Opozice chce vrátit policii na stadiony

Foto: ČTK

Na stadionech přestala od nového roku hlídat policie. A hned první fotbalový zápas v Brně přinesl problémy. Ještě ani nezačal a na hrací plochu se dostala část fanoušků ostravského Baníku. Rowdies ochranku doslova převálcovali a klub zavolal policii. Pokud velení policie dospěje k závěru, že ochranka selhala, mohou brněnskému fotbalovému klubu zásah naúčtovat. Stalo by se tak poprvé v historii českého fotbalu.

Foto: ČTK
Opozice okamžitě začala volat po návratu policie na stadiony.

"Vypuzení policie ze stadionů podle novely zákona o sportu je špatné a ve svých důsledcích znamená eskalaci násilí. Zkrátka když se tam nějaké party chtějí jít poprat, tak se tam poperou a policie přichází až tehdy, když to pořadatelé nedokáží zvládnout,"

uvedl šéf ČSSD Jiří Paroubek. Změnu zákona chce nejsilnější opoziční strana sněmovně předložit ještě tento týden. Ministr vnitra Langer s tím nesouhlasí.

"V okamžiku, kdy my ustoupíme od principu, že za soukromou akci odpovídá pořadatel, v okamžiku kdy my teď řekneme: každý kdo pořádá jakékoliv sportovní, společenské, kulturní setkání nebo událost, na místo toho, aby si zajistil pořadatelskou službu, řekne policii: já nemám na to peníze, zjednejte pořádek, tak potom se dostáváme do neskutečné spirály, kdy daňoví poplatníci de facto sponzorují soukromý bussines."

Ivan Langer, foto: ČTK
Ministr Langer varuje, že běsnění fanoušků může vést k tomu, že fotbalisté budou hrát před prázdnými tribunami.

Různá omezení proti agresivním fanouškům už platí. Za narušení průběhu utkání může jít až na dva roky do vězení. Problém je, že se tvrdé tresty nedávají a jako problematické se ukázaly i soudní síně přímo na stadionech. Chystají se kamery a podle nového trestního zákoníku bude možné zakázat výtržníkům vstup na stadiony až na deset let. Kluby tvrdí, že proti agresivním fanouškům nemají šanci. Policie má odpovídající výstroj a na rozdíl od ochranky může fanoušky zadržet. Ministr Langer však tvrdí, že si za problémy může klub sám - například tím, že pustil do ochozů opilé fanoušky.

Do diskuse se vložil i šéf světové fotbalové federace Seph Blatter. Při návštěvě Prahy řekl, že vše pro bezpečnost utkání musí udělat pořadatel, ale když požádá policii o pomoc, nikdo ho nemůže vinit z toho, že selhal.

"Nikdo nemůže od organizátora fotbalového zápasu očekávat, že zajistí mechanismy, které má v rukou pouze stát a pouze policie. To znamená, že organizátora nikdo nemůže vinit, pokud dojde přes všechna adekvátní opatření k výtržnostem fanoušků, za špatnou bezpečnostní situaci. Samozřejmě pokud ovšem řádně požádá policii o pomoc."

Jsou země, které jsou na tom s násilím na stadionech ještě hůř, třeba Itálie. Jinde se situace výrazně zlepšila. V Anglii, která měla nejhorší fanoušky v Evropě, dnes na stadionech hlídkuje jen pár policistů a také tady jim za to kluby musejí platit. Například FC Liverpool má pořadatelskou službu složenou ze stovek vyškolených profesionálů a už pouhé vhození předmětů na hrací plochu je trestným činem. Odradit výtržníky se teď snaží i samotný Baník. Rozhodl, že vstupenky na zápasy svého týmu na hřištích soupeřů bude prodávat jen po předložení průkazu totožnosti.