Přísnější tresty pro násilnické sportovní fanoušky

Foto: ČTK

Tresty pro násilnické sportovní fanoušky zřejmě budou přísnější. Poslanecká sněmovna totiž schválila dílčí novelu trestního zákona, která by soudu měla umožnit, aby příliš agresivního fandu případně poslal i do vězení. Schválená norma by podle zákonodárců měla přispět k tomu, aby se u nás fotbal a sport obecně opět stal podívanou pro všechny.

Foto: ČTK
Touto novelou trestního zákona dali poslanci zelenou větší bezpečnosti na stadionech. Za narušení sportovního utkání, například vniknutí na hrací plochu, budou hrozit až dva roky vězení. Novým trestem pro tvrdé jádro chuligánů, kteří se na stadionech opakovaně dopouštějí násilí nebo výtržností, by měla být možnost zakázat jim vstup na všechny sportovní akce, říká Vlastimil Ostrý, který vedl skupinu poslanců navrhujících novelu zákona: "Těch trestů je více. Mohou to být peněžité tresty, alternativní tresty, podmínečné tresty právě se zákazem vstupu na sportovní utkání na určité období, které určí soudce. Může to samozřejmě být i postih odnětí svobody až na dobu dvou let, v případě organizované skupiny až na tři roky. Já předpokládám, že toto by opravdu fotbalové chuligány mělo odradit."

Mezi nejradikálnější patří fanoušci Baníku Ostrava. Předseda představenstva tohoto klubu Jakub Kahoun soudí, že schválení novely je dobrý krok, protože klub jako takový proti nejtvrdšímu jádru chuligánů nástroje nemá: "Máme samozřejmě kamerový systém, nicméně zrovna na Baníku se žádné velké excesy nedějí, většinou se to děje na hřištích soupeřů a hlavně na pohybu mezi jednotlivými stadiony, tedy ve vlacích, v jiných dopravních prostředcích, v ulicích. Tam nám kamerový systém jako takový je samozřejmě úplně na nic."

Foto: ČTK
Podle Jakuba Kahouna bude jen dobře, pokud se podaří agresivní fandy ze stadionů vytlačit: "My jsem samozřejmě po každém excesu poukazovali na to, že se od těchto lidí klub svým způsobem distancuje, ale myslím si, že proti tomu nejradikálnějšímu jádru asi nejsme schopni nějakou prevencí zakročit. Každá změna směrem k bezpečnosti jak na stadionech, tak mimo stadiony je vítaná a já myslím, že určitě není nic proti ničemu, když se za určité typy výtržnictví a chuligánství ty tresty jenom zpřísní."

Novela by také měla policii pomoci vypořádat se s násilnostmi, kterých se fanoušci dopouštějí během cesty na sportovní utkání.

klíčové slovo:
spustit audio