Krajanské spolky se zapojují do akce k 80. narozeninám Zdeňka Svěráka
České krajanské spolky zareagovaly na iniciativu režiséra Jana Svěráka. Ten se společně s Ondřejem Polákem rozhodl zorganizovat obnovenou premiéru restaurované verze filmu Obecná škola. Celá akce je zároveň dárkem k osmdesátým narozeninám herce a scénáristy Zdeňka Svěráka. Česká kina i krajanské spolky by měly film promítnout v jeden den - 28. března - na mnoha místech na světě.
Obecná škola byl první film, který otec a syn Svěrákovi spolu natočili. Vypráví o dětství Zdeňka Svěráka na poválečném pražském předměstí a v roce 1992 byl nominovaný na Oscara. Poté, co děti přivedou svým chováním učitelku do blázince, přichází do školy učitel Igor Hnízdo, údajný hrdina vojenských operací. Takový je začátek úspěšného filmu.
A jeden z iniciátorů Ondřej Polák je u mikrofonu Radia Praha. V jaké fázi je celý projekt?
„Momentálně se dokončuje restaurování filmu Obecná škola. Bude vyčištěný obraz i zvuk. Rádi bychom udělali obnovenou premiéru tohoto filmu. Kromě českých kin by se promítal i v krajanských spolcích na celém světě, a to v jeden jediný den, 28. března na Velikonoční pondělí“.
Proč jste se rozhodli právě pro Obecnou školu?
„Krásně se to potkalo. Narozeniny pana Svěráka staršího a jejich první společný film se právě dorestauroval. Navíc je Obecná škola zvláštním spojujícím prvkem mezi generacemi. Pro starší generace je to čas, který už zažily, pamatují si ho. Pro mladší generaci je to pohled zpět, takové retro o tom, jak svět vypadal, a jak to prožívali mladí kluci ve škole“.
Už víte, v kolika českých kinech se film bude promítat?
„Zatím počítáme se čtyřiceti kiny, ale ještě jsme nezačali řešit detaily distribuce, takže to je i pro nás překvapením. Film budou viděti i Češi v zahraničí. Za prvé máme pocit, že k nám stále patří. Za druhé nevíme jistě, jestli mají možnost vidět současné věci kulturní scény. My jim sice neneseme úplně aktuální věc, ale naopak věc starší a opakovanou. Chtěli bychom pokračovat a uvádět premiéry českých filmů, nebo takto obnovené premiéry českých filmů v krajanských spolcích po celém světě, aby měli přísun nových českých, pokud možno dobrých filmů“.
Když jsme si před rozhovorem povídali, tak jsme také dávali dohromady adresy, telefonní čísla, kontakty a maily na krajanské spolky. Byl jste překvapen, kolik je ve světě krajanských spolků?
„Ano, překvapilo nás to. Za prvé jsme si mysleli, že Čechů v zahraničí je výrazně méně. Počítali jsme s desítkami spolků. Ale momentálně máme seznam, který obsahuje 800 mailových adres, na které jsme poslali úvodní dopis. Zjistili jsme, že z toho tak jedna desetina není aktivní. Překvapivě už během prvních pár dnů se nám ozvalo přes 40 spolků a to jsme v začátku oslovování. Jestli to bude sto míst, tak to bude málo, možná dokonce i víc“.
Jaké technické podmínky musí krajanské spolky mít, aby diváci mohli film vidět?
„Pokud si budou chtít užít tu nejlépe restaurovanou verzi, tak je potřeba kino s prostorovým zvukem, se 4K projekcí a se systémem DCP pro odbavení dat. Pokud nebudou moci krajané na tato zařízení dosáhnout, tak to umíme pustit z Blu-ray. Případně pro nejzazší končiny, ozvali se nám například ze Seychel, zkoušíme se nakontaktovat i na českou antarktickou základnu, tak tam předpokládám, že by film šel datovou cestou v takovém rozlišení, aby byli schopni to přehrát a sítě, aby to byly schopné přenést“.
Který krajanský spolek se vám ozval jako první?
„To si nepamatuji, ale vím, že se nám již ozvali z Turecka, jedni z prvních se nám ozvali z Kanady z Austinu“.
Zdeněk Svěrák o akci nevěděl a dozvěděl se to až teď. Jaká byla jeho reakce?
„No, reakce byla ne úplně pozitivní. Sám prohlásil, že je to příliš velký humbuk na jeho narozeniny. Je to trošku pochopitelné, protože mu najednou celý svět bude připomínat jeho věk. Každopádně ví, že se koná tato premiéra. Věc, o které zatím netuší, ale asi se ji dozví, je, že před filmem bude vložen klip, ve kterém pan Uhlíř nahrál u klavíru píseň „Zdeněk má narozeniny“. Ta bude před filmem puštěna i s českým textem. My doufáme, že si lidé po celém světě tuto písničku s panem Uhlířem zazpívají. Byli bychom rádi, kdyby ji natočili třeba na mobilní telefon a poslali. My bychom z toho vytvořili panu Svěrákovi takovou zdravici lidí z celého světa k jeho narozeninám“.
Vy máte mezi krajany známé. Kolikrát a kam jste se za nimi podíval?
„Podíval jsem se do USA do Texasu. Nedávno jsem byl za krajany v Libanonu. Není jich tam moc, jsou tam mí vrstevníci, kteří tam provozují v jednom skoro přímořském městečku bar na střeše jednoho z hotýlků. Těším se, že když budeme tuhle akci dělat, tak uvidíme, kde všude jsou krajané. Pokud budeme navazovat nějakou dlouhodobější spolupráci pro distribuci filmů, tak doufám, že se na spoustu míst bude možné podívat“.
Byla některá komunita krajanů, která vás velmi zaujala?
„Zaujali mě krajané v Paraguayi. Je tam indiánská vesnice, kde jsou potomci A. V. Friče a indiánů. Ti se nám překvapivě ozvali, že by zájem měli, ale musí zjistit, zda budou schopni něco takového promítnout. Při hledání kontaktů člověk narazí na velmi zajímavé komunity. Problém je, že k nim neexistuje kontakt a je třeba ho hledat a přes další organizace se k nim dostat“.