Nově zrekonstruované Kongresové centrum Praha

V Praze bylo po rekonstrukci otevřeno Kongresové centrum pro zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, jeho odpůrci však nebudou ubytováni na Strahovském stadinu - Rada hl. města Prahy totiž návrh na pronájem tohoto pozemku zamítla. Připravila Eva Petržílková.

Nově zrekonstruované Kongresové centrum Praha si může po pátečním slavnostním otevření prohlédnout veřejnost. Až do 3. července, kdy areál převezme ministerstvo financí, aby zde připravilo zářijové zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, se tady uskuteční koncerty a filmová představení. Náklady na jeho rekonstrukci byly vyčísleny na 2,8 miliardy korun. Českému rozhlasu to řekl generální ředitel centra František Dušek s tím, že daňové poplatníky nestála tato investice ani korunu. Zajímalo nás, jak bude kongresové centrum využíváno...

Jak dále šéf centra František Dušek upřesnil, palác a nově přistavená budova kanceláří, která se po zasedání fondu v říjnu změní na špičkový hotel, nabízejí osm sálů a 30 salónků. V nové budově je připraveno 850 kanceláří - jejich počet se po zasedání finančníků sníží na 450. Po přestavbě této 'olympijské vesničky' zde vyrostou vedle hotelových pokojů i prodejní plochy a restaurace. Tolik k sídlu účastníků zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Kde budou v Praze pobývat jejich odpůrci však není zatím dořešeno. Demonstranti měli být totiž ubytováni na Strahovském stadionu. Rada hl. města Prahy však v úterý návrh na pronájem tohoto pozemku zamítla, protože se nechce podílet na pořádání jakýchkoli protestních akcí vůči sjezdu finančníků. Proti zřízení kempu na Strahově zvedla ruku velká část členů Rady. Jak řekl radní Rudolf Blažek, nelíbil se jim předložený projekt ani spolupráce s demonstranty.

Kemp na Strahově pro 15 tisíc lidí chtěla vybudovat soukromá firma FAM, která teď ale ještě nemůže říct, jestli bude usilovat o získání jiného pozemku. O bezpečtnostních opatřeních před zasedáním Mezinárodního měnového fondu jednala v úterý bezpečtnostní rada státu. Podle ministra vnitra Stanislava Grosse jsou konkrétní bezpečnostní opatření zatím tajná. Nicméně ministr vyjádřil zklamání nad rozhodnutím pražských radních neposkytnout areál Strahovského stadionu pro ubytování odpůrců měnového fondu. Podle něj tak radnice přehrává zodpovědnost na někoho jiného.

Druhý den vládní kabinet rozhodl, že uvolní na přípravu a realizaci výročního zasedání Rady guvernérů Mezinárodního měnového fondu a skupiny Světové banky rozpočtovou rezervu ve výši 140 miliónů korun. Ministři rozhodli, že 90 miliónů korun dostane ministerstvo financí, 45 miliónů ministerstvo vnitra pro policii, hasiče a zdravotní záchrannou službu a pět miliónů korun ministerstvo obrany.

Autor: Eva Petržílková
spustit audio