Zprávy
Vondra: Zpřetrhání spojeneckých svazků může vrátit povinnou vojnu
Zpřetrhání spojeneckých svazků v rámci NATO by mohlo případně vést k obnovení povinné vojenské služby v České republice, řekl v neděli vicepremiér Alexandr Vondra v České televizi v debatě o případném vybudování protiraketového štítu USA v Česku a Polsku. Právě podobné kroky jako možné odmítnutí základny znamenají podle Vondry narušení těchto svazků, Češi by se možná v budoucnu nemohli v případě potřeby na své spojence dostatečně spolehnout. Ministryně obrany Vlasta Parkanová možnost obnovení povinné služby v armádě odmítla.
Zavedení profesionální armády v ČR bylo možné právě proto, že země postavila svoji obranyschopnost a bezpečnost na spojeneckých svazcích, připomněl Vondra. "Samozřejmě můžeme říct teď ne, ale takové odmítnutí může mít své konsekvence. Mimo jiné se v budoucnosti nedá vyloučit, že bychom museli obnovit povinnou vojenskou službu kupříkladu," řekl vicepremiér. Povinná vojenská služba byla zrušena od roku 2005.
Ministryně Parkanová odmítla možnost, že by se v Česku v případě odmítnutí radaru znovu zavedly povinné odvody do armády. "Nevidím žádnou souvislost mezi otázkou umístění radaru a možným znovuzavedením základní vojenské služby," řekla České televizi ministryně.
Předseda ČSSD Jiří Paroubek, který se televizní debaty rovněž zúčastnil, v neděli zopakoval, že jeho strana výstavbu radarové části základny v Brdech nepodpoří, pokud s ní nevysloví souhlas lidé v referendu. ČSSD také požaduje, aby případná základna byla napojena na NATO. To by uvítala i česká diplomacie.
Republiková rada zelených neodmítla základnu USA v ČR
Zelení zatím neodmítli případné umístění americké protiraketové základny v České republice. Širší vedení strany se ale shodlo na tom, že za současných podmínek se vznikem základny souhlasit nemůže. Po nedělním jednání republikové rady zelených to novinářům řekl šéf strany Martin Bursík. Rada zamítla návrh člena vedení strany Matěje Stropnického, který je odpůrcem základny a požaduje vypsání referenda.
Koaliční vláda zelených, ODS a lidovců se k základně staví vstřícně. Zelení dále požadují, aby americké zařízení bylo součástí obrany NATO. Spojené státy to podle zelených zatím nebyly schopny garantovat. Dosavadní jednání podle zelených ukazuje, že projekt nebyl dostatečně projednán v NATO, Evropské unii, ani v americkém Kongresu. Dialog v NATO a EU je proto podle rady nutné prohloubit.
V centru Prahy demonstrovala v sobotu proti záměru USA podle některých odhadů až tisícovka lidí. Byli mezi nimi i někteří zelení, promluvil zde také Stropnický s tím, že jeho strana odmítá americkou doktrínu preventivní války a protiraketovou obranu. Právě způsob, kterým Stropnický a další odpůrci základny prezentují své stanovisko, ostře kritizoval předseda strany Martin Bursík. Strana by podle něj měla na veřejnosti mluvit jedním hlasem a oponenti většinové linie by neměli vedení "kopat do holení", řekl při jednání rady.
Paroubek: Rok 2013 lze považovat za mezník pro přijetí eura
Rok 2013 lze označit za mezní termín pro přijetí jednotné evropské měny euro v České republice. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl předseda opoziční ČSSD a bývalý premiér Jiří Paroubek s tím, že by však nedoporučoval přílišné oddalování přijetí eura. Vláda zatím počítá s termínem přijetí eura od 1. ledna roku 2012.
Ministr financí Miroslav Kalousek počátkem května řekl, že bude na srpnovém jednání vlády o strategii přijetí eura prosazovat, aby kabinet stanovil pevný termín přijetí společné měny na 1. leden 2012. Pro stanovení pevného termínu přijetí eura jsou podle Kalouska hlavně politické důvody. "Vstup do eurozóny je politické rozhodnutí a politický projekt a ty mají mít své pevně stanovené termíny. Ten termín tam prostě být má," uvedl ministr. Jedinou bariérou pro přijetí eura je současný stav veřejných financí, a proto je nutné provedení reformy, řekl tehdy Kalousek.
Podle Paroubka lze sice rok 2012 považovat za reálný termín, ale není nutné ho brát jako definitivní a je potřeba hledat co nejvýhodnější termín. "Pokud se v dohledné době dohodneme jako politické strany na důchodové reformě, tak to přinese nějaké dodatečné náklady na státní rozpočet, a to by mohlo po roce 2009 - 2010 ohrozit čísla konvergenčního programu," řekl.
Podle dalšího hosta pořadu - viceguvernéra České národní banky Luďka Niedermayera - je především nutné co nejdříve sdělit podnikové sféře přesný termín a ten poté skutečně dodržet. I podle analytika Patria Finance Davida Marka je zásadním argumentem pro pevný termín deklarace odhodlání udělat pro přijetí eura všechny potřebné kroky a posílení důvěry v to, že euro bude skutečně přijato v dohledné době. "Proti pevnému termínu mluví to, že se prozatím pro splnění všech podmínek mnoho neudělalo," dodal.
Země již Národní plán zavedení eura má, vláda jej schválila letos v dubnu. Termín přijetí společné evropské měny ovšem tento materiál neobsahuje. Plán je základním rámcem pro praktické přípravy na zavedení eura a představuje souhrn postupů a návodů pro jednotlivé sektory i občany, jak se na přijetí jednotné měny připravit. Řeší například problematiku duálního označování cen a duálního oběhu koruny a eura, úpravy informačních systémů a principy informování o zavedení eura.
Ministr Nečas chce do komise k důchodové reformě Tlustého
Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas chce, aby Vlastimil Tlustý s ním byl za ODS v komisi, která bude pokračovat v jednáních o důchodové reformě. V komisi by měly být zastoupeny všechny parlamentní strany. Nečas to řekl v diskusním pořadu televize Prima Nedělní partie.
Ekonomický expert ODS Tlustý je z koaličních poslanců nejvýraznějším oponentem vládní reformy veřejných financí. Chce snížit daně z příjmu lidí i firem z vládou navržených 15 na 12 procent, nepoužívat výpočet ze "superhrubé" mzdy a zrušit daňová zvýhodnění. Navrhuje rovněž snížení základní sazby daně z přidané hodnoty z 19 na 17 procent. Tlustý již několikrát uvedl, že pokud jeho daňový plán nezakomponuje vláda do své reformy, nebude pro ni hlasovat v Poslanecké sněmovně.
Důchodová komise by měla podle Nečase dohodnout konkrétní podobu první etapy reformy. Ministr připomněl, že podle výsledků jednání takzvané Bezděkovy komise by lidé roce 2017 odcházeli do důchodu v 63 letech. Pokračovalo by se v prodlužování tak, že by se po roce 2030 odcházelo do důchodu v 65 letech. Tato hranice by ale měla být pružná.
Komunisté požadují nejen daň z luxusu, ale i z "neřesti"
Komunisté ve své alternativě k vládní reformě veřejných financí požadují nejen zdanění neproduktivního luxusního majetku, luxusních spotřebních výrobků nebo progresivní zvýšení dědické daně, ale i daň z "neřesti". KSČM to uvádí ve svých materiálech, které má ČTK k dispozici. U majetkových daní kromě zdanění neproduktivního luxusního majetku by chtěli zdanit spekulace s nemovitostmi a zachovat daň z převodu nemovitostí. U dědické daně navrhují zvýšení její progrese a pro osvobození od daně darovací uvažují o hranici dvou až čtyř milionů. Zavedení daně z luxusu a okázalé spotřeby by mělo postihnout šperky a osobní automobily v ceně nad 800.000 korun nebo nákup luxusních nemovitostí. Daň z neřesti by se týkala alkoholu a tabáku. Plynout by měla do zdravotnictví. KSČM rozhodně odmítá snižování daňové kvóty, naopak ji chce udržet na úrovni letošního roku. Zpřísnit chtějí komunisté opatření proti transferům zisků. Lidem s nízkými příjmy by ale daně snížili.
Komunisté patří spolu se sociálními demokraty k odpůrcům vládních reforem. Tvrdí, že by vedly k drahotě a poškodily obyvatelstvo s nízkými a středními příjmy, důchodce, nemocné a rodiny s dětmi. Prospěch by z ní mělo podle těchto stran jen pět procent nejbohatších obyvatel.
Mladí konzervativci protestovali v Mikulově proti blokádám hranic
Dvanáctičlenná skupina příznivců pravicového sdružení Mladí konzervativci v neděli na česko-rakouském přechodu Mikulov-Drasenhofen bezmála dvě hodiny protestovala proti rakouským blokádám hranic. Přechod neuzavřeli, pouze řidičům rozdávali letáky a s některými diskutovali. Akce, kterou střežila policie, se odehrála bez komplikací. Většina českých řidičů zdravila konzervativce zdviženými palci, máváním či zvukem klaksonu.
Mladí konzervativci považují blokády, které rakouští aktivisté pořádají na protest proti jaderné elektrárně Temelín, za vměšování do záležitostí České republiky. "Absolutně s nimi nesouhlasíme. Je to porušení práva na svobodný pohyb, které je jedním ze základních práv v Evropské unii," řekl ČTK předseda brněnské pobočky sdružení Jiří Němec. Své názory vyjádřili demonstranti ve dvoujazyčných letácích a na transparentech.
Rakouští odpůrci atomu, kterým vadí elektrárna v Temelíně, v posledních týdnech opakovaně blokovali některé česko-rakouské přechody. Na jihu Moravy zatím protestními akcemi nezpůsobili žádné závažné problémy.
Sudetoněmecký sraz napadal dekrety a usiloval o dialog s Českem
Obvyklé výzvy k dialogu české vlády s poválečnými německými vysídlenci a ke zrušení platnosti dekretů o jejich vyvlastnění a zbavení občanských práv provázely o víkendu 58. sudetoněmecký sraz. V bavorském Augsburgu se odvíjel ve snaze budovat "most k vlasti", jak také znělo heslo letošního setkání bývalých krajanů odsunutých z českých zemí.
Evropská budoucnost se nedá budovat na "vyháněcích dekretech", řekl bavorský premiér Edmund Stoiber, jehož největší německá země se považuje za patrona vysídlenců. "Benešovy dekrety nejsou slučitelné s právem, duchem a kulturou Evropy," řekl na adresu právních úprav prezidenta Edvarda Beneše, na jejichž základě sudetští Němci přišli po nacistické okupaci o majetek a občanská práva. Ve svém vystoupení ocenil i některé české počiny, mimo jiné kritická slova exprezidenta Václava Havla na adresu vysídlení, nebo bývalého premiéra Jiřího Paroubka, který svého času vyzdvihl sudetské Němce, kteří se podíleli na odporu proti nacistům. Stoiber je přesvědčen, že přijde den, kdy bude česká reprezentace se sudetskými Němci mluvit, i když se "podané ruky" zatím nikdo nechopil. Dialog s českou vládou žádal i předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt.
Premiér Mirek Topolánek v sobotu v Praze řekl, že Česká republika dialog vede s německou spolkovou vládou, která je jejím partnerem. ČR podle něj plní i závazky obsažené v česko-německé deklaraci a fondu budoucnosti, včetně prohlubování dialogu se sudetskými Němci. Stoiber v neděli deklaraci z roku 1997 označil za krok správným směrem, ale je prý třeba pokročit dále. Mirek Topolánek se podle Posselta jako první český ministerský předseda zdvořile omluvil, že nepřijede na výroční setkání, kam sudetští Němci české premiéry pokaždé zvou. Většina řečníků ocenila ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, který nedávno v listu Berliner Zeitung označil poválečné vysídlení jako vyhnání místo v ČR obvykle používaného pojmu odsun nebo vysídlení. Posselt spatřuje ve Schwarzenbergovi "nový pragmatismus".
Organizátoři i řečníci zřetelně usilovali o méně konfrontační tón vůči české straně. Zjevně se chtěli vyhnout rozladění, které zavládlo po loňském srazu nejen na české politické scéně, ale také mezi některými německými politiky poté, co se loni setkání konalo pod heslem "Vyhnání je genocida". Podle organizátorů na sraz letos přijelo kolem 40.000 lidí.
Starostové obcí na Chomutovsku podporují rozšíření těžby uhlí
Starostové Vysoké Peci a Strupčic na Chomutovsku podporují rozšíření těžby hnědého uhlí za územní ekologické limity schválené vládou v roce 1991. Následovali tak starostu nedalekého Jirkova, který se přiklonil jako první představitel města k možnému rozšíření velkolomu ČSA společnosti Mostecká uhelná (MUS). Proti prolomení limitů se naopak vyjádřily Litvínov a také Horní Jiřetín a Černice na Mostecku.
Starosta Vysoké Pece Milan Čapek a jeho kolega ze Strupčic Luděk Pěnkava se shodli, že z dlouhodobého hlediska by prolomení limitu a vytěžení dalších zásob hnědého uhlí bylo nejlepším řešením. "Předchozí zastupitelstvo už se vyjadřovalo k budoucímu územnímu plánu Ústeckého kraje, přiklonilo se k variantě zrušení limitů. Předpokládám, že stejný názor mají i současní zastupitelé," uvedl Pěnkava.
Technoparty u Dobré Vody proběhla bez potíží, přijelo asi 700 lidí
Technoparty, která se od pátku do neděle konala u Dobré Vody na Pelhřimovsku, nedoprovázely téměř žádné problémy. Na louce za obcí se sešlo až 700 tanečníků, organizátoři původně předpokládali o něco nižší počet. Nepotvrdily se obavy místních obyvatel z přílišného hluku ani z toho, že je budou obtěžovat opilí účastníci akce. Policisté zjistili jen dopravní přestupky. "Ve veřejném pořádku jsme nezaznamenali sebemenší problém. Co se týká dopravy - několik řidičů bylo pod vlivem alkoholu," řekl ČTK policejní velitel akce Martin Souček. Větší výtky k průběhu party nemá ani starosta Dobré Vody Zdeněk Smrčka. "Myslím, že to zvládli," řekl. Odpadky byly z louky odstraňovány průběžně, organizátoři na ně nechali přistavit kontejner.
V aukcích se prodávaly obrazy za miliony
Obraz Podzimní nálada malíře Antonína Hudečka se v sobotu prodal na aukci v Praze za 2,16 milionu korun. Vyvolávací cena byla 180.000 Kč. Podle Márie Gálové z aukční síně Dorotheum jde o "nejdražšího Hudečka" na českém trhu. Absolutní český rekord je však mnohem vyšší - drží jej Abstraktní kompozice Františka Kupky prodaná nedávno za 13,4 milionu korun.
V neděli v aukční síni Meissner-Neumann vyletěla cena nabízených obrazů dvakrát přes dva miliony. Nejdráže se prodala díla české moderny. Vydraženy také byly klasicistní hodiny s postavou boha času z roku 1810 za 1,1 milionu korun. ČTK to řekl Jiří Zeman z aukční síně Meissner-Neumann. "Zátiší s hruškou Emila Filly z roku 1928 se vyvolávalo za 1,3 milionu a prodalo za 2,25 milionu korun. Cena obrazu Josefa Čapka V hospodě z roku 1937 vystoupila z 1,5 na 2,05 milionu korun," uvedl Zeman.
Slovácký Vlčnov patřil Jízdě králů
Čtrnáctiletý Radim Podškubka, oděný do dívčího kroje, byl v neděli nejdůležitějším obyvatelem Vlčnova na Uherskohradišťsku. Jako král jel v čele slavné Jízdy králů. Doprovázela ho družina tvořená osmnáctiletými mladíky. Pro ně se nedělní slavnost stala zároveň okamžikem, kdy podle vlčnovské tradice přestali být chlapci a stali se z nich muži.
Před samotnou Jízdou králů, která do Vlčnova každý rok přiláká tisíce návštěvníků, se král ještě v chlapeckém kroji zúčastnil spolu s družinou slavnostní mše, poté žádali starostu o povolení jízdy. Družina pak tradičně vyráží od domu krále a postupuje celou obcí. Podle dávné tradice musí mít král na sobě dívčí kroj a v ústech růži. Pro krále, který je vždy mladší než jeho doprovod, je možnost účastnit se jízdy především velkou poctou. Pro členy družiny pak jde o důležitý milník v jejich životě. Ve Vlčnově totiž Jízdu králů vnímají i jako iniciační obřad. "Kopíruje plnoletost, kterou nyní tvoří hranice 18 let. Když nasedají na koně, jsou chlapci, když z nich seskočí, jsou z nich muži," řekl ČTK starosta Jan Pijáček.
Ženci v krojích posekli louku v zámeckém parku v Buchlovicích
Nezvyklým způsobem se v neděli uskutečnila senoseč v zámeckém parku v Buchlovicích u Uherského Hradiště. Do zhruba tříhektarové louky se tu brzy ráno pustilo asi sedm desítek ženců v krojích. K práci, kterou sledovaly stovky diváků, jim hráli a zpívali jejich kolegové z mužských pěveckých sborů. Akce nazvaná Kosecké písně se letos uskutečnila již podvanácté.
Členové 22 sborů z celého Slovácka a dalších koutů země se na zámku v Buchlovicích začali scházet po čtvrté hodině ranní. Po nezbytném představení každého souboru jednou písní se někteří zpěváci pustili do kosení. "Ne každý zpěvák umí kosit, z každého souboru je ale minimálně jeden zastoupen," uvedl organizátor akce Pavel Dvořan. Ostatní členové souborů se rozestavili na okrajích louky a neustávajícím zpěvem doprovázeli práci ženců. "Snažíme se ukázat, jak to bylo dříve, kdy se práce snoubila se zábavou," vysvětlil Dvořan.
Součástí akce byla také soutěž O nejlepšího sekáče Slovácka, kterým se letos stal Milan Zetěk ze Zádveřic na Zlínsku. "Porota hodnotí styl, kvalitu odvedené práce či kroj. Soutěž je ale vedena v odlehčeném tónu, není to opravdové zápolení," konstatoval Dvořan. Přestože se akce účastní především členové pěveckých sborů ze Slovácka, každoročně si cestu do Buchlovic najdou i účastníci ze vzdálenějších koutů republiky, letos například z Plzeňska.
Ve Zlíně začal festival, přijel kinematovlak a první hosté
Příjezdem kinematovlaku začal v neděli ve Zlíně další ročník Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež. Vlak vyrazil na konci dubna z lesa Řáholce u Jičína, na své trase má celkem 24 zastávek. Pořadatelé festivalu chtějí prostřednictvím vlaku na kolejích mimo jiné nabídnout filmy i dětem z míst, kde neexistují kinosály. ČTK to řekla Šárka Halaštová z tiskového servisu festivalu.
Mezi hlavními hosty přehlídky bude herec Haley Joel Osment, jedna z největších dětských hereckých hvězd 90. let. Lidé ho znají z filmu Šestý smysl nebo ze Spielbergova snímku A.I. - Umělá inteligence. Přijede také Andrej Chalimon, který ztvárnil malého Kolju ve stejnojmenném filmu. Letošní, v pořadí již 47. přehlídka, potrvá až do 2. června.
Slavnosti na Roštejně připomněly loveckou historii hradu
Na hradě Roštejn na Jihlavsku se o víkendu konal Hodokvas. Letošní jubilejní desátý ročník slavností nesl název O nevydařeném honu na muflona a připomněl loveckou historii hradu v lesích nedaleko Telče. Bohatý program s šermíři, gotickými tanci a pohádkami, doplněný večerní prohlídkou hradních sálů a ohňovou show, přilákal stovky návštěvníků.
Na lovecký hrádek s oborou byl Roštejn přestavěn v 16. století. Zbraněmi a trofejemi je zdobena část interiérů. Hradní kaple byla původně zasvěcena svatému Eustachovi, patronu lovců. Rozlehlá obora sloužila do roku 1944. Pak byla rozvrácena a žulové sloupy, v nichž byla zapuštěna dřevěná ráhna oplocení, byly částečně poničeny. Podnik Lesy ČR v minulém roce obnovil autentické oplocení asi na čtvrtině původní výměry. Na 127 hektarech bude chovat stohlavé stádo muflonů a asi 40 divokých prasat. Obora s naučnou stezkou je přístupná veřejnosti.
Šlapaničtí psovodi o víkendu bojovali s parnem i s terénem
Až na dno sil si v parných víkendových dnech sáhli účastníci dog-trekkingového klání Šlapanický vlk, kteří se v doprovodu svých psů vydali na vyčerpávající dálkový pochod. Vycházeli postupně v pátek a v sobotu ze Šlapanic na Brněnsku a poslední z nich se zpět do tamního kynologického klubu vraceli v noci na neděli. Za sebou mají desítky kilometrů v kopcovitém terénu Moravského krasu a Jedovnicka. Při slavnostním vyhlašování tak byla i na zkušených chodcích znát únava. Také někteří psi se kvůli strženým drápům a dalším šrámům budou muset pár dní šetřit.
Na delší trasu dlouhou 95 kilometrů vyšlo v pátek 52 psovodů. Tucet jich do cíle kvůli únavě, horku či puchýřům nedošel. Nejrychlejší byl Roman Baláž v doprovodu psa plemene husky. Pochod zvládl na jeden zátah za 11 hodin a 15 minut, řekl ČTK jeden z pořadatelů Jan Zoňa. Méně zdatní borci si cestu rozdělili na dva dny a přespali v přírodě. Na kratší závod vyrazilo v sobotu 47 lidí a vavříny vítěze získal opět Baláž. S sebou vzal druhého ze svých huskyů.
Dog-trekking, tedy dálkové pochody v doprovodu psů, patří k mladým disciplínám. První český závod Osamělý vlk se konal ve Žďárských vrších v roce 2000. O tři roky později vznikla soutěž Šlapanický vlk. Mnohakilometrové poutě v horku i plískanicích snášejí nejlépe kříženci severských a loveckých plemen. Jsou vytrvalí a zároveň lehcí.
Na louce u Kněžic lidé obdivovali rozkvetlé orchideje
Louku s orchidejemi u Kněžic na Jihlavsku si v neděli přišlo prohlédnout přes 200 lidí. Milovníci přírody z okolí i ze vzdálenějších míst v přírodní rezervaci Na Podlesích obdivovali především kvetoucí vstavač májový. Díky pomoci odborníků rozpoznali i některé další z přibližně 100 druhů rostlin a seznámili se s živočichy na mokřadní louce. Vyzkoušet si mohli sečení kosou.
Ani v letošním sušším roce se lidé neobešli bez dobrých bot, na louce se mohli pohybovat pouze po provizorním dřevěném chodníku. Pozemky jsou sice o něco dostupnější než jindy, ale to neplatí o louce samotné. Chráněným rostlinám teplejší počasí svědčí. "Vstavačů je letos takové množství, jaké jindy nebývalo," řekl jeden z pořadatelů Jiří Kvasnička.
Skoro dvouhektarová přírodní rezervace v údolí potoka Stráž byla vyhlášena v roce 1982. Lidé se tam běžně nedostanou - zapadli by do bahna. Členové Českého svazu ochránců přírody Kněžice se o louku starají dvě desetiletí. Spolu s dobrovolníky ji jednou do roka posečou kosami, a to v době, kdy vstavače odkvetou a vysemení se. Dřív byly na Vysočině louky se vstavači na mokrých místech za každou obcí. Pak se mokřady přestaly sekat nebo byly vysušeny a vstavače vymizely. Jinam se orchideje nedají přesadit, protože pro svůj vývoj potřebují určitý druh houby v půdě.
V Krkonoších je opět k vidění plocha sněhu ve tvaru republiky
Unikátní zbytek sněhu ve tvaru bývalého Československa zvaný Mapa republiky je opět k vidění v Krkonoších. Pokud jej chtějí turisté spatřit, měli by si pospíšit - při současných vysokých teplotách sněhové pole na úbočí Studniční hory vydrží maximálně několik týdnů. V lokalitě Studniční hory sníh každoročně vydrží nejdéle. Samotná lokalita Mapy republiky je turistům nepřístupná, protože leží v nejpřísněji chráněné první zóně národního parku, upozornil mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný. Dobře je však vidět z cesty z Pece pod Sněžkou na Výrovku a z cesty z Výrovky na Luční boudu.
Bambiriádu letos navštívilo rekordních téměř čtvrt milionu lidí
Letošní 9. ročník největší přehlídky činnosti dětských a mládežnických sdružení - Bambiriádu 2007 navštívilo rekordních téměř čtvrt milionu lidí. Konala se od čtvrtka do neděle ve 27 městech a návštěvníky neodradily ani rekordní teploty, které se vyšplhaly až ke 30 stupňům. Tradičně ji organizovala Česká rada dětí a mládeže (ČRDM). Motto letošního ročníku bylo: Každý jsme jiný, všichni rovnoprávní. Organizátoři ho převzali od evropské kampaně.
Bambiriádní menu tvořily "ochutnávky" toho, co jednotlivá mládežnická sdružení nabízejí vlastně po celý rok: tábornické dovednosti, hry, soutěže, netradiční sportovní disciplíny, lanové dráhy, vodácký výcvik nebo výtvarné dílny. Dramatičtější průběh zažili návštěvníci v Havířově, kde větrný vír v pátek zpustošil stanové městečko. I tam ale Bambiriáda pokračovala sobotním programem.
Součástí Bambiriády se jako v předchozích letech stalo předání Ceny ČRDM "Přístav". Vedení ČRDM ji uděluje představitelům veřejné správy a samosprávy za významnou podporu mimoškolní práce s mládeží. Letošními laureáty jsou vedoucí oddělení mládeže, tělovýchovy a sportu Krajského úřadu Jihočeského kraje Václav Průcha, starosta obce Červená Voda Miroslav Švestka, místostarosta Uherského Hradiště Květoslav Tichavský a hejtman Kraje Vysočina Miloš Vystrčil.
Karvinští házenkáři vybojovali po titulu i Český pohár
Karvinští házenkáři vyhráli obě domácí klubové soutěže, po triumfu v extralize ve finále Českého poháru rozdrtili Zubří 35:19 a získali double. Valašský klub si i přes porážku ve Frýdku-Místku zajistil účast v příštím ročníku Poháru vítězů pohárů, zatímco Baník bude znovu startovat v Lize mistrů. Vítězové obhájili své pět let staré prvenství, mezitím se pohárová soutěž nehrála.
Bikerka Huříková se blýskla šestým místem ve Světovém poháru
Skvělé šesté místo obsadila ve druhém závodě Světového poháru v cross country na horských kolech česká reprezentantka Tereza Huříková, čímž dosáhla nejlepšího výsledku v kariéře. V německém Offenburgu v neděli navíc zvítězila mezi cyklistkami do 23 let. Závod vyhrála Ruska Irena Kalenťjevová, druhá česká zástupkyně Kateřina Hanušová-Nashová po pádu skončila na dvaadvacátém místě.
Desetiboj v Götzisu nečekaně vyhrál Kraučanka před Šebrlem
Vítězem desetiboje v Götzisu se stal jednadvacetiletý Bělorus Andrej Kraučanka. V závěrečném běhu na 1500 metrů v neděli dokázal porazit svého soka v boji o prvenství Romana Šebrleho a vyhrál výkonem 8617 bodů. Český světový rekordman nasbíral o 99 bodů méně, třetí skončil o 25 bodů zpět americký favorit Bryan Clay. Do závěrečného běhu nenastoupil Josef Karas, který se od skoku o tyči trápil s bolavými zády. Tomáš Dvořák odstoupil vinou zranění svalu při běhu na 110 metrů překážek.
Ščerbová má v sedmiboji limit pro mistrovství světa
Česká atletka Denisa Ščerbová splnila limit pro účast na letošním mistrovství světa v Ósace. Na vícebojařském mítinku v Götzisu se jí to přitom nepodařilo v dálce, na kterou se specializuje, ale v sedmiboji. V něm nasbírala 6017 bodů a zařadila se na šesté místo dlouhodobých českých tabulek.
Trenér Rada nebude pokračovat u FK Jablonec 97
Trenér Petr Rada nebude pokračovat u fotbalistů FK Jablonec 97. Vedení severočeského klubu na svých internetových stránkách uvedlo, že s osmačtyřicetiletým koučem neprodlouží smlouvu. Rada své jablonecké angažmá zakončí v pondělí v posledním ligovém kole proti Slovácku.
Badmintonista Vondra prohrál v Madridu až ve finále
Životního úspěchu dosáhl badmintonista Jan Vondra, který skončil druhý na turnaji Spanish Open v Madridu. Devětadvacetiletý český hráč podlehl v soutěži kategorie International Challenge s dotací 15.000 dolarů až ve finále Peteru Mikkelsenovi z Dánska 1:2 na sety. V předchozích zápasech turnaje, který byl součástí kvalifikace na olympijské hry v Pekingu, Vondra porazil řadu silných soupeřů včetně nejvýše nasazeného Poláka Przemyslawa Wachy. Vondra získal v Madridu důležité body do světového žebříčku.
Volejbalisté podruhé ve svitavské Evropské lize Řeky neporazili
Svitavská odveta v Evropské lize mezi českými volejbalisty a Řeky skončila vítězstvím hostů. Řečtí reprezentanti po sobotní prohře 2:3 v neděli zvítězili bez ztrátu setu a bodově se ve skupině B vyrovnali svěřencům Zdeňka Haníka. Ti za týden přivítají dvakrát v Plzni hráče Portugalska, kteří budou hostit v červenci ve Final Four nejlepší kvarteto celků z dvanácti účastníků.
Víkend provázely místy silné bouřky s přívalovými lijáky
Uplynulý víkend v Česku provázely místy silné bouřky s přívalovými lijáky. Bouře například v sobotu večer paralyzovala Litoměřice. Hasiči zde v noci na neděli čerpali vodu z více než stovky zatopených sklepů. Průtrž mračen zaplavila většinu ulic města, nebyly ale hlášeny žádné výraznější škody nebo zranění. Problémy byly i v obcích kolem Roudnice nad Labem. Vodu ze sklepů hasiči odčerpávali i v jihovýchodní části Svitavska a na Prostějovsku.
Noční bouřka také v neděli po půlnoci vyřadila z provozu veškeré zabezpečovací zařízení na dvacetikilometrovém úseku železniční páteřní trati z Prahy do Olomouce. Od Moravičan po Olomouc tak nefungovaly železniční přejezdy a v některých stanicích ani návěstidla. Osobní vlaky nabíraly až hodinové zpoždění, nákladní dopravu České dráhy na trati zastavily. Poruchu se podařilo odstranit v neděli odpoledne.
Víkend také provázely vysoké teploty. Například v Praze se v Libuši rtuť teploměru vyšplhala v sobotu až na 30,4 stupně, a překonala tak rekord 27,5 stupně Celsia z roku 1995. V Klementinu nejvyšší naměřená teplota překonána nebyla. Teplotní maxima padla také například v Olomouckém kraji - v Jeseníku, Javorníku a v Bělotíně na Přerovsku. Na poslední jmenované stanici meteorologové naměřili 28,7 stupně Celsia. Rekordy se měnily i v Brně-Tuřanech a Ostravě-Mošnově. V Brně tak nový rekord činí 28,8 stupně, v Ostravě 28,7 stupně Celsia.
Počasí
V pondělí meteorologové čekají polojasno až oblačno, během dne na většině území přeháňky a bouřky, na západě a jihozápadě později zataženo s deštěm. Teploty 24 až 28, na západě a jihozápadě jen kolem 22 stupňů, na horách okolo 21 stupňů Celsia. Ojediněle ještě hrozí intenzivní bouřky s přívalovými lijáky, krupobitím a nárazovitým větrem.