V Daruvaru proběhlo páté Sympozium o českém jazyce
V Daruvaru, středisku české menšiny v Chorvatsku, se už pět let pravidelně koná Sympozium o českém jazyce. Původně mělo za cíl upozornit krajany na potřebu pečovat o český mateřský jazyk. Teď se z něho stalo také místo k prezentaci výsledků výzkumů odborníků, kteří se zabývají nejen českým jazykem jako takovým, ale především češtinou Čechů v cizině, otázkou identity, dvojjazyčnosti a zachování českého jazyka v cizojazyčném prostředí.
Od počátku na sympoziu vystupují odborníci z českých univerzit a také místní bohemisté a učitelé na českých školách v Chorvatsku. Mezi hlavní témata letos patřily aktuální problémy současné češtiny, slovní zásoba chorvatských Čechů, zkušenosti z dvojjazyčného vzdělávání dětí v mateřské škole či počátky 95leté historie českého školství v Chorvatsku.
Podnět k pořádání sympozia dala někdejší předsedkyně Svazu Čechů Leonora Janotová. Ta zdůraznila, že pro zachování češtiny mají klíčovou úlohu česká škola a učitelé. Připomněla také, že v životě krajanů, žijících v Chorvatsku, má velký význam také chorvatština, je však nutné oba jazyky udržovat „v ryzí podobě" a nesměšovat je.
Čeští studenti v Chorvatsku i učili
Letošní sympozium bylo výjimečné nejen účastí bohemistů, ale i velkým počtem posluchačů, převážně učitelů z českých krajanských škol. Přijeli i studenti z Olomouce a Brna, kteří v Daruvaru se svými pedagogy pobývali na stáži.
Čtyři studenti Univerzity Palackého teď působí na krajanských školách prostřednictvím programu Erasmus. Dalších třicet studentů tu během svého pobytu odučilo čtyři hodiny na českých základních a mateřských školách v Daruvaru a Končenicích, na vesnických školách v okolí a na českých odděleních daruvarského gymnázia.