Dá se zkrotit násilí na fotbalových stadionech?

Fanoušci Baníku Ostrava, foto: ČTK

Násilnosti a chuligánství v českém fotbale - to je téma dnešní rubriky Česko v komentáři. S publicistou Petrem Hartmanem telefonicky hovoří Josef Kubeczka.

Fanoušci Baníku Ostrava,  foto: ČTK
V letošním ligovém ročníku bylo vynaloženo 14 milionů korun na zajištění bezpečnosti na stadionech a v okolí při prvoligových utkáních. Škody napáchané chuligány během zápasů jenom na stadionech byly vyčísleny na 2 a půl milionu korun. Například poslední případ v sobotu, kdy ostravští rádoby fandové zdemolovali stadion v Opavě, dva vagóny vlakové soupravy, ublížili na těle několika policistům, civilním občanům, dokonce jednoho napadli v kostele... Co soudíš o těchto výtržnostech?

"Já si myslím, že to je naprostý důkaz toho, jak česká společnost, česká policie a čeští politici ignorují násilí na fotbalových stadionech, protože je to obehraná písnička. Ta agresivita, která se váže k fotbalovým utkáním, se celé roky opakuje, je to dlouhodobý jev a nic řádného se s tím nedělá. Možná je to dáno tím, že naštěstí nikdo zatím při těchto výtržnostech nepřišel o život. Jinak samozřejmě nejde o fanoušky fotbalu, ale o agresivní skupiny mladíků, kteří zneužívají fotbalových utkání k vybíjení své agrese. Mají příležitost poměrně beztrestně se poprat s policisty, když to řeknu hodně zjednodušeně a trošku vulgárně."

Existuje nějaký účinný prostředek, jak těmto excesům zabránit?

Fanoušci Baníku Ostrava,  foto: ČTK
"Samozřejmě existuje, není příliš složitý a nemusí si čeští politici a fotbaloví funkcionáři nic vymýšlet. Stačí se podívat do Velké Británie, konkrétně do Anglie. Tam měli problémy s chuligány a nyní už na ligových zápasech nemají. Když tyto problémy byly, tak se lidé báli chodit na fotbal, návštěvy byly nízké, nyní jsou stadiony vyprodány, není tam potřeba dělat žádné ploty, žádná vodní děla, nic takového. Je tam prostě klid, výborná atmosféra a na fotbal se nebojí přijít celá rodiny."

Jaké prostředky k tomu použili?

"Použili k tomu několik prostředků. Zvolili si, že asi cílovou skupinou by neměli být právě výtržníci z těch sociálně nejslabších vrstev. Proto vstupné je relativně vyšší, ale takové, aby neodradilo běžné lidi od návštěvy na fotbalových stadionech. To je jedna věc. Druhá věc je perfektní monitoring celého stadionu s tím, že případní výtržníci byli okamžitě identifikováni, pak rychle odsouzeni, jednak k různým trestům, a také k tomu, že se například několik let nebo až do konce života nemohou dostat na fotbalové utkání. Je tedy registrace, a pokud by se někdo pokusil dostat na zápas, tak má smůlu. Navíc je to děláno tak, že ti nejotřesnější výtržníci, nejsurovější a nejbrutálnější, kteří dostali nejvyšší tresty, se v době, kdy se koná fotbalový zápas, musí hlásit na policejní stanici. Jak se ukazuje, jde to. Proto také v Anglii nemají problémy s výtržnostmi na ligových zápasech, ale mají problémy pouze, když hraje národní mužstvo v zahraničí, protože ti výtržníci se snaží tento systém obejít, dostat se do zahraničí a tam si vybíjet svoji agresivitu."

Je to tedy otázka vhodného monitoringu a rychlosti práce orgánů činných v trestním řízeni.

Fanoušci Baníku Ostrava,  foto: ČTK
"To také, ale je to i otázka zákonů a vůbec přístupu celé společnosti k fotbalovému násilí. U nás je zatím tolerováno. Směřuje to pouze k tomu, že se přichystají policejní manévry, pak dojde k bitce s chuligány, o kterých policie, protože si ty akce stejně natáčí a má možnost sledovat internet, kde se ti chuligáni domlouvají, musí moc dobře vědět, kdo toto násilí organizuje. Není to nějaká rozsáhlá síť, jsou to spíše hrstky jednotlivců. Policie moc dobře ví, kde se tito lidé scházejí, všechno ví, přesto jenom nečinně přihlíží, vymlouvá se na zákony. Politici a pořadatelé zase tvrdí, že to je věc policie, tak to jde pořád dokola a daňoví poplatníci platí za policejní manévry před některými fotbalovými zápasy. Lidé, kteří bydlí blízko stadionů nebo jdou na stadion, se pak bojí o své zdraví. A nic se s tím nedělá. Občas někdo vystoupí a odsoudí to, ale to je tak všechno."

Připravují se nějaké legislativní změny ohledně chuligánství a výtržnictví v české kopané?

"Pokud bychom měli brát vážně slova poslanců, což bychom asi měli, tak připravují. To ale tvrdí už zhruba rok, protože loni první ligu také provázely různé výtržnosti a poslanci se okamžitě nechali slyšet, že připraví příslušný zákon. Nyní opět mluví, že v nejbližší době by zákon měli připravit. Jde konkrétně o novelu, která by měla upravit trestní řád tak, aby bylo možné obvinit výtržníky už i za to, že vniknou na hrací plochu, nejen za násilí, jak je to možné doposud. Tehdy by prý měla hrozit sankce v podobě trestu odnětí svobody až na tři roky. Samozřejmě by také mělo být postiženo násilí samo o sobě daleko přísněji a mělo by se to týkat také vyslovení zákazu vstupu na fotbalová utkání, třeba i do konce života. Je to pochopitelně pouze teorie, protože příslušný zákon, podle všeho, není ještě napsán a poslanci pouze uvažují o tom, co napíší. Třeba je k tomu vyprovokují až daleko horší násilností, ke kterým, pokud se nic nestane, příští ligový ročník určitě dojde. Já bych to přirovnal k Británii, o které už jsem hovořil, kde rázně zakročili proti chuligánům. Je zajímavé, že tamní politici se také odhodlali až v době, kdy došlo k jedné tragédii, při které zahynulo zhruba sto lidí a dalších několik set bylo zraněno. Pokud půjde Česká republika podobným vývojem, tak se asi nemůžeme na nic dobrého těšit."