Denní souhrn zpráv
Asociace: Banky dostaly 345.000 žádostí o odklad splátek úvěrů
Banky obdržely zhruba 345.000 žádostí o odklad splátek úvěrů od klientů postižených opatřeními proti šíření koronaviru. Tímto způsobem ponechaly dlužníkům načas likviditu za celkem deset miliard Kč. Vyplývá to z průzkumu České bankovní asociace mezi členským bankami. Všechny dotázané banky, které představují dohromady drtivou většinu trhu, se řídí doporučením asociace z 12. března. Ještě před účinností zákona o odkladu splátek dostaly a vyřídily zhruba 230.000 žádostí o odklad splátek. Banky odhadují, že odklad se týká zhruba desetiny jejich klientů s úvěry. Většina žadatelů požadovala odklad o šest měsíců. Nyní je přísun žádostí již malý. Banky vyřizovaly a vyřizují všechny žádosti obratem.
"Odklad splátek z iniciativy bank, ministerstva financí a vlády je užitečným nástrojem a pomocí, která je ku prospěchu všech zúčastněných," uvedl poradce asociace Vladimír Staňura. Na konečné vyhodnocení je podle něj zapotřebí vyčkat na závěr roku, kdy v listopadu mají všichni s odloženými splátkami zase začít splácet.
Babiš navrhne snížení podílu spolufinancování obcí k dotacím
Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne snížení podílu spolufinancování obcí ke státním dotacím o 20 procentních bodů. Vyplynulo to z jeho vyjádření v příspěvku na sociálních sítích známém jako Čau lidi. Dotace chce navíc zvýšit. Babiš zdůraznil, že příjmy, o něž obce přijdou v souvislosti s koronavirovými příspěvky drobným podnikatelům a společníkům malých společnostní s ručením omezeným, stát "bohatě v dotacích vrátí". Příspěvky 500 korun denně zasahují do příjmů obcí a krajů. Proti tomu protestuje většina opozice, Svaz měst a obcí a Sdružení místních samospráv. Senát neúspěšně navrhoval, aby příspěvky stát hradil přímo ze svého rozpočtu. Podle Babiše ale jiný způsob vyplácení takzvaného kompenzačního bonusu nebyl možný.
"My ty peníze obcím bohatě vrátíme v dotacích. Místo toho, že jim budeme dávat 70 procent na školky, na chodníky, na investice v obcích, čističky, kanalizace, budu navrhovat, abychom jim dali 90 procent. Ušetří tím pádem velké peníze," řekl Babiš také v rozhovoru pro tn.cz. Chce rovněž, aby vzrostl objem peněz v dotačních titulech, v nichž dosud peněz nebylo dost.
Poměr nakažených k testovaným byl v neděli v ČR nejvyšší od dubna
V neděli přibylo v ČR 38 případů koronaviru. Laboratoře provedly pouze 2105 testů, což je nejméně od druhé poloviny března. Poměr nakažených k počtu testovaných tak vzrostl na 1,81 procenta, vyšší byl naposledy 20. dubna. Celkem se od začátku epidemie v Česku nakazilo 9273 lidí, vyléčených je 6562 a obětí 320. Aktuálně je v zemi 2391 nakažených. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 09:00. Epidemiologové upozorňují na to, že celková plošná statistika už není úplně relevantní, za současné situace má smysl zaměřit se na monitoring na lokální úrovni.
Největším ohniskem výskytu nemoci covid-19 v Česku je nyní důl Darkov těžební společnosti OKD v Karviné. Od neděle tu přibylo devět nakažených - sedm zaměstnanců a dva příbuzní. Pozitivně testováno tam bylo celkem 356 lidí. Mimo ohnisko v Darkově byl dnes v Moravskoslezském kraji hlášen jeden pozitivní pacient. Vyplývá to z informací, které zveřejnila Krajská hygienická stanice v Ostravě. Mezi pozitivně testovanými je tak 236 zaměstnanců Dolu Darkov, včetně 12 pendlerů, a 114 jejich příbuzných. Šest pozitivně testovaných jsou lidé z jiných firem, které na dole provádějí například údržbu. V dolech pokračují zpřísněná opatření.
Válková do několika týdnů předloží zákon o dětském ombudsmanovi
Vláda by měla do několika týdnů dostat návrh zákona o dětském ombudsmanovi, který by prosazoval práva dětí. V týmu by měl 50 lidí. Jeho úřad by měl po republice tři pobočky - v Praze, Brně a Ostravě. Obrysy připravované normy představila na tiskové konferenci vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO). Se zřízením postu počítá Úmluva o právech dítěte. ČR je jednou z posledních zemí, která dětského ombudsmana nemá. Nový ochránce dětských práv by podmínky dětí v zemi pravidelně vyhodnocoval. Vydával by pak doporučení úřadům a zákonodárcům. Prověřoval by i stížnosti a domáhal se nápravy. Agendu by mělo na starosti 35 expertů, 15 zaměstnanců by zajišťovalo provoz.
Česko dlouhodobě sklízí kritiku domácích organizací i mezinárodních institucí za vysoký počet dětí v ústavech a za roztříštěnost péče mezi několik resortů. O postu dětského ombudsmana se mluvilo už před víc než deseti lety v době českého předsednictví Evropské unii.
S výslechem prezidenta Zemana v kauze MUS počítá soud v říjnu
Výslech prezidenta Miloše Zemana v trestní kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS) chce soud uskutečnit v říjnu. Na jednání to uvedla předsedkyně senátu pražského městského soudu Silvie Slepičková. Původně Zemana plánovala vyslechnout prostřednictvím videokonference v dubnu a poté tuto středu, hlavní líčení ale v obou případech zkomplikovala koronavirová situace. Zeman se má jako svědek vyjádřit k okolnostem prodeje státního podílu v MUS, který v roce 1999 schválila jeho tehdejší vláda. Slepičková podotkla, že prezidentská kancelář vyšla soudu v obou předchozích termínech vstříc. Věří proto, že se videokonferenci se Zemanem podaří domluvit i na podzimní termíny hlavního líčení, které se mají uskutečnit v týdnu od 12. do 16. října.
Obžaloba tvrdí, že tehdejší manažeři Koláček, Diviš, Klimecký a Čmejla utajeně získali kontrolu nad nadpoloviční většinou akcií MUS. Poté údajně záměrně vyčkali, až cena akcií firmy klesla a poté od státu koupili jeho 46procentní podíl v uhelné společnosti přes firmu Investenergy za výrazně nižší cenu. Manažeři podle státního zástupce způsobili státu škodu nejméně 3,2 miliardy Kč. Všichni obžalovaní vinu odmítají. Navíc argumentují tím, že v souvislosti s MUS už byli odsouzeni ve Švýcarsku za totožné skutky.
NKÚ: Stát neposkytl na vysokorychlostní internet žádné dotace
Pokrytí domácností vysokorychlostním internetem se v uplynulých zhruba pěti letech podle zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) zvýšilo jen díky investicím podnikatelů. Ministerstvo průmyslu a obchodu nevyplatilo žádné dotace, ačkoli na to mělo 13,8 miliardy korun. Důvodem byla špatně nastavená podpora a nedostatečná příprava programu. Téměř polovina peněz plánovaných na podporu vysokorychlostního internetu tak byla přesunuta po dohodě s Evropskou komisí na jiné operační programy, konkrétně program Životní prostředí a Integrovaný regionální operační program, uvedl NKÚ v tiskové zprávě. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.
Úřad prověřoval dotace na vysokorychlostní připojení k internetu v letech 2015 až 2019. Cílem podpory bylo zajistit do roku 2023 toto připojení pro 77 procent domácností, přitom už v roce 2018 se díky investicím podnikatelů podařilo bez pomoci státu pokrýt 90 procent domácností. ČR je tak nad evropským průměrem, uvedl NKÚ. Neúspěch v podpoře budování sítí pro vysokorychlostní internet MPO přiznalo, od roku 2018 se to podle mluvčí Štěpánky Filipové ale změnilo a podařilo se najít cestu, jak budování sítí podpořit. Ve vyjádření pro ČTK současně uvedla, že pomalejší rozvoj sítí pro vysokorychlostní internet v ČR obecně ovlivňuje i pomalé povolování staveb, což by měl změnit nový stavební zákon či zákon o liniových stavbách.
Nová výstava pohlíží na Masaryka jako na influencera
Otázku, jak by Tomáš Garrigue Masaryk působil na sociálních sítích, pokládá nová výstava v Akademii věd (AV) ČR. Expozice TGM na síti přiblíží Masaryka jako vědce, novináře, politika a především angažovaného intelektuála v různých formách korespondence. Převádí ji i do prostředí internetu. Výstava v pražské galerii Věda a umění začne potrvá do 31. července. Ukáže, jak Masaryk pracoval s informacemi. A to jak z hlediska vyvracení dobových konspiračních teorií, propagandy, lobbingu, ale i komunikace v rodině a v roli prvního československého prezidenta. Zaměří se také na Masarykovu pozici mezi vědeckým světem a médii.
"Masaryka představujeme jako veřejně aktivního vědce, dnešními slovy bychom řekli influencera, který do mezinárodního povědomí vstupoval především prostřednictvím celospolečenských, aktuálních kauz, k nimž se vyjadřoval," poznamenal Pavel Horák z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR. Středobodem expozice je podle jejích autorů pracovní pulpit - kopie pultíku, a "metafora počítačové klávesnice". Masaryk takový pulpit v Lipsku roku 1877 daroval o devět let mladšímu filozofovi Edmundu Husserlovi. Husserl ho pak na Vánoce 1934 v Praze věnoval tehdy sedmadvacetiletému filozofovi Janu Patočkovi. Další osobitý exponát je policový nábytek zvaný "holubník". "Masaryk do něj tematicky řadil různé materiály a vozil jej s sebou po světě, podobně jako dnes převážíme notebook," podotkl spoluautor výstavy Martin Jemelka.
Praha schválila kulturní vouchery pro turisty
Pražští radní schválili projekt podpory cestovního ruchu poukazy pro turisty. Každý, kdo přespí v hotelu více než jednu noc, dostane od města poukázku na návštěvu například kulturních zařízení. Na kampaň V Praze jako doma a systém tzv. voucherů půjde z městského rozpočtu 121 milionů korun. Akce bude zahájena 1. července. Novinářům to řekla radní Hana Třeštíková (Praha Sobě). V turismu je kvůli opatřením proti koronaviru odhadován propad až 100 miliard korun. "Projekt je určen na restart cestovního ruchu. Nyní je zaměřen na české turisty. Samozřejmě, podle vývoje situace budeme program případně rozšiřovat i na země, odkud budou moci lidé přicestovat," řekla Třeštíková.
Skladatel Uhlíř byl pohřešován, po několika hodinách se našel
Čtyřiasedmdesátiletý skladatel, klavírista a moderátor Jaroslav Uhlíř se několik hodin pohřešoval. Policisté ho hledali od dnešního dopoledne. Krátce před 14:00 řekla ČTK mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová, že Uhlíř byl nalezen a je v pořádku. Důvody vyhlášení pátrání policie neupřesnila. Uhlíř je autorem hudby k písním i filmům. Napsal hudbu například pro písně Holubí dům a Ani k stáru či pro snímky Ať žijí duchové!, Trhák, Lotrando a Zubejda nebo Tři bratři. V minulosti mimo jiné moderoval televizní pořady s textařem a moderátorem Karlem Šípem a dlouhodobě spolupracuje s dramatikem, hercem a textařem Zdeňkem Svěrákem.
Na Pražském jaru on-line zahraje FOK s šéfdirigentem Braunerem
V rámci alternativního programu festivalu Pražské jaro se dnes uskuteční on-line koncert Symfonického orchestru hl.m. Prahy FOK vedeného šéfdirigentem Tomášem Braunerem. Koncert streamovaný z domovského pódia Pražských symfoniků, Smetanovy síně Obecního domu, nabídne díla Josefa Suka a Arnolda Schönberga. Moderátorem večera bude Ondřej Havelka. Vzhledem k opatřením proti šíření koronaviru se letos festival koná on-line. Vybrané koncerty letošního Pražského jara vysílají Česká televize a Český rozhlas. Do celého světa jsou vystoupení zprostředkována sítí Českých center a velvyslanectví ČR.
Počasí
Skoro jasno, přes den tvorba kupovité oblačnosti. Nejvyšší denní teploty 18 až 22 °C, v 1000 m na horách kolem 13 °C.