Tesla. Od radia Talisman po mikrovlnné spoje a speciality pro armádu
Ikonické bakelitové radio Talisman či televize Tesla Color hrály v mnoha rodinách. Spojoval je stejný výrobce. Firma Tesla. Své jméno původně nesla po chorvatském vynálezci Nikolu Teslovi.
Jak to tak bývá, mnozí géniové jsou vzláštní. A tak i Nikola Tesla spal jen tři hodiny denně, trpěl strachem z bakterií, měl odpor ke šperkům a kulatým předmětům a tak bychom mohli pokračovat. Když došlo v roce 1948 k určitému ideovému rozkolu s Jugoslávií, byl název vysvětlen jako zkratka pro slova TEchnika SLAboproudá.
Tesla vznikla zestátněním samostatných firem
Jeden z prvních elektrotechnických podniků, který vznikl na území Československa, byla v roce 1921 firma Elektra. Vyráběla elektronky, žárovky, radiopřijímače, přístroje pro vojenské účely a vysílače. Postupně začaly vznikat další firmy jako Elektromechanický závod, Telegrafia, Microphona, Elektrotechna či Radio Zenit Přelouč.
Koncernový podnik Tesla vznikl v roce 1946 zestátněním 16 samostatných firem.
"Začínali jsme tak, že jsme měli za úkol vymyslet a vyrobit televizní vysílač. Mluvím o období po válce. Vyvinuli jsme vysílač na Petříně. V roce 1953 bylo na našem vysílači zahájeno první televizní vysílání v republice. Tím začala éra, kdy Tesla vyráběla vysílací techniku a zařízení pro vojáky, protože naše armáda vždy měla komunikační prostředky z Tesly. Kolem roku 2000 jsme přestali vysílače vyrábět. Byli jsme konkurenceschopní, co se týče kvality, ale nikoliv ceny," uvedl před časem František Hála, který pracoval v Tesle od roku 1965.
Tesla vyrobila i známý radiolokátor Tamara
Výrobky Tesly byly v mnoha domácnostech. Například design radia Talisman vytvořil ve stylu art deco Igor Didov. Populární byl i kotoučový magnetofon Sonet duo. V odvětví vojenské techniky je známý pasivní radiolokátor Tamara, který jako jediný na světě údajně dokázal odhalit i vojenské 'neviditelné letouny'.
Tesla vyrábí například měřiče radonu, uvedl její představitel Michal Nováček.
"Máme je osazené od soukromých bytů a domů přes měřící instituce, které se zabývají měřením radonu, přes státní ústav radiační ochrany, až po laboratoře, kde potřebují kvalitní měřicí přístroje. V rámci Evropy to máme nastavené tak, že jsme z pohledu radonu jedním z nejzajímavějších území. Je to dané geologickým podložím."
Po roce 1989, když se otevřel trh, některé z firem nestačily s cenami a zanikly. Dnes nevyrábějí malospotřební zboží, ale různé finesy jako feritové jádra nebo konektory. Jak se tedy Tesla proměnila do dnešních dnů?
"Proměnila se hodně, protože historicky měla Tesla asi 3000 zaměstnanců a vyráběla hlavně vysílače pro rozhlasové a televizní vysílání a anténní systémy. Tuhle oblast jsme už opustili. Aktuálně máme čtyři hlavní směry. A to jsou mikrovlnné spoje, radioreléový přenos, vpodstatě přenos dat vzduchem jakýmkoliv způsobem a věnujeme se speciálkám pro armádu," řekl Michal Nováček, a jak dodal, technika jde stále dopředu. Co je dneska nové, je už zítra zastaralé.
Související
-
CZECH MADE – příběhy českých objevů a značek
Desítky průlomových objevů a patentů z minulosti i současnosti dokazují, že českým vynálezcům se podařilo několikrát změnit svět.