Od Lednice po Trosky. Státní památky v Česku mají za sebou úspěšný rok
Zámecké komnaty, hradní věže, barokní konírny i netradiční prohlídky. Státní památky přilákaly loni přes čtyři miliony návštěvníků. Největší nápor přišel tradičně o letních prázdninách a mířil hlavně na osvědčené turistické stálice – Lednici, Český Krumlov, Hlubokou nad Vltavou či Karlštejn. Výrazně si ale polepšily i památky, které nabídly něco navíc, například zámek Zákupy nebo hrad Trosky.
„Loňský rok byl pro památky ve správě Národního památkového ústavu úspěšný,“ shrnula mluvčí ústavu Blanka Černá. Královnou návštěvnosti se znovu stal zámek Lednice. Do ikonického areálu zavítalo přes 328 tisíc lidí, což z něj opět dělá nejnavštěvovanější památku v zemi. V závěsu se drží Český Krumlov, zámek Hluboká nad Vltavou a hrad Karlštejn, který si nenechalo ujít téměř 153 tisíc návštěvníků.
Právě Karlštejn si letos připomene významná výročí – 50 let od premiéry filmové verze a 140 let od premiéry divadelní hry Noc na Karlštejně. Návštěvníci se mohou těšit na populárně-naučnou přednášku. Archeolog památkového ústavu Filip Kasl přiblíží, kdo byl Petr, král Cyperský, proč skutečně navštívil Karla IV., vysvětlí původní funkci hrádku Karlík a prozradí co je z pohledu středověkého badatele na slavném filmu Noc na Karlštejně nejzajímavější.
Páté místo v loňské návštěvnosti obsadil hrad Trosky. Ten si polepšil o 30 tisíc návštěvníků, a to i díky fanouškům počítačové hry Kingdom Come: Deliverance 2, v níž tato dominanta Českého ráje hraje výraznou roli.
„Přicházeli nám sem návštěvníci ve věku 20 až 35 let, a to už dneska není úplně až tak běžné,“ uvedla regionální mluvčí NPÚ Lucie Bidlasová. „Tato věková skupina navštěvuje spíše dětské prohlídky, nebo noční prohlídky, jarmarky a podobně. Ale letos na Troskách vytvořili tu největší návštěvnickou skupinu.“
Více než 100 tisíc návštěvníků přivítal romantický hrad Bouzov známý i z řady filmů či filmových pohádek. Hrady Veveří a Křivoklát a zámek Sychrov zaznamenaly přes 87 tisíc návštěvníků. Zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, patří k nejvýznamnějším novogotickým stavbám v Česku a také dlouhodobě láká i filmaře.
Vznikly zde pohádky Zlatovláska, Kočičí princ, Nesmrtelná teta, Nejkrásnější hádanka či Fišpánská jablíčka, ale také filmy Tmavomodrý svět nebo německý snímek Na západní frontě klid. Zámek si zahrál i v hollywoodské romantice Kosmetička a zvíře (1997) s Fran Drescherovou a Timothym Daltonem či v indickém velkofilmu Rockstar (2010). Sychrov posloužil i jako kulisa seriálů Carnival Row s Orlandem Bloomem a Carou Delevingneovou nebo Génius s Geoffrey Rushem – a filmaři zde pracují i v těchto dnech.
Skutečným skokanem roku se stal zámek Zákupy na Českolipsku. Díky obnovené části hospodářského dvora s velkou barokní konírnou se návštěvnost téměř zdvojnásobila. Novinkou byly také adventní trhy, které se v opravené konírně konaly poprvé. „Prohlídky zámku a akce přilákaly do Zákup bezmála 48.700 lidí, předloni bylo návštěvníků 24 tisíc,“ uvedla Černá. Podle ní šlo zároveň o nejvyšší návštěvnost Zákup za posledních deset let.
Léto, Velikonoce i advent
Nejsilnějšími měsíci byly červenec a srpen. Památky navštívilo 1,9 milionu lidí — o pět procent více než v létě 2024. Velikonoce přilákaly 164 tisíc návštěvníků a prosincové akce, zejména Hradozámecký advent, 124 tisíc.
Symbolickým vrcholem sezony byla tradiční Hradozámecká noc. „Dnem s nejvyšší návštěvností byla v roce 2025 sobota 23. srpna. Památky kromě denního programu zůstaly otevřené až do noci. Za celý tento den přišlo na památky téměř 63 a půl tisíce návštěvníků,“ uvedla mluvčí Národního památkového ústavu.
Letos se Hradozámecká noc uskuteční v sobotu 22. srpna a opět nabídne v desítkách památek po celé republice noční prohlídky v netradičním osvětlení, divadelní představení, koncerty i komponované programy.
Národní památkový ústav dnes spravuje více než sto objektů – kromě hradů a zámků také kláštery, kostely, zahradní areály, hospitály, vilu či technickou památku. Loni do jeho správy nově přešly národní kulturní památka Rudá věž smrti v Ostrově a takzvaný Horní zámek v Rožmberku nad Vltavou. Naopak Selský dvůr u Matoušů v Plzni-Bolevci přešel od letošního ledna do správy Národního muzea v přírodě, příspěvkové organizace ministerstva kultury.








