Byli jste ve Vídni? A nebyli jste v kavárně? Pak jste nebyli ve Vídni!

Schönbrunn, vyhlídka na Vídeň

Návštěvu rakouské metropole si jedni nedokážou představit bez pohledu na Katedrálu svatého Štěpána, jiní bez procházky po Ringstrasse, bez Schönbrunnu nebo Prátru. Ale k Vídni neodmyslitelně patří také posezení u šálku dobré kávy a zákusku s porcí domácí šlehačky.

Vídeňské kavárny mají často neopakovatelnou atmosféru. Jedním z takových míst je i Peter´s Operncafé Hartauer na Riemergasse.

„Čas je podivuhodná, kouzelná věc,“ to se zpívá v opeře Kavalír s růží od Richarda Strausse. A tato věta je mottem také Operní kavárny ve Vídni, kterou již 35 let řídí její majitel Peter Jansky. Ten vzpomíná na první večer kavárny, 25. září 1981:

„Bylo to s pěvkyní Marthou Mödl, kterou jsem předtím potkal na festivalu v Salcburku při světové premiéře opery Baal od Friedricha Cerhy, v níž zpívala roli Matky. A já jsem se jí jenom zeptal, jestli by to pro mě udělala, že bych otevřel ve chvíli, kdy bude zpívat ve Vídni. A ona řekla ´když to chcete´… Pak přišel ten den, všichni čekali venku a já jsem si říkal, že když nepřijde, tak ani neotevřu. A ona přišla.“

Stěny kavárny jsou pokryty stovkami fotografií operních pěvců a dirigentů, kteří ji navštívili


Za výjimečné pokládá majitel kavárny setkání například se sopranistkou Ljubou Welitsch (1913–1996). Peter Jansky oceňuje její interpretaci role Salome ve stejnojmenné opeře Richarda Strausse: „To dnes neodzpívá nikdo. Já můžu jen říct, že sám Richard Strauss napsal do jejích not, že sám nevěděl, že někdo takto může zpívat jeho Salome.“

Kromě Ljuby Welitsch a Leonie Rysanek navštívily kavárnu další hvězdy operního světa. Jen namátkou: Renata Tebaldi, Inge Borkh, Agnes Baltsa, Franco Corelli, Alfredo Kraus, José Carreras, Herbert von Karajan, Leonard Bernstein a stovky dalších. A každého z nich připomíná alespoň jedna fotografie. Z českých pěvců zde byli Adam Plachetka, Eva Urbanová, Eva Randová.

Peter Jansky je milovníkem zlaté epochy Vídeňské státní opery 60. a 70. let minulého století. S velkým obdivem vzpomíná: „V roce1972 byla ve Vídni nádherná premiéra Salome s Leonie Rysanek v titulní roli.

Ona měla takový klan a já jsem k němu tehdy samozřejmě také patřil. Cítil jsem ale, že se tam bude něco odehrávat, protože premiéru navštívila i sopranistka paní Welitsch. Poté se jí reportér ptal, jak se jí to líbilo. Ona odpověděla, že Rysanek byla fantastická, měla fantastických sedm opon… Víte, ale já jich měla v Metropolitní opeře padesát šest…“

Láska k opeře dýchá v kavárně doslova z každého koutu


Majitel Operní kavárny Peter Jansky mluví výborně česky, což se naučil od své babičky, která z Čech pocházela a prý se dožila 111 let. Je tedy pravděpodobné, že vzhledem k dlouhověkosti zakotvené v jeho rodině bude provoz kavárny ještě dlouho pokračovat.

K tomu Peter Jansky dodává:„Víte, paní Ljuba Welitsch říkala, a to se mi líbilo, že člověk v podstatě nemá věk, náboženství ani barvu kůže, že jsme všichni stejní. A to se mi moc líbilo. A také říkala, že v muzice se nesmí politizovat, nesmí se v ní koukat na rodný list, kde se kdo narodil a jaké má náboženství. Když můžete zpívat, tak zpívejte.“

Autoři: Milena M. Marešová , Daniel Jäger , Zdeňka Kuchyňová
klíčové slovo:
spustit audio