeňka Lukáše zněla v pondělí v krematoriu v Praze Strašnicích při posledním rozloučení s tímto uznávaným skladatelem. Umělec zemřel v pátek 13. července ve věku nedožitých 79 let. Obřadu se zúčastnily dvě stovky lidí včetně řady významných osobností českého hudebního života. "Byl dokonalým mistrem svého řemesla, byl obdařen neuvěřitelnou invencí a pracovitostí," uvedla Sylvie Bodorová, která spolu s Lukášem a s již zesnulými skladateli Lubošem Fišerem a Otmarem Máchou vytvořila před jedenácti lety volné sdružení Quattro.

Zdeněk Lukáš, v Česku jeden z nejvýznamnějších tvůrců soudobé vážné hudby, po sobě zanechal přes 350 děl. Lukášovu hudbu výrazně ovlivnil folklor a o řadě jeho skladeb se hovoří jako o tradicionalistických. Používal však i moderní kompoziční techniky.

Čeští fotbalisté senzačně sahali po zlatě, teď zažívají smíšené pocity

Smíšené pocity zažívají čeští fotbalisté do 20 let po prohře 1:2 s Argentinou ve finále Mistrovství světa v Kanadě. Po vyrovnaném průběhu utkání na senzační zlato nakonec nedosáhli, přestože k tomu měli nakročeno. Trenér Miroslav Soukup hráčům především za výkon v prvním poločase neměl co vytknout, ale dvě hrubky po přestávce už soupeř potrestal. V českém kouči se po závěrečném hvizdu mísily pocity. "Určitě nás porážka hodně mrzí, protože jsme se chtěli pokusit získat zlaté medaile. To nevyšlo, byť jsme vedli a možná i zaslouženě. Takže teď převládají takové smíšené nálady," popsal v telefonickém rozhovoru pro ČTK, co se dělo v české výpravě po návratu ze stadionu.

Stěžejní pro vývoj celého utkání podle něj byla vyrovnávací branka - jen dvě minuty poté, co Martin Fenin poslal mladíky do senzačního vedení. "Křičel jsem na hráče, že teď musíme přidat a uhlídat to. Nemám teď vysvětlení, proč k tomu došlo. Takovou hrubku jsme předtím na šampionátu neudělali, od poloviny jsme vyklidili střed hřiště. Ta vyrovnávací branka zápas hodně významně ovlivnila," konstatoval smutně Soukup.

Čeští hráči se pak už chystali na prodloužení, když čtyři minuty před koncem přišla rozhodující branka po špatně ubráněném rohovém kopu. "Nechci teď hodnotit, zda za to mohl brankář Petr. Podržel nás v mnoha jiných šancích a vychytal dvakrát penalty," řekl český trenér na adresu gólmana, který patřil i ve finále k největším oporám. "Udělali jsme dnes dvě hrubky a Argentinci obě potrestali. Možná nám trochu chybělo to štěstí z minulých zápasů," přemítal.

Přesto byl trenér na své svěřence pyšný. "Dokázali jsme, že ve finále jsme nebyli náhodou. Byli jsme důstojným soupeřem. Hráčům jsem za celý turnaj poděkoval, velký respekt před nimi," prozradil Soukup, co po utkání řekl mladíkům v kabině. Smutek z dnešní porážky podle něj v dalších dnech přebije radost ze stříbrné medaile. "Před šampionátem zaznívaly hlasy, že sotva postoupíme ze skupiny, a my jsme najednou vicemistři světa," připomněl Soukup.

Finále před vyprodaným hledištěm si prý užíval. "Je to obrovský zážitek koučovat tým ve finále. Nepřipadá vám to ani jako dvacítky. Všude plno novinářů, televize, fotografové a celebrity, je to zážitek, který vám navždy zůstane v paměti," pokračoval český kouč, který si pochvaloval skvělou partu. Účast českého týmu ve finále je podle Soukupa příslibem do budoucna. "Ukázali jsme, že český mládežnický fotbal je kvalitní a že tahle generace má budoucnost, pokud samozřejmě nezaspíme a budeme na sobě dál pracovat," dodal optimisticky.

Experti se shodují: Argentina byla lepší, ale ne o moc

Stříbrné medaile na mistrovství světa fotbalistů do 20 let v Kanadě považují čeští experti za velký úspěch a ani finálová prohra na jejich hodnocení nic nezměnila. Shodli se v tom, že ani za favorizovanou Argentinou čeští mladíci moc nezaostali. Především skvělou organizací hry doháněli soupeřův náskok v technice a rychlosti.

Ředitel reprezentačního úseku mládeže Českomoravského fotbalového svazu Jiří Nevrlý si finále pochvaloval. "Ani nejsem zklamán, hráli jsme důstojnou roli, i když soupeř byl asi o trochu lepší," řekl ČTK Nevrlý. Mužstvo už podle něj svou sílu naznačilo před rokem na mistrovství Evropy, odkud přivezlo bronz. "Většina těch kluků už hraje v lize a bojácnost z nich spadla. Výkonnost rostla, a když k tomu připočteme trochu štěstí, tak máme medaili," řekl Nevrlý. Z jednotlivců vyzdvihl Mazucha, Šimůnka, Suchého a Fenina. "Ale především byli výborní jako tým," poukázal na asi největší přednost českého mužstva.

Trenér Josef Csaplár ocenil především morální a mentální vyspělost týmu, která v tomto věku není samozřejmostí. "Mužstvo muselo zdolat plno složitých situací, především v zápasech s Japonskem a Španělskem. Ve finále byl viditelný rozdíl hlavně v ofenzivě. Tam proti Argentině či Španělsku přece jen ještě trochu zaostáváme," ukázal Csaplár na rezervy české dvacítky.

Slavia vyplatila Holeňáka a čeká na odblokování přestupů

Fotbalová Slavia už splatila svému bývalému hráči Miroslavu Holeňákovi dluh, který činil několik milionů korun. Český vicemistr kvůli tomu měl od arbitrážní komise pozastaveny přestupy, takže dosud nemohl zaregistrovat žádnou z osmi posil včetně největší hvězdy Vladimíra Šmicra. Nyní by mělo být toto opatření zrušeno. Holeňák hrál ve Slavii od února 2004 do loňského léta, kdy odešel do rakouského Mattersburgu. Nyní se chystá posílit Slovan Liberec, odkud do Slavie před třemi lety přestoupil.

Arbitráž k vyloučení Vsetína z extraligy začne v úterý

Vsetínský hokejový klub by mohl už v úterý vědět více o své nejasné budoucnosti. Na utajeném místě zasedne Arbitrážní komise Českého svazu ledního hokeje, aby posoudila stížnost šestinásobného extraligového mistra na verdikt valné hromady Asociace profesionálních klubů ledního hokeje, která Valachy na začátku června vyloučila z nejvyšší domácí soutěže.

Arbitráž nejdříve posoudí, zda je vůbec v její kompetenci tento případ rozhodovat vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o spor, který je v kompetenci APK LH nikoliv ČSLH. Svaz totiž nejvyšší domácí soutěž neřídí. Pokud usoudí, že ano, může hned v úterý rozhodnout, nebo si ještě pozve strany sporu. "Myslím, že máme podkladů dost, takže bychom mohli rozhodnout," uvedl Balaš.

Pro vyloučení Vsetína hlasovalo počátkem června deset extraligových klubů, protože valašský celek nesplnil podmínky pro účast v nejvyšší soutěži. Hlavním důvodem bylo, že vedení extraligy nemohlo čerpat z bankovní garance peníze na zaplacení vsetínských dluhů, protože se ukázalo, že se jednalo se o termínovaný vklad města. Vyřazení Vsetína z extraligy v minulých dnech šetřil i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který dospěl k rozhodnutí, že vyloučení nebylo v rozporu se zákony. Nový ročník extraligy, který je nalosován se čtrnácti účastníky bez Vsetína, začne v polovině září.

Počasí:

V úterý má být převážně oblačno, na většině území přeháňky a místy bouřky. Teploty 21 až 25 stupňů, na západě Čech kolem 19, na horách 18 stupňů Celsia.