Co s fotbalovými rádoby fanoušky?

Předseda Českomoravského fotbalového svazu Pavel Mokrý podepsal v polovině února s policejním prezidentem Oldřichem Martinů smlouvu o spolupráci při pořádání fotbalových zápasů. Ta nově upravuje působení bezpečnostních složek na stadionech. Hned první jarní kolo první ligy však ukázalo, že tato smlouva možná nebyla nejlepším řešením.

Jaroslav Starka,  foto: ČTK
Podle zmíněné smlouvy je hlavní odpovědnost za bezpečnost přenesena na pořadatelskou službu, a policie, která na stadionu není, zasahuje pouze v krajních situacích a na požádání organizátorů utkání. Na pořadatele tak klade mnohem větší nároky na zajištění bezpečnosti všech účastníků sportovního klání. Mnohé stadiony k tomu ale nejsou uzpůsobeny, a tak si náprava vyžádá nemalé finanční náklady na stavební úpravy i zajištění bezpečnostních služeb. Smlouva byla uzavřena necelý týden před zahájením jarní části nejvyšší domácí fotbalové soutěže, a tak se některé kluby proti tomu bouří, říká člen Výkonného výboru Českomoravského fotbalového svazu Jaroslav Starka:

"Výkonný výbor rozhodl, že to podepisovat nebude, přesto pan Mokrý udělal asi schůzku nevím s kým a rozhodl se to podepsat proti vůli ligových klubů. Já si myslím, že na to právo nemá, ale stalo se to. Tady se jedná o peníze, které musí kluby investovat do svých bezpečnostních systémů, kamerových systémů a podobných věcí, a ty kluby o tom vůbec nevědí. Takže pan Mokrý nás zavazuje k něčemu a všichni s tím budeme mít starosti. A tak si myslím, že určitě by to přinejmenším kluby měly vědět a měly by to rozhodnout."

Hned v prvním rizikovém zápase jarní části první ligy mezi Brnem a Ostravou krajní situace nastala. Fanoušci Baníku vnikli na hrací plochu a pořadatelé museli zavolat policii. Šéf Českomoravského fotbalového svazu Pavel Mokrý po této události řekl, že bude potřeba upravit zákon:

"V těchto případech si myslím, že přítomnost policie na stadionu je nutná, už jenom jako preventivní opatření, protože pak si fanoušci, ti chuligáni, nedovolí tolik. Já myslím, že bude potřeba ten zákon novelizovat, a fotbalová svaz určitě udělá všechno pro to, abychom do zákona dostali věci, které jsou nezbytné pro ochranu klubů."

Fanoušek Baníku Ostrava dostal čtyřměsíční trest vězení za výtržnosti,  kterých se dopustil na fotbalovém utkání v Brně,  foto: ČTK
Představitelé klubů jsou přesvědčení, že fotbalové výtržníky může zastavit jedině policie. Objevují se i hlasy, že smlouva mezi fotbalovým svazem a policií řeší jen otázku financování zásahu policie na stadionu.

Odvolací a revizní komise fotbalového svazu minulou středu vyzvala jeho vedení k okamžitému ukončení smlouvy s Policií České republiky, která nově upravuje vztah mezi kluby a policisty při zajištění bezpečnosti při zápasech. Šéf komise Ondřej Lněnička rozeslal veřejnou výzvu, v níž vysvětluje, že fotbal není schopen splnit povinnosti, ke kterým ho smlouva zavazuje, protože by si to vyžádalo náklady v řádu stovek milionů korun. Předseda svazu Pavel Mokrý to však odmítl a připomněl, že komise jedná nad rámec svých kompetencí.

Šéf brněnské policie Martin Kotlan, který velel zásahu při utkání Brna s Ostravou, k tomu řekl:

"Pokud tam vznikne bezpečnostní problém, tak samozřejmě je policie povinná zasáhnout, ať už situace předtím a povinnosti pořadatele vypadaly jakkoliv. Já dohodu, která byla uzavřena s Českomoravským fotbalovým svazem, vnímám jako důležitý počin v tom, že zcela jasně říká, že jsou tady nějaké povinnosti pořadatele, které je potřeba splnit před tím, než se začne starat policie. V každém případě je vždycky něco, co se dalo udělat navíc, vždycky se dají udělat nějaká technická opatření, a já se domnívám, že ta činnost nás i pořadatelů by měla směřovat k tomu, aby ta opatření byla učiněna, nikoliv k tomu, aby byly vybírány nějaké poplatky."

Sepp Blatter  (vlevo) a Pavel Mokrý,  foto: ČTK
Do diskuse se zapojil i předseda světové fotbalové federace FIFA Sepp Blatter, který minulé pondělí, během své návštěvy v Praze, vyjádřil přesvědčení, že bezpečnost na fotbalových stadionech by měla být starostí státu a vlády:

"Kluby si s násilníky samy neporadí. Policie musí vždy spolupracovat."

Předseda ČSSD Jiří Paroubek také dává zástupcům klubů za pravdu a policii chce na stadiony vrátit. V pátek předložil Poslanecké sněmovně návrh novely příslušného zákona. Jak řekl, současná novela změnila stadiony v bitevní pole. Ministr vnitra Ivan Langer to popírá a Paroubkův návrh považuje za zbrklý a neuvážený:

"Je to jasný vzkaz, že chuligáni vyhráli, že jsou to oni, kteří diktují podmínky, jak se mají upravit pravidla pro jednání pořadatelů a policie. Návrat legislativy zpátky neznamená nic jiného než že se vracíme tam, kde jsme byli a kde to nefungovalo. A já bych velmi prosil, abychom se nestrašili tím, že někdo může být zraněn nebo ne, protože legislativa a pravidla, tak jak byla nastavena před touto změnou, přece nepřinesla žádné zlepšení."

A co sociální demokraté nyní navrhují?

"My chceme, aby teď Poslanecká sněmovna projednala dvě věci. Za prvé zatáhnout určitou záchrannou brzdu před tím, než se stane nějaké větší neštěstí na stadionu, to znamená vrátit ten původní stav tak, aby na dobu dvou, tří nebo čtyř měsíců než bude přijat nový zákon se policisté na stadiony vrátili a zabránili nejhoršímu. A samozřejmě v té době připravit koncepčně nový zákon o diváckém násilí, který bude jasně definovat pravidla, kdy třeba bude možné, aby policie, kluby a zástupci samosprávy se sešli na začátku sezóny, vyhodnotili riziková utkání a povolili ty konkrétní rizikové zápasy pouze za předpokladu, že asistence policie bude zajištěna, ale také budou příslušně uhrazeny náklady na tuto asistenci ze strany pořadatelů. Podle mého názoru k tomu, aby tito lidé nemohli chodit na stadiony, by se měl zavést systém, který bude plošně po celé České republice umožňovat klubům výměnu informací o jednotlivých návštěvnících, a v případě, že je vyhodnotí jako rizikové, tak je nepouštět na stadion. A to by právě tento zákon umožnil," soudí člen sněmovního výboru pro bezpečnost Jeroným Tejc z ČSSD.

klíčové slovo:
spustit audio