Vyšel slovník České stopy v Chorvatsku

Alen Matušek

V Chorvatsku byl v květnu slavnostně pokřtěn biografický slovník České stopy v Chorvatsku. Údaje do lexikonu krajanů po léta shromažďoval profesor Josef Matušek. Po jeho úmrtí v roce 2003 v práci pokračoval jeho syn Alen, který žije v Záhřebu a pracuje jako pedagog a novinář.

„Věděl jsem, že tatínek pracuje na lexikonu, ale moc jsem se o to nezajímal. Teprve několik týdnů před jeho úmrtím, když mi předal hromadu rukopisů a poprosil, abych jeho projekt dokončil, se to změnilo“, řekl Alen Matušek. Nejvíc práce zabralo určení konceptu slovníku. Nakonec se do něj dostali významní příslušníci menšiny a osobnosti původem z českých zemí. Jsou tu i lidé, kteří nemají český původ, ale mají velké zásluhy o českou menšinu.

Alen Matušek všem lidem, o kterých tušil, že si zaslouží v knize být, rozdal dotazník. O pomoc požádal České besedy a jiné krajanské instituce. Odezva moc velká nebyla, ale nakonec se do dvou svazků slovníku vešlo téměř 1500 hesel. Projektu se ujala hlavně Jednota a Rada pro národnostní menšiny, která tisk lexikonu financovala.

Lexikon patří mezi tři nejdůležitější knihy krajanské komunity


„Tento biografický slovník patří mezi tři nejdůležitější knihy krajanské komunity vůbec“, uvedla předsedkyně Svazu Čechů Libuše Stráníková, která v čase zahájení práce na slovníku řídila Jednotu. Dodala, že dvě druhé knihy jsou Češi v Chorvatsku Josefa Matuška a Domov má jméno Daruvar Rudy Turka.

Na projektu se podílel i krajanský historik Václav Herout a základem pro slovník se stala rubrika Krajanský kalendář, kterou profesor Matušek zavedl. Václav Herout poukázal na to, jak je někdy těžké sehnat o lidech informace. Ne všichni, kteří by si zasloužili ve slovníku být, tam jsou, uvedl Zdenko Jílek z Horního Daruvaru. Takových případů je více, protože na dotaz Alena Matuška se ozval nepatrný počet spolků. Je tak zřejmé, že vydáním slovníku České stopy v Chorvatsku práce s mapováním významných osob původem z českých zemí nekončí.