Výstava ke stému výročí narození Jana Lukase představuje jeho obdivované reportážní snímky

Jan Lukas zaznamenal rozvoj Zlína

V pražské Artinbox gallery můžete vidět obdivované reportážní snímky slavného českého fotografa Jana Lukase, který se narodil před sto lety. Expozice s názvem Lidé/People (1930 - 1995) bude otevřena do 6. října. Nabízí černobílé reportážně laděné fotografie z období předmnichovské Československé republiky, z padesátých let v bývalém Sovětském svazu i z jeho pobytu ve Spojených státech.

Publicista Ondřej Kundra uvedl, že Česko má slavnější fotografy jako Sudka, Koudelku či Drtikola. Žádný z nich ale není tak silně spjatý s moderními českými dějinami jako právě Jan Lukas. Fotil americké prezidenty i běžné události. Řadu let měl obálky na prestižním konzervativním čtrnáctideníku National Review a dokázal dojmout sérii snímků z válečných transportů židovského obyvatelstva.

Pražská výstava představuje jeho obdivované reportážní snímky jako Mobilizace a Vojáci v den demobilizace (1938), Letenská pláň v den pohřbu prezidenta Beneše 9. září 1948, Březnové úmrtí Stalina a Gottwalda (1953) nebo Odjezd z lágru v Capui (1966).

Lukas je považován za zakladatele české fotoreportérské tradice

Jan Lukas se narodil 8. srpna 1915 v Českých Budějovicích a zemřel 28. srpna 2006 v New Yorku. Je považován za jednoho ze zakladatelů české fotoreportérské tradice a humanitní fotografie. Fotografovat začal, když mu bylo dvanáct. O pět let později byl přijat do prestižního Českého klubu fotografů amatérů. V 21 letech přišel z vídeňských studií do Zlína. Už tehdy měl za sebou řadu zahraničních reportáží, fotil v Dánsku, Norsku, Rusku, Bulharsku, Palestině, Egyptě i v Řecku.

Jan Lukas – East Harlem,  Manhattan,  70. léta   | foto: Leica Gallery Prague,  © Jan Lukas

Ve filmových ateliérech firmy Baťa ve Zlíně nastoupil jako kameraman. Za reklamu na pneumatiky Silnice zpívá, získal Zlatou medaili na Světové výstavě v Paříži roku 1937. Ve Zlíně nafotil řadu zajímavých snímků. Na jednom z nich je třeba Jan Antonín Baťa, když slaví 1. máj s věncem na krku jako vítěz automobilového závodu.

Fotografie Moskvy byly zničené, byly prý příliš pesimistické

Jan Lukas fotografoval řadu událostí, které hýbaly světem. Například Edvarda Beneše v tragickém roce 1938, Prahu obsazovanou nacisty, soud s válečnými zločinci v roce 1946, nástup komunistů, život v padesátých letech i Louise Armstronga v Praze v roce 1965.

Jedna z jeho fotografických reportáží z roku 1963 s názvem Moskva byla zničena, protože velvyslanec Sovětského svazu ji označil za 'příliš pesimistickou'.

V roce 1965 emigroval na Západ a následujícího roku se přistěhoval Spojených států. Při odchodu do exilu s sebou vyvezl jen mizivou část negativů. Odhadem 200 tisíc snímků z let 1930 až 1965 zůstalo nezvěstných. Část z nich se v 90. letech našla ve sbírkách pražského Uměleckoprůmyslového muzea.