Odškodnění za nucené vystěhování. Oběti StB mohou od září žádat o symbolickou kompenzaci

Záběry ze sledovací akce StB

Byli nuceni opustit domov, protože se postavili režimu. Nyní, po desetiletích se dočkali alespoň symbolického zadostiučinění. Lidé, které za minulého režimu nutila komunistická Státní bezpečnost k vystěhování z Československa, si mohou od září žádat o odškodné ve výši sto tisíc korun.

Pavel Kohout | Foto: Jan Bartoněk,  Český rozhlas

Totalitní režim v socialistickém Československu se nepohodlných lidí zbavoval i pomocí nátlaku a výhrůžek, kterými je donucoval k vystěhování ze země. Začátkem roku 1978 zahájila Státní bezpečnost akci Asanace,  jejímž cílem bylo pomocí fyzického a psychického nátlaku donutit nepohodlné občany k emigraci — zejména signatáře Charty 77, disidenty, umělce a další kritiky režimu.

Jen během prvních tří let se příslušníkům StB podařilo vyhnat asi padesát lidí. Nucené vystěhování pak bylo využíváno i v dalších podobných operacích.

Vláda loni v listopadu rozhodla o jednorázovém odškodnění lidí, které StB k vystěhování z Československa donutila. Letos tento zákon schválil parlament a na konci července jej podepsal prezident. Odškodnění se týká konkrétně lidí, kteří byli v období od 1. ledna 1978 do 17. listopadu 1989 jako občané Československé socialistické republiky nuceni Státní bezpečností k opuštění republiky.

Jaroslav Hutka  | Foto: Archiv Muzea pop music Praha

Žadatelé, mezi něž by mohli patřit například spisovatel Pavel Kohout, kněz Václav Malý nebo písničkář Jaroslav Hutka, se budou moci podle návrhu písemně obrátit na příslušné ministerstvo do konce roku 2026.

Ministerstvo bude o žádostech rozhodovat ve správním řízení a jeho rozhodnutí bude přezkoumatelné soudem. Přiznaná částka nebude podléhat dani z příjmu, exekuci ani nebude započítávána do příjmu rozhodného pro stanovení sociálních dávek.

Podle ministerstva půjde o 100–400 osob

Ministerstvo vnitra očekává, že by o odškodnění mohlo požádat 100 až 400 lidí. Připravilo pro ně formulář a návod, jak žádost podat. „Pro přiznání odškodného není důležité, zda lidé nátlaku na vystěhování podlehli,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí ministerstva Adam Rözler.

Zdůraznil, že cílem zákona je kompenzovat příkoří lidem, kteří byli v rámci akce Asanace nebo podobných operací nuceni komunistickou tajnou policií k opuštění země.

Vít Rakušan | Foto: Zuzana Jarolímková,  iROZHLAS.cz

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) dodal: „Lidé, kteří museli snášet komunistickou perzekuci a nátlak k vystěhování, si za prožité příkoří odškodnění zaslouží. Ministerstvo vnitra proto pro ně připravilo nový formulář a podrobný návod, aby svoje žádosti o odškodnění mohli podat rychle, jednoduše a se správným obsahem.“

Žádosti mohou lidé podávat do konce roku 2026. Ministerstvo bude při jejich posuzování spolupracovat s Ústavem pro studium totalitních režimů a v případě potřeby si může vyžádat další relevantní dokumenty. O žádosti bude rozhodnuto do 90 dnů, přičemž v případě zamítnutí mají žadatelé možnost podat správní žalobu u Městského soudu v Praze.

Autor: Katarína Brezovská | Zdroj: Ministerstvo vnitra ČR
klíčová slova:
spustit audio