Zprávy

Romové žádali Čunkovu demisi

Více než stovka romských aktivistů a zástupců neziskových organizací se ve středu sešla před úřadem vlády. Požadovali odchod lidoveckého vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka z kabinetu za jeho výroky o Romech. Čunek mezi demonstranty přišel. O diskusi s ním ale většina účastníků nestála. Naopak chtěli slyšet premiéra Mirka Topolánka (ODS) a předat mu své prohlášení. Do konce akce se ho ale nedočkali. Demonstranti Čunka přivítali pískotem a skandováním: "Demisi, demisi!" Vicepremiér se hned poté, co vyšel před Strakovu akademii, ocitl v obležení novinářů. Na dotaz, zda z vlády odejde, jim odpověděl: "Určitě ne." Dodal, že stále cítí větší "podporu než nepodporu" svých stranických kolegů.

Čunek Romy pobouřil svými výroky, že k získání podpory od státu je třeba se opálit a dělat binec a ohně na náměstích. Již dříve se několikrát zmínil o tom, že Romům se nechce pracovat. Ve středu řekl, že výroky nebyly myšleny na adresu Romů, ale byly adresovány politikům.

Mnozí Romové se na středeční demonstraci nechali slyšet, že již lidovce volit nebudou. Podle nich je politika strany rasistická. "Zrovna v mém případě by Romové měli být voliči KDU-ČSL, protože já jsem jim zatím vždycky jenom pomohl. Já jsem podle rozhodnutí soudu mohl mnoho desítek rodin vystěhovat na ulici a neudělal jsem to jako starosta města," uvedl bývalý vsetínský starosta Čunek. Dodal, že i jako ministr se podílí na přípravě programů, které Romům "budou jedině pomáhat a nenechají je v sociální vyloučenosti".

Romští aktivisté na rozdíl od médií o rozhovor s Čunkem příliš nestáli. Bavila se s ním jen hrstka lidí. "Romale, jděte od něj. Člověk s takovým kreditem není pro vás partner," volal Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holocaustu.

Mezi demonstrující přišla i ministryně Džamila Stehlíková (SZ), která má ve vládě na starosti problematiku menšin. Od Romů převzala jejich prohlášení s výzvou, aby Čunek opustil vládu. "Do týdne svolám mimořádné jednání rady vlády pro záležitosti romské komunity a tento podnět probereme," slíbila demonstrantům Stehlíková.

O rozhovor s Čunkem sice Romové nestáli, ale čekali na premiéra. Skandovali jeho jméno a volali ho mezi sebe. Organizátoři se v kanceláři dotazovali, zda by předseda vlády mezi účastníky akce nepřišel. Jejich prohlášení převzal mluvčí vlády Martin Schmarz. "Pan premiér si sem nechal dát zvukové zařízení a čekal, že bude pozván, bohužel ho nikdo nepozval. Pokud chtějí Romové s panem premiérem mluvit, není problém si to domluvit. Stačí zavolat," dodal Schmarcz.

Romové nesplácejí půjčky Vsetínu, hrozí jim tak vystěhování

Část romských rodin, kterým město Vsetín prostřednictvím své příspěvkové organizace poskytlo bezúročné půjčky na nákup rodinných domů na Jesenicku a Prostějovsku, nesplácí své závazky. Rodinám tak hrozí, že pokud urychleně nezačnou splácet, o nemovitosti přijdou a skončí na ulici. ČTK o tom informovala mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová. Rodiny mají podle smlouvy splácet měsíčně částku od 1500 do 2330 korun. Ani jednu splátku dosud neuhradily dvě z nich, tři jsou ve skluzu. Rodiny městu dluží více než 27.000 korun. Město proto začne po rodinách dlužné částky tvrdě vymáhat. Ze smlouvy totiž jednoznačně vyplývá, že pokud se dlužník dostane do prodlení ve splácení, je půjčka splatná okamžitě a celá a na dlužnou částku začne nabíhat úrok. "Dosud jsme toto ustanovení nenaplnili ani v jednom z uvedených případů, teď ale začneme. Pokud nepomůže domluva, budeme problém řešit právní cestou," řekl místostarosta Vsetína Lubomír Gajdušek (KDU-ČSL).

Podle zástupce sdružení Roma Vidnava Václava Zástěry však nyní Romové podle domluvy s radnicí začali nejprve splácet penále a poté až úvěr na domy. Tento krok byl podle něj dopředu domluven. "Bylo jasně řečeno, že dokud budou splácet penále za bydlení v pavlačovém domě, nemusejí rodiny splácet po tuto dobu hypotéku. A oni to penále platí. Penále měsíčně činí 4000 korun, hypotéka by byla dalších 2000 korun. Naráz by to nebyli schopni splácet. Vsetínská radnice nám řekla, že je to tak možné," řekl ČTK Zástěra. Doplnil, že má o této dohodě důkazy. "Město se jich chtělo zbavit, ale rozhodně to není o systémovém řešení a sociálním přístupu. Takto se věci neřeší. Jestli se jim to nelíbí, sejdeme se u soudu," dodal.

Žalobce prodloužil lhůtu na vyšetřování Čunkovy kauzy do května

Přerovský státní zástupce prodloužil v těchto dnech termín pro ukončení vyšetřování v korupční kauze vicepremiéra a šéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka do začátku května. Policisté z protikorupčního útvaru, kteří se případem zabývají, musejí na pokyn žalobce v případu získat další důkazy. ČTK to ve středu řekla přerovská státní zástupkyně Jana Staňková. Podle trestního řádu měli policisté skončit vyšetřování do dvou měsíců od zahájení trestního stíhání. Po této době státní zástupce činí ve věci prověrku. V případu Jiřího Čunka tento termín vypršel na začátku tohoto týdne. "Nejpozději do 30. dubna je očekáváno vyhotovení znaleckého posudku k hodnotě obchodního podílu města Vsetín na společnosti Vsetínské byty," doplnila Staňková. Podle jejího kolegy Radima Obsta není dokazování ještě stále ukončeno. "Dělají se důkazy podle původního plánu vyšetřování a další budou provedeny nad jeho rámec. Ke konkrétním důkazům se však nemohu vyjadřovat," řekl ČTK Obst.

Čunek je stíhán za údajné přijetí úplatku. Podle obvinění v únoru 2002 dostal jako vsetínský starosta zhruba půlmilionový úplatek od realitní společnosti H&B Real za prodej většinového podílu města ve společnosti Vsetínské byty. Důkazem má být i to, že 14. února 2002 uložil na svůj účet 497.000 korun. Realitní firma přitom ve stejný den vybrala ze svého účtu sumu o 2000 korun vyšší. Čunek i zástupci firmy obvinění odmítají.

Topolánek bude kvůli Čunkovi jednat s lidovci i zelenými

Premiér Mirek Topolánek bude o dalším osudu lidoveckého místopředsedy vlády Jiřího Čunka jednat se zástupci KDU-ČSL i Strany zelených. Topolánek to řekl novinářům po středečním zasedání kabinetu, další podrobnosti nesdělil. "Budu jednat jak se Stranou zelených, tak s KDU-ČSL," prohlásil. Tuto odpověď prý považuje za vyčerpávající a nevidí důvod, proč sdělovat cokoli navíc. Nepotvrdil ani, že se v nejbližší době má konat schůzka lídrů všech tří vládních stran. "Nevím o žádné koaliční schůzce," uvedl.

Severa kvůli Čunkově kauze odešel z vedení poslaneckého klubu

Poslanec Pavel Severa se ve středu ráno oficiálně vzdal funkce místopředsedy poslaneckého klubu KDU-ČSL. Z vedení frakce odešel, protože na úterním celostátním výboru neuspěl se svým názorem na řešení kauzy stranického předsedy Jiřího Čunka. Severa už minulý týden Čunka nepřímo vyzval k tomu, aby kvůli svým nevhodným výrokům o Romech z vlády odešel. Severa si nemyslí, že by se podobně zachovali i jiní straničtí kolegové. "Ačkoliv si mnoho lidí myslí to, co já, většina je toho názoru, že tuto záležitost musí rozhodnout pan předseda strany," uvedl Severa. Výzvy k rezignaci podle něj nemají smysl.

ČSSD: Klaus by neměl kvůli kauze Čunek dostávat policii pod tlak

Prezident Václav Klaus podle ČSSD ohrožuje nezávislost policie svými výroky o kauze lidoveckého vicepremiéra Jiřího Čunka. Klausova slova o tom, že buď policie jasně dokáže Čunkovu vinu, nebo by měly v policii "padat hlavy", byly podle sociálních demokratů nešťastné a mohly by být vnímány jako nátlak na policii. Novinářům to řekli stínová ministryně spravedlnosti ČSSD Marie Benešová a stínový ministr vnitra strany František Bublan. "Považuji ten výrok za velice nešťastný, za jakousi hrozbu české policii, nezávislosti české policie," uvedla Benešová. Také Bublan míní, že by se prezident měl podobných výroků vyvarovat. "Sdělovat takovou pozici v době, kdy probíhá trestní řízení, bych mohl považovat za určitý nátlak," řekl. Policii a státnímu zástupci, kteří na případu pracují, podle něj podobné vzkazy od čelných politiků neprospívají.

Klaus si myslí, že situace kolem Čunka obviněného z korupce nesmí vyznít do ztracena. "Nedovedu si představit, že by tato věc mohla takzvaně vyšumět do ztracena. Buď je vina na straně pana Čunka, a pak ve vládě setrvat nemůže. Nebo se naše policie dopustila neuvěřitelného omylu, tragické chyby, a pak musí padnout řada hlav," řekl prezident novinářům v úterý. Zároveň ale zdůraznil, že v této věci není rozhodnutí na něm.

Vláda schválila plán zavedení eura, zatím bez termínu přijetí

Vláda schválila Národní plán zavedení eura v ČR, který ale zatím nestanovuje ve své první verzi termín přijetí společné měny. Dokument obsahuje plán jednotlivých kroků, které je nezbytné uskutečnit pro bezproblémové a úspěšné zavedení eura v Česku. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl premiér Mirek Topolánek. Vláda podle něho počítá s vyhlášením data pro přijetí eura až po schválení reformy veřejných financí. "Bez přijetí reforem je diskuse bezpředmětná," řekl na tiskové konferenci Topolánek. Ministerstvo financí považuje za reálné, aby Česká republika přijala evropskou měnu v roce 2012. Nejdříve musí ovšem snížit schodek veřejných financí. Proto současná vláda připravila balík reforem, které by měly veřejné finance ozdravit. Sněmovna by o nich měla začít jednat v červnu.

Kvůli předsednictví EU přijdou na státní úřady nové posily

Kvůli předsednictví České republiky v Evropské unii přijde na ministerstva a další státní úřady ještě letos postupně asi 85 nových pracovníků. Podle kabinetu jde o mimořádné a pouze dočasné navýšení počtu úředníků. Nejde prý tedy o krok, který by byl v rozporu s jeho záměrem snižovat počet státních zaměstnanců ročně o tři procenta. Česko bude "sedmadvacítce" předsedat v prvním pololetí roku 2009. Celkem má státní správu posílit 367 lidí. Je to předběžný plán, řekla ČTK náměstkyně vicepremiéra pro EU Jana Hendrichová. Zatímco letos přibude téměř 90 lidí, příští rok to má být 269 a dalších 13 je v plánu v roce 2009. Vláda přitom již avizovala, že nejvíc posil potřebují ministerstva zahraničí a zemědělství.

Kabinet také rozhodl o uvolnění peněz na bezpečnostní zajištění předsednických akcí, na provozní výdaje české mise při EU v Bruselu a na fungování Institutu státní správy při ministerstvu vnitra, který zajistí vzdělávání pro předsednictví. Tyto aktivity včetně nákladů na nové zaměstnance úřadů byly vyčísleny na 160 milionů korun. Celkové náklady na předsednictví mají dosáhnout 3,3 miliardy korun, z čehož čisté navýšení je podle Hendrichové 1,9 miliardy, zbytek je zahrnut v rozpočtech jednotlivých úřadů. Na tento rok je na přípravy vyčleněno 400 milionů korun, do konce dubna musí být připraveny i návrhy rozpočtu na příští a přespříští rok. Není vyloučeno, že celková částka se může mírně změnit.

Česko se chystá na Schengen, musí změnit řadu zákonů

Blížící se vstup České republiky do schengenského systému bez hraničních kontrol usnadní cestování, zároveň kvůli tomu musí stát změnit řadu zákonů. Vláda ve středu například schválila novelu azylového zákona a také normu, která hromadně mění deset dalších právních norem. ČTK to po zasedání kabinetu řekl ministr vnitra Ivan Langer (ODS), který "schengenský balíček" připravil. Upravit se musí například zákon o policii, celní zákon, zákon o pobytu cizinců a další předlohy, a to hlavně kvůli přípravě Schengenského informačního systému (SIS) v České republice.

Vstupem do Schengenu se zruší kontroly na vnitřních hranicích mezi starými a novými členskými státy EU a mezi novými členskými státy navzájem. Na pozemních hranicích se tak má stát letos na Silvestra, na mezinárodních letištích nejpozději do konce března. SIS je speciální informační systém, který obsahuje údaje o hledaných a pohřešovaných osobách, lidech, kterým má být odepřen vstup a pobyt na území členských států, hledaných autech, střelných zbraních, odcizených nebo ztracených dokladech. Rutinní provoz SIS je podle ministerstva vnitra nutné zahájit ještě před odstraněním kontrol na vnitřních hranicích ve všech zemích usilujících o vstup do schengenského prostoru, zřejmě v září. Vláda bude žádat sněmovnu, aby změny zákonů souvisejících se vstupem do Schengenu schválila co nejdříve, a to rovnou v prvním čtení.

Parkanová: Americký protiraketový systém má doplnit systém NATO

Americký systém ochrany před raketami dlouhého doletu má být provázán se systémem obrany proti střelám krátkého a středního doletu, který buduje Severoatlantická aliance. Senátorům to ve středu řekla ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL). Uvedla to na společném jednání senátních výborů k možnosti umístění radarové části protiraketové základny USA na českém území. "NATO se nyní soustřeďuje na vývoj a výstavbu systému obrany proti balistickým střelám krátkého a středního doletu, což Spojené státy považují za správné, protože tato 'dělba odpovědnosti' by měla být zachována a systémy by se měly vzájemně doplňovat a posilovat," uvedla ministryně.

Její slova potvrdil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, podle něhož NATO v Itálii staví obdobné zařízení proti raketám středního a krátkého doletu. Kolem roku 2012 by podle ministra oba systémy měly být natolik připraveny, aby byla chráněna podstatná část evropského území. Schwarzenberg podotkl, že v okolních zemích se po důkladnější debatě mírní kritika umístění základny. "Pozvolna rozpoznávají, že to má svou důležitost a má svou nutnost," dodal.

Premiér Mirek Topolánek uvedl, že umístění radaru USA by zvýšilo bezpečnost země. Americký radar by podle něj do Česka mohl přinést další investice do vzdělání, výzkumu nebo vývoje. Vláda bude podle něj usilovat o nové vyjednání smlouvy s USA o ochraně investic. Topolánek si myslí, že v souvislosti s radarem koluje v Česku několik fám. Podle Topolánka totiž není pravda, že by radar byl napájen jaderným reaktorem. "Bude napojen na běžnou rozvodnou (elektrickou) síť," uvedl. Premiér zdůraznil, že radar neohrozí zdraví obyvatel. Parkanová uvedla, že kromě politiků by měli otázku radaru vysvětlovat lidem experti na zdravotnictví či životní prostředí.

Proti radaru se podle očekávání postavili představitelé ČSSD, která vybudování americké základny není příliš nakloněna. Požaduje kvůli tomu vypsat referendum stejně jako KSČM, která přítomnost amerických vojáků v ČR striktně odmítá. Jednání v Senátu se uskutečnilo jen pár dní před cestou poslanců a senátorů za radarem americké protiraketové obrany na Marshallových ostrovech.

Britský vicepremiér Prescott přijel do Prahy

Státy mohou dosáhnout hospodářského růstu za současného investování do nových moderních technologií, které sníží produkci skleníkových plynů, uvedl ve středu v Praze britský vicepremiér John Prescott. Podle něj jsou změny klimatu nepopiratelné. Proto je nutné přijmout to jako fakt a státy musí najít odvahu k ekologickým opatřením, jinak na následky klimatických změn doplatí "naše děti". Prescott tak zahájil mládežnické fórum o změně klimatu, jehož se účastní také zástupci české Strany zelených.

Prescott se ve středu ráno sešel s premiérem Mirkem Topolánkem, s nímž také hovořil o klimatických změnách. Na fóru Prescott řekl, že Británie modernizovala výrobní průmysl, aby byl šetrnější k životnímu prostředí. A ekonomika přitom rostla. "Je nutná politická odvaha," zdůraznil zástupce britských labouristů, který byl za Evropskou unii vyjednávačem o Kjótském protokolu, v němž se vyspělé státy zavazují k omezování emisí. Ve skupině například chybí Spojené státy. Kjótský protokol byl podle Prescotta pro zlepšení životního prostředí docela dobrým začátkem, ovšem je nutné pokračovat dál. "Klimatické změny mají velký dopad na lidstvo. Přijali jsme jako fakt, že dochází k neustálému oteplování," zdůraznil.

Británie podle Prescotta podporuje debaty na téma klimatických změn. V Česku si například prezident Václav Klaus myslí, že lidské aktivity nemají na změny klimatu vliv. Světoví experti, ekologové či česká vládní Strana zelených si myslí opak.

S Topolánkem hovořil Prescott také o přípravě českého předsednictví v EU, o unijním rozpočtu a zemědělské politice. Současně předseda české vlády poblahopřál britskému politikovi k propuštění zadržovaných britských vojáků, které unesli Íránci. Únos Česká republika odsoudila, sdělil ČTK úřad vlády.

Klaus a Merkelová budou příští týden probírat reformy EU

Prezident Václav Klaus a německá kancléřka Angela Merkelová budou 17. dubna na zámku Meseberg u Berlína konzultovat institucionální reformy Evropské unie. Tiskový úřad německé vlády informoval ČTK, že půjde o neformální soukromé setkání, ze kterého německá strana neplánuje vydávat informace pro sdělovací prostředky. Schůzky by se měl podle berlínského úřadu účastnit také bývalý německý prezident Roman Herzog. Ten v minulých týdnech kritizoval zamrzlou evropskou ústavu a získal si tím i Klause, který patří v EU k předním kritikům tohoto dokumentu. Trojice politiků se sejde ke konzultacím na zámku Meseberg asi 60 kilometrů severně od německé metropole.

Klaus pohovoří s Topolánkem a Schwarzenbergem o cestě do Ruska

Prezident Václav Klaus se před svojí cestou do Ruska poradí s premiérem Mirkem Topolánkem a šéfem české diplomacie Karlem Schwarzenbergem. Zástupce vlády přijme prezident v pátek na Hradě. Informují o tom prezidentovy internetové stránky www.klaus.cz. Klaus má Rusko navštívit koncem tohoto měsíce. V plánu má mimo jiné jednání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Hovořit s ním chce také o záměru Američanů vybudovat v České republice část protiraketové základny. Americký návrh se Rusku nezamlouvá a Moskva to dala již několikrát najevo. Český prezident má v plánu setkání s ruskými politiky a podnikateli. Do Ruska přijede v době, kdy se zde bude konat mistrovství světa v hokeji. Podle neoficiálních informací ČTK zamíří Klaus také do regionů, kde by měl navštívit Nižnij Novgorod a Kazaň.

Odpůrci JETE blokovali sedm přechodů, Pühringer proti blokádám hranic

Provoz na sedmi hraničních přechodech mezi Rakouskem a Českou republikou ve středu dopoledne hodinu blokovali protestující rakouští odpůrci jihočeské jaderné elektrárny Temelín (JETE). Aktivisté pohrozili, že příště už provoz zastaví na více než deseti hraničních přechodech. Proti blokádám společných hranic se vyslovil hornorakouský zemský hejtman Josef Pühringer, který zavítal do Jihočeského kraje. Rakouští odpůrci atomu středečními protesty pokračovali v řadě blokád, které v poslední době organizují vždy uprostřed týdne na stále větším počtu rakousko-českých silničních hraničních přechodů, jichž je 16.

Proti blokádám se vyslovil na návštěvě Jihočeského kraje i hornorakouský hejtman Josef Pühringer, který přitom patří mezi rakouskými politiky k největším kritikům JETE. Ve středu ráno při přejezdu hranic regionální politik organizátory vyzval k ukončení protestů, které podle něj v jižních Čechách nemají žádnou podporu. Aktivisté z Horních a Dolních Rakous stupňujícími protesty upozorňují na údajnou přílišnou smířlivost rakouské vlády vůči provozu jihočeské elektrárny, která podle nich i po loňské kolaudaci trpí bezpečnostními nedostatky. Česko tak prý porušuje mezinárodní dohodu z Melku a Vídeň by tudíž podle nich měla Prahu zažalovat. Vůči případné mezinárodní žalobě se ale rakouský ministr životního prostředí Josef Pröll vyjádřil znovu jen opatrně s odkazem na očekávané stanovisko právních expertů a podotkl, že nepočítá s dalším rozšiřováním Temelína.

Český velvyslanec v Rakousku Jan Koukal ve středu zopakoval názor, že dohodu z Melku naopak porušuje blokádami hranic Rakousko. "Když je sedm přechodů a z toho jenom jeden má průjezdný pruh, tak je to pochopitelně problém. A ti lidé, kteří tady podnikají nebo cestují, tak s tím mají samozřejmě problémy. Objízdné trasy potom neexistují," řekl Koukal, který se zúčastnil setkání Pühringera s jihočeským hejtmanem Janem Zahradníkem v Českých Budějovicích.

Vláda: ČR zaplatí Eastern Sugar bezodkladně za prohranou arbitráž

Vláda ve středu rozhodla, že Česko zaplatí bezodkladně společnosti Eastern Sugar za prohranou arbitráž. Mateřské firmě druhého největšího tuzemského producenta cukru arbitři přiřkli náhradu 25,4 milionu eur (přes 700 milionů Kč). Společnost si stěžovala na diskriminační přidělování kvót regulujících výrobu cukru. Po jednání kabinetu to uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič s tím, že ČR se nebude snažit o odvolání.

Ministři zemědělství a financí zároveň dostali úkol, aby připravili podklady pro předání věci orgánům činným v trestním řízení. Podle premiéra by mělo jasně vyjít najevo, kdo může za to, že Česko spor prohrálo a bude muset platit stovky milionů korun. Arbitráž se týkala nařízení vlády z let 2000 až 2003, upravujících rozdělení cukerních kvót, doplnil Gandalovič.

Tempo růstu průmyslové výroby v únoru zrychlilo na 15,4 procenta

Meziroční tempo růstu průmyslové výroby v únoru zrychlilo na 15,4 procenta z revidovaných 10,7 procenta v lednu. Oznámil to Český statistický úřad. Šlo o nejrychlejší tempo růstu od loňského března, kdy průmysl zrychlil o 17 procent. K únorovému růstu nejvíce přispěla výroba elektrických a optických přístrojů a dopravních prostředků. Klesla naopak produkce a rozvod elektřiny, plynu a vody.

Škoda Auto nabízí růst mezd o 10 pct., odbory odpoví ve čtvrtek

Jednání vedení automobilky Škoda Auto a odborů ani ve středu neskončilo s jasným výsledkem. Firma zvýšila svůj návrh na růst tarifu na deset procent na dva roky. Navíc by zaměstnancům vyplatila roční bonus 10.000 korun, řekl ČTK po jednání člen představenstva firmy odpovědný za personalistiku Martin Jahn. Odbory návrh projednají na čtvrtečním zasedání Podnikové rady. Na čtvrtek plánovaná stávka je z tohoto důvodu odvolána a je prozatím přeložena na úterý 17.dubna, sdělil v tiskovém prohlášení předseda odborů Jaroslav Povšík.

Vláda nesouhlasí s novelou regulující vztah řetězců a dodavatelů

Vláda nesouhlasí s poslaneckým návrhem novely zákona o ochraně hospodářské soutěže. Ta má regulovat chování řetězců vůči dodavatelům. Po jednání kabinetu to uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič. Novela mimo jiné navrhuje zakázat zneužívání ekonomické závislosti. Tu předloha definuje například jako požadování úplaty za přijetí zboží do prodeje nebo neodůvodněné vymáhání změn v uzavřených smlouvách. Dalším případem může být požadování dodatečných bezplatných služeb nebo situace, kdy odběratel u zboží podléhajícího rychlé zkáze, třeba potravin, chce platit za zboží až později než za 15 dní. Norma je tak namířena proti některým praktikám, které dodavatelé kritizují.

Návrh předložili nedávno ve sněmovně poslanci ČSSD. Znění se téměř neliší od loni projednávané úpravy, která nakonec v platnost nevstoupila. Novelu tehdy neschválil Senát, poté ji odmítl podepsat prezident Václav Klaus. Ten s úpravou nesouhlasil, protože podle něj zhoršuje vymahatelnost práva, znepřehledňuje a komplikuje účinnou ochranu hospodářské soutěže. Novela podle něj také nerespektovala principy volného obchodu se zbožím v rámci společného trhu EU.

Vláda nesouhlasí s návrhem na odpuštění půjček vinařům

Vláda nesouhlasí s návrhem skupiny poslanců, kteří chtějí půjčky tuzemským vinařům na výsadbu a obnovu vinic změnit na nevratné dotace. Po středečním jednání kabinetu o tom informoval ministr zemědělství Petr Gandalovič. Stejně tak by se měly podle návrhu návratné příjmy Vinařského fondu od státu změnit na dotaci ze státního rozpočtu. Příslušnou novelu zákona o vinohradnictví a vinařství už skupina převážně sociálně demokratických poslanců předložila sněmovně.

NSS odmítl kvůli volbám návrhy vlády na rozpuštění několika stran

Nejvyšší správní soud (NSS) odmítl návrhy na pozastavení činnosti či rozpuštění 16 politických stran, které letos v březnu podala vláda. Důvodem je dubnové konání doplňovacích voleb ve dvou senátních obvodech. Správní soud podle zákona nesmí o politických stranách rozhodovat v době, kdy jsou vyhlášeny volby. Pokud vláda bude na návrhu trvat, musí jej podat v jiném, vhodnějším termínu, uvedla mluvčí soudu Sylva Dostálová.

Návrhy na pozastavení činnosti se týkaly mimo jiné Republikánů Miroslava Sládka, Agrární strany nebo Romské občanské iniciativy. Rozpustit chtěla vláda Pravou alternativu, Alianci nezávislých občanů nebo Stranu občanského porozumění. Důvodem je, že strany nepředložily pravidelné finanční zprávy, některé už poněkolikáté.

Komora: Zubařů je málo, pokud se nic nezmění, bude problém s péčí

Sehnat zubaře je v Česku složité, ale zatím ne nemožné. Zubaři stárnou a nových přichází do oboru málo. Pokud výrazně nepřibude studentů zubního lékařství, klesne počet zubařů do 15 let o třetinu a pro řadu pacientů bude nemožné nechat si ošetřit chrup, varoval prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek. V Česku je 7000 zubařů, na jednoho připadá 1500 pacientů. "Nemáme radost z toho, že budeme mít plné čekárny a zemí budou bloudit pacienti, protože je nebude mít kdo ošetřit," poznamenal Pekárek. Podle propočtů Fakulty informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické bude v roce 2022 chybět v Česku 2200 zubařů.

Pamětníci si v Praze připomněli věznění v Buchenwaldu

Lidé, kteří přežili koncentrační tábor Buchenwald, si ve středu v Praze na ministerstvu obrany připomněli 62. výročí vzpoury vězňů a osvobození zajatců Američany. Setkání se zúčastnili také zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu a další hosté. Místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) vyzdvihnul historický rozměr utrpení buchenwaldských vězňů. "Nacismus bylo smrtelné nebezpečí, které bylo největším v evropských dějinách," řekl.

Do Buchenwaldu bylo za války zavlečeno na 231.000 lidí různých národností, mezi nimi například výtvarník a spisovatel Josef Čapek nebo novinář Ferdinand Peroutka. I když Buchenwald nebyl přímo vyhlazovacím táborem, vězni v něm museli těžce pracovat. V táboře se také konaly hromadné popravy. Konce války se tak nedočkalo přes 50.000 lidí. Buchenwaldem prošlo na 7000 Čechů. Osvobození se dožilo asi 2200 z nich.

Hradecký soud odročil Kulínského případ na konec května

Krajský soud v Hradci Králové odročil případ Bohumila Kulínského na 28. květen. Důvodem je výslech dalšího svědka. Bývalý sbormistr dětského pěveckého sboru Bambini di Praga je obžalován z pohlavního zneužívání dvou členek sboru. Krajský soud loni v srpnu Kulínského pro nedostatek důkazů zprostil viny, obžalovaný před soudem svou vinu opakovaně odmítl. Vrchní soud v Praze ale v prosinci verdikt hradeckého soudu zrušil, především mu vadilo, jakým způsobem se soud nižší instance vypořádal s některými důkazy. Rozpory vrchní soud vidí také ve výpovědi soudní znalkyně, která hodnotila zdravotní stav obou dívek.

Kulínský čelí obžalobě také v dalších 47 případech údajného pohlavního zneužívání členek sboru, zatím ale není jasné, který soud bude tyto případy projednávat. Bývalému sbormistru, který již strávil 219 dnů ve vazbě, hrozí v případě prokázání viny až 12 let vězení.

Dlouho očekávané mládě gorily Kamby se narodilo mrtvé

Dlouho očekávaný porod pětatřicetileté gorilí samice Kamby v pražské zoo se ve středu zkomplikoval, mládě zahynulo a ošetřovatelé museli zachraňovat život samice. Kamba totiž překousla při porodu pupeční šňůru, a přerušila tak mláděti přívod kyslíku. Protože se ani po několika hodinách nepodařilo gorile mrtvý plod porodit, ošetřovatelé s lékaři ji uspali a poté plod odebrali.

Uspanou Kambu převezli do veterinární ordinace v zoo a tým lékařů se přes hodinu pokoušel uvolnit mládě z jejího těla. "Během zákroku se ukázalo, že plod byl v děloze zcela zaklíněn a nebylo možné, aby ho Kamba porodila sama," sdělil ČTK mluvčí zoo Vít Kahle. Lékaři se snažili plod uvolnit bez operace, což se jim podařilo. Zákrok byl přesto náročný, Kambě se během něj zastavilo srdce a lékaři ji museli resuscitovat. Po zákroku byla Kamba umístěna do oddělené ložnice v zázemí pavilonu.

Riskantní nebyl jen zákrok, ale už i snaha oddělit Kambu od ostatních goril ve skupině a uspat ji. Odborný tým tvořil vedle pracovníků zoo i gynekolog, neonatolog a anesteziolog. První příznaky porodu se u Kamby projevily ve středu přibližně ve dvě hodiny ráno. V 07:30 se objevily končetiny mláděte a porod pokračoval v pořádku. V 08:15 ale Kamba vytlačila i pupeční šňůru, kterou přetrhla. Od tohoto okamžiku bylo mládě uvnitř Kamby bez přísunu kyslíku. Ošetřovatelé i poté stále věřili, že Kamba plod vytlačí sama a do porodu nezasahovali. Chtěli, aby se celý proces uskutečnil co možná nejpřirozeněji. K zákroku se rozhodli kolem poledne.

Očekávaný porod druhé gorily v Čechách napínal několik týdnů tisíce Čechů, kteří den co den u internetu čekali, až Kamba porodí v přímém přenosu. Narození mláděte bylo možné sledovat na stránkách www.rozhlas.cz/odhaleni, server byl ale přetížený. "Jenom od sedmi ráno do jedné hodiny odpoledne porod sledovalo 30.000 lidí," řekl ve středu ČTK Filip Rožánek z Českého rozhlasu Online. Mluvčí ČRo Online Petra Hanzelková ČTK informovala, že přímý přenos z pavilonu goril na internetových stránkách bude pokračovat i nadále. Kamery však budou v následujících týdnech ovládány jen v pracovních dnech mezi 10:00 a 14:00.

Vaidišová překvapivě vypadla v Charlestonu

Sedmnáctiletá česká tenistka Nicole Vaidišová překvapivě vypadla na turnaji v Charlestonu. Hned ve svém prvním vystoupení prohrála nejvýše nasazená hráčka s Nizozemkou Michaellou Krajicekovou, která na turnaji startuje díky divoké kartě, po setech 6:4, 4:6 a 3:6. Osmá hráčka světa a fedcupová reprezentantka podlehla o rok starší soupeřce, která je v žebříčku o 36 míst níže, po necelých dvou hodinách.

Bikrosařka Hladíková skončila v USA třetí

Česká bikrosařka Aneta Hladíková obsadila třetí místo v úterním závodu v americkém Orlandu. Vítězka tamního předchozího podniku Jana Horáková dojela tentokrát šestá a stejnou pozici obsadil i Michal Prokop mezi muži.

Počasí

Čtvrtek bude podle meteorologů slunečný s teplotami od 18 do 22 stupňů Celsia.