Jak se dívají Češi v USA na Donalda Trumpa? Starší krajané v New Yorku za ním stojí. Jiní se obávají jeho vstřícnosti vůči Rusku
S nástupem Donalda Trumpa do čela Spojených států se Česká republika nemusí obávat zhoršení vzájemných vztahů, je možné dokonce očekávat jisté zlepšení. Myslí si to američtí slavisté a bohemisté. Starší krajané v New Yorku za ním stojí.
New York byl baštou neúspěšné demokratické kandidátky Hillary Clintonové. Čeští a slovenští krajané se ale klonili spíše na stranu Donalda Trumpa. V rozhovoru s ČTK to řekl farář Antonín Kocurek, který každou neděli vede v newyorské čtvrti Queens české bohoslužby.
„Můžu mluvit jen za naši komunitu tady v New Yorku. Musím říci, že více fandili republikánům, tedy Trumpovi. Odůvodňovali to tím, že demokraté se zpronevěřují svým dřívějším hodnotám. Naši emigranti, kteří utekli z Československa, říkají, že si tehdy museli velice tvrdě vybojovat občanství a postavení, neboť jim nikdo sociálně nepomáhal“, upozorňuje farář.
Naopak mladší generace krajanů, která do USA přišla až později, se podle něj postavila za Clintonovou.
Majitel českého bistra ve Washingtonu si od zvolení Trumpa slibuje snadnější podnikání
Republikána Donalda Trumpa americký Čech Daniel Sidzina podobně jako takřka 96 procent všech účastníků voleb v americkém hlavním městě Washingtonu nevolil, přesto ale na rozdíl od některých jiných krajanů i Američanů nespokojených s výsledkem hlasování katastrofický scénář neočekává.
Sidzina, který ve Washingtonu provozuje restauraci Bistro Bohem zaměřenou na evropskou a především českou kuchyni, v rozhovoru s ČTK řekl, že si od Trumpova prezidentství slibuje snadnější podnikání, pokud jde například o jednání s úřady či výši daní, skutečné výhody se pak podle něj dočkají jen velké korporace. Jako problematický vidí Trumpův přístup k Evropské unii, k situaci na Korejském poloostrově či příliš vstřícnému postoji k Rusku.
Bistro Bohem spolupracuje na akcích pořádaných českým velvyslanectvím nebo pořádá pravidelné promítání českých filmů. Mezi návštěvníky jsou nejen krajané či Američané, kteří Evropu či Česko navštívili, ale i lidé, kteří o české kultuře nic nevědí. Do bistra chodí i potomci krajanů, kteří třeba už česky neumějí, ale pamatují si, že jim jejich česká babička vařila jídla ze své vlasti.
Američtí bohemisté se zhoršení vztahů s Českem neobávají
S nástupem Donalda Trumpa do čela Spojených států se Česká republika nemusí obávat zhoršení vzájemných vztahů, je možné dokonce očekávat jisté zlepšení, a to díky pochvalným slovům, kterými český prezident Miloš Zeman na adresu budoucí hlavy amerického státu nešetří. Myslí si to američtí slavisté a bohemisté, které ČTK oslovila.
Trumpa a Zemana mimo jiné spojuje i vstřícný postoj k Rusku, kterým se oba státníci netají. Právě vstřícnost vůči Rusku vnímá profesor Kolumbijské univerzity v New Yorku Christopher Harwood jako nebezpečí nejen pro USA, ale především pro občany Česka a dalších východoevropských zemích.
Míla Sasková-Pierceová z Nebraské univerzity v Lincolnu se domnívá, že Trumpa i Zemana spojuje silné ego, zároveň ale upozorňuje na nepředvídatelnou křehkost vzájemných vztahů, které vnímá jako povrchní. „Pokud ale oba budou pokračovat v pečlivém vyjadřování svých vzájemných obdivných postojů, mohou rozvinout blízký vzájemný vztah“, dodala.
Karen von Kunesová z Yaleovy univerzity na otázku možného vývoje vztahů mezi Prahou a Washingtonem poznamenala, že Česko je malou zemí a o malé státy, pokud nejsou nějakým mimořádným způsobem důležité, se USA příliš nezajímají. Zmínila ale fakt, že Trumpa k Česku přece jen pojí silnější vazby než předchozí prezidenty, neboť tři jeho nejstarší děti jsou polovičními Čechy. Matkou Donalda mladšího, Ivanky a Erica je zlínská rodačka Ivana Trumpová, rozená Zelníčková. „Americká média se tomu vůbec nevěnují. Mí studenti byli naprosto překvapení, když jsem jim o tom řekla“.