Krajanské akce ve světě - LEDEN 2017
Na tomto místě zveřejňujeme seznam krajanských akcí, o nichž jsme se dozvěděli na internetu nebo přímo od krajanů. Pokud chcete zprostředkovat informaci o některé z vašich akcí, pošlete ji prosím na [email protected] nebo zanechejte vzkaz na našem facebooku.
6. ledna, FRANCIE, Paříž - přednáška profesora Martina Nejedlého nazvaná Karel IV, král a císař v srdci Evropy připomene jednoho z největších velikánů českých dějin. Začátek v 16 hodin v konferenčním sále Institutu pro slovanská studia na 9 rue Michelet.
10.-26. ledna, USA, New York - vernisáž v 19 hodin otevře výstavu fotografií Petra Jana Juračky pod názvem Mystická K2. Snímky pocházejí z jeho výpravy v pohoří Karákóram, kde se pohyboval spolu s horolezkyní Klárou Kolouchovou. Používal i náročnější fotografické pomůcky - časosběrnou kolejnici, nebo dron, se kterým ještě nikdo v nadmořské výšce nad 6 tisíc metrů nefotil. S účastníky expedice se lze setkat ve stejném čase 12. ledna v kině Českého centra.
12. ledna-10. února, FRANCIE, Paříž - francouzská veřejnost či krajané ve Francii mají možnost seznámit se s tvorbou malíře a spisovatele Ondřeje Sekory na výstavě Ferda Mravenec. Na vernisáži v Českém centru (od 19 hodin) bude přítomen historik komiksu Tomáš Prokůpek. Výstava připomíná rovněž dvouletý Sekorův pobyt v Paříži a skutečnost, že vychází první překlad Ferdových dobrodružství ve Francii a rovněž putuje do místních kin jedna z filmových adaptací známého Sekorova díla. V rámci doprovodného programu budou promítány krátké filmy Karla Zemana (16. ledna), Hermíny Týrlové (23. ledna, 8. února) a film Kdo chce zabít Jessii? (30. ledna).
12. ledna-30. dubna, ŠPANĚLSKO, Madrid - Centrum Sefarad Israel představí výtvarné práce Michela Fingestena, meziválečného židovského umělce, který pocházel ze slezských Bučkovic. Díla pocházejí ze sbírek pražské galerie Ztichlá klika a lze v nich vidět různé umělecké styly, od secese, přes kubismus, expresionismus, až po surrealismus. Pro Fingestenovu tvorbu byl zásadní především pobyt v Berlíně. Jeho osud byl pohnutý, zemřel krátce po osvobození koncentračního tábora Ferramonti di Tarsia v Itálii. Výstava probíhá na Calle Mayor, 69.
13.-15. ledna, NĚMECKO, Berlín - v berlínském Konzerthausu vystoupí Český filharmonický sbor Brno, a to od 19 hodin. Druhý koncert je naplánován na 15. ledna od 16 hodin. Vstupné od 25 euro.
17. ledna, BELGIE, Brusel - u příležitosti deseti let vydávání časopisu pro běžce Zatopek Magazine se uskuteční od 18:30 hod na stadionu Trois Tilleuls Zátopek Revival Run, štafetový běžecký závod, který připomíná někdější Zátopkův bruselský rekord na 10 kilometrů. Po závodě lze zhlédnout výstavu komiksku Zátopek od Jaromíra 99 a Jana Nováka.
17. ledna-31. března, RAKOUSKO, Vídeň - výstava rakouského fotografa a kunsthistorika Petera Schuberta mapuje secesní architekturu v České republice. Vernisáž začíná od 19 hodin v galerii Českého centra.
18. ledna-5. února, ŠPANĚLSKO, Barcelona - hra českých autorů Pavla Bsonka, Vladimíra Čepka a Filipa Nuckollse Konference ve Wannsee pojednává o dějinném okamžiku, kdy byl zpečetěn osud milionů Židů v Evropě. Nastudovalo ji divadlo Exquis a bude uvedena v bývalém cechovním domě La Casa de la Seda na adrese Sant Pere Més Alt 1. První představení proběhne 18. ledna od 21 hodin.
19. ledna, NĚMECKO, Berlín - ve svém třetím románu se spisovatelka Markéta Pilátová věnuje exotické Kubě. Českým kořenům, současným disidentům... Román je pojmenován Tsunami Blues, protože hlavní hrdinka přišla o mnohé kvůli tsunami v roce 2004 v Thajsku. Spisovatelka bude číst ukázky v Českém centru od 19. hodin a stejné úryvky budou zároveň promítány v němčině, protože toto dílo nedávno vyšlo v německém překladu.
25. ledna, NĚMECKO, Berlín - panelová diskuse Moc bezmocných - dědictví Charty 77 je jednou z akcí, která připomíná 40. výročí Charty a sleduje její důsledky na společenské dění od doby, kdy vznikla, až po současnost. Mezi diskutujícími budou signatáři Charty Jan Sokol a Dana Horáková. Diskuse probíhá od 18 hodin v budově Velvyslanectví České republiky v Berlíně, od 20 hodin vystoupí kapela The Plastic People of the Universe, jejíž pronásledování iniciovalo vznik Charty 77.
27. ledna, FRANCIE, Paříž - u příležitosti 40. výročí Charty 77 bude v budově Českého centra zorganizováno čtení Havlových Dopisů Olze, kterého se zhostí v 19 hodin divadelní společnost Libre d'esprit. O den později zahraje zmiňovaný soubor Havlovu Audienci (od 18 hodin, vstupné 15 euro).
Detailní informace o kulturních krajanských akcích v USA, Kanadě a Mexiku naleznete na stránkách Česko-severoamerické komory pro obchod a kulturu www.czechevents.net.