Mariánské lázně – město s nejdelší kolonádou a zpívající fontánou
V rubrice Krásy Česka vám dnes představujeme jedny z nejmodernějších lázní na světě. Přitom ještě na začátku 19. století byly v místě dnešní kolonády jen bažiny a močály.
Západočeské Mariánské Lázně leží uprostřed krásné přírody Slavkovského lesa v nadmořské výšce 600 metrů. V jejich okolí vyvěrá přes sto minerálních pramenů. K neodmyslitelným symbolům města patří 180 metrů dlouhá kolonáda. Další atrakcí je od roku 1986 také Zpívající fontána. První skladbu pro ni složil známý hudební skladatel Petr Hapka. V současnosti má fontána ve svém repertoáru jedenáct skladeb.
Město s největším počtem pramenů
Údajně první slaný pramen objevili mniši z kláštera v Osadě teplá. Prozkoumat složení dalších pramenů nechal král Ferdinand I. v roce 1528. V letech 1805–1807 pak postavil Dr. Josef Nehr u Křížového pramene na místě původní dřevěné chýše první zděný dům pro lázeňské hosty s názvem „Zlatá koule“.
V současnosti v nejbližším okolí vyvěrá přes 100 minerálních pramenů, v samotném městě kolem 40. K pitným kúrám se dnes používá šest hlavních pramenů, a to například Křížový, Rudolfův nebo Karolinin, které se také stáčí a vyváží do dalších měst i zemí.
Díky jejich chemické rozmanitosti jsou vhodné k léčbě velkého spektra nemocí. Patří mezi ně například onkologická, gynekologická nebo metabolická onemocnění.
V minulosti do Mariánských lázní zavítali například anglický král Edvard VII., rakouský císař František Josef I., básník Johann Wolfgang Goethe, Emma Destinová nebo Thomas Alva Edison.
Mariánské Lázně mají své kouzlo i v zimě.