Český návrhář oblékal v Americe první dámy
Úspěšnou poválečnou kariéru majitele jednoho z nejznámějších pražských módních salonů, který odešel ze země pronásledován holokaustem, mapuje výstava Oldřich Rosenbaum/Oldric Royce módní návrhář.
Výstava v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze je součástí projektu Lístek do Nového světa. Projekt dokumentuje osudy představitelů kulturního a společenského života, kteří před druhou světovou válkou byli nuceni opouštět Evropu. Ve Spojených státech pak během doby významně ovlivnili tamní kulturní scénu.
Zákaznice byly manželky politiků i filmové hvězdy
Oldřich Rosenbaum (1896 až 1991) se narodil v Praze v rodině úspěšné dámské krejčové, a šel v jejích stopách. Po založení Československé republiky si uvědomil, že dámy z nejzámožnější české, německé i židovské společnosti budou jeho zákaznicemi, pokud jim nabídne úroveň a luxus srovnatelný s pařížskými salony. Zakládal filiálky v Praze a v Karlových Varech, kde také v hotelu Imperial pořádal módní přehlídky.
Úspěšný rozvoj firmy ukončil nástup nacismu v Německu, který se stal hrozbou i pro československé Židy. Oldřich Rosenbaum na podzim 1938 přesídlil do Paříže a 18. února 1939 odplul do Ameriky. Tady si změnil jméno na Oldric Royce, požádal o udělení amerického státního občanství a začal podnikat.
Jeho zákaznicemi se stala celá řada manželek politiků i filmových hvězd. Své modely navrhoval mimo jiné i pro bývalé první dámy Eleanor Rooseveltovou, Bess Trumanovou a Mamie Eisenhowerovou. Oldřich Rosenbaum prožil s módou téměř celé 20. století, zemřel v roce 1991 v 95 letech.