Muzeum v Olomouci vystaví historickou dřevěnou loď nalezenou v řece Moravě

Vlastivědné muzeum v Olomouci (VMO) vystaví po více než 60 letech historickou dřevěnou loď nalezenou v řece Moravě. Veřejnost ji uvidí v obnovené expozici Příběh kamene v Lapidáriu muzea, která bude otevřena 1. května. Čtyřmetrové plavidlo pocházející zřejmě z konce středověku odborníci převezli za bezpečnostních podmínek do centra Olomouce z muzejního skladu v Chudobíně, řekla ČTK mluvčí muzea Martina Vysloužilová. Dřevěná loď byla objevena v roce 1962 v meandru řečiště Moravy u Hynkova na Olomoucku. "Byla vydlabána z kmene dubu a díky tomu, že v ní byla nalezena železná sekera, takzvaná širočina, s dřevěným topůrkem, se má za to, že pochází ze středověku či novověku," uvedla vedoucí Centra muzejní archeologie VMO Pavlína Kalábková. "Loď je zatím pro nás oborníky zahalena tajemstvím. Nejdříve se pustíme do absolutního datování dřeva, ze kterého byla vyrobena, pak do konzervace a v archivu a například obecní kronice zkusíme zjistit více," doplnila archeoložka.

Novinka v expozici doplní druhou vystavenou loď, která byla objevena v roce 1999 na břehu mohelnického jezera. Jedná se o keltský monoxyl vydlabaný z jednoho kusu kmene stromu. Dendrochronologický průzkum doložil, že je vyrobena z asi 200 let starého dubu a pochází z mladší doby železné, tedy ze 3. století před naším letopočtem, kdy na Moravě pobývali Keltové.