Koncerty i demonstrace. Česko si připomíná události 17. listopadu
Koncerty, pietními akcemi, happeningy a demonstracemi si dnes Česko připomíná 35. výročí sametové revoluce, vzpomínají lidé i na události z roku 1939. Oslavy Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva se konají v Praze i dalších českých městech.
Na Národní třídě v Praze se od rána scházejí lidé připomenout si listopadové události roku 1989. K pamětní desce položili věnce rektoři, přicházejí také politici. Dorazil prezident Petr Pavel, předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS). Politiky vedle příznivců vítali pískotem i křikem jejich odpůrci. I to podle Rakušana patří ke svobodě. Je podle něj zásadní, že lidé mohou vyjadřovat i nespokojenost. Fiala uvedl, že v roce 1989 by pískat na stejném místě nemohli. Premiér označil volby do Sněmovny v příštím roce za zásadní pro další osud České republiky. S odkazem na vzrůstající populismus řekl, že koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) musí volby vyhrát - jinak to nedopadne dobře.
Předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš, který byl za normalizace členem KSČ a pracovníkem podniku zahraničního obchodu, na Národní třídě řekl, že společnost je totálně rozeštvaná, nenávist mezi lidmi je neuvěřitelná.
Podle Miloše Vystrčila svoboda není zadarmo, musí se hájit. Demokracie podle něj obtížně reaguje na dezinformace, populisty a extrémisty. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba i 35 let po sametové revoluci jsou lidé, kteří stále nemohou naplno uplatnit svůj potenciál. Problémem podle něj je třeba špatná dostupnost vzdělání nebo neférová ekonomika. Šéfka poslaneckého klubu opozičního hnutí ANO Alena Schillerová u pamětní desky novinářům řekla, že lidé nepotřebují slyšet, že se mají dobře, oni to potřebují cítit.