Průzkum ukázal klesající spotřebu alkoholu a tabáku, u mládeže naopak bodují alternativy nikotinu

Státní zdravotní ústav (SZÚ) zveřejnil aktuální data Národního výzkumu o užívání tabáku a alkoholu. Přestože celkový podíl konzumentů nikotinových výrobků v populaci klesl na 29,5 procenta a klasických kuřáků ubylo, lékaři varují před jiným závažným trendem. Mezi mladými lidmi ve věku 15 až 24 let užívá nějakou formu nikotinu téměř 40 procent dotázaných, přičemž celá čtvrtina tak činí denně. Nejčastěji volí elektronické cigarety, jejichž obliba se napříč společností za posledních pět let více než zdvojnásobila. Odborníci upozorňují, že závislost na alternativách může být kvůli specifickému dávkování silnější než u běžných cigaret, a navíc hrozí poškozením kardiovaskulárního systému i vyvíjejícího se mozku dospívajících.

Hlavní hygienička a ředitelka SZÚ Barbora Macková chce proto iniciovat přísnější regulace zaměřené na ochranu mládeže. Dotknout by se měly lákavých příchutí, vizuálního designu obalů i zacílení reklamních kampaní. O poznání pozitivnější čísla ale přinesla ta část průzkumu, která se zaměřuje na konzumaci alkoholických nápojů. Spotřeba čistého lihu v přepočtu na obyvatele dlouhodobě klesá a zastavila se na průměrné hodnotě necelých šesti litrů. V porovnání s dobou před šesti lety se navíc zmenšil i podíl osob vykazujících známky škodlivého pití. U mužů klesl na necelých osm procent, zatímco u žen činí něco málo přes tři procenta.