Spolupráci ČR a SR je možné prohlubovat ve všech oblastech, shodli se premiéři
Vlády Česka a Slovenska se po třech letech sešly na společném jednání. Premiéři Andrej Babiš (ANO) a Robert Fico na zámku Nová Horka na Novojičínsku podepsali memorandum o prohloubené spolupráci. Dokument má podle české vlády otevřít cestu k užší spolupráci v zahraniční politice, ekonomice, obraně, digitalizaci, cestovním ruchu i sportu. Zásadním tématem setkání byla podle Babiše energetická krize a vysoké ceny pohonných hmot. Řešení vidí český premiér ve spolupráci zemí V4, Rakouska a Německa. V souvislosti s tím Fica požádal, aby Slovensko ukončilo stav ropné nouze. Problém s palivy musí být podle něj řešen v celém teritoriu. Fico v reakci uvedl, že až budou splněny podmínky, stav ropné nouze Slovensko zruší. Ke stabilizaci trhu s ropou ve středu Evropy by podle něj přispělo otevření ropovodu Družba.
Oba premiéři se shodli, že Česko a Slovensko mají prostor pro prohlubování spolupráce ve všech oblastech, spolupracovat mohou i při řešení energetické krize. Babiš setkání označil za skvělé. Fico schůzku považuje za "hlas zdravého rozumu". Českou vládu pozval na Slovensko, bylo by podle něj dobré, kdyby se další společné jednání konalo už ve druhé polovině letošního roku. "Neuvěřitelně zanedbáváme bilaterální rozměr vztahů. Jezdíme do Bruselu a dusíme se evropskou agendou, trávíme hodiny nad problematikou Ukrajiny, trápíme se s tématy, kde se nedokážeme pohnout dopředu," uvedl slovenský premiér. "Potom se bilaterálně potkáme a jsou z toho obrovská překvapení, co všechno můžeme společně udělat," uvedl slovenský premiér.