Zprávy

Marie Benešová ve funkci zůstává; nikdo ale neví, jak dlouho

Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová zůstává nadále ve své funkci. Ve sporu s ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem (US-DEU) se jí zastal předseda vlády Jiří Paroubek (ČSSD). Zároveň ale naznačil, že začne hledat jejího nástupce. Předpokládá, že Benešová ve funkci vydrží do konce volebního období. Jiný názor má ale Němec. Výměna Benešové je pro něj otázkou několika týdnů. Kandidáty prý již má. Nejvyšší žalobkyni považuje premiér za čestnou a neúplatnou. Ministr spravedlnosti má však poněkud jiný názor. S její prací není spokojen. Benešová podle něj měla ve své funkci dostatečnou dlouhou dobu na to, aby ze státního zastupitelství udělala výkonnou složku v trestním řízení. Tento úkol se jí však splnit nepodařilo, řekl novinářům Němec. Úvahám o výměně Benešové předcházela roztržka s Němcem. Spory rozvířila reportáž, v níž nejvyšší státní zástupkyně řekla, že zpravodaj Novy vzal údajně úplatek od mluvčího ministerstva spravedlnosti Petra Dimuna. Šéf Novy Petr Dvořák Benešovou vyzval, aby doložila svá tvrzení o úplatku a o neetickém zpracování reportáže. Také Němec řekl, že státní zástupkyně by měla své tvrzení buď dokázat, nebo odejít. Benešová později uznala, že výrokem o uplácení reportéra televize Nova pochybila. Výroky Benešové neschvaluje ani premiér. Měla by se podle něj Nově omluvit. Na omluvu zatím komerční televize čeká. Benešová ČTK řekla, že se seznámí s Paroubkovým vyjádřením a až po té se rozhodne o omluvě. Svůj výrok považuje za chybu, ale i chování televize Nova nebylo podle ní korektní.

EK hrozí Česku soudem za to, že neuplatňuje směrnici EU o hluku

Evropská komise poslala České republice poslední písemné varování za to, že nepřevedla do svého práva, a tudíž neaplikuje unijní směrnici o hluku z roku 2002. Mělo to být hotovo do 18. června 2004, připomněla EK a pohrozila, že pokud Praha do dvou měsíců uspokojivě neodpoví, bude pohnána k Evropskému soudnímu dvoru. První verzi zákona, který má koncepční charakter, vetoval prezident Václav Klaus 9. února. Mimo jiné se mu nelíbilo, že k předpisu byl přidán návrh zákazu privatizace nemocnic. O dva týdny později poslanci nedokázali prezidentovo veto přehlasovat. V současnosti ministerstvo zdravotnictví připravuje novou verzi zákona. "Vládě ji předložíme do konce srpna," řekl ČTK hlavní hygienik Michael Vít. Odpovědnost za nesplnění evropských termínů je podle něj na poslancích, kteří předlohu neprosadili.

Euro: Velvyslancem v Moskvě by se měl stát exministr Kostelka

Post českého velvyslance v Moskvě by měl obsadit někdejší ministr obrany, nestraník Miroslav Kostelka, píše poslední vydání týdeníku Euro. Premiér Jiří Paroubek již podle týdeníku oznámil ministerstvu zahraničí, že má začít připravovat odvolání stávajícího velvyslance v Rusku Jaroslava Bašty. Ten zemi zastupuje v Moskvě od roku 2000. Velvyslanci jsou střídáni většinou po čtyřech letech. Jmenuje je prezident na návrh vlády. Velvyslance poté musí schválit příslušná hostitelská země. Čtyřiapadesátiletý Kostelka je nyní poradcem premiéra pro obrannou politiku. V letech 1998 až 2002 působil jako český vojenský atašé v Kanadě. Možnost, že v Moskvě vystřídá Baštu, nepopřel. "Nikdy se nevyjadřuji k věcem relativně možným, ale nejasným," řekl Kostelka Euru. O Baštovi se mluví jako o budoucím prvním náměstkovi ministra zahraničí Cyrila Svobody. Výběr nového zástupce České republiky v Rusku trvá již zhruba dva roky. Loni na jaře se spekulovalo jako o vládním kandidátovi na tento post o tehdejším českém zástupci při Severoatlantické alianci Karlu Kovandovi. "Proti se ale v poslední fázi postavil prezident Václav Klaus. Jeho veto podle všeho motivovaly staré osobní spory z dob krize kolem Kosova," napsalo Euro. Další jméno, o němž se v souvislosti s Moskvou dlouho hovořilo, byl šéf zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Vladimír Laštůvka. Jeho jmenování ale narazilo ve vládě i u prezidenta.

Rakouská policie: Český oddíl porušil během zájezdu do Alp zákon

Rakouští policisté obvinili organizátora českého zájezdu do Alp, během kterého zahynul počátkem týdne jeden účastník při výstupu na horu Grossglockner. Pořadatel akce, horolezecký oddíl Lokomotiva Brno, zajistil totiž nocování turistů ve stanech v národní přírodní rezervaci, což zákon zakazuje. Informovala o tom Česká televize. Čtyřiašedesátiletý český alpinista se podle policie zřítil v pondělí při výstupu po jižní stěně hory. Pozůstalí chystají na organizátory zájezdu žalobu kvůli zanedbání povinnosti, uvedla Česká televize. Podle pracovníků rakouské záchranné služby jsou Češi známí podceňováním bezpečnostních rizik ve velehorách a nedají si často poradit. Mrtvý alpinista byl objeven ve středu při opakované pátrací akci v nadmořské výšce 3200 metrů. Tělo přepravil vrtulník do údolí. Muž se v pondělí vydal sám do jižní stěny hory. Poté, co ještě v úterý v poledne nebyl zpátky ve své horské chatě, požádal jeho přítel o vyhlášení poplachu. Po pohřešovaném začali pátrat záchranáři ze středisek v Kalsu a Lienzi, ale odpoledne museli akci přerušit vzhledem k vysokému lavinovému nebezpečí v místě zásahu. Na Grossglockneru byli v úterý zachráněni tři čeští alpinisté, kteří se tam v pondělí ocitli v nouzi kvůli špatnému počasí.

Premiér chce urychlit obnovu armádních dopravních letadel

Premiér Jiří Paroubek (ČSSD) navrhne vládě, aby urychlila obnovu armádních dopravních letadel, takzvané vládní letky. Do konce letošního roku by podle něj měli ústavní činitelé při cestách do zahraničí využívat například služeb Českých aerolinií (ČSA), od příštího ledna by armáda mohla pořídit nová letadla na leasing, řekl ČTK. Obnovu letadel, která kromě plnění vojenských a humanitárních úkolů mají také na starost přepravu politiků, plánuje vláda již delší dobu. Staré sovětské stroje totiž brzy nebudou moci kvůli hlučnosti a emisím do zahraničí létat. Navíc na nich přibývá různých poruch, kvůli kterým se jednotlivé lety zpožďují a prodražují. Naposledy uvízl minulý týden letoun Tu-154 s ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou v Mauretánii. Původní harmonogram počítal s pořízením nových strojů od firem Boeing či Airbus za čtyři miliardy korun do dvou let, ministerstvo obrany ještě minulý týden tento plán potvrdilo. Podle premiéra však přibývající závady ukazují, že by to byl hazard. "Myslím, že by na nás byla velká zodpovědnost, kdyby se stala nějaká havárie," uvedl.

Vláda rozhodne o privatizaci Vítkovice Steel ve středu

Vláda bude o prodeji 99procentního podílu ve státní společnosti Vítkovice Steel rozhodovat ve středu. ČTK to dnes řekl premiér Jiří Paroubek. Zároveň vyvrátil informace tisku, podle kterých hovořil o prodeji firmy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Paroubek upřesnil, že se v pátek sešel s majitelem Evraz Holdingu Alexandrem Abramovem a podle svých slov se s ním "dohodl, že se můžou dohodnout". Abramov za podíl nabídl 7,05 miliardy korun. Na schůzce, kde byl přítomen i ministr průmyslu a obchodu Milan Urban, podle Paroubka Abramov slíbil další investice do rozvoje Ostravy. Zároveň zopakoval, že v regionu nesníží výrobu. Ocelářská skupina Mittal Steel, jeden ze zájemců o státní podnik, oznámila, že vládě nabídla za Vítkovice Steel devět miliard korun. Kromě předložené částky Mittal Steel nabídl, že urovná všechny nynější spory mezi společnostmi Osinek a Vysoké pece Ostrava (VPO) a přijme podmínky a návrhy předložené společností Osinek. Právě kvůli sporu o dodávky surového železa mezi Osinkem, majitelem Vítkovice Steel, a VPO ze skupiny Mittal Steel byla firma vyřazena z výběrového řízení. "Věříme, že vláda České republiky při svém rozhodování vezme v úvahu nesporný přínos, který měla společnost Mittal Steel pro ostravský region tím, že provedla restrukturalizaci ostravské Nové huti, a že tuto nabídku podpoří," uvedl ředitel divize pro fúze a akvizice Mittal Steel Ondra Otradovec.

ČSÚ: Zemědělci letos sklidí přes sedm milionů tun obilovin

Zemědělci letos sklidí zhruba 7,3 milionu tun obilovin. Proti mimořádně vysoké úrodě z loňského roku jde o pokles o 0,9 milionu tun, tedy o 11,2 procenta. Letošní produkce řepky by měla činit přibližně 754 tisíc tun, což je propad o 180 tisíc tun. Odhady podle stavu k 20. červnu dnes zveřejnil Český statistický úřad. Na nižší letošní produkci základních obilovin se podílí jak pokles osevních ploch, tak snížení průměrného hektarového výnosu, uvedl ČSÚ. Osevní plochy u základních obilovin se meziročně snížily o půl procenta na 1,505.346 hektarů. Průměrný výnos pak poklesl o 10,7 procenta na 4,85 tuny na hektar. Na poklesu očekávané produkce se podílí především pšenice, které se sklidí meziročně méně o 800 tisíc tun. Žita zemědělci vypěstovali o 115 tisíc tun méně a ovsa o 42 tisíc tun méně. Meziročně vyšší sklizeň je očekávána u ječmene, a to o zhruba 59 tisíc tun. U řepky bude nižší sklizeň pouze vzhledem ke snížení průměrného hektarového výnosu z loňských 3,60 t/ha na letošní 2,82 t/ha. Osevní plocha se proti loňsku zvýšila o 7700 hektarů. Letošní sklizeň bude podle agrárníků lepším průměrem. Počasí je podle nich příznivé. Po loňské nadprůměrné sklizni se zemědělci potýkali s přebytky obilí a intervenční nákup vázne na nedostatku skladovacích prostor. Ministerstvo zemědělství chce od příštího roku rolníky podpořit při budování skladů.

Loni v dolech zemřelo 21 horníků, o jednoho více než loni

V minulém roce zahynulo v hornictví 21 osob, o jednoho člověka více než v roce 2003. Vyplývá to ze zprávy o stavu bezpečnosti v hornictví Českého báňského úřadu. Loňská bilance je druhá nejhorší za posledních deset let, v roce 1995 v hornictví zemřelo 22 osob. Ve středu se se zprávou seznámí vláda. Počet smrtelných úrazů loni výrazně ovlivnil březnový důlní otřes na dole Lazy na Karvinsku, při kterém zahynulo sedm pracovníků a pět dalších bylo zraněno. Nejvyšší počet smrtelných úrazů se trvale vyskytuje při těžbě černého uhlí, při jeho dobývání loni utrpělo smrtelný úraz 14 horníků. Šest osob zemřelo při těžbě hnědého uhlí. Mezi rizika spojená s hornickou prací patří především důlní otřesy, nahromadění a zapálení metanu či samovznícení uhlí. Těžba rud skončila na území České republiky v roce 1994, od té doby tak nezaznamenala žádný smrtelný pracovní úraz.

Gangu kolem Berdycha přibylo v závěru vyšetřování další obvinění

Davidu Berdychovi a dalším čtyřem mužům z jeho údajného gangu přibylo v samém závěru vyšetřování největšího případu organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky ještě jedno obvinění. Jde v něm o další loupežné přepadení a únos podnikatele, řekl ČTK zdroj obeznámený s vyšetřováním. Jednačtyřicetičlenný gang kolem Berdycha má podle dosavadních obvinění na svědomí vraždy, loupeže a vydírání bohatých podnikatelů. Případ neblaze proslul zejména napojením údajných zločinců na elitní policejní důstojníky. Zatím poslední skutek, kvůli kterému byl Berdych se čtyřmi muži minulý týden obviněn, se týká události z března 1996. Pětice prý tehdy v Praze 10 napadla podnikatele. Udeřili ho baseballovou pálkou do obličeje a naložili do auta, popsal ČTK zdroj. Pak podnikatele údajně odvezli na chatu jednoho z nich a chtěli po něm výkupné deset milionů korun. Ačkoli sumu hledali i v bezpečnostní schránce oběti, neuspěli. Nakonec tedy podle obvinění uneseného podnikatele přiměli k tomu, aby telefonicky přesvědčil známého k vydání dvoumilionové částky. Té se prý také nakonec dočkali. Uneseného podnikatele pak pachatelé odvezli na neznámé místo, kde ho zanechali, uzavřel zdroj. Vyšetřování rozsáhlé kauzy odstartovalo loni v září, kdy byla při akci Uniforma pozatýkána a obviněna většina podezřelých. Kauza je ojedinělá zejména podezřením, že se s podsvětím spolčili i bývalí elitní detektivové, kteří možná gangu šéfovali. Jsou mezi nimi i důstojníci, kteří měli u policie bojovat s organizovaným zločinem. Vyšetřování je téměř u konce. Na sklonku července se mají obvinění, s výjimkou tří mužů stíhaných na útěku, začít seznamovat s vyšetřovacím spisem. Členové gangu se podle policie v letech 1996 až 2002 obohatili o desítky milionů korun. Podle obvinění v přestrojení za policisty přepadli a unesli řadu podnikatelů, dva prý zavraždili. Navíc při fingovaných dopravních kontrolách přepadali kamiony. Díky napojení na detektivy využívali znalostí policejní taktiky, používali policejní výstroj, výzbroj a padělané doklady. Jednatřicetiletému Berdychovi soud v červnu vyměřil pětiletý trest vězení za vydírání podnikatele. Verdikt je pravomocný. Už v červenci má ale usednout na lavici obžalovaných znovu, tentokrát kvůli únosům tří jiných podnikatelů.

Ve Sportce padl jackpot, výherce získá 106 milionů korun

Jediný výherce ve Sportce získal jackpot 106 milionů korun. Jde o druhou nejvyšší individuální výhru v historii hry a třetí nejvyšší vyhraný jackpot vůbec. Výherce tipoval čísla 11, 12, 13, 36, 45 a 49. ČTK to řekl mluvčí loterijní firmy Sazka Zdeněk Zikmund, který tak upřesnil původní údaje, jež společnost poskytla. Ve středu se bude hrát o 33,3 milionu korun. Rekordní výhra padla předloni, kdy Sazka vyplatila jednomu výherci 112,9 milionu korun. O rok dříve padl ještě vyšší jackpot 148,6 milionu korun, ovšem vítězné tikety byly dva a výhra se musela půlit. Výherce se musí do 35 dnů přihlásit v budově Sazky. Na vyplacení výhry má firma podle pravidel hry 60 dnů. Minimální vklad, jeden sloupec, ve kterém si sázející vybírá šest čísel ze 49, stojí 16 korun.

Obavy meteorologů ze záplav se o víkendu vesměs nenaplnily

Naléhavá varování meteorologů před přívalovými dešti a možnými záplavami se o víkendu vesměs nenaplnila. Na sedmi místech v zemi platil v neděli večer první povodňový stupeň, tedy bdělost. V neděli odpoledne a v podvečer ale bouřka pokácela na mnoha místech v Česku stromy a zaplavila sklepy. V pondělí srážky slábly.

V Praze museli hasiči kvůli nedělnímu dešti provázenému kroupami zasahovat na mnoha místech, kde voda nestačila odtékat kanály a zaplavovala sklepy. Její odčerpávání bylo nutné například na Betlémském náměstí, v Dlouhé ulici, Nad Štolou, v Pařížské ulici či v některých částech Smíchova. Do Zlíchovského tunelu v Praze 5 nateklo 30 centimetrů vody. V Krakovské ulici v centru města zřejmě zásah blesku poničil střechu činžovního domu. Bouře porazila i několik stromů.

Lavina kamení a hlíny, kterou zřejmě uvolnil déšť, zablokovala úsek na železniční trati mezi Olomoucí a Bruntálem. Podle Jana Kučery z Drážní inspekce bude provoz přerušen dva až tři dny. Půda se sesunula mezi stanicemi Hrubá Voda a Domašov nad Bystřicí na Olomoucku. Cestující převáží náhradní autobusová doprava.

Déšť a rozvodněné řeky také vyháněl\ děti z letních táborů. Hasiči kvůli rozvodněné říčce Černá evakuovali 28 dětí ze skautského tábora u Líčova na Kaplicku. Teď vyklízejí další dětský tábor.

Česko-slovenská expozice na benátském bienále si vede úspěšně

Společná prezentace slovenského a českého umění, která byla na letošním benátském bienále zahájena před měsícem, se podle její komisařky Alexandry Kusé zatím setkala s pozitivními reakcemi. Na nejprestižnější přehlídce výtvarného umění obě země zastupují díla Stana Filka, Borise Ondreičky, Jána Mančušky a Marka Pokorného, který je zároveň kurátorem výstavy. Projekt dostal jméno Quadrophonia - Model světa. Bienále současného umění potrvá v Benátkách do 6. listopadu. "Měli jsme velmi dobré ohlasy, což je vidět také na zájmu zahraničních novinářů o rozhovory s našimi výtvarníky," řekla ČTK Kusá ze Slovenské národní galerie (SNG). Česko a Slovensko mají společný pavilón od roku 2000. Obě země se v pořádání společné prezentace střídají. Letos byla garantem slovenská strana.

Počasí

Noc má být zpočátku ještě oblačná s přeháňkami, místy i bouřkami, hlavně na jihu republiky. Během noci od severu ustávání srážek a ubývání oblačnosti. Teploty 17 až 13 stupňů. Úterek bude polojasný, na jihu až oblačný a místy přeháňky nebo bouřky. Teploty 23 až 27 stupňů, na horách kolem 20.