Ministr pro sport zvažuje vznik rejstříku o problémových fotbalových fanoušcích
Pod Národní sportovní agenturou by mohl vzniknout rejstřík o problémových fotbalových fanoušcích. Oznámil to ministr pro sport Boris Šťastný (Motoristé) po jednání s předsedou Úřadu pro ochranu osobních údajů Jiřím Kauckým. Informace o fanoušcích by se podle Šťastného mohly sdílet i třeba anonymně mezi jednotlivými klubu. Ministr by chtěl prosadit legislativní změny kvůli výtržnostem při víkendovém fotbalovém pražském derby do konce roku poslaneckým návrhem. Další možností, jak problémy řešit, by podle Šťastného mohly být i vstupenky na jméno. Kaucký se s ministrem shodl na tom, že databáze nemůže vzniknout bez změn v legislativě. "Několik článků evropského práva to zakazuje," řekl. Podle Kauckého by v systému zpočátku byli lidé, kteří mají soudem zakázaný vstup už nyní. Další lidi by mohly za zákonem stanovených podmínek do registru zařazovat kluby. "A pokud by se konalo rizikové utkání, tak by systém, hloupě řečeno, vyskladnil pouze ty portréty, aniž by se někdo dozvěděl, jak se ten člověk jmenuje, kde bydlí a tak dále," uvedl. Kamery u vstupu by pak pořadatelům signalizovaly, kdo nemá na stadion projít. "Pokud by se mu to nelíbilo, že tam (v databázi) je, tak to bude reklamovat u sportovní agentury," dodal ředitel úřadu. Stížnost či žádost o výmaz z rejstříku by mohl směřovat také přímo na ÚOOÚ.