Česko-americká rodina Rausnitzů pomáhá českým firmám prosazovat se na americkém trhu
Najít nové obchodní příležitosti na americkém trhu pomáhá malým a středním českým firmám podnikatelské centrum MeoHub nedaleko newyorského Manhattanu. Využívá ho již pět tuzemských exportérů a stejný počet firem by měl do New Yorku zamířit ještě letos. MeoHub zakládala Asociace malých a středních podniků a živnostníků společně s americkým investorem, rodinou Rausnitzů.
Spojené státy se pro české podniky stávají stále důležitějším trhem. Vývoz tam roste dvojnásobným tempem. Na americký trh se snaží proniknout například výrobce outdoorového oblečení Bushman, firma Betacontrol, která se věnuje výrobě systémů pro řízení dveří výtahů, trolejbusů i metra, či firma Therapia, která vyrábí zdravotní židle.
V prvním českém obchodním centru v New Yorku získají firmy na rok podporu zhruba tří milionů Kč, zázemí moderních kanceláří na Long Islandu i bezplatné poradenství od třetího největšího dodavatele oční techniky na světě, česko-americké firmy Meopta. V jejím areálu také inkubátor sídlí. Právě možnost poradit se o smlouvách nebo konzultovat problémy s americkými manažery Meopty považuje předseda Asociace Karel Havlíček za největší know how.
O vytvoření zázemí pro české exportéry začal Gerald Rausnitz uvažovat v červnu 2014. V září 2015 proběhlo na Long Islandu oficiální zahájení MeoHubu za účasti místopředsedy vlády Pavla Bělobrádka.
Firmy získávají v Americe první zkušenosti
Protože je centrum MeoHub soukromé a začínající firma neplatí nájemné a služby, získá Meopta opci na 20 procent z nově vzniklé pobočky v USA, pokud ovšem bude mít její expanze výsledky.
Ladislav Kolář z firmy Holík se nyní například zaměřuje na získání certifikátů na hasičské rukavice. Evropský zákazník je podle něj náročnější. „V Americe se překvapivě setkáváme s tím, že chtějí výrobky, které byly v Evropě aktuální před deseti lety“, poznamenal.
Známý výrobce outdoorového oblečení Bushman se podle svého majitele Jindřicha Melichara za tři měsíce přesune z New Yorku na jih USA - na Floridu nebo do Ohia. „Pro náš segment není New York dobrým místem, děláme oblečení víc do tepla, pro volný čas. Už tam odešel první kontejner zboží a rozjíždíme online prodej“, dodal. První objednávku již připravuje firma pro známý americký internetový obchod Amazon.
Rodina Rausnitzů utíkala z republiky dvakrát
Rodina Rausnitzů utíkala z republiky dvakrát. Poprvé v roce 1939 kvůli svému židovskému původu. Útěk se nepovedl, rodina byla ve vězení a pak je vyhostili z protektorátu. Žili na Ukrajině a do Československa přišli s armádou Ludvíka Svobody.
Rok po skončení války odešli podruhé, tentokrát do Spojených států. Tři bratři založili vlastní firmu, spolupracovali i se společností Swarovski. Nejmladší z bratrů Paul Rausnitz pak pokračoval ve spolupráci se synovcem.
Po roce 1989 navštívil Československo a dohodl si první návštěvu ve firmě Meopta. V první vlně kuponové privatizace koupil část akcií firmy, a odkoupil její dceřinou společnost Meopta - optika. Investoval do nových technologií a v roce 2000 splatil základní dluhy celé Meopty ve výši 100 miliónů korun a firmu tak zachránil od konkurzu. V roce 2008 obdržel cenu Gratias Agit a v roce 2013 Medaili Za zásluhy I. stupně.